Noodplan voor barre tijden Unie begint Scherpe tarieven ook bij de nieuweING 'Ik laat me geen pleister op de mond plakken' Minister Bos sluit aanpassing van regels begroting niet uit. Arrestant krijgt schadevergoeding 'Uitstel elektronisch patiëntendossier nodig' Meeste coffeeshops Bergen op Zoom dicht Achtjarig jongetje uit Ede steelt bier Belangrijk om te weten, zeker in deze tijd ING PZC Donderdag 22 januari 2009 j 5 DEN HAAG - Het kabinet maakt een noodplan dat het uit de kast kan trekken als de economie een stevi ger oppepper nodig heeft. Minis ter Bos (Financiën) sluit daarbij niet uit dat daarvoor de begrotings regels worden aangepast. „Wij zullen alles doen wat nodig is. Maar we zitten al aan het pla fond met onze uitgaven", zei hij gisteren in een debat met de Twee de Kamer. Een mogelijkheid waar het kabi net aan denkt is het financieel sti muleren van energiebesparende maatregelen aan woningen. Vol gens Bos is het moeilijk om maat regelen te verzinnen die direct re sultaat opleveren. Maar Nederland heeft meer tijd dan andere landen omdat het kabinet al eerder actie (steun aan banken bijvoorbeeld) heeft ondernomen, zo betoogde hij. De Europese Commissie voorziet voor de Nederlandse economie dit jaar een krimp van twee procent, zo liet zij maandag weten. Volgende maand komt het Cen traal Planbureau met nieuwe ra mingen en dan zal het kabinet 'spijkers met koppen slaan', meen de Bos. Dat is volgens hem ruim op tijd. De oppositie in de Tweede Kamer verwijt het kabinet dat het geen haast maakt met extra stimule rende maatregelen. Werkgevers en vakbonden hebben daarover ook al geklaagd. Vorige week maakte het kabinet onder meer bekend dat het bedrijven zal helpen die geen kredietverzekering meer kun nen afsluiten voor de (Oost-Euro- pese) landen waarmee ze zaken doen. Ook zorgt het kabinet dat woningbouwcorporaties bouwpro jecten van projectontwikkelaars kunnen overnemen die anders worden geschrapt. Verder kunnen bedrijven waar het slecht gaat zich tot maart aanmelden voor werk tijdverkorting. Hiermee kunnen bedrijven personeel dat tijdelijk overtollig is in de WW parkeren. gen. Prinses Laurentien is voorzitter van de Stichting Lezen schrijven, die mede-organisator is van de voor- leescampagne. foto Robert Vos/ANP Mag je als politicus alles zeggen wat je vindt of zijn er grenzen? Wilders zal zich voor de rechter moeten verantwoorden wegens anti-islamitische uitspraken. De reacties op het besluit van het hof liggen ver uiteen, door Jan Salden Ik laat me geen pleister op de mond plakken, was gisteren de eerste reactie van Geert Wilders op de uitspraak van het hof dat hij moet worden vervolgd wegens anti-islamitische uitspraken. Hij had dit niet ver wacht: „Het komt als een volsla gen verrassing. Ik verwoord de ge- vaste 'president' van de EU en om de Europese 'superminister' van buitenlandse zaken. Het gaat niet alleen om geschikt heid, maar ook om politieke kleur. De posten moeten ook nog eens evenwichtig verdeeld -zijn tussen i AMSTERDAM - Het ministerie van Defensie heeft een Nederlander van Afrikaanse afkomst een scha devergoeding betaald. Dat is ge beurd nadat medewerkers van de marechaussee hem april 2005 had den opgepakt op Schiphol. De Na tionale Ombudsman concludeerde eerder dat zij zich daarbij schuldig maakten aan discriminatie. Het is onbekend hoeveel de man krijgt. DEN HAAG - Minister Ab Klink (Volksgezondheid) overweegt het elektronisch patiëntendossier (EPD) later in te voeren dan de ge plande datum 1 september. Van daag bespreekt hij het uitstel tij dens een vervolgdebat met de Tweede Kamer. Het probleem is vooral dat ict-leveranciers nog niet allemaal voldoen aan de voorwaar den. En er zijn veel vragen over de beveiliging van het systeem. dachten van heel veel mensen. Die moeten zich allemaal zorgen ma ken. Iedereen staat nu terecht. Dit is complete lariekoek. Ik hoor niet voor de strafrechter. Als politicus