Zeeland, centrum van bedrijvigheid <2 O O U De Column I Bewaren zeeland f Ligging: Zeeland is de meest zuidwestelijke provincie van ons land en grenst in het oosten aan Brabant, in het zuiden aan België en in het westen aan de Noordzee. De provincie bestaat uit een aantal schiereilanden, die ooit los se eilanden waren. De naam Zeeland is daarvan afgeleid. Bestuurlijk cen trum van de provincie is de hoofdstad Middelburg. Fysieke kenmerken: Zeeland telt 380.965 inwoners. Daar van woont 56 procent in de regio Midden- Zeeland (Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland). Het be volkingsaandeel van Zeeuws Vlaande ren bedraagt 28 procent van het totaal en in Noord- Zeeland (Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint Philips- land) woont 16 procent van de Zeeuwen. De schiereilanden en de voormalige eilanden zijn: Tholen, Sint Philipsland, Schouwen- Duive- land, Noord- Beveland, Zuid- Beve land en Walcheren, Zeeuws Vlaande ren heeft altijd vastgezeten aan het vas teland. De belangrijkste zeearmen zijn: Westerschelde tussen Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren/Zuid- Be veland, Veerse Meer tussen Noord- Beveland en Zuid- Beveland/ Wal cheren, de Oosterschelde tussen Noord-Beveland/ Zuid- Beveland en Schouwen- Duiveland en Grevelin- gen tussen Schouwen- Duiveland en het Zuid- Hollandse Goeree- Overflakkee. Grote steden: De hoofdstad is Middelburg, dat is te vens de stad met de meeste inwoners (38.551). Vlissingen (31.971 inwo ners) en Terneuzen (27:920 inwo ners) zijn belangrijke havenplaatsen met grote industriegebieden. Goes (26.855 inwoners) ligt centraal op Zuid- Beveland en heeft net als Mid delburg een belangrijke centrumfunc tie. Deze vier plaatsen zijn met tussen de 30.000 en 50,000 inwoners de eni ge grote plaatsen in Zeeland. Andere plaatsen met meer dan 10.000 inwo ners zijn Hulst en Zierikzee. Daar naast kent Zeeland veel kleine, histori sche plaatsjes als Veere, Tholen en Sluis. Historie: Zeeland werd al voor de tijd van de Romeinen bewoond. Uit die tijd stammen ook de beelden van onder andere de godin Nehalennia, die door vissers in de Oosterschelde zijn gevonden. Al vanaf de middeleeuwen wordt het gebied van de huidige pro vincie verdeeld in drie gebieden: Noord- Zeeland, met als centrum plaats Zierikzee, Midden- Zeeland met Middelburg als centrum en Zeeuws- Vlaanderen met de steden Sluis en Hulst. Sinds de middeleeu wen is de strijd tegen het water een rode draad door de geschiedenis. Win ning en verlies van land wisselen el kaar voortdurend af. De geografie van Zeeland is in de loop van de tijd grondig veranderd. De vele kleinere eilanden zijn langzamerhand samenge groeid tot grotere (schier) eilanden. Tijdens de zestiende en zeventiende eeuw heeft Zeeland, evenals Holland, een grote bloeiperiode meegemaakt De grote plaatsen spelen een belangrij ke handelsrol in de wereld. In de acht tiende eeuw nam de welvaart in Zee land af. Taal: Zeeland bestond uit een aantal geïso leerde eilanden. Het is dus niet ver wonderlijk dat elke streek zijn eigen dialect heeft. Toch vertonen de Zeeuwse eilanden, met Goeree- Overflakkee, een relatieve taaleen heid. Het Zeeuws is in wezen een over gang van het Hollands naar het West- Vlaams. In Zeeuws- Vlaanderen spreekt men dialecten die sterk van het Zeeuws afwijken, West- Vlaams in het westen en midden, Oost- Vlaams in de omgeving van Hulst. In de meeste dorpen wordt nog veel waarde gehecht aan het dialect. Steden en dorpen Zeeland telt dertien gemeenten: Bor- sele, Goes, Hulst, Kapelle, Middel burg, Noord- Beveland, Reimers- waal, Schouwen- Duiveland, Sluis, Terneuzen, Tholen, Veere, Vlissin gen. Economie Met samen meer dan 45.000 werken den vormen Middelburg en Vlissin gen het economisch hart van de pro vincie. Op de tweede plaats staat Ter neuzen met 28.000 werkenden. Het haven- en industriegebied van Vlissin gen en Terneuzen, Zeeland Seaport, is na Rotterdam en Amsterdam de derde haven van Nederland. In Ter neuzen staat de grootste werkgever van Zeeland (Dow Chemicals). Ook landbouw neemt een groot deel van de economie in beslag. In de pro vincie is er vooral veel akkerbouw. Daarnaast is er fruitteelt in de zogehe ten Zak van Zuid- Beveland, bloe menteelt op Tholen, vlasteelt in Zeeuws- Vlaanderen