Goese witte rijstvogel goudhaantje op WK Schilderijen vertellen Borsele houdt voorlopig de naam Hans Warren in gedachten 4 Vluchtelingenwerk zet Obama in voor vrijwilligers in Reimerswaal Borsele roept scholen op de warme trui uit de kast te halen SGP-Kamerleden in gesprek met jongeren Soos Noord-Beveland over veiligheidsregio Industrieel erfgoed centraal in Stalland bezoekt De Tiende 18 I Donderdag 22 januari 2009 PZC B door Raymond de Frel KRUININGEN - Sarie Stouwdam van Vluchtelingenwerk Zeeland zat dinsdagavond voor de televisie, toen ze plots een ingeving kreeg: Yes, we can! Als zij de inwoners van de gemeen te Reimerswaal niet zover zou kun nen krijgen om vrijwilliger te wor den, dan zou het de kersverse pre sident van Amerika Barack Oba ma toch zeker wel lukken? Stouw dam klom meteen na zijn inaugu ratie in de pen. „Barack Obama sprak tot de wereld. Hij riep ieder een op zich meer in te zetten voor zijn buurt of gemeenschap. U kunt dat doen in uw buurt", richt Stouwdam zich tot de inwoners. Vluchtelingenwerk is sinds begin deze maand actief in Reimerswaal. Momenteel helpen drie vrijwilli gers vluchtelingen met onder meer huisvesting en het invullen van papieren. De organisatie kan nog zeker zeven vrijwilligers ge bruiken. Een vaste stek heeft Vluchtelingenwerk overigens nog niet in Reimerswaal. Totdat de ge meente een locatie heeft gevon den, opereert Vluchtelingenwerk Reimerswaal nog vanuit Kapelle. door Frank Balkenende HEINKENSZAND - De gemeente Bor- sele roept basisscholen op vrijdag 13 februari mee te doen aan de zo geheten Warme Truiendag. De dag is bedoeld om mensen te herinneren aan de nóg te grote uit stoot van broeikasgassen. Dat soort gassen werken klimaatveran dering in de hand, want ze dragen bij aan de opwarming van de aar de. Scholen wordt op deze vrijdag de dertiende gevraagd de verwar door Frank Balkenende PIACENZA - Een witte rijstvogel van Goesenaar Arie Goud is tij dens het WK in de Italiaanse stad Piacenza wereldkampioen gewor den in de categorie tropische vo gels. Met dezelfde vogel werd Goud in januari al Nederlands kampioen. De Goesenaar behaalde in 1994 en 2001 ook goud op het WK, toen nog met een grijze rijstvogel. Goud, die lid is van vogelvereni ging Inter Scaldis in Yerseke, heeft honderd vogels en beweegt zich daarmee altijd in de mondiale top. „Maar vanzelfsprekend is goud op het WK absoluut niet. Ik heb er tenslotte weer zeven jaar op moe ten wachten." GOES - Commissaris van de koningin Karla Peijs was gisteren te gast in kin- der-gezinsvervangend tehuis De Tiende in Goes. Tijdens het werkbezoek aan de sector Kind en jeugd van het Gors maakte zij kennis met kinderen en bewonersraad en werd zij onder meer voorgelicht over de mogelijkhe den die het Gors biedt voor dagbesteding en ambulante zorg. foto Ronald den Dekker Hans Warren, schrijver, dichter, vertaler en verzamelaar, krijgt een mooie plaats in het Historisch Museum De Bevelanden in Goes. door Mieke van der jagt Een rond, beetje boers ge zicht. Vriendelijk lachen de, donkere ogen. Blozen de konen en een kanten muts die nog helemaal met strak om het hoofcl zit. Je ziet de oorbel len die in het begin van de negen tiende eeuw nog niet buiten de muts werden gedragen. Het Noord-Bevelandse Boerinnetje draagt een kleurig geborduurde jurk met een doek, die zo op het eerste oog van batist moet zijn. Het schilderijtje hangt in de vitrine die in het Historisch Museum in Goes aan Hans Warren is gewijd. Het hangt naast een gezicht op de twee molens die vroeger de noord grens van Goes markeerden. De houten zaagmolen op de voor grond is al lang weg, de gemetselde korenmolen staat er gelukkig nog wel. De twee schilderstukken - het boe rinnetje is van ene G. Wegers, de molens anoniem - hangen er om dat Hans Warren in 1970 heel graag een beeld wilde