inenSa Ome Gerrit regeerde met straffe hand Akkoord over 'nieuw' kalfsvlees DOLLE DAGEN IN ARNEMUIDEN watfcy Miljoenen extra voor dementen Veel vragen over Irak 'Godfather' Van der Valk-dynastie overlijdt op tachtigjarige leeftijd. Dierenbescherming sluit pact met kalverhouders. donderdag 22 - vrijdag 23 - zaterdag 24 januari 50% TOT 70% KORTING M SK1PPY KIDS Profiteer van hoge kortingen! Restanten koopjes 6 [woensdag21 januari2009 PZC DEN HAAG - Staatssecretaris Jet Bus- semaker (Volksgezondheid) stelt 8o miljoen euro extra beschikbaar voor de opvang van demente oude ren die niet meer in hun eigen huis kunnen wonen. Met het geld kunnen woongroepen worden op gericht in de buurt waar de betrok kene vandaan komt. Zo blijft de eventuele partner dichtbij. De staatssecretaris stuurde daar over gisteren een brief aan de Tweede Kamer. Het geld wordt uit gesmeerd over de komende drie jaar. Uiteindelijk is het de bedoe ling dat zorginstellingen kleinscha lige woonopvang bouwen in de buurten. Ouderenorganisaties zijn blij met het extra geld. Koepelorganisatie CSO zegt te verwachten dat de zorg voor deze groep aanzienlijk zal verbeteren. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft vele tientallen vragen in pet to voor het kabinet over het achter gehouden ambtelijk advies over Irak. Alleen al D66 heeft 43 vragen ingediend naar aanleiding van de publicatie dit weekeinde in NRC Handelsblad. Als de antwoorden binnen zijn, wil een Kamermeerderheid snel een debat, zo bleek gisteren. D66 en GroenLinks willen de antwoor den het liefst binnen twee weken en dan het debat voeren met pre mier Balkenende en minister Maxi me Verhagen (Buitenlandse Za ken). De SP en PvdA steunen dat ver zoek, maar het CDA, WD, Chris tenunie en SGP willen pas na de beantwoording bekijken of ze een debat nodig vinden. Uit het interne memo bleek dat de ambtelijke top eind april 2003 een kritisch juridisch advies niet heeft doorgespeeld naar de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken Jaap de Hoop Scheffer. D66-leider Alexander Pechtold vindt dat Bal kenende 'steeds meer geïsoleerd raakt in de strijd tegen de waar heid'. door Piet Arp DEN HAAG - Met het overlijden van Gerrit van der Valk heeft het Ne derlandse bedrijfsleven een van de laatste klassieke topmannen van een familiedynastie verloren. Als spin in het web leidde Gerrit van der Valk, die sinds eind jaren tach tig de Zwitserse nationaliteit had, het horeca-imperium met straffe hand en losse administratie. Niet voor niets werd de man, die bin nen het bedrijf met het toekan logo bekend stond als Ome Gerrit, elders veelvuldig aangeduid als de 'peetvader' of'godfather', bij wijze van knipoog naar de hiërarchische opbouw en strenge mores binnen een maffiafamilie. Gerrit (geboren 13 juni 1928 in Voorschoten) stond samen met zijn broer Arie (1925) tientallen ja ren aan het roer van de zich steeds verder vertakkende horecaonder- neming Van der Valk. In 1994 viel voor de in de praktijk geschoolde broers het doek; ze werden op een zijspoor gezet door hun kinderen, neven, nichten en aangetrouwde familie. Het dictaat van de ooms en het voortdurende sarren van de fiscus bezorgde de onderneming te veel ongemak, vonden zij. Twee traumatische ontwikkelin gen tekenden het leven van Gerrit van der Valk: de ontvoering van zijn vrouw Toos eind 1982 door Ita- Gerrit van der Valk nam het niet zo nauw met de regels. „Zonde om je tijd en je geld in administratie te steken." foto ANP liaanse criminelen, en zijn arresta tie op het strand van Curasao in 1994. Hij werd verdacht van frau de, grootschalige belastingontdui king en het niet betalen van socia le premies. Zijn vrouw keerde na betaling van losgeld (ruim twaalf miljoen gulden) na enkele weken heelhuids terug van de ontvoering en de daders werden gepakt. Het onderzoek naar de belastingontdui king betekende voor de twee broers dat zij spoedig na hun vrijla ting uit voorarrest terugtraden uit de dagelijkse leiding van het con cern. Een jongere generatie, meer geneigd wettelijke regels na te le ven, volgde hen op. Aanblijven van deze dinosaurussen der vrije jongens in ondernemersland zou het voortbestaan van het reusach tige en winstgevende familiecon cern op het spel hebben gezet. De broers Gerrit en Arie van der Valk bouwden voort op het funda ment dat