en zijn er grote kassencomplexen in de buurt van Ril land en Kapelle. De ligging aan zee zorgt ervoor dat het toerisme welig tiert. Plaatsen als Domburg, Renesse, Haamstede, Zou- telande, Dishoek, Cadzand, Nieuw- vliet, Oostkapelle en Groede trekken al jaren veel vooral Duitse toeristen. Bekende Zeeuwen: Cees Bal (wielrenner), Jan Peter Bal kenende, Christophorus Buys Ballot (natuurkundige), Danny Blind (voet baller), Jacob.Cats (dichter en jurist), Johan Hendrik van Dale (grondlegger van woordenboek de Dikke van Da- Ie), Rinus Ferdinandusse (schrijver journalist), Frans de Munck (voetbal ler), Cees Priem, Jan Raas, Jo de Roo, Theo Middelkamp (wielren ners), Michiel de Ruyter (admiraal), Annie MG Schmidt (schrijfster), Har- men Siezen (nieuwslezer), Willem van Hanegem, Adrie Koster (voetbal lers), Marjon de Hond (weervrouw), Deborah Gravenstijn, Elisabeth Wille- broordse (judoka's), Jan Kees de Jager (politicus). Bestuur: Het Provinciehuis staat in Middel burg. De oude abdij in het centrum van de stad is het prachtige decor van de politieke discussies óver de toe komst van Zeeland. Commissaris van de Koningin is Karla Peijs (CDA). Ge deputeerde Economische Zaken is Marten Wiersma (Groen Links). Ge deputeerde Toine Poppelaars is be stuurslid van Zeeland Seaport. Verkeer en vervoer: Tot aan Vlissingen loopt er een spoor lijn. Zeeuws- Vlaanderen is verstoken van treinverkeer. Zeeland is uitstekend te bereiken via de A58, de aanwezigheid van de Wes- terscheldetunnel heeft ook Zeeuw- Vlaanderen goed bereikbaar gemaakt voor de rest van Nederland. Overi gens doet men er in Zeeuws- Vlaan deren alles aan om vanaf Terneuzen de döorstroming naar België goed te maken. Een architectonisch en waterbouw kundig hoogstandje is de Zeeland- brug, die Schouwen- Duiveland met Noord- Beveland verbindt. Het was enige tijd de langste brug ter wereld. Volkslied: Het eerste couplet uit het Zeeuwse volkslied: Geen dierder plek voor ons op aard Geen oord ter wereld meer ons waard. Danwaar beschermd door dijk en duin, Ons toelacht veld en Bosch en tuin. Waar steeds d'aloude Eendracht woont, En welvaart 's landsman werk bekroont Waar klinkt des Leeuwenforsche stem: Ik worstel moedig en ontzwem!' 'de Ondernemer' is een uitgave van BN/DeStem I PZC. 'de Ondernemer' verschijnt maandelijks in een op/age van 210.000 exemplaren. Uitgever: Mark Vermeulen Bladmanager: Johan van den Kieboom Redactie: Ron Gregoor Accountmanagers: Jos van Dongen Marcel Schreur Vormgeving: Hans Willekes Adresgegevens: Postbus 3805, 4800 DV Breda, tel. 076-5 312277, Fax 076-5 312274 E-mail: deondernemer@bndestem-pzc.nl www.deondernemer.nl Ik stel u even op de proef. Een klein examen, even wat dingen die u als ondernemer toch best zou willen weten. Wie is de burgemeester van Borsele? Dat is niet zo moei lijk, Jaap Gelok natuurlijk. Maar nu: hoeveel mensen wo nen er in Noord-Beveland? 7270. Het kunnen er een paar meer of minder zijn, maar het zal geen straat sche- I len. We gaan verder. Wat? is de be- 4 volkingsdichtheid van Terneu zen? Gaat er een lichtje bran den? 220 inwoners per vier kante kilometer. En dan de laatste vraag: wat is de opper vlakte van Veere? 207,09 vier kante kilometer, waarvan 74,15 vierkante kilometer wa ter. Wist u niet hè? De tweede Ondernemer van deze maand is een bewaar- nummer, de gemeentengids. We hebben alle gemeenten van Zeeland op een rijtje ge zet. Wat algemene informa tie, een stukje geschiedenis, veel bijzonderheden. En we hebben de gemeenten ge vraagd de plannen voor het komende jaar kort toe te lich ten. Daarnaast vindt u een overzicht van alle bedrijven terreinen en de adressen van alle ondernemersverenigin gen. In de hoop dat we niets en niemand vergeten zijn. Zijn we dat wel, dan hoor ik dat graag. Want winkelen bij Wikipedia, de gegevens le nen van de Kamer van Koop handel, googelen en navraag bij de gemeenten leveren veel informatie op, maar er zal, zo gaat dat nu eenmaal, altijd wel ergens een hiaat zitten. Zegt u, wat moet ik met al die gegevens? Wacht maar tot u een zaak wilt beginnen en een vergunning nodig heeft of u wilt verhuizen en zoekt een goede stek. Bewa ren dus. Ron Gregoor Reacties kunt u sturen naar: r. gregoor@bndestëm-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91