PZC Boeren somber over zagerkweek 17 mW S BEVELANDEN-THOLEN 34 25 Proefbassins op akkers hebben door ingezakte vraag weinig toekomst. de l ^"R VTCTCP."R Y Marktsi Middelburg T0118 886 886 Brasseriemenu zaïmof Paul Sebes Kees 't Hart Spanky Zoof Genieten Zoon Youssef rapt over het zware leven van zijn vader I. - Kabinet houdt vast aan wetsvoorstel voor minder koopzondagen Donderdag 22 januari 2009 Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl door Frank Balkenende KATS - in 2006 was iedereen hoop vol gestemd. Proefbassins voor de kweek van zagers op boerenbedrij ven zouden de aanzet zijn tot grootschalige aquacultuur op ak kers. Drie jaar later ligt het anders. De vraag naar vismeelvrij visvoer is gedaald. De pioniers weten niet of ze er mee verder moeten. Landbouwers Kees van der Maas in Kats en Maarten Janse in Wolp- haartsdijk hebben er tot nu toe geen geld op verloren. Het experi ment is immers gesubsidieerd en afnemer/zagerkwekerij Topsy Baits in Wilhelminadorp betaalt een alleszins redelijke vergoeding voor de arbeid die beide boeren er in steken. Toch is vooral bij Van der Maas het enthousiasme weggeëbt. „De kweek is nog niet zo eenvoudig. Eén keer is die totaal mislukt om dat er te veel ijzerhoudende bacte riën in het water zaten." Ook re genwater dat in de bassins valt, blijkt van grote invloed op de groei van de larven en de uiteinde lijke opbrengst. „Nadat ik het bas sin had drooggezet en nog een keer had ingezaaid, ging het iets be ter. Ik kwam tot een opbrengst van tweeduizend kilo." Feitelijk zou Van der Maas het bas sin regelmatig moeten doorspoe len met Oosterscheldewater, maar W* Door de ingezakte vraag naar vis- meelvrij visvoer weten twee boe ren die in 2006 begonnen met za gerkweek in proefbassins niet of ze ermee verder moeten. dat vergt weer een investering in een leiding en een pomp. Hij weet niet, gezien de marktsituatie, of dat allemaal zin heeft. „Ik heb twij fels bij dit project. Er zijn mogelijk heden voor de kweek van tong of kokkels, maar in de huidige crisis weet ik niet of je daar nu in moet investeren. Of die kweek rendabel wordt, is moeilijk in te schatten." Net als Van der Maas bekijkt Maar ten Janse in overleg met Topsy Baits over welke boeg hij het gaat gooien. Janse, die ook zeekraal op land teelt en daarbij concurrentie uit onder meer Israël en Mexico ondervindt, wil wel verder in de aquacultuur. Het bassin ligt er toch al. l.Kokkels of tong, daar zit wellicht brood in. Ik ben me daar op aan het oriënteren. De investering moet niet al te hoog zijn, anders begin ik er niet aan." Zagers bieden wat hem betreft minder toekomst, gezien de inzak kende markt. Toch houdt Janse, die aan het Veerse Meer op zilte grond zit, hoop op succes in de nieuwe tak van sport. „Aquacul tuur is toch wel de toekomst voor het boerenbedrijf" GOES r Vmbo-leerlingen Jurgen de Kurider (15) uit Kloetinge en Ruben Tramper (15) uit Waarde van het Goese Lyceum zijn apetrots. Tal van bedrijven zagen er geen heil in, maar zij wel: het vervaardigen van een spinnenweb- raam (het bovenlicht) voor stellingmolen De Korenbloem in Kortgene. Het gebogen raam werk moest eerst op ware grootte worden ge tekend, zodat Jurgen en Ruben tijdens het pre- cisiewerkje een houvast hadden. Het spinnenwebraam is zaterdag te zien tij dens de open dag van het Goese Lyceum op de locatie Bergweg. Eerder al vervaardigden leerlingen twee deuren voor de uit 1873 date rende molen. foto Ronald den Dekker vanavond vanaf 17.30 uur pompoensoep, saltimbocca of gevulde champignons en chocoladetaartje 15,00 en 12,50 (vegetarisch) Reserveren? bel 0118 - 886 866 kijk ook vanavond 19.00-21.00 uur (literair agent) met tips voor beginnende schrijvers op: www.drukkerijmiddelb vrijdag 23 januari 15.30-17.30 uur (aanmelden 0118-886865) zaterdag 24 januari 15.00-16.30 uur urg.nl Het Middelburgse gezin had een huisje gehuurd in Brabant. Even weg, even de zinnen verzet ten. Inge kon vanuit haar logeerbed haar vader bedrijvig in de keuken zien redderen. Gebakken eitje voor het ontbijt, rook ze even later. „Ach", hoorde ze de kok even later Tipredactie@pzc.nl tevreden roepen, „waarom hebben we niet 48 weken per jaar vakan tie en moeten we maar vier weken werken?" Inges moeder bleek wakker en bij de pinken. „Omdat", riep ze vanuit haar ech telijke sponde, „je dan van je werk gaat genieten. En dat is nou ook weer niet de bedoeling."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29