Falende bestuurder in zorg snel voor rechter 'Derde van jongeren heeft last van stress' Pokerspel om banen bij Europese 4 I Donderdag 22 januari 2009 pzc Prinses leest kinderen voor den haag - Het wordt makkelijker om falende bestuurders in de zorg voor de rechter te slepen. Staatsse cretaris Bussemaker gaat de wet hiertoe aanpassen. Bestuurders Van zorginstellingen die straks niet kunnen aantonen dat hun beleid gericht is op goede zorg kunnen ter verantwoording worden geroe pen. De raad van toezicht van een zorg instelling en ook het 'College sane ring zorginstellingen' kunnen een rechtszaak aanspannen. De TWee- de Kamer drong gisteren tijdens het debat over het wanbeleid bij gehandicapteninstelling Philadelp hia aan op hardere strafmaatrege len voor falende zorgbestuurders. Het bestuur van Philadelphia, dat inmiddels is opgestapt, schafte met zorggeld onder meer kloos ters, een kasteel en horecaonderne- mingen aan. Tegelijkertijd verslapte de aan dacht voor de zorg aan de eigen verstandelijk gehandicapte cliën ten. De instelling balanceerde uit eindelijk op de rand van faillisse ment. De Tweede Kamer zei onthutst te zijn over de wijze waarop leiding werd gegeven aan de zorginstel ling, en hoe geld voor de zorg van gehandicapten aan oneigenlijke doelen werd uitgegeven. Het parle ment eiste naast herstel van goede, kleinschalige zorg in Philadelphia dat er duidelijke regels komen waaraan alle zorgbestuurders moe ten voldoen. Dan kunnen ze daar tenminste ook op worden 'afgere kend', aldus CDA-kamerlid Jan de Vries. Staatssecretaris Jet Bussema ker en minister Ab Klink (Volksge zondheid) verwachten de eisen van goed zorgbestuur dit voorjaar te kunnen presenteren. Gehandicapteninstelling Philadelp hia heeft ook locaties in Goes, Mid delburg, Terneuzen, Vlissingen en Zoutelande. utrecht - Ruim een derde van de jongeren heeft slaapproblemen of last van stress. De meesten weten niet waar hun problemen vandaan komen. Te veel huiswerk, tot laat tv-kijken en- veel te doen, worden genoemd als mogelijke oorzaken. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nationa le Jeugdraad onder ruim zeshon derd jongeren. Veel jongeren vinden dat ze een ongezond eetgedrag hebben. Maar roken, niet sporten, onveilig vrijen en alcohol- en drugsgebruik leve ren voor de meeste jongeren wei nig problemen op, blijkt uit de en quête. Ze vinden wel dat ze vaak een onvolledig beeld krijgen hoe ze gezond kunnen leven. Het meest krijgen ze advies van vrien den en ouders voor een gezonde levensstijl. Het helpt niet om de ongezonde gewoonten te bena drukken of te verbieden. Jongeren worden eerder gestimuleerd door een goed alternatief te geven. Het onderzoek is gedaan in op dracht van minister André Rou- voet van Jeugd en Gezin. De resul taten zijn gebruikt voor zijn nota Gezonde jeugdcultuur. PETER brussel - Eens in de vijfjaar raakt de EU in de ban van een stoelen dans. Dan komt een aantal Europe se topfuncties vacant en wordt een maandenlang pokerspel tus sen de lidstaten gespeeld. Er staan vier EU-banen op het spel én die van secretaris-generaal van de Navo. Achter de Brusselse schermen wordt al druk gespeculeerd, maar er is nog niets zeker en geen rege ringsleider of diplomaat wil er in het openbaar iets over kwijt. Wie te vroeg naar voren wordt gescho ven, kan het wel schudden. Het gaat om de voorzitters van de Eu ropese Commissie en van het Eu ropees Parlement, en als het Ver drag van Lissabon alsnog van kracht wordt, ook om de nieuwe 'pac; niet aafct v iltemoe- /kaweaj me.eoaam ,-temzj "ze- st/atk&mo "zjjm den haag - Prinses Laurentien leest Ole Konnecke. Met gouden kroon- en bibliotheken lazen volwassenen in de Haagse Centrale Bibliotheek tjes van plastic op luistert het pu- de kleintjes voor bij een ontbijtje, voor uit het Prentenboek van het bliek aandachtig. Ook in andere kin- Dit Nationale Voorleesontbijt is de Jaar 2009 'Anton kan toveren' van derdagverblijven, peuterspeelzalen aftrap van De Nationale Voorleesda-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4