Beoordeling www.pzc.i 48 Donderdag 22 januari 2009 PZC In de rubriek Lezerstafel bent u aan de beurt. U krijgt hier de kans om uw ei gen ervaringen met de horeca in Zee land te uiten. Ook kunt u reageren op de verhalen die zijn verschenen in de PZC. U kunt uw reacties kwijt op de website van de krant. Zelf ergens lekker gegeteri? Slechte ervaringen met een restaurant? Al jaren een favoriet adres dat tot nu toe straal wordt genegeerd door de rest van Zee land? De redactie van de PZC wil het graag van u weten. Op de website van de krant heb ben we al jaren een hoekje waar lezers hun eigen recensie over restaurants kwijt kunnen. Ook kunt u op de website reageren op de verhalen over restaurants die in de krant hebben gestaan: smaken verschillen tenslotte en de ene avond is de andere niet. Maar tot nu toe is nog niet zo veel gebruikt gemaakt van de mogelijkheid om mee te praten over restaurants in Zeeland. Soms barsten de reacties ineens los, omdat lezers vinden dat de krant te negatief was, of op alle slakjes zout legt. Een andere keer krijgen we het verwijt dat we te lief zijn voor sommige res tauranthouders. Opbouwende kritiek is altijd welkom, net als aanvullingen op de verhalen en eigen ervaringen van lezers. Een recensie schrijven over een restaurant hoeft niet zo ingewik keld te zijn. U vermeldt wat u gegeten heeft, of dat beviel en waarom dat wel of niet zo was. Andere opmerkingen, over de bediening of over hoe u er bij heeft gezeten of ovër de parkeer gelegenheid zijn meer dan wel kom. Als de reacties op gang komen, willen we in Lezerstafel regelma tig een overzicht geven van de ervaringen van de lezers van de PZC. Het is dus mogelijk dat uw recensie gepubliceerd wordt. Op internet kunt u in ieder ge val alle verhalen die in de krant hebben gestaan teruglezen, de website van de PZC werkt in dit geval dus als een archief. De ver halen zijn gerangschikt op plaats. Klik op de kaart op een plaatsnaam en u krijgt een over zicht te zien van alle restaurants die de PZC daar de afgelopen ja ren heeft bezocht. O Zie voor meer informatie: www.pzc.nl/uiteten Lekker, niet te ingewik keld eten, voor een rede lijke prijs: dat is wat we deze keer zoeken in Goes. Steakhouse de Lachende Koe moet het worden, een popu lair restaurant aan de Beesten markt. En niet een béétje popu lair: als je hier niet reserveert, is de kans groot dat er geen plaats meer is, terwijl De Lachende Koe écht een hele grote zaak is. Wij hebben ruim van tevoren ge beld, dus krijgen we het beste ta feltje: pal aan het raam, met uit zicht op de straat. Het valt meteen op dat de bedie ning attent is: ze staan klaar om onze jassen aan te nemen en ons de eerste drankjes te brengen. Voordat we het weten staat het eer ste hapje op tafel, een rank toren tje van gestapelde witte boterham men, gerookte zalm en kruiden kaas, met een prikker erdoor. De menukaart vertelt dat de La chende Koe gespecialiseerd is in sa té. Er is saté als voor- en als hoofd gerecht; met garnaal en met vlees; voor de normale honger en de he le grote honger. En er zijn extra's buiten de kaart: carpaccio met ro de portsaus als voorafje en een trio van schol als hoofdgerecht. We besluiten tot saté, de één als voorafje in garnaalvorm, de ander de gewone variant als hoofdge recht. Verder kiezen we de carpac cio en vitello tonnato, een Italiaan se klassieker van kalfsvlees met koude tonijnsaus. De Lachende Koe geeft er een eigen draai aan: in plaats van bij gekookt koud vlees, komt de saus hier bij een gegrilde kalfsentrecote. Kunnen ze gedachten lezen bij de Lachende Koe? Het lijkt erop. Net op het moment dat we vaststellen dat we lang moeten wachten - een uur nadat we zijn gaan zitten - ko men de voorgerechten. De carpac cio is - zoals helaas zo vaak - bedol ven onder bijzaken: pijnboompit ten, parmezaanse kaas en een bos je groen. De portsaus kunnen we daartussen niet zo goed terugvin den. De garnalensaté is gelukkig ge woon een spies met gegrilde garna len. De kok heeft er voor de varia tie nog wat