Van vrije natuurzicht O Colijnsplaatse begint scheidingsloket Boeren somber over zagerkweek Miniatuur Walcheren omgedoopt in Familiepretpark Mini Mundi Proefbassins op akkers hebben door ingezakte vraag weinig toekomst. 'Het is ruig, het is afgelegen. Weet je, er zitten zelfs herten! Iedereen heeft zegezien' LAN-party ROC levert Schoolplein openbaar SGP-Kamerleden in geld op voor Ghana maar hekken blijven gesprek met jongeren 18 I Donderdag 22 januari 2009 PZC W door Maurits Sep MIDDELBURG - Het nieuwe Minia tuur Walcheren krijgt ook een nieuwe naam: Familiepretpark Mi ni Mundi. De naam wordt volgen de week vrijdag officieel bekendge maakt. De nieuwe naam is al te lezen in de nieuwe Toeristisch ABC-krant die de VW Walcheren/Noord-Be veland gisteren heeft uitgebracht. Directeur Sven van Rijswijk wil vooruitlopend op de officiële ont hulling echter nog niet ingaan op de overwegingen bij de naamskeu ze. Miniatuur Walcheren bouwt nu een nieuw park in de Mortiere bij het Zeeuws Evenementen Podium (ZEP). Behalve het park met de mi niatuurversies van Walcherse ge bouwen komt er ook een pretpark met diverse grote speelattracties, waaronder een achtbaan, een 'ouderwetse' draaimolen, een tien meter hoge ballonnentoren en een schommelschuit. Die toevoegingen aan het oude Mi niatuur Walcheren maken het voordehandliggend dat het gehele park een andere naam krijgt waar in ook de term Familiepretpark is opgenomen. Het nieuwe park wordt op 22 mei, de dag na Hemelvaartsdag, geo pend. www.mortiereonline.nl door Esme Soesman COLIJNSPLAAT - Leuk wordt schei den nooit, maar er valt wel een hoop ellende te verzachten. Onder meer door (ex-)partners de moge lijkheid te bieden al hun finan ciële, juridische en fiscale zaken via één 'loket' te regelen, zegt Karin Peute uit Colijnsplaat. Peute begint per 1 februari het franchisebedrijf Scheidingsexpert Zeeland. In heel Nederland zijn op dit moment vijf scheidingsexperts actief, vanaf april komen daar nog eens acht specialisten bij. De in steek van Scheidingsexpert is dat mensen hun scheiding volledig via één loket kunnen regelen, in on derling overleg. „De meeste men sen willen in goede harmonie uit door Frank Balkenende KATS - In 2006 was iedereen hoop vol gestemd. Proefbassins voor de kweek van zagers op boerenbedrij ven zouden de aanzet zijn tot grootschalige aquacultuur op ak kers. Drie jaar later ligt het anders. De vraag naar vismeelvrij visvoer is gedaald. De pioniers weten niet of ze er mee verder moeten. Landbouwers Kees van der Maas in Kats en Maarten lanse in Wolp- haartsdijk hebben er tot nu toe geen geld op verloren. Het experi ment is immers gesubsidieerd en afnemer/zagerkwekerij Topsy Baits in Wilhelminadorp betaalt een alleszins redelijke vergoeding voor de arbeid die beide boeren er in steken. Toch is vooral bij Van der Maas het enthousiasme weg- geëbt. „De kweek is nog niet zo eenvoudig. Eén keer is die totaal mislukt omdat er te veel ijzerhou dende bacteriën in het water za ten." Ook regenwater dat in de bas sins valt, blijkt van grote invloed op de groei van de larven en de uit eindelijke opbrengst. „Nadat ik het bassin had drooggezet en nog een keer had ingezaaid, ging het iets be ter. Ik kwam tot een opbrengst van tweeduizend kilo." Feitelijk elkaar. Al is het alleen maar in het belang van de kinderen", is Peutes ervaring. De scheidingsexpert draagt onder meer zorg voor zaken als pen sioen, levensverzekering, woning aankoop en - financiering en ali mentatieberekening. Zelfs de af wikkeling bij de rechtbank wordt begeleid. Bij de alimentatiebereke ning wordt gebruik gemaakt van de methode Bol, die - in tegenstel ling tot de klassieke berekenings methode - rekening houdt met op lossingen als co-ouderschap. De ad visering is onafhankelijk: er