Jacht op damherten in Vissers willen subsidieregeling voor behoud van de palingstand Klantvriendelijk 2 'Staatsbosbeheer laat zich voor het karretje van de jagers spannen' Beroepscombinatie met plan naar minister en Tweede Kamer. Donderdag 22 januari 2009 PZC WILLEM VAN DAM Het telefoontje kwam ruim twee maanden geleden. Een aardige mevrouw aan de lijn. Ze belde namens Delta. Of ze een paar vragen mocht stellen. Omdat ik die middag toevallig goedgeluimd was, hing ik niet onmiddellijk op. Het energiebedrijf, zo legde de mevrouw uit, was tot de conclusie gekomen, dat zijn personeel wel een lesje in klant vriendelijkheid kon gebruiken en daarom een training volgde. Eén van de onderdelen vormde een rollenspel. Of ik daaraan mee wilde doen en tijdens een workshop voor lastige klant wilde spelen. Nou, dat wilde ik wel, want ik mag graag een potje mopperen. Zeker als het Delta betreft. Bovendien: ik zou voor mijn in spanningen een gul geschenk ontvangen en vanzelfsprekend zouden de reiskosten worden vergoed. Was het toeval? Mijn vriend S. had eenzelfde telefoontje gekregen. En daar ook hij wel eens een rekening met het nutsbedrijf wenste te vereffenen, reden we samen op een donkere novemberavond naar een hotel te Westkapelle om er vele uren lang te kankeren op de dienstver lening van Delta; over onbegrijpelijke nota's, ondoorzichtige tarieven, gebrekkige verbindingen en ander ongerief We hadden, verzekerden de cursusleiders ons na afloop, onze rol goed gespeeld en het was voor het Delta-personeel een ui terst leerzaam avondje geweest. Als beloning werd ons een mandje aangereikt met daarin een flesje bier, een lokaal krui denbittertje, wat stroopwafels, een blikje babbelaars en héél veel houtwol. Vriend S. en ik namen de complimenten en het miezerige mandje bescheiden knikkend in ontvangst. En wachten nu al maanden op de toegezegde reiskostenvergoe ding; Erg veel hebben ze bij Delta nog niet van die cursus op gestoken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Ik mag graag een potje mopperen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en-neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening ?TÊ De PZC gaat zorgvuldig 0 met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie m \4 Sinds 1 januari is de jacht op damherten in de Kop van Schouwen geopend. Er zijn te veel dieren volgens de provincie. Daarom is er toestemming om 269 herten af te schieten. De jacht op damherten in de Kop van Schou wen is voorzichtig be gonnen. Heel geleide lijk en - voor zover dat kan met jacht - in alle stilte. Want, zo heb ben de jagers laten weten, er is geen behoefte aan publiciteit. De jagers zijn bang dat een krantenartikel ongewenste reacties oproept bij het publiek zoals acties van dierenvrienden. Deze reactie is opmerkelijk. Tot de jacht begon was er juist sprake van een open houding. Nu is er eerder sprake van een zekere geheimzinnigheid. Bezoekers van de gebieden waar gejaagd wordt, worden in de gaten gehouden en de jagers hebben uit drukkelijke instructies hoe ze om moeten gaan als mensen in de buurt komen. Geen discussie, ge weren moeten direct opgeborgen worden in de foedralen en in enke le gevallen is het zelfs direct einde oefening zodra iemand zijn of haar neus laat zien. Daarbij wordt vooral gekeken naar mensen die zich opvallend gedragen of met fo totoestellen rondlopen. Dat gebeur de gisterochtend bijvoorbeeld in natuurgebied De Vroongronden, tussen Renesse en Haamstede. Zo dra het hek in de ochtendschemer wordt gepasseerd komt iemand en kele tientallen meters verderop in beweging. Een man schiet schielijk de bosjes in. Een jager misschien die niet gezien wil worden? Het blijkt een boswachter te zijn. Hij komt met zijn terreinwagen vanachter een paar bosjes gereden en wil weten wat de bedoeling is. Actievoeren? Herten verjagen? Ja gers fotograferen of anderszins dwarszitten? Het is een bijzonder gesprek. De Vroongronden zijn openbaar ter rein. Dag en nacht toegankelijk. Zo lang een bezoeker de spelregels respecteert kan een boswachter niemand de toegang ontzeggen. Gewoon wandelen mag dus, ook al is het óók de bedoeling om eens te kijken hoe het er aan toe gaat tij dens de jacht. „Dan zit er niets anders op dan mijn jager op te halen", zegt de boswachter en hij rijdt weg. De jager zit een stukje