opruiming teroo Ook 'droomtraject' in NieuwerkerK Spinners leveren driedubbele slag Boeren somber over toekomst zagerkweek met heel veel keus lange vorststraat - goes Toekomstplannen voor dorpshuis Oosterland dinsdag gepresenteerd. Inzet voor Sophia Kinderziekenhuis loont de moeite. S PZC Donderdag 22 januari 2009 21 door Martijn de Koning NIEUWERKERK - Het project Droom- dorp van verschillende organisa ties en instanties op Schou- wen-Duiveland werkt aanstekelijk. Dat concludeert Zeeuwland-direc- teur Antoine de Ceuster, nu ook Nieuwerkerk en Noordwelle in groepjes gaan praten over de toe komst van hun dorp om zo tot concrete doelstellingen te komen. Vorig jaar zette de dorpsraad van Ellemeet als eerste kern op het ei land het traject op poten. Begelei ding kwam van trainings- en ad viesbureau Moveo, dat het' concept een paar jaar geleden al bedacht en onder meer inzette in de eigen vestigingsplaats Lamswaarde. Zeeuwland, Allévo, gemeente Schouwen-Duiveland, provincie en Welzijnshuis sloten aan. Bijna tegelijkertijd ging eenzelfde pro ject in Dreischor van start. Nu is dus Nieuwerkerk aan de beurt, zij het onder een andere naam: Nieu werkerk kijkt vooruit. „Het concept wordt hetzelfde als in de andere dorpen", zegt dorpsraadsecretaris Jan Peter Niemantsverdriet. „We hebben een achttal inwoners uit het dorp bij elkaar gebracht om te kijken of er belangstelling voor was. Dat bleek wel." De groep wordt snel uitgebreid naar twintig tot veertig personen, die onder leiding van coaches in groepjes thema's voor de toekomst uitwerken. Die worden in juni aan de bevolking gepresenteerd. Ook in Noordwelle begint later dit jaar een soortgelijk traject. De bijeenkomsten moeten leiden fjl Na Ellemeet en Dreischor gaan ook bewoners van Nieuwerkerk en Noordwelle met instanties en instellingen praten over de toe komst van hun dorp. tot een keuze voor een aantal con crete, belangrijke ideeën. Zo kwa men bewoners van Ellemeet tot de conclusie dat de Kuijerdamse- weg veiliger moet, er meer wan del- en fietspaden rond het dorp moeten komen en dorpshuis en school mogelijk samengevoegd kunnen worden. In Dreischor ging het dorp nog een stap verder door de populariteit van suggesties mid dels een verkiezing te meten. Daar kozen inwoners vrij massaal voor meer voorzieningen voor de jeugd. Ook in Oosterland loopt het tra ject, maar daar is voor een andere opzet gekozen. De Oosterlanders richten zich volledig op de toe komst van het dorpshuis. Concre te uitkomsten worden dinsdag tij dens een inloopavond gepresen teerd. Zeeuwland toont daar ook de plannen voor bouw van huur huizen aan de Sint Joostdijk. De avond in het dorpshuis begint om 19.30 uur. door Frank Balkenende KATS - In 2006 was iedereen hoop vol gestemd. Proefbassins voor de kweek van zagers op boerenbedrij ven zouden de aanzet zijn tot grootschalige aquacultuur op ak kers. Drie jaar later ligt het anders. De vraag naar vismeelvrij visvoer is gedaald. De pioniers weten niet of ze er mee verder moeten. Landbouwers Kees van der Maas in Kats en Maarten Janse in Wolp- haartsdijk hebben et tot nu toe geen geld op verloren. Het experi ment is immers gesubsidieerd en afnemer/zagerkwekerij Topsy Baits in Wilhelminadorp betaalt een alleszins redelijke vergoeding voor de arbeid die beide boeren er in steken. Toch is vooral bij Van der Maas het enthousiasme weggeëbt. „De kweek is nog niet zo eenvoudig. Eén keer is die totaal mislukt om dat er te veel ijzerhoudende bacte riën in het water zaten." Feitelijk zou Van der Maas het bas sin regelmatig moeten doorspoe len met Oosterscheldewater, maar dat vergt weer een investering in een leiding en een pomp. Hij weet niet, gezien de marktsituatie, of dat allemaal zin