wor den geen producten verkocht. Q Scheidingsexpert: 088-8312312 of www.scheidingsexpert.nl. Skyradio-muziek overstemt het gekwetter van ganzen. En straks de dikke auto's nog, verzuchten bewoners van de eens zo landelijke Vrijburgstraat in Vlissingen. door Wendy van den Hurk De Vrijburgstraat. Je zou er zo een film over ver vlogen Hollandsche tij den kunnen opnemen. Het is echt zo'n straat waar je zelfs binnen altijd buiten bent. Waar mensen 's zomers lekker wroeten in de voortuin. Babbelend met de buurman, leu nend op een hark. Kinderen die voorbij skelteren. Een straat waar iedereen elkaar kent. Waar me vrouw De Vrieze van nummer 25 de halve straat in de klas heeft ge had. Waar je naar 'het huis met de hertjes' wordt verwezen, als je wilt weten wat voor vogeltjes er le ven. „Kom d'r in." En direct zwaait de lang de gemeente haar woonvisie niet wijzigt, zijn voor de andere kant van de straat ook nog eens 250 huizen gepland. De eerste 125 komen in 2012, de rest in 2015. Het gebiedje raakt vol. En dus ook vol met verkeer, vult Joep de Vrieze in. Hij woont met zijn vrouw halverwege de Vrijburg straat. „Het is al zo'n smal straatje zonder stoepen, waar auto's toch Ir* twee kanten in kunnen. Als daar V; straks al die auto's uit de villawijk SÉ bij komen, en die mensen zullen er vaak wel twee hebben, wordt het wel heel gevaarlijk. Het is nu al laveren, als er iemand van de ande re kant komt... En ik vrees niet al- leen voor de veilgheid van de vele kinderen die hier wonen, maar ook voor de huizen. Die zijn niet gefundeerd. In principe gaat werk verkeer via de andere kant, maar soms rijdt er ook een vrachtwagen op zijn TomTom en dan komen ze hier door de straat. De straat is straks zó verzakt." Maar, zegt De Vrieze opgelucht, aan ons uitzicht wordt tenminste niet getornd. „Bij lange na niet." En dat is een stukje verderop wel wat anders. zou Van der Maas het bassin regel matig moeten doorspoelen met Oosterscheldewater, maar dat vergt weer een investering in een leiding en een pomp. Hij weet niet, gezien de marktsituatie, of dat allemaal zin heeft. „Ik heb twij fels bij dit project. Er zijn mogelijk heden voor de kweek van tong of kokkels, maar in de huidige crisis weet ik niet of je daar nu in moet investeren. Of die kweek rendabel wordt, is moeilijk in te schatten." Net als Van der Maas bekijkt Maar ten Janse in overleg met Topsy Baits over welke boeg hij het gaat gooien. Janse, die ook zeekraal op land teelt en daarbij concurrentie uit onder meer Israël en Mexico ondervindt, wil wel verder in de aquacultuur. Het bassin ligt er toch al. „Kokkels of tong, daar zit wellicht brood in. Ik ben me daar op aan het oriënteren. De investe ring moet niet al te hoog zijn." Zagers bieden wat hem betreft minder toekomst, gezien de inzak kende markt. Toch houdt Janse, die aan het Veerse Meer op zilte grond zit, hoop op succes in de nieuwe tak van sport. „Aquacul tuur is toch wel de toekomst voor het boerenbedrijf" Door de ingezakte vraag naar vis meelvrij visvoer weten twee boe ren die in 2006 begonnen met za gerkweek in proefbassins niet of ze ermee verder moeten. garagedeur van nummer elf open. Meneer Lingier schuifelt naar de achterkamer en pakt er een stapel tje vogelboeken bij. Uit één ervan haalt hij een velletje van dat ouder wetse streepjespapier. „Dit is 'm." Zijn vrouw reikt hem zijn leesbril aan en hij leest voor wat hij er met de typmachine op heeft getikt. „Groene specht, bonte specht, zanglijster, groenling, boomklever, boomkruiper, winterkoning, heg- genmus, roodborst, staartmees, koolmees, pimpelmees." Meneer Lingier neemt zijn leesbril weer af en zet zijn overtuigende Vroege Vogels-blik op. „Ach kind, het is een lust voor zangvogels! En de gemeente zegt gewoon dat er al leen kraaien en meeuwen