hebben dat hij al in 1944 op de zolder van het museum had gezien. In zijn dagboek noteer de hij op 8 januari van dat jaar dat hij tussen de mottige, opgezette vo gels op de museumzolder de garoe- da had gezien. In de zomer van 1970 ruilde hij de twee schilderstuk ken tegen de indische vogel, waar mee het museum toch niets kon doen. De schilderstukken daarente gen gaven ondanks hun belabberde staat interessante informatie over de lokale geschiedenis: de Noord-Bevelandse klederdracht in een vroeg stadium en het aanzicht van Goes rond dezelfde tijd. Warren documenteerde in zijn dag boeken nagenoeg zijn hele leven, dus ook de aanschaf van de schilde rijen, zijn pogingen tot restauratie en zijn vreugde over de ruil. Conservator Koen van Rooijen heeft de betrokken fragmenten er in de vitrine bij gelegd, samen met de delen van Warrens Geheim Dag boek waar ze uit gehaald zijn. Hoe de dichter ooit aan het boerin netje is gekomen, blijft onduidelijk, maar de molens, een haardstuk, kocht hij voor een tientje uit de boedel van een van de molenaars. Dat was in i960. Het doek was zwaar beschadigd, want er was een fiets doorheen gevallen, maar War ren zette zich zelf aan het restaura tiewerk. Hij plakte het strak op spaanplaat, vulde de scheuren ver der in en poetste de boel goed op. „Inmiddels hebben we het in Ant werpen laten restaureren", vertelt Van Rooijen. „Warren mag een goe de dichter zijn geweest, van restau reren had hij weinig verstand. Het haardstuk is echt enorm opgeknapt want de schoonmaak was in i960 nogal rigoureus aangepakt. Veel van de nuance was weggepoetst." Het boerinnetje is nog niet gerestau reerd. Het is geschilderd op twee pa neeltjes en de naad is er in de loop der jaren niet fraaier op geworden. Ook aan haar is duidelijk veel ge poetst. Het lijkt wel of haar blozen de toet dagelijks met een washand je is afgedaan. „We kunnen natuur lijk niet alles tegelijk in de restaura tie doen. Het museum moet daar voor sparen." Koen van Rooijen denkt dat het boerinnetje na een grondige beurt heel fraai onder de tand des tijds vandaan zal komen. De vitrine van Hans Warren vertelt met alle documentatie een mooi verhaal tussen nog andere verha len. Dat van Frans den Hollander, die de elektrificatie van de spoorlij nen leidde en dat van Maria Johan na Goemans, die zelf haar woon huis Rozenoord in Goes schilderde. Haar portret werd geschetst en ge schilderd door Isaac Israels. Indruk wekkend is de geschiedenis van de huisschildersfamilie Kramer uit Wissenkerke. Die leverde niet al leen generaties huisschilders in heel' Zeeland, maar ook schilderstukken voor aan de muur en boven de haard. Het museum toont de schil derijen met prachtige foto's van de Kramers in bedrijf De Warrenvitrine zou completer zijn met het garoeda-beeld. War rens Partner, Mario Molengraaf, liet weten het initiatief erg te waarde ren. Hij betwijfelt echter of er plek is voor het gevaarte. „Maar," zegt Van Rooijen, „een foto is ook goed." ming één graad lager te zetten. Als alle scholen dat doen, leidt dat tot een substantiële daling van het energieverbruik en dus ook uit stoot van CO2: zeven procent re ductie. De actiedag heet de War me Truiendag omdat leerlingen het milieu simpel kunnen helpen. Als ze een extra warme trui aan trekken, kan de kachel een graadje lager zonder dat ze kou lijden op school. Als beloning voor deelna me wacht hen het Energie Kwar tetspel. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het ziet ernaar uit dat Goes, en niet Borsele, met Hans Warren weg is. Een Hans Warren pad langs zijn laatste woonplaats aan het Kloetingse Pijkeswegje, een mooi verhaal in het Historisch Mu seum De Bevelanden en een monumentje bij de Deessche Watergang. Allemaal in de gemeente Goes, terwijl Warren in Borssele geboren en getogen is. In zijn Geheim Dagboek, vooral in de eerste delen, spelen Borssele, de Kaloot en de Zak van Zuid-Beve land een grote rol. De dichter verklaart herhaaldelijk en in alle toonaarden zijn grote liefde voor het land schap, de natuur en vooral voor het polderhuis op de Zeedijk. Daar werd Hans Warren geboren en daar woonde hij tot 1945, toen zijn vader, de dijkbaas, werd geïnterneerd vanwege collaboratie. Het gezin verhuisde toen naar de Weststraat. In de gemeente Borsele, niet alleen in het dorp Bors sele, maar ook in de andere veertien kernen, zijn le gio plaatsen aan te wijzen die met een fragmentje uit het Geheim Dagboek meer kleur kunnen krijgen of in een historisch perspectief kunnen worden gezet. Maar nee, geen straat, geen wegeling, niets heet in de gemeente Borsele naar Hans Warren. „Tja", zegt de Borselse cultuurwethouder Mart de Bruijne, „het had weinig gescheeld of wij hadden onze cultuurprijs een jaar of vijf geleden naar Hans Warren genoemd. Maar de provincie was het daarmee niet eens. Die claimde de naam van onze dichter voor de provincia le cultuurprijs. Wij hebben toen de Total Cultuur prijs ingesteld, maar onze eerste keus was wel def lijk Hans Warren." Die tegenvaller hoeft overigens niet te beteker de dichter in de toekomjt niet op een nau. komt te staan. „Zeker nu de belangstelling weer v extra accenten krijgt, zullen we daar zeker over den ken. Maar het moet wel iets toepasselijks zijn, niet zo maar om hem vernoemd te hebben." De Bruijne wil er overigens wel op wijzen dat de vi trine in het Historisch Museum er ook namens Borse le staat. „Het museum is van alle Bevelandse gemeen ten, behalve Reimerswaal. Wij waren erg opgetogen met het initiatief om Hans Warren op zo'n aardige manier voor het voetlicht te brengen." Goud heeft zich gespecialiseerd in tropische vogels en rijstvogels in het bijzonder. Daar is hij menig vrij uurtje mee in de weer. Om aan de top te komen, moet de vo gel de juist conditie, houding en kleur hebben. Keurmeesters beoor delen dat. De witte rijstvogel die nu goed is voor goud, is op he-t wereldtoneel uitgespeeld. „Je mag maar twee jaar meedoen met een vogel. Daar na moet je andere vogels inzen den. Daarvoor is gekozen om je sti muleren te blijven kweken." Rijk wordt Goud niet van het hoogste eretreetje op het WK. „Ze ven jaar geleden kreeg ik een be ker. Dat was het. Dat zal nu niet anders zijn." MIDDELBURG - De SGP-Tweede Ka merleden Bas van der Vlies en Kees van der Staaij brengen op 30 januari een werkbezoek aan Mid delburg. Ze besluiten de dag met het bijwonen van de thema-avond 'Zeggen wat je denkt' van de SGP-jongeren in de Morgenster- kerk aan de Adriaan Lauwerysz- straat. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Jongeren, ook die niet tot de SGP behoren, kunnen met de Kamerleden in gesprek gaan. Overigens zijn ook ouderen uit Middelburg en omgeving welkom. KORTGENE - De Sociëteit Noord-Be veland begint vanavond het nieu we jaar met een bijeenkomst over de veiligheidsregio Zeeland. Aart van Oosten van de brand weer en Lodewijk van Iwaarden van de gerpeente Noord-Beveland komen uiüeggen wat de veilig heidsregio betekent. De vergade ring wordt gehouden om 20.00 uur in De Korenbeurs in Kortgene. De Sociëteit, waarin vertegenwoor digers van het bedrijfsleven, open baar bestuur en de culturele sector zitten, komen regelmatig bijeen. SINT-ANNALAND - De werkgroep In dustrieel Erfgoed Zeeland is van1 avond te gast bij de Thoolse heem kundekring Stad en Lande. Enkele leden komen vertellen wat de werkgroep doet en zullen in gaan op het Zeeuwse en Thoolse industrieel verleden. De werk groep richt zich op het behouden en documenteren van sporen en de nalatenschap van de beginnen de industrialisering. De lezing in De Wellevaete in Sint-Annaland begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30