heeft. „Of je in de huidige crisis daar nu in moet in vesteren, ik weet het niet. Of die kweek rendabel wordt, is moeilijk in te schatten." Net als Van der Maas bekijkt Maar ten Janse in overleg met Topsy Baits over welke boeg hij het gaat gooien. Janse wil wel verder in de aquacultuur. Het bassin ligt er toch al. „Kokkels of tong, daar zit wellicht brood in." door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Negen uur lang op de pedalen voor het Sop hia kinderziekenhuis in Rotter dam. Bram van Almenkerk uit Nieuwerkerk en Arie de Jong uit Dreischor (beiden 56) leveren za terdag 7 februari een driedubbele topprestatie bij het spinning event Zeeland sport voor Sophia in Sportcentrum Westerschouwen in Burgh-Haamstede. Vanaf tien uur 's ochtends wordt steeds - tot drie keer toe - geduren de een blok van drie uur gespind. De Jong en Van Almenkerk zijn van plan het evenement uit te fiet sen. „Om een extra inspanning te '120 gelijkgestemden zitten er op de fiets. Dat is toch heel bijzonder' leveren voor die mensen", licht De Jong zijn inzet toe. Al twee keer eerder deed hij mee aan een spin- ningmarathon voor Sophia, omdat het doel hem aanspreekt. „En ze ker ook het doel voor dit jaar: goe de medicijnen voor de juiste aan doening." De inwoner van Dreischor weet waar hij over spreekt. Nadat in 1999 bij hemzelf de ziekte van Hodgkin werd gecon stateerd, heeft hij aan den lijve on dervonden wat voor (negatieve) impact bijwerkingen van medicij nen kunnen hebben. Van Almenkerk 'zit' er tijdens de marathon evenmin blanco bij. Zijn vrouw Sjaan overleed vorig jaar aan kanker, nadat hij zeven tien jaar eerder al zijn eerste vrouw Fia aan dezelfde ziekte kwijtraakte. „Ik wilde iets bijzon ders doen. Ik draag dit aan hen op. Zij hebben ook zo'n topprestatie Bram van Almenkerk verloor twee echtgenotes aan kanker. „Ik wilde iets bijzonders doen. Ik draag dit aan hen op. Zij hebben ook zo'n topprestatie moeten leveren." foto Dirk-Jan Gjeltema moeten leveren." Daarnaast zag ook hij bij zijn partners wat de ne veneffecten van medicijngebruik kunnen zijn. Het fietsen heeft Van Almenkerk geholpen om het afgelopen jaar 'goed' door zijn verdriet te komen. Maar al eerder heeft hij zijn hart aan spinning verpand. Drie jaar ge leden deed hij voor het eerst in een spontane opwelling via zijn werk mee aan de marathon. „Dat was geen succes. Ik heb drie kwar tier op de fiets gezeten en ben toen bij de fysiotherapeut beland." Het jaar daarop meldde hij zich tij dig aan bij Sportworxs in Zierik- zee, ter voorbereiding op zijn twee de deelname. Inmiddels is hij trouw sporter. Drie keer in de week stapt hij op de fiets van zijn sportschool. Daarnaast fietst hij thuis en één keer in de week 'in het wild'. De Jong's verhaal getuigt van even veel enthousiasme. Hij spinde al een jaar of vijf, om drie jaar gele den voor het eerst mee te doen aan een marathon in Rotterdam. Vorig jaar, toen het spinning event voor het eerst een Zeeuwse vertak king kreeg, deed De Jong zaterdag drie uur in Zeeland en zondag drie uur in Rotterdam mee. Hij traint vijf keer in de week. Dit jaar wordt het voor beide he ren negen uur - met twee keer een uur pauze 'tussendoor - zweten in Sportcentrum Westerschouwen in Burgh-Haamstede. „Voor jezelf is het ook grensverleggend bezig zijn. Voor toeschouwers is er mis schien niks aan. Het is zoiets als kijken hoe het gras groeit. Maar als je zelf meedoet, vliegt de tijd. Er is niemand die met tegenzin op de fiets zit. Er zitten 120 gelijkgestem den op de fiets. Dat is toch heel bij zonder." Van Almenkerk vult aan: „Ik weet nog van de andere jaren dat het écht feest was." www.zeelandsportvoorsophia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49