Prenten en design Rotterdam West-Brabant Een van de zalen op de designafdeling van museum Boijmans Van Beuningen. foto Maarten Laupman De Ploeg vergrijpt zich aan de wortels van onze beschaving: de klassieke en. bijbelse oudheid. 'Ben Hur', het be roemde verhaal van vriendschap, ver raad, liefde en strijdwagens, verdient een plaats in de Nederlandse theater geschiedenis. Zij die gaan spelen groe ten u: De Joden Peter Ben Heerschop, Joep Ben Deudekom en Viggo Ben Waas kijken al jaren over de grenzen van hun cabaret-sekte BEN NUHR. Nieuwe Luxortheater, do. 22 t/m za. 31 jan., 20.00 uur. Internationaal Filmfestival Rotter dam: Twaalf dagen films, tentoonstel lingen, debatten en natuurlijk feest! Ve le spraakmakende, ontroerende en be langrijke films vullen de verschillende bioscopen van Rotterdam tot de nok toe. Het festival omvat speelfilms, do cumentaires, korte films, tentoonstel lingen, debatten en talkshows. Verschil- Jende programmaonderdelen tonen het hart van de wereldcinema. Het filmfestival eindigt als vanouds met een spetterend eindfeest met optre dens van verschillende artiesten. Diverse locaties, zie: www.filmfestival- rotterdam.nl. Clorie van Rome - Keizers, Burgers en Gladiatoren: De Romeinen keren even terug naar Nederland. Met tops tukken uit Italiaanse en Nederlandse collecties presenteert de Kunsthal Rot terdam een omvangrijke tentoonstel ling over de klassieke cultuur. Ruim 450 objecten, variërend van marme ren sculpturen, verfijnde sieraden en authentiek terracotta tot gemmen, glaswerk en munten geven een indruk van religieuze beleving, persoonlijke verzorging en huisvesting van de inwo ners van het Romeinse keizerrijk (27 v. Chr. - 395 n. Chr.). De tentoonstelling laat zien dat Rome onder haar keizers een internationale grootmacht was, do minant op zowel politiek, economisch, militair als cultureel vlak. Kunsthal, Rotterdam, t/m 1 maart, di. t.m za. 10 -17 uur, zon. 11 - 17 uur. Het Goede Doel is terug met de front mannen van het eerste uur: Henk Westbroek en Henk Temming! Na ja renlang hun eigen weg te zijn gegaan, betreden ze nu weer samen het po dium én brengen ze een nieuwe cd uit, getiteld Gekkenwerk. Nieuwe Luxor, ma. 26 januari, 20.00 uur. Baja Beach Club staat voor zon, zee, strand en glamour. De club biedt gezel lige muziek en een ongedwongen en typische tropische Baja sfeer. Karei Doormanstraat 10-12. Het Keringhuis: Publiekscentrum Wa ter is het informatiecentrum over de indrukwekkende Maeslantkering en over waterbeheer in Zuid-Holland. De toegang tot het informatiecentrum is gratis. Het hele jaar door geopend. Nieuwe Oranje Kanaal 139. ANTWERPEN Myth: hedendaagse dansvoorstelling van choreograaf Sidi Larbi Cherkaoui in het kader van het Brugs dansfestival Decem ber Dance 07. De 14 performers worden begeleid door zangeres Patrizia Bovi, meester in Italiaanse traditionele muziek, met haar ensemble Micrologus, Bour- la-schouwburg - do. vr. en za 20.00 uur. Ifigeneia in Aulis/Toneelgroep Amster dam: theatervoorstelling met bewerking van de klassieke tekst van Euripides door de Amerikaanse gastregisseur Robert Woodruff, De Singel vr. en za. 20.00 uur. Bats Pantomime/The Snow Queen: jaar lijkse traditionele pantomimevoorstelling, waarin een oud sprookje in een nieuw en humoristisch jasje is gestoken, door de British and American Theatrical Society, Arenbergschouwburg, zo. 15.00 uur, ma. 20.15 uur. Ruhe: liedrecital van Muziektheater Trans parant waarbij het publiek tussen zangers De Utrechtse jurist Frans Jacob Otto Boijmans ver maakte in 1847 zijn kunstcollectie aan de gemeente Rotterdam. Het was het begin van een museum, dat later be kend werd als Boijmans Van Beuningen en dat dit jaar zijn 160-jarig bestaan viert. Het jubi leum wordt gevierd met een nieuwe presentatie van de vaste collectie, De Collectie Twee ge noemd. Deze is sinds afgelopen