moet ik me in de Tweede Kamer verantwoorden." Wilders is er 'honderd procent van overtuigd' dat hij wordt vrijgesproken. Het Openbaar Ministerie (OM) be sloot Wilders in juni vorig jaar niet te vervolgen voor zijn citaten in de Volkskrant, een column en zijn film Fitna, maar het gerechts hof in Amsterdam draaide die be slissing gisteren terug. WD-Ka- merlid Fred Teeven noemt die be slissing 'onverstandig'. „Het OM had in mijn ogen de juiste afwe ging gemaakt toen ze besloot Wil ders niet te vervolgen." Volgens Teeven heeft een parlementariër meer speelruimte om het politieke debat aan te zwengelen. D66-lei- der Alexander Pechtold, Wilders' grootste politieke tegenstander, is het daar niet mee eens. Hij vindt het op zijn Beurt onverstandig dat de WD 'in een democratische rechtsstaat' commentaar levert op de uitspraak van het hof „Een poli ticus staat niet boven de wet. Als hij te hard .rijdt, moet hij ook een bekeuring krijgen." Pechtold, die de PW van Wilders een extremis tische partij heeft genoemd, vindt het goed dat een onafhankelijke rechter zich over de uitspraken van Wilders buigt. „Is dat een dis cussie aanzwengelen of aanzetten tot haat? Het is aan de rechter en niet aan de politicus om daar een oordeel over te vellen." Ook PvdA'er Ton Heerts vindt het goed dat de rechter zich 'er tegen aan bemoeit'. ChristenUnie-fractie- voorzitter Arie Slob noemt de uit spraak van het hof'opzienbarend'. Ook de SGP is verrast. De partij vond de motivatie van het OM om niet tot vervolging over te gaan 're delijk plausibel'. Rita Verdonk hecht er een groot belang aan dat parlementariërs voor hun mening kunnen uitko men. Ook CDA-Kamerlid Sybrand van Haersma Buma vindt dat het politieke debat hard gevoerd moet kunnen worden. GroenLinks pleit voor terughoudendheid. „Als de rechter spreekt, zwijgt de poli tiek", vindt fractievoorzitter Fem ke Halsema. Het Samenwerkingsverband van Marokkanen in Nederland (SMN) is blij verrast met de uitspraak van het hof. „Belangrijk is dat de rech ter nu kan aangeven waar in het publieke en politieke debat de grenzen liggen van de vrijheid van meningsuiting." Strafpleiter Gerard Spong, die en kele klagers bijstond, is opgetogen. Volgens hem heeft een eventuele veroordeling vergaande gevolgen voor Wilders. „Al blijft het bij een voorwaardelijke straf Hij zal echt een toontje lager moeten zingen." de grote en de kleine Europese lan den, en tussen het 'oude' en het 'nieuwe' (Oost-Europese) Europa. Kortom, een kluwen van grote en kleine nationale belangen die door de Europese leiders ontward moet worden. BERGEN OP ZOOM - Bergen op Zoom heeft drie van de vier cof feeshops in de gemeente tijdelijk gesloten vanwege overtredingen. De maatregelen zijn genomen op basis van het bestaande cannabis- beleid, maakte de gemeente giste ren bekend. Bergen op Zoom wil de coffeeshops vanaf volgende maand structureel sluiten vanwe ge. de overlast van drugstoerisme. EDE - Een achtjarig jongetje uit Ede is in zijn woonplaats op heter daad betrapt tijdens het stelen van bier en snoep in een supermarkt. In zijn hand had hij bovendien een tas vol gestolen speelgoed uit twee andere winkels. Dat meldde de politie Gelderland-Midden. Waarom hij ook bier stal is ondui delijk, aldus een woordvoerder van de politie. „Hij greep waar schijnlijk net naast de frisdrank." Dus ook voordelige betaaltarieven? Heel scherp. Zeker in de huidige tijd wilt u weten waar u uw geld aan uitgeeft. Belangrijke vraag dus: heeft het samengaan nog invloed op de ta rieven? Ja, in positieve zin. De nieuwe ING gaat de scherpe tarieven van de Postbank hanteren. Bijvoorbeeld een BasisPakket met Betaalrekening, Betaalpas en Internetbankie- ren kost slechts 3,10 per kwartaal. Daar mee zijn wij veruit de goedkoopste van de grootbanken. Dat is de optelsom van kracht. Kijk voor alle informatie over onze betaalta rieven op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5