zitten. Punt. Terwijl ik er zo vaak zit. Dit is échte natuur. Het is ruig, het is afgelegen. Weet je, er zitten zelfs herten! Iedereen heeft ze gezien. Ze hebben de bramen van Jasper nog opgegeten." Daarvoor, voor die natuur, heeft meneer Lingier zich in 1972 in de Vrijburgstraat gevestigd. Zoals zo'n beetje alle buren. Lekker landelijk wonen, met uitzicht op de velden. Maar dat is inmiddels voorbij. Eerst kwam Tuindorp, toen de Noorderbaan. Daar komt dit jaar villapark de Vrijburgh bij en zo- Bij Olga van Zwam, bijvoorbeeld. Zij krijgt straks de woonwijk in haar achtertuin en tot die tijd mag ze het aan de voorkant doen met villazicht. „Het is verschrikkelijk. Moet je nou eens zien", zegt ze, terwijl ze wijst naar al het beton dat boven de haag uit komt. „En dan komt er nog een verdieping bovenop. Met zo'n groot puntdak, omdat het van die jaren dertig-hui- zen moeten zijn. Maar wij zijn er mooi klaar mee." Nee, dan het echtpaar Grevink, aan de overkant van de straat. Hun perceel wordt helemaal afge bakend door nieuwbouw. Vanuit de keuken zie je alleen nog beton. „En dan kun je zeggen: vroeger keek je tegen kassen aan", zegt Alex Grevink. „Maar dat was toch anders. Dat is landelijk. Het enige dat je toen zag, was dat er af en toe iemand op een tractor voorbij kwam. Straks kan iedereen hier binnen kijken. Je moet er nog aan denken om alle gordijnen dicht te houden ook." En het is niet voor het eerst dat zijn uitzicht wordt belemmerd. „Eerst woonden we aan de rand van Rosenburg. De komende tien jaar wordt hier niet gebouwd, werd ons toen beloofd. Binnen twee jaar was daar Rosenburg II. We hebben een nieuw stil plekje gezocht en belandden hier, in de Vrijburgstraat. Nog nooit hadden we zo prettig gewoond. Heerlijk rustig... Tot Arcus de grond kocht. We hebben nog met de buurt be zwaar gemaakt, maar dat mocht niet baten. In 2004 werden de eer ste kassen afgebroken." En daarmee hun woongenot. Er valt even een stilte aan de keuken tafel. „Daarom hebben we besloten om weg te gaan. Meteen, toen we hoorden van de plannen. Het was gewoon afgelopen. Ik zag de bui gelijk al hangen. Trudy niet. Die hoopte dat het zou meevallen." Maar aan haar gezicht te zien is die hoop inmiddels vervlogen. Op fluistertoon: „Zo erg had ik het niet verwacht." VLISSINGEN - Met een zogeheten LAN-party hebben leerlingen van het ROC Zeeland bijna 440 euro opgehaald voor Nurses on Tour. Deze organisatie voert strijd tegen malaria in afgelegen dorpen in het noorden van Ghana. 74 leerlingen van het ROC speel den 24 uur aan een stuk op de computer. Het inschrijfgeld voor deze gamemarathon ging naar Nurses on Tour. Ook een aantal docenten doneerden aan het goe de doel, zodat het totale bedrag op exact 439,13" euro uitkwam. MIDDELBURG - Het schoolplein van de ABS in Middelburg wordt een openbaar speelterrein, maar de hekken rondom het plein blijven. De ABS is een van de scholen die volgend schooljaar meedoen aan de proef om schoolpleinen na schooltijd toegankelijk te maken. De hekken bij de ABS dienen ook de veiligheid van spelende kinde ren. De school staat aan de Zuid singel en het Molenwater met zijn drukke verkeer. De poorten wor den echter niet afgesloten zodat kinderen het plein op kunnen. MIDDELBURG - De SGP-Tweede Ka merleden Bas van der Vlies en Kees varr der Staaij brengen op 30 januari een werkbezoek aan Mid delburg. Ze besluiten de dag met het bijwonen van de thema-avond 'Zeggen wat je denkt' van de SGP-jongeren in de Morgenster- kerk aan de Adriaan Lauwerysz- straat. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Jongeren, ook die niet tot de SGP behoren, kunnen met de Kamerleden in gesprek gaan. Overigens zijn ook ouderen uit Middelburg en omgeving welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20