weekeinde te zien. De hernieuwde opstelling - inge richt door stilist Maarten Spruyt - bestaat uit zo'n 400 schilderijen, 150 sculpturen en 700 gebruiks voorwerpen en designobjecten, verdeeld over meer dan vijftig za len. Bijzonder is dat deze nu zijn gecombineerd met in totaal 150 prenten en tekeningen uit het be en spelers zit en welke onderbroken wordt door mensen die vertellen over hun vrijwillige dienstname bij de SS in 1940; bewerking Tom Jansen en Josse De Pauw van tekst Nederlandse kunstenaars Armando en Hans Sleutelaar. De Roma vr. en za. 20.30 uur. Gent, De Bijloke Muziek centrum zo 16.00 en 18.00 uur. Daens - Musicalsensatie van 2008: top- musical en totaalspektakel naar gelijkna mige film. Voormalig Postsorteercentrum Berchem vr. en za 20.00 uur, zo. 14 uur. Musikantenstadl 2009: razendpopulair Oostenrijks tv-programma op tournee met Duitstalige artiesten en ballet, Lotto Arena di. 20.00 uur. Expositie KMSK: tot 1 maart - Rubens doorgelicht - Nieuw licht op Rubens' Aan bidding door de drie koningen. Expositie Fotomuseum: tot 4 februari - Gerard Dauphin /historisch beeldmate riaal; Een wereld zonder einde/ Ma- faamde prentenkabinet van het museum. Het is grootste en tegelijkertijd meest onzichtbare Boijmans-col- lectie, want vanwege de kwetsbaar heid van het papier worden de te keningen zelden aan het publiek getoond. In De Collectie Twee wor den ze rechtstreeks verbonden met de schilderijen, sculpturen en gebruiksvoorwerpen uit dezelfde tijd. Bladen van meesters zoals Dü- rer, Rubens en Rembrandt zijn naast hun schilderijen te zien. Prenten waren voor hen, vanwege de mogelijkheid van vermenigvul diging, een aantrekkelijke manier om een breder publiek te berei ken. Er zijn ook tekeningen van onder anderen Michelangelo, Fra Bartolommeo, Piranesi en Cézan- ne. Voor de tekeningen en prenten zijn nieuwe vitrines ontworpen. De inhoud wordt elke drie maan- rie-Francoise Plissard: 1ste retrospectieve tentoonstelling Brussels fotografe. GENT Die Schöpfung: concert met nieuwe crea tie van oratorium van Haydn in een thea trale versie en semi-scenische uitvoering- door (3- zangers en 3 acteurs), het Symfo nie Orkest van de Vlaamse Opera o.l.v. Umberto Benedetti Michelangeli en Koor van de Vlaamse Opera o.l.v. Yannis Pous- pourikas, Vlaamse Opera do. 20.00 uur. Zaterdag, Zondag, Maandag Hilarisch Italiaans feest: ontroerende familiekro niek van de Italiaanse auteur Eduardo De Filippo in een bewerking van Dirk Tange, Capitole vr. en za. 20.00 uur, zo. 15 uur. (After) The Fairy Queen: muziektheater naar A Midsummer Night Dream van Sha kespeare en opera van Purcell door Mu ziektheater Transparant m.m.v. Concert d'Astree o.l.v. Emanuelle Haïm, Vlaamse Opera, za. 20.00 uur. Buffalo Collision: jazzconcert met top- den gewisseld. De tentoonstelling volgt verder op de eerste verdie ping in grote lijnen de chronologie van de kunstgeschiedenis, vanaf de late middeleeuwen tot 1945, met bijzondere aandacht voor de schilderkunst van Rembrandt, Ru bens, de surrealisten en het impres sionisme. De zalen op de begane grond zijn gewijd aan toegepaste kunst en design, die voor het eerst sinds lange tijd weer uitgebreid worden getoond. Dat varieert van de Vlaamse Driekoningenkan uit ongeveer 1400 tot modernistische vormgeving uit het interbellum. De Collectie Twee, tot eind 2010 in Museum Boijmans Van Beuningen, Museumpark 18-20, Rotterdam. Geo pend: di. t/m zo. 11.00-17.00 uur. De Charley Toorop-exposit.ie is verlengd t/m 1 februari; de Erasmus-tentoon stelling loopt nog t/m 8 februari. pers uit de New York'se jazzwereld, Voor uit - balzaal, di. 20.00 uur. Night of the Gypsies/Kocani Orkestar: zi- geunerfeest en -concert met muziek, ge baseerd op zigeunergeluiden uit de hele Balkan door een Macedonische brass band, Handelsbeurs, wo 20.15 uur. Expositie Kunsthal Sint-Pietersab.dij: tot 29 