hun vader Martien had gelegd. De ondernemingslust van Ome Gerrit, al snel de onbetwiste opvolger van zijn vader, bleek niet alleen overweldigend maar ook aanstekelijk. Elke zichzelf respecte rende gemeente wilde graag een Van der Valkbedrijf binnenhalen, en nam op de koop toe dat vergun ningen niet altijd werden nage leefd. Als het even kon, nam Ger rit van der Valk bedrijven in nood voor een prikje over, of anders kocht hij van likkebaardende ge meenten kostbare bouwgrond voor een grijpstuiver. Gerrit koos de toekan als logo voor de hele Van der Valk-keten. Een valk als uithangbord had hij nooit gewild omdat die vogel hem naar eigen zeggen te veel deed den ken aan de Duitse adelaar. De 'Valkjes', zoals de familie zich zelf graag aanduidt, lieten niet met zich sollen. Uitspraak van Ome Gerrit: „Wie een Van der Valk dwarszit, krijgt met ons allemaal te doen." Een andere typerende uitspraak: „Zonde om je tijd en je geld in administratie te steken." Gerrit van der Valk overleed giste ren in Spanje na een hersenbloe ding. Hij is tachtig jaar geworden. DEN HAAG - Nederlands grootste producent van kalfsvlees is het met de Dierenbescherming eens geworden over manieren om dier vriendelijker kalfsvlees te leveren. Een opvallende combinatie die de komende tijd blijft proberen om nog meer afspraken te maken. We zijn niet altijd vrienden, maar we houden elkaar wel scherp, stel den Frank Dales (Dierenbescher ming) en Henny Swinkels (VanDrie Group) gisteren. Na ruim twee jaar voorbereiding ligt er vanaf vandaag een derde soort kalfsvlees in het schap bij Albert Heijn met daarop het goedkeuren de stempel van de Dierenbescher ming. Dales hoopt met diervriendelijker geproduceerd vlees consumenten langzaam maar zeker weg te trek ken bij het goedkopere vlees uit de gangbare industrie. Het nieuwe kalfsvlees is dan ook niet duurder dan het andere. Bij VanDrie Group mag geen en kel kalf een lager ijzergehalte heb ben dan 6 millimol per liter. De wettelijke norm is bepaald op 4,5. Ook zijn afspraken gemaakt over meer ruwvoer en kortere trans porttijden in comfortabelere veewagens. Om twee of drie ster ren te verdienen, moeten de kalve ren bijvoorbeeld ook naar buiten kunnen. We zijn er nog niet, maar het is een begin. Een yerbluffend resul taat en er zullen nog veel stappen volgen, denkt Frank Dales. Hij vindt deze afspraken net zo ingrij pend als de afschaffing van de kist kalveren in 1988. „Wij waren toen fel, maar de kalversector zegt nu dat ze ons eigenlijk wel dankbaar waren dat ze toen anders moesten werken. Daardoor hadden ze uit eindelijk wel een voorsprong op de rest van Europa." Volgens hem typeert het de aanpak van de Die renbescherming. „Onze meerwaar de is dat we niet alleen een pro bleem aanstippen en het dan laten voor wat is, maar ook nadenken over een oplossing. Soms neem je dan genoegen met een tussenstap, want dan heb je dat vast binnen." Ook Henny Swinkels (VanDrie) heeft een goed gevoel over de af spraken. „Dit hoort bij onderne men op een manier die de samen leving verwacht. Het past in het tijdsbeeld dat bedrijven samenwer ken met maatschappelijke organi saties en de politiek niet meer vooroploopt." op totale wintercollectie en: Angels Jeans 39,95 Restanten 25,- LANGSTRAAT 73 - ARNEMUIDEN TEL: 0118 -60 62 00 haalt de bezem erdoor heel veel kleding mag nu weg voor een bodemprijs van 5 £URO HHI S.kippykids kinderkleding Westdijkstraat 19 Arnemutden 0118-606441 Meer info en openingstijden, zie: w ww .sKiPpyjaosnl modehuis Kortingen 10%-25% 50% - 75% Damestruien en effen blouses €25.- Damesbroeken (de beste merken) Witte overhemden Herentruien 172 prijs Pully's Sokjes Onderblouses Shirts Pyama's Baby goed Vesten I 10,-| Ten Cate kinderondergoed vanaf: 3,- per stuk| Klassieke rokken 15,- Langstraat 17 - Arnemuiden Tel: 0118-601588 Wintercollectie 1 Dames-, heren- en kinderschoenen prijs vanaf 29,- Langstraat 7 Tel: 0118-603805 www.walkyschoenmode.nl Woning- en meubelste Meerder Langstraat 79 Arnemuiden tel. 0118 602937 www.jandenooijervof.nl Keukensets vanaf 3,50 Badmatten vanaf €10,00 Badhandoeken vanaf 5,00 Hoeslakens vanaf €10,00 I Meubelen, verlichting, tapijt overgordijnen, I binnen buitenzonewering, vitrages, behang, I meubelstoffen, laminaat bed, bad&keukentextiel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6