Ban Ki-moon bezoekt Gazastrook Kabul wil controle Artse/lhalen biJ over Navo-troepen Van i kilo weg 'Hudson-passagiers' Nederland schenkt krijgen schadevergoeding baggerboten aan Jakarta Wellicht weer steun Belgische banken Gazprom draait gaskraan weer open T man blaassteen Terroristen in Spanje gepakt Nederland kijkt kat uit de boom bij financieren van wederopbouw. US Airways vergoedt bagage en tickets na noodlanding in rivier. PZC Woensdag 21 januari 2009 7 Secretaris-generaal van de VN Ban Ki-moon veroordeelde in Gaza-stad het Israëlische geweld én de raketaanvallen door Harnas, foto Mohammed Saber/EPA GAZA-STAD - Secretaris-generaal Ban Ki-moon van de Verenigde Naties heeft gisteren de Ga zastrook bezocht. Wat hij heeft ge zien omschreef hij als 'schokkend, alarmerend en hartverscheurend'. Hij veroordeelde het 'buitenspori ge geweld' van Israël, maar ook de Palestijnse raketaanvallen op Is raël. Ban Ki-moon bezocht onder meer het gebouw van de VN-hulporga- nisatie voor Palestijnse vluchtelin gen in Gaza-stad. Tegen de achter grond van de nog smeulende op slagloods noemde hij de Israëli sche bombardementen van VN-ge- bouwen 'buitensporig en onaccep tabel'. Ban pleitte opnieuw voor een on derzoek en wil dat de verantwoor delijken rekenschap afleggen. De Koreaan zei dat de VN er alles aan zullen doen om de inwoners van Gaza te helpen. Een speciaal humanitair team reist morgen af om te onderzoeken wel ke hulp nodig is. Hij riep de Palestijnen op tot een heid. Volgens hem kan er alleen op die manier een eind komen aan het conflict en de grenzen van Gaza worden heropend. Harnas heeft sinds juni 2007 de macht in Gaza. Sindsdien regeren president NEW YORK - De inzittenden van het vliegtuig dat vorige week don derdag landde in de rivier de Hudson in New York hebben van luchtvaartmaatschappij US Air ways ieder vijfduizend dollar (bijn^ 3900 euro) gekregen. Dat meldde CNN gisteren. Volgens US Airways gaat het nog maanden duren voor de eigendom men van de inzittenden bij hen te rugbezorgd worden en worden de BRUSSEL - De Belgische minister van Financiën Didier Reynders pleit voor een nieuwe interventie van de overheid om banken in moeilijkheden tegemoet te ko men. Reynders heeft dat gisteren gezegd. Eerder kwam België al met reddingsoperaties voor Fortis en Dexia. Reynders maakt zich naar eigen zeggen zorgen over de situa tie van sommige Belgische banken en hun beurskoers. „Wij moeten er deze keer vroeg genoeg bij zijn om te vermijden dat we opnieuw midden in de nacht een bank moe ten redden." Vooral het aandeel van de Belgische bank KBC heeft de laatste dagen fors moeten inle veren. Mahmoud Abbas en zijn Fatah al leen over delen van de Westelijke Jordaanoever. Het Nederlandse kabinet is intus sen terughoudend over steun aan de wederopbouw van de Ga- passagiers daarom gecompenseerd. De bagage van de inzittenden kan pas worden vrijgegeven als het on derzoek naar de noodlanding is af gerond. Naast de vijfduizend dollar kregen de 150 passagiers ook hun geld te rug van het ticket, omdat ze niet op hun bestemming zijn aangeko men. Het vliegtuig kwam kort na het opstijgen in botsing met een zwerm vogels. Daardoor vielen bei de motoren uit. De piloot probeer de terug te keren naar de luchtha ven, maar moest een noodlanding maken op de rivier Hudson. Er vie len geen slachtoffers. KABUL - De Afghaanse regering heeft het Navo-hoofdkwartier twee weken geleden een ontwerp overeenkomst gestuurd die de Af- ghanen meer zeggenschap zou ge ven over Navo-activiteiten. De Af ghaanse president Hamid Karzai heeft dit gisteren in een toespraak tot het parlement gezegd. Het gaat met name over de wijze waarop de Navo operaties, zoals luchtaanvallen, uitvoert. Ook zou Kabul goedkeuring moeten geven aan uitbreiding van de Navo-troe- pen en hun locaties. Volgens het document moeten huiszoekingen en arrestaties voortaan uitsluitend worden verricht door Afghaanse veiligheids-troepen. Voor alle