Inauguratie 'Een nieuw begin, voor de _L 8 Woensdag 21 januari 2009 PZC Toeschouwers op de Mali, op het moment dat president Obama wordt ingezworen. door Marcel Modde In één woord indrukwekkend. Iets anders kan ik er gewoon niet van maken", hijgt Rinus Oost hoek nog een beetje na van alle op winding. „Ook als nuchtere Zeeuw niet. Dit is gewoon een nieuw begin voor de Verenigde Staten, voor de we reld. Zo voelt het echt. Zo ervaart iedereen die hier vandaag was het echt. Iedereen wil ook heel erg dat het beter gaat. Daar kan je toch niet nuchter onder blijven!" Oosthoek en zijn echtgenote Gina Chase hadden één van de 250.000 kaartjes voor het terrein binnen de hekken van het regeringsge- President Obama heeft met zijn inaugurele rede de miljarden wereldbewoners bediend. Hij bracht een boodschap van hoop, voor de Amerikanen, voor zijn bondgenoten, voor de moslims, voor de armen en voor ieder die met hem wil samenwerken. door Maurice Wilbrink Na de eedaflegging laat dochter Sasha Obama haar waardering blijken aan haar vader. Links staat haar moeder, Michelle Obama. foto Susan Walsh/AP Wereldburger Obama sprak tot de planeet Honderden genodigden vullen de trappen van het Capitool tijdens de eedaf legging van president Barack Obama. foto Scott Andrews/AP Ruim een miljoen aanhangers van president de National Mali. te geven dat het land een geheel nieuwe koers moet varen. Dat bete kent een breuk met het recente verleden, waarin 'hebzucht en on verantwoordelijkheid' en het 'col lectieve falen om harde keuzen te maken' zoveel schade hebben toe gebracht aan de economie; en tege lijk een terugkeer naar oude waar den, die de Amerikaanse samenle ving succes hebben gebracht. Daarmee kreeg de toespraak van de man die vooral als een 'bevlo gen pragmaticus' is gezien, ook een ideologische lading. Hard wer ken, eerlijkheid, loyaliteit, hulp vaardigheid, opoffering; Obama heeft het allemaal te veel gemist in de voorbije jaren. Dus riep hij gis teren een 'nieuw tijdperk van ver antwoordelijkheid' uit, waarin bur gerschap is vereist. Zo hoopt hij de geest op te wekken waardpor het Met veel verwijzin gen naar de strijd die zijn voorvade ren hebben ge voerd voor vrij heid en een beter leven, trachtte Barack Obama gisteren tegemoet te komen aan de enorme verwach tingen die rond zijn persoon zijn geschapen. Zijn speech moest allereerst de har ten van de Amerikanen verwar men, en dat deed hij. Obama riep zijn land op niet bang te zijn voor de crisisverschijnselen die snel om zich heen grijpen, maar de uitda gingen aan te pakken. Geconfron teerd met een zware economische recessie, en 'verlies aan zelfvertrou wen', moet Amerika tot actie over gaan, zei hij.„Met ingang van van daag moeten we onszelf oprich ten, het stof van ons afkloppen en weer beginnen met het herscheppen van Amerika." Zonder Franklin Roos evelt te noemen, zijn voorganger die in de jaren dertig van de vo rige eeuw een uitzon derlijk zware economi sche crisis moest be strijden, was het voor de toehoorders duide lijk: er komt een nieuw, veelomvattend investeringsprogram ma dat de economie van het land moet hel pen herstellen. Oba ma bestreek echter een veel groter vlak dan de economie. Met historische verwijzin gen probeerde hij aan land, dat onder George Bush we reldwijd krediet en prestige heeft verspeeld, opnieuw een baken kan worden voor die wereld. Het nieu we elan moet de Amerikaanse sa menleving weer in beweging krij gen; al waarschuwde de nieuwe president dat de weg uit de crisis niet kort zal zijn. Met zijn oproep sprak wereldbur ger Obama ook de rest van de pla neet toe, zo leek het. Met een mil- jardenpubliek aan de tv gekluis terd, gaf hij aan dat de houding van de VS naar het overig deel van de wereld zal veranderen. Zo wil Obama terughoudender zijn met het gebruik van Ameri- ka's militaire macht. Hij zet in op samenwerking met wie wil, op ba sis van 'wederzijdse belangen en wederzijds respect'. Ook gaf hij aan dat de rijke wereld niet langer onbeperkt de grondstoffen kan gebruiken en onver schillig kan blijven voor het lot van de ar men. De boven alles uitstijgende oneliner, zoals ze nog altijd worden geciteerd uit de inaugurele redes van Roosevelt in 1933 en Kennedy in 1963, sprak de redenaar Obama niet uit. Wel verwees hij naar de enorme symbolische betekenis van deze eed, afgelegd door een gekleurde man, 'wiens vader zestig jaar geleden niet eens bediend zou zijn in een lokaal restaurant'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8