Russen zijn winnaars gasconflict Oekraïne Wilders in spoor van boer Koekoek Symposium over 50 jaar dierproeven Toekomst van Zeeland online Winnaars en verliezers van energiecrisis op een rij gezet. Meer politici voor de rechter gedaagd wegens belediging. PZC Donderdag 22 januari 2009 11 Het hoofdkantoor van Gazprom in Moskou. foto Misha Japaridze/AP door Carel Goseling DEN HAAG - Europa heeft de ergste energiecrisis van de afgelopen, de cennia achter de rug. Russisch gas stroomt weer via Oekraïne naar het westen en zuiden van Europa. Ook de levering aan Oekraïne is hervat, dankzij een akkoord tus sen de premiers van Rusland en Oekraïne, Vladimir Poetin en Julia Timosjenko, over de prijs die Kiev voor Russisch gas moet betalen. De Russen staakten hun leveran ties aan Oekraïne op t januari, toen beide landen het niet eens konden worden over de gasprijs in 2009. Toen bleek dat Oekraïne gas aftapte uit de doorvoerleidingen naar de rest van Europa, staakte het Russisch bedrijf Gazprom de leveranties geheel. Vijftien landen in Europa waren het slachtoffer. Inwoners en bedrijven in de getrof fen landen zijn de grote verliezers van de gascrisis. Burgers zaten da genlang in de kou, bedrijven moes ten hun energiegebruik beperken. De economische schade liep in de miljarden euro's. Een andere verliezer is de Europe se Unie. Voorzitter Tsjechië deed de gascrisis in eerste instantie af als een commercieel conflict tus sen twee landen. Later stond men toe dat Oekraïne een reeds tussen Rusland en de EU gesloten ak koord over hervatting van gasleve- ranties op eigen houtje aanpaste. Voor de Russen was het akkoord daarmee ongeldig. TWintig EU-waarnemers die moes ten toezien op gastransporten via Oekraïne zaten werkeloos in hun hotel in Kiev. Ze werden niet tot de gasstations toegelaten. Boven dien stroomde er geen gas, dus viel er niets waar te nemen. De solidariteit binnen de EU was ook ver te zoeken. Landen die ver stoken bleven van gas moesten zelf als bedelaars rondgaan. Van enige door Brussel gecoördineerde actie was geen sprake. Bovendien bleek dat de EU geen alternatieven voor het Russische gas had gere geld. Rusland en Oekraïne liepen imago schade op. De Russen omdat een conflict met Oekraïne over de rug van andere Europese landen werd uitgevochten. Oekraïne omdat het land gas stal dat bestemd was voor de rest van Europa, terwijl het land zelf genoeg in reserve had om een leveringsstop voor maan den te overbruggen. Het conflict kostte Rusland en Oekraïne boven dien beiden miljarden euro's. UTRECHT - Dit jaar is het 50 jaar ge leden dat de wetenschappers Rus sell en Burch zich uitspraken over het verantwoord en humaan ge bruik van proefdieren. Het thema staat weer op de maatschappelijke agenda. In het eerste weekeinde van fe bruari praten wetenschappers in Utrecht over de mogelijkheden en Toch zijn er ook winnaars. De Rus sen zijn er in geslaagd een tienja rig contract met Oekraïne over gas- leveranties af te sluiten, waarbij Oekraïne de normale Europese gasprijs zal bétalen. De prijs voor Kiev stijgt van ruim 127 euro per 1000 kubieke meter in 2008, naar gemiddeld 166,50 euro over heel 2009. De Russen hoeven dit jaar niet meer te betalen voor door- 'Julia Timosjenko kan bij presidentsverkiezingen profiteren van akkoord' voer van hun gas naar andere Eu ropese landen dan in 2008: 1,2 eu ro per 1000 kubieke meter over 100 kilometer. Dat de Russen een akkoord sloten met de Oekraïense premier Julia Timosjenko betekende bovendien gezichtsverlies voor de anti-Russi sche president Viktor Joesjtsjenko. onmogelijkheden van proefdierge bruik in de toekomst. Uit recent onderzoek van de Universiteit Utrecht blijkt dat 90 procent van de Nederlanders tegen het gebruik van proefdieren is. Wanneer het gaat om testen die direct bijdragen aan onze gezondheidszorg veran deren de meningen. Bijna 75 pro cent vindt het testen van vaccins Hem is vakkundig de zwartepiet toegespeeld. Daarnaast buiten de Russen de crisis uit, door steun te zoeken voor de aanleg van gaslei dingen buiten Oekraïne om: in het noorden vanuit Sint Petersburg via de Oostzee naar Noord-Duits- land en in het zuiden via Turkije. Tot nu toe ligt de EU bij beide pro jecten dwars. Winnares kan ook Julia Timosjen ko zijn. Over een jaar zijn er presi dentsverkiezingen in Oekraïne. Zij wil die winnen van haar rivaal Joesjstjenko. Die laatste heeft de premier bekritiseerd vanwege het akkoord. Volgens Joesjtsjenko kan het land het gas niet betalen en heeft de eerste minister het staats- gasbedrijf Naftogaz de nek omge draaid. Het was Joesjtsjenko zelf die op oudjaarsdag de delegatie van Naftogaz uit Moskou terug riep en zo een akkoord blokkeer de. Naftogaz had toen overigens net aangeboden dit jaar 166,50 eu ro te betalen voor Russisch gas. op proefdieren aanvaardbaar en 80 procent vindt het aanvaardbaar