alle stilte begonnen Damherten hebben natuur nog niet geschaad Koopzondag Zeeland en sportkoepel willen in 2015 WK onderwaterfotografie Wakker aanbod! Jachtverbod eenden voorbij Onderzoek duurt langer Herten in soorten en maten PZC Donderdag 22 januari 2009 3 Rolant Quist foto Melita Lanting door Rinus Antonisse De damherten in natuurgebied Kop van Schouwen hebben tot nu toe geen scha de aan de natuur veroorzaakt. Puur uit oogpunt van natuurbeheer is afschieten van dieren vooralsnog niet nodig. Dat Staatsbosbe heer zich heeft neergelegd bij het doden van damherten heeft alles te maken met de toene mende verkeersonveiligheid buiten het natuur gebied. „Als we nu niet ingrijpen, is een enorme stij ging van het aantal verkeersongevallen te ver wachten", zegt Henkjan Kievit, regiodirecteur Zuid van Staatsbosbeheer. „Daaraan mogen wij als organisatie niet voorbijgaan. Wij heb ben ook een maatschappelijke verantwoorde lijkheid." Hij voegt eraan toe dat de jagers na drukkelijk is gevraagd vooral vrouwelijke die ren te schieten. Kievit wijst erop dat onder zoeksinstituut Alterra ervan uitgaat dat in de Kop van Schouwen ruimte is voor een duurza me populatie van ongeveer 325 damherten (en 266 reeën). Zonder beheermaatregelen verdub belt de populatie elke 2,5 jaar. Hoe meer herten er in het natuurgebied rondstruinen, hoe gro ter de kans dat dieren op stap gaan buiten de natuurgronden, met alle overlast van dien (ver keer, schade gewassen en tuinen). In een intern document van Staatsbosbeheer staat dat, uitgaande van de natuur, het niet zo veel uitmaakt of er bij wijze van spreken 100 of 1000 damherten rondlopen. Kievit tekent aan dat het aantal van duizend geen hard gegeven is. Hij verwacht dat bij blijvend doorgroeien van de kudde een voedseltekort optreedt. De regiodirecteur stelt dat Staatsbosbeheer het aantal herten in de Kop van Schouwen mo menteel rond de 700 inschat. Dat komt over een met eerder uitgevoerde tellingen onder ver antwoordelijkheid van de zogeheten Hoefdier commissie Schouwen (waarin Staatsbosbeheer vertegenwoordigd is). Kievit laat weten dat hij achter het resultaat van die tellingen staat. Verschillende malen is beweerd dat Staatsbos beheer de medewerkers en vrijwilligers die het niet eens zijn met bejaging, onder druk zet om te zwijgen. De regiodirecteur beklemtoont dat géén spreekverbod is opgelegd. „We hebben wel een bindende communicatieafspraak ge maakt. We realiseren ons als geen ander dat jacht in het algemeen en zeker op die herten - dat zijn aaibare dieren - gevoelig ligt. Daarom is er voor dit onderwerp één woordvoerder aan gewezen." www.pullman.nl door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie Zee land en sportkoepel NOC/NSF wil len in 2015 het wereldkampioen schap onderwaterfotografie naar de regio halen. Gedeputeerde Harry van Waveren ziet in het prestigieuze evement een uitgelezen kans om de beoog de kwaliteitsverbetering van de duiklocaties aan de internationale duikwereld te laten zien. Voorzit ter Erica Terpstra van NOC/NSF zei gisteren tijdens de presentatie van de plannen van de Nederland se Onderwatersport Bond (NOB) in Middelburg haar steun toe. De bond wil 27 duiklocaties voor zien van steigers, toiletten en het liefst ook horeca-voorzieningen, zodat Zeeland aantrekkelijk wordt voor duikarrangementen. De eer ste negen worden de komende vier jaar aangepakt. Tevens voor ziet het plan in het inrichten van acht wrakken als duikobject en de aanleg van meerdere kunstriffen. Het plan is in nauwe samenspraak met ondernemers opgesteld. Reali satie van de eerste projectfase vergt volgens Van Waveren zo'n twee miljoen euro. Dat geld moet worden opgebracht door provin cie, gemeenten, de Europese Unie en betrokken ondernemers. De NOB zet tevens in op vergro ten van de veiligheid voor duikers. De bond wil met hulpdiensten oe fenen op ongevalsituaties en over weegt invoering van een kleuren- classifictie voor duikplekken. Rood staat dan voor hoog risico. COMMENTAAR Beperken van het aantal koopzondagen kan grote gevolgen hebben voor de middenstand in Sluis en Hulst. Daar zijn winkels sinds 1908 en 1955 elke zondag open. In Den Haag liggen twee wetsvoorstellen: één van het kabinet en één van de SP en SGP. Het kabinet laat de beslissing of winkels meer dan twaalf zondagen per jaar open mogen zijn over aan gemeenteraden. Nieuw is dat burgers beroep kunnen instellen tegen dat besluit. De SP en SGP gaan een stap verder. Zij willen dat de minister een besluit van een gemeenteraad toetst. Pas als het toerisme van 'structurele en uitzonderlijke aard' is mogen winkels op meer zondagen de deuren openen. De SP wil zo voorkomen dat kleine zelfstandigen ook moeten werken op hun enige vrije dag. En dat ze personeel dwingen op zondag te werken. De SGP wil de zondagsrust bewaren. Beide nobele doelen. Maar gemeenten zijn mans genoeg om op basis van economische of religieuze gronden te bepalen wat goed of passend is. Daar is betutteling uit Den Haag niet voor nodig. Vraag naar de sctievoi Deze aanbieding is geldig van 22 c MIDDELBURG - De jacht op wilde eenden is weer toegestaan in Zee land. Op 9 januari was het verbod om op wilde eenden te jagen inge gaan vanwege de kou. Doordat er overal ijs lag, konden- de eenden geen voedsel vinden. Bovendien gebruikten ze meer energie dan an ders en konden ze door het ijs niet uitrusten. Daardoor gingen ze in conditie achteruit. Het jachtverbod gold aanvankelijk ook voor kolganzen, grauwe gan zen en smienten, maar op die soor ten mag sinds vorige week alweer gejaagd worden. Volgens de provin cie is er voor de eenden nu ook weer genoeg ruimte om te fourage- ren en te rusten. MIDDELBURG - Het onderzoek van de Commissie van Toezicht van de Inlichtingen- en Veiligheidsdien sten (CTIVD) naar de aanpak van de AIVD in de kwestie Fup Gouds waard gaat langer duren. Voorzit ter I. Michiels van Kessenich-Hoo- gendam verwacht dat de rappor tage rond mei uitkomt. Eerder had ze nog de hoop dat het onderzoek eind 2008 klaar zou zijn. In de praktijk blijkt het even wel lastiger alle betrokkenen rond de weggestuurde hoofdcommissa ris van de Zeeuwse politie te spre ken te krijgen, aldus de voorzitter. De CTIVD betrekt ook het rap port van Boele Staal in haar over wegingen. Staal concludeerde dat Goudswaard geen strafbare feiten vallen te verwijten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3