mili- zastrook. Eerst moet er een perma nent staakt-het-vuren zijn en een akkoord over de opening van de grenzen, vindt minister Bert Koen- ders (Ontwikkelingssamenwer king). „Ik ga natuurlijk geen water JAKARTA - Staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteren twee baggerboten overgedragen aan de gouverneur van de Indonesische hoofdstad Ja karta. De boten kunnen direct worden ingezet om kanalen en rivieren te baggeren op plekken' waar de wa terafvoer slecht is. De afgelopen dagen zijn opnieuw duizenden families in Jakarta het slachtoffer geworden van overtro- mingen als gevolg van zware regen val en slechte afvoer. Met name de arme inwoners in dichtbevolkte buurten, dicht aan taire operaties wordt volledige coördinatie tussen de Afghaanse en de Navo-autoriteiten vereist. Karzai zei dat de VS en andere westerse bondgenoten geen ge hoor hebben gegeven aan zijn op roepen luchtaanvallen op burger doelen te stoppen. Hij waarschuw de dat de strijd niet kan worden ge wonnen zonder steun van de be volking. Navo-woordvoerder Ja mes Appathurai bevestigde giste ren dat de brief was ontvangen. Hij zei dat die nog niet was bespro ken. Als de overeenkomst wordt goedgekeurd, moet zij gelden voor alle 48.000 Navo-militairen die opereren onder Isaf, onder wie 17.000 Amerikanen. naar de zee dragen." Hij vindt dat Arabische landen een belangrijke verantwoordelijkheid hebben bij de wederopbouw. De minister on derstreept dat humanitaire hulp wel moet doorgaan. de rivieren en smalle kanalen, moeten vaak tijdens het regensei zoen hun huizen verlaten door het wassende water. Hun huizen verdwijnen soms volledig. De Nederlandse baggerboten kun nen elk 250 kubieke meter bagger verplaatsen per dag. Ze kosten 600.000 euro. Het project is meegefinancierd door Nederland en het program ma Partners voor Water en is gefa- ciliteerd door het Netherlands Wa ter Partnership. De Indonesische meteorologische dienst BMG verwacht eind deze maand de meeste regen. De 22 lidstaten van de Arabische Liga lieten gisteren weten de ge troffen Palestijnen in de Ga zastrook te willen helpen hun ver woeste huizen, scholen en kanto ren op te bouwen. MOSKOU - Het Russische gasbedrijf Gazprom heeft zijn gasleveranties aan Europa gisterochtend hervat. Europese landen die de afgelopen weken in de problemen kwamen, zoals Slowakije, Hongarije, Bulga rije en Moldavië, lieten weten weer aardgas te ontvangen. Gazprom hervatte de leveranties nadat de Oekraïense premier Joe- lia Timosjenko en de Russische premier Poetin in het weekeinde een akkoord hadden gesloten. De overeenkomst bepaalt dat Oekraï ne aardgas krijgt met een korting van twintig procent op de gemid delde Europese prijs over 2009. Gazprom zei dat de prijs voor het eerste kwartaal neerkomt op 280 euro per duizend kubieke meter. De Oekraïense president Joesjtsjen- ko sprak eerder van een Russische poging zijn land te ontwrichten en de zeggenschap te krijgen over het Oekraïense leidingennetwerk. BOEDAPEST - Artsen hebben in Hongarije een blaassteen van 1125 gram verwijderd uit het lichaam van een 48-jarige man. Het zou gaan om de grootste blaassteen die ooit is aangetroffen bij een mens. Dat meldde het Hongaarse persbu reau MTI gisteren. De operatie werd uitgevoerd in een ziekenhuis in Debrecen, in het noordoosten van Hongarije. De tot nog toe grootste blaassteen woog circa een halve kilo. De nieu- we recordsteen heeft een doorsnee van 17 centimeter. De patiënt kampte niet met ge zondheidsklachten. De blaassteen werd ontdekt tijdens een routine controle. MADRID - De politie in Spanje heeft gisteren zeker tien terreurver dachten aangehouden in Barcelo na, Madrid en op de Canarische Ei landen. Het zijn extremistische moslims. Meer aanhoudingen worden ver wacht. Het is onduidelijk wat de verdach ten van plan waren. Spanje werd in 2004 getroffen door bomaansla gen waarbij 191 mensen om het le ven kwamen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7