wanneer het gaat om het vinden van medicijnen tegen kanker. Het symposium wordt georgani seerd door de Universiteit Utrecht en het Nationaal Centrum Alterna tieven voor dierproeven, in samen werking met het Universitair Me disch Centrum Utrecht. Heeft Zeeland toekomst? Het krantendebat is maandagavond 26 januari in de filmzaal van de Middelburgse Abdij. Aanvang 19.30 u. Aanmelden: debat@pzc.nl Op internet is een stevige discussie ontstaan over de bedreigingen, kan sen, kwaliteiten en identiteit van Zee land. De krant plaatst tot aan het krantendebat dat 26 januari wordt gehouden dagelijks een korte samen vatting van de online reacties" in de papieren krant. Vandaag: Zeeland in vervlogen tij den. Meneer of mevrouw Ermgees is er eens goed voor gaan zitten. Er schuilt een historicus in hem. Zijn terugblik is gedetailleerd, accuraat en zeer uitgebreid. „De bloei van Middelburg en Veere, maar ook Zierikzee, begon al in de 15e eeuw. Tot 1585 was Middelburg de grootste koopstad van de Noordelijke Nederlanden. Amsterdam nam die positie over. DEN HAAG - PW-leider Geert Wil ders is niet het eerste Tweede Ka merlid dat zich wegens belediging voor de rechter moet verantwoor den. Hieronder volgen enkele an dere politici die hetzelfde lot on dergingen. Lou de Visser. Tweede Kamerlid voor de Communistische Partij Holland (CPH). Het gerechtshof in Arnhem sprak hem op 12 juli 1933 vrij voor belediging van de Duitse president Von Hindenburg. Hendrik Koekoek. Tweede Ka merlid voor de Boerenpartij. Zijn VVD-collega Haya van Someren- Downer spande in 1966 een kort geding tegen hem aan, nadat Koe koek had beweerd dat zij bij van een nationaalsocialistische organi satie had behoord. De rechter ver bood Koekoek die beschuldiging in het openbaar te herhalen. Hans Janmaat De oprichter en lei der van de extreemrechtse par tijen Centrum Partij en Cen trum-Democraten werd drie keer wegens belediging van en discrimi natie jegens buitenlanders veroor deeld. Het gerechtshof in Den Haag veroordeelde hem op 28 maart 1995 tot een boete van 2000 gulden (ruim 900 euro), waarvan de helft voorwaardelijk of 35 da gen gevangenisstraf, waarvan vijf- Rond r670 werd Middelburg, toen de vijfde stad van het land met cir ca 27.000 inwoners, als tweede haven/-handelsstad door Rotter dam ingehaald." Een van zijn conclusies is dat Zee land een forse stap terug heeft moeten doen doordat de steden in de buurt van de residentie Den Haag goed werden bediend. „En dat is heden ten dage nog zo. Er is dus in 200 jaar niets veranderd." Hij kijkt over de landsgrenzen: Ro me en Athene hadden na hun gro te bloei, twee millennia geleden, in de 19e eeuw nog maar een paar duizend inwoners en zijn op nieuw uitgegroeid tot wereldste den. „Hun landelijke overheden traden stimulerend op: en dat is juist met Zeeland het probleem." RienR is er tevreden mee dat Zee land geen ongekende groei heeft doorgemaakt. „Zeeland is onmis kenbaar een van de mooiste/beste - niet overbevolkte - provincies van de Benelux. Het enige wat ont breekt is één complete stad." P.C is het met RienR eens. Zee land heeft een centrale stad nodig, overeenkomstig Maastricht in Lim burg. Een oplossing zou zijn als Middelburg en Vlissingen fuseer den. 'Buit sterke punten uit en creëer 'landmarks', waar de inwo ners trots op zijn, zoals de boule vard van Vlissingen en de Middel eeuwse binnenstad van Middel burg. Bouw de Roosevelt Academy iiirtot een hotspot van kennis'. "Tl zie voor meer reacties en film- V pjes met de stellingen: www.pzc.nl/debat tien dagen voorwaardelijk. Op 23 december 1996 veroordeelde het gerechtshof in Amsterdam Jan maat tot 3000 gulden (ruim 1300 euro) boete of veertig dagen hech tenis. De laatste veroordeling sprak het gerechtshof in Arnhem op 29 december 1997 uit: twee we ken voorwaardelijke celstraf en een boete van 7500 gulden (ruim 3400 euro). Leendert van Dijke. De voorman van de Reformatorische Politieke Federatie (RPF) en Christenunie, waarin de RPF was opgegaan, moest zich eind jaren negentig voor de rechter verantwoorden voor uitspraken over homoseksue len die hij in Nieuwe Revu had ge daan. Hij stelde homoseksuelen op één lijn met dieven en fraudeurs, omdat volgens hem geen onder scheid kon worden gemaakt in de overtreding van de Tien Geboden. Het gerechtshof in Den Haag sprak hem in mei 1999 vrij. De Ho ge Raad bevestigde in januari 2001 die uitspraak. Mogelijk zullen de SP-Tweede Ka merleden Harry van Bommel en Sadet Karabulut zich binnenkort in dit rijtje voegen. Advocaat Bram Moszkowicz heeft aangifte tegen hen gedaan voor aanzetten tot haat, discriminatie en geweld, om dat zij begin januari tijdens een de monstratie tegen het Israëlische optreden in de Gazastrook, waar bij ook antisemitische leuzen wer den geroepen, hebben opgeroepen tot een intifada.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11