verderop in een hoogzit te spieden naar dam herten. Hij zit vlak bij het pad en als daar wandelaars rondlopen kan hij niet schieten. De jager wordt door de boswachter opgehaald en het duo rijdt weg. Op dit vroege ochtenduur zijn de Vroongronden verder helemaal leeg. Niets of niemand laat zich zien, ook geen actievoerende die renvrienden. Herten zijn er er wel. Vlak bij het Gadrabos bij Haamste de loopt een groep van elf Rustig grazend op het open veld en in het zonnetje. Zich van geen gevaar bewust. Vanuit de verte Worden ze echter gadegeslagen door een ja ger. De man zit hoog en droog in een hokje op palen en laat zich af en toe een beetje zien. Na verloop van tijd sluit hij de luiken van zijn hok. Een schot wordt deze och tend niet gehoord. Er zijn meer mensen op pad om herten te bekijken. Een man komt op zijn fiets uit het Gadrabos. „Nog even doorlopen en dan links van de weg, daar liggen er een paar. Die leven tenminste nog", zegt hij met gevoel voor dramatiek en stapt weer op zijn fiets. Jachtgebieden y Twee maanden mag gejaagd worden in de Kop van Schou wen. Niet het hele terrein is jachtge bied. In vijf door de provincie aangewezen gebieden mag ge schoten worden. De meeste daarvan liggen in ontoegankelijk natuurgebied of zijn privébezit. Ook wordt niet dagelijks op elk terrein geschoten. Dat is vastgelegd in de vergunning. De jachtterreinen liggen in het Slotbos, de Vroongronden en in de duinen bij het Verklik kerpad en de Strandweg. door Jeffrey Kutterink Staatsbosbeheer is een ver lengstuk geworden van de ja gerswereld. Terwijl de door belastinggeld betaalde organisatie onafhankelijk de belangen van de natuur zou moeten verdedigen, laat die zich voor het karretje span nen van de jagers. Dat zegt Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren in reactie op het interne stuk van Staatsbosbe heer over de jacht op damherten in de Kop van Schouwen-Duive land. In het stuk staat dat de na tuur geen last heeft van de herten, of het er 100 of meer dan 1000 zijn. Ook de schade aan landbouw gewassen is erg klein, aldus de no titie. Thieme: „Daarmee staat alles weer op losse schroeven. Er is geen legitimatie voor het afschie ten van de dieren. De gronden op basis waarvan het besluit voor af schot is genomen zijn onduide lijk." Thieme stelt deze week nog Kamervragen aan CDA-minister Gerda Verburg (Natuur). „Dit is ongekend voor een zelfstandig be stuursorgaan", zegt Thieme. „Staatsbosbeheer staat niet meer waarvoor ze zou moeten staan. Ze schaart zich aan de kant van de ja gers, zodat die kunnen jagen." Marianne Thieme. foto Phil Nijhuis/CPD door Marcel Modde MIDDELBURG - De Nederlandse pa lingvissers vinden dat er een subsi dieregeling moet komen om de soort in stand te houden. In een plan dat de Combinatie van Beroepsvissers vandaag presen teert aan het ministerie van LNV en de Tweede Kamer, wordt voor gesteld eind dit jaar 50 ton schier aal te vangen en vervolgens buiten de dijken de vrijheid te geven. De vissers denken met de regeling twee vliegen in één klap te slaan: ze worden gewoon doorbetaald én de schieraal kan aan de trek naar de paringsgronden in de Sargosso- zee beginnen. Met het plan wil de Combinatie voorkomen dat de beroepsvissers door de Europese Commissie in september en oktober worden ge dwongen de fuiken binnen te hou den, zodat de vette paling kans krijgt zich voort te planten. Met deze brede maatregel denkt Brus sel een bijdrage te leveren aan de instandhouding van de paling stand. Volgens de vissers schiet de ingreep echter z'n doel voorbij, omdat de geslachtsrijpe paling door zijn drift ook een doorgang door een gemaal of sluis niet schuwt. Duizenden vissen worden zo vermorzeld. „En bovendien wordt een tijdelijk visverbod ook de doodsteek voor veel palingvis sers", zegt voorzitter jaap Geleijn- se van de Federatie van Beroepsvis sers van Zuid-West Nederland. De Zierikzeeënaar verwacht dat het geen probleem wordt een wa terdicht registratiesysteem op te zetten voor de 50 ton schieraal. „Net als nu wordt de vis gewoon gevangen en gewogen en krijgt de visser betaald. Alleen komt dat geld dan uit een speciaal potje en gaat de vis vervolgens niet naar de consument, maar de dijk over." Over een reddingsplan wordt al meer dan tiep jaar gesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2