maart - Vaamse Wandtapijten voor de Bourgondische hertogen, keizer Karei V en koning Filips II, wandtapijten uit de 15de en 16de eeuw. Exposities S.M.A.K.: tot 25 januari - Au- tour et au dela Marcel Broodthaers; tot 22 februari - Kunst Nu Max Sudhues Mark Manders met The Absence of Mark Manders: installaties Selfportrait as a buil ding. BRUGGE Orchestre des Champs-Elysees/Philippe Herreweghe/Steven Isserlis: concert met Celloconcerto (Schumann) en Schotse Vrijdagavond vindt in Breda de Cul tuurnacht plaats. Voor het eerst. En kennelijk voldoet het aan een behoef te. Enthousiast meldde immers de Bre dase kunstwereld zich aan. Tot er uit eindelijk op één avond maar liefst 25 culturele instellingen zijn die in het holst van de nacht hun deuren wagen- 1 wijd openzetten voor wie maar wil. Om 19.00 uur barst alles los met een i; ritmische vlammenorgel in het Chas- sépark. Met een passe-partout in de hand zijn vervolgens alle evenementen te bezoeken. Zes êuro kost zo'n pas. info: www.cultuurnachtbreda.nl Politieke spotprenten van Fritz Mul ler zijn te zien in het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Muller (1932-2006) 1 was cartoonist, politiek tekenaar en ij amateur jazzmusicus. J Markiezenhof Bergen op Zoom, t/m 15 maart. Eén van de vermaarde Wiener Sanger- knaben, Carl Zeiler, schreef Der Vögel- handler, een operette vol meeslepen- jj de muziek en schitterende scènes. Hi lariteit en de Liefde spelen de hoofd- I rol in Der Vögelhandler. De operette wordt bevolkt door baronnen en baro nessen, een graaf met een gat in zijn hand, een corrupte jachtopziener, pro fessoren in de dierkunde en nog een aantal andere merkwaardige dorpsbe woners, de burgemeester voorop. De dorpelingen hebben een probleem: ze j hebben wilde zwijnen én maagden no- dig, maar er is niets meer voorradig. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, zaterdag 20 uur. Theatersportwedstrijd 'Met een bek vol tanden'. Ter plekke bedacht thea ter vol spanningmuziek en lol. Thea tergroep 'Met een bek vol tanden' gaat de strijd weer aan; de tegenstan- ders zijn 'Fijn! Dank u wel' uit Dord- ij recht. I CBK Underground Bergen op Zoom, zaterdag 20 uur. Maud Mulder, bekend van Idols en Sterren Dansen Op het Ijs, is Roodkap je in de gelijknamige familiemusical. De ochtendnevel trekt op. Op het dorpsplein klinkt een oud pierement. Olivier de Orgelman staat naast de fon tein en speelt de mooiste muziek. Op eens valt zijn blik op een gedenksteen. Dat doet hem denken aan die bijzon dere dag toen het hele dorp in feest stemming was. De dag waarop Rood kapje en haar oma bevrijd werden! Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, zondag om 14.30 uur. Sinds 1970 speelt Golden Earring al in dezelfde bezetting en maakt aan spraak op de titel 'oudste rockband ter wereld': frontman Barry Hay, drum mer Cesar Zuiderwijk, gitarist George Kooymans en bassist Rinus Gerritsen. De groep speelt vrijwel alle publieksfa vorieten uit de afgelopen veertig jaar. Chassé Breda, maandag 20 uur. Symfonie (Mendelssohn) m.m.v. Britse cellist Isserlis, Concertgebouw do. 20.00 uur. Tom Waits Until Spring: concert met eerbetoon aan nachtdichter Waits, door zangeres Antje De Boeck, met Rony Ver biest (accordeon) Jef Neve (jazzy piano spel), Stadsschouwburg - za. 20.00 uur. Betoverende Orgelklanken: concert door twee Brugse topmusici, Patrick Beu- ckels op fluit en Ignace Michiels aan het orgel, Begijnhofkerk, zo. 16.00 uur. Expositie Brugge Centrum - Hospitaal Museum Memling Sint. Jan, Bruggemu- seum [Gruuthuuse Volkskunde Gezel- Ie) en buitenlocaties Minnewaterpark, Sint Janshuismolen en De Dijver: tot 1 maart. Kantlijnen: traditionele en hedendaagse kantkunstontwerpen in dialoog met actu ele kunst, design en mode. Te zien op lo caties in en buiten de stad, tot 1 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 105