blokjes aardappel tus sen gestoken: dat was wat ons be treft niet nodig geweest, want de garnalen zijn ook in hun eentje al Wat oogsten de boeren? In deze rubriek elke week een nadere kennismaking met seizoensgroenten. tekst Ondine van der Vleuten foto Mechteld Jansen Vraag het aan mensen van vóór de oorlog: vroeger be gon je eind zomer pas prei te eten. Die ouwerwetse prei kon wel 15 graden vorst hebben. In juni schoot de prei door. Dan kwa men er bloemetjes en zaadjes in en was de prei niet meer te eten. Tegenwoordig zijn er ook Zomer- rassen, maar winterprei is nog al tijd de lekkerste prei, want die groeit langzamer en heeft daar door een intensere smaak. Oude rassen hadden aan de onder kant een ui-achtig wit bolletje. Daar kon je goed aan zien dat prei familie van de ui is. De rassen van nu - er zijn er wel duizend - hebben lange witte schachten. Er zit nog maar heel weinig groen aan de prei. Mensen willen het wit, want dat is zachter en er zit geen zand tussen. Het groen gooien ze zó in de prullen bak. De groentenboer is slimmer: die snijdt het, samen met wat wor tel en andere restjes groenten, doet het in een zakje en noemt het soepgroente. Dan willen de mensen er zelfs voor betalen. Prei is geen Zeeuwse teelt. De meeste preitelers zitten op de zandgronden. Machinaal prei oog sten op de natte, winterse klei is namelijk heel moeilijk. Leo de Vis ser trekt de preien er op zijn biolo gische boerderij in Ritthem altijd met de hand uit. „Ik heb altijd zo'n 3000 vierkante meter gehad. Dan is het nog wel te doen." Prei vraagt veel mest, vooral stikstof En de teler moet altijd bedacht zijn op het preimotje: een piep klein, wit rupsje dat zich door de prei vreet. Aangetaste prei wordt afgekeurd. Dan heb je nog de trips, die het blad leegzuigt tot het pa pier lijkt. Trips, of donderbeestjes: die grote wolken zwarte vliegjes die boven het fietspad hangen. Niet.fijn in de prei, en ook niet in je oog. Net als zijn naaste verwanten de knoflook en ui is prei rijk aan zwa vel en wordt daarom in de volksge neeskunst geprezen als zuiverend. Vlaamse preisoep: Preigroen heel fijn snijden en opzet ten met in plakken gesneden aardap pelen en een gesnipperd, gefruit uitje. Kwartier koken, pureren en mengen met het in boter gestoofde, fijn gesneden wit van de prei. Voeg naar smaak bouillonblokjes toe. crème brulée zit een knapperig laagje suiker met speculaaskrui den. We krijgen er een borrelglas yoghurtmilkshake bij én er ligt een flinke dot slagroom naast: de kok houdt niet van kale borden, weten we inmiddels. Ruim drie uur nadat we aan tafel gingen, staan we buiten met toch een beetje een gek gevoel. We heb ben een leuke avond gehad en we In Eten doen de PZC-redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse venop het vlees ligt een pluk ruco- la. De warme saus combineert niet met de koude tonijnsaus en doet afbreuk aan het gerecht. Zonde, want zonder al dat gedoe was het écht lekker geweest. Het kost nu veel moeite om de saus te negeren en om er omheen te eten. Het toetje dan: de éclair met ijs, ad vocaat en chocoladesaus is wat het is: een soes met ijs erin. Op de Prijs-kwaliteit: De hoofdgerechten (rond de vijftien euro) zijn redelijk geprijsd; de voor gerechten (rond de tien euro) zijn in verhouding wat duurder. Bediening: De bediening is vriendelijk en blijft ons in de gaten houden zonder op dringerig te worden. Entourage: Horen, zien en ruiken: De Lachen de Koe is erg geschikt voor groepen. Conclusie: De kok houdt niet van le ge borden, wij hadden h^t vaak wat eenvoudiger willen hebben. lekker genoeg. De kok heeft de ge woonte om het nodeloos ingewik keld te maken, blijkt ook bij het hoofdgerecht. Naast de saté, die verder prima is, ligt een bolletje huzarensalade. Wat we op het an dere bord aantreffen is erger. Het vlees drijft middenin een plas zoe tige warme saus met stukjes to maat erin. Onder de entrecote vin den we de koude tonijnsaus, bo Steakhouse De Lachende Koe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 102