Stropers actief in Manteling Gedupeerde tuinders zien toch niks in burgerwacht Voorzichtig 'ja' tegen Schorebrug Kinderboek over Van Dale Veere denkt na over mijndepot Na incidenten in de zomer nu opnieuw sporen gevonden. Eigenaren van vernielde volkstuintjes in Goes hopen op politie-inzet. S PZC Woensdag 21 januari 2009 23 Boswachter Hans van der Weele heeft de laatste weken in De Manteling vier keer sporen van stroperij gevonden. „Ik probeer het wel te voorkomen, maar omdat het vaak 's nachts gebeurt, heb je het niet in de hand." foto Ruben Oreel de afgelopen weken is het weer op nieuw begonnen", aldus de bos wachter. Er zijn twee keer sporen gevonden richting Vrouwenpolder en twee keer bij de parkeerplaats aan het einde van de Duinweg bij Oostkapelle. „De herten staan daar vaak aan de bosrand en zijn ge makkelijk te zien. De stropers rij den dan gewoon met hun auto te gen hun koppen aan en laten ze langzaam creperen. Ook jagen ze vaak met greyhoundhonden. Dat gaat zo geruisloos, daar merken we helemaal niets van." Van der Weele vindt het heel erg dat dit tijdens zijn werk kan gebeu ren. „Ik baal er verschrikkelijk van. Ik probeer het wel te voorkomen. Maar omdat het vaak 's nachts ge beurt, heb je het niet in de hand." Erger nog dan het stropen zelf, is dat het soms ook misgaat. „Er wordt ook met geweren gejaagd, maar sommige herten waarop ge schoten wordt, raken alleen ge wond. Die beestjes zijn bang en kruipen dan zo ver mogelijk weg. Er zijn hier van die begroeide duin pannen, dat zijn van die diepe put ten. Daar kunnen we niet bij ze ko men en ze dus ook niet helpen. Dan gaan ze langzaam dood. Dat speelt in je achterhoofd ook mee." De laatste weken zijn weer stro- pers actief in De Manteling van Walcheren. Staatsbosbeheer en de politie proberen samen de stroperij tegen te gaan. Van der Weele werkt samen met het regionaal milieuteam van de politie om de stropers te kunnen stoppen. Het is echter moeilijk voor de politie om de stropers op te pakken. Er wordt namelijk geen onderzoek ingesteld bij dit soort incidenten. De politie moet de da ders op heterdaad kunnen betrap pen. Het is de taak van de bos wachter om het gebied in de gaten te houden. „Ik zou de daders graag vinden en met ze afrekenen. Maar vooral wil ik dat het zo snel moge lijk ophoudt." De enige manier om de stropers op heterdaad te betrappen is via tips van omwonenden en publiek. De politie vraagt mensen daarom te bellen met 0900-8844. door Marina Kalle OOSTKAPELLE - In natuurgebied de Manteling aan de Walcherse kust zijn weer stropers actief. Ze heb ben het gemunt op damherten en reeën. In de afgelopen weken zijn er vier keer sporen gevonden van haar en bloed die duiden op stro pen. „In de zomer vonden we voor de eerste keer sporen", vertelt Hans van der Weele, surveillant van Staatsbosbeheer in Zeeland. „Toen er aandacht aan werd besteed in de pers werd het opeens stil. Maar door Raymond de Frel GOES - De tuinders van het volks tuinencomplex aan de Ploegweg in Goes-West komen langzamer hand tot bezinning. Volkstuinder Joop Minnaar acht de kans klein dat een burgerwacht komend weekeinde in de gaten houdt of er weer vernielingen aan het complex worden aangericht. „De gemoederen zijn bedaard en daarmee neemt de realiteitszin toe", zegt Minnaar. „We willen na tuurlijk liever niet dat .er weer wordt huisgehouden in onze tuin tjes. Maar heeft het zin om zelf te posten? Het is misschien toch be ter om dit soort dingen aan de po litie over te laten. Het zal vast niet zo zijn dat al die vandalen messen op zak hebben, maar het veilig heidsrisico is desondanks groot. Ik heb de meningen van veel tuin ders gepeild en vermoed nu dat het initiatief voor een burger wacht doodbloedt." De politie heeft toegezegd extra te surveilleren. De twintig tuinders hopen dat dit voldoende is om de vandalen, die in de nacht van za terdag op zondag tuinhuisjes en kassen aan diggelen sloegen, af te schrikken. Minnaar: „De meeste tuinders stoppen ermee als dit soort ellen de geregeld gaat voorkomen. Nie mand heeft zin om bijvoorbeeld maandelijks puin te ruimen. Dan stoppen we er maar mee, al zal de gemeente Goes daar vast niet blij mee zijn. Zij vangen dan geen huur meer." De politie heeft nog geen zicht op de daders van de vernielingen. Ge tuigen worden opgeroepen zich te melden. SLUIS - De Hulster schrijfster Anne- riek van Heugten heeft weer een kinderboek over een regionaal his torisch onderwerp geschreven. De ze keer ging ze 'Op zoek naar Jo- han Hendrik'. De schrijfster deed dat in opdracht van de Stichting Johan Hendrik van Dale. Die wil de schrijver van het als 'De Dikke' bekend staande Nederlandse woordenboek ook bij kinderen van 9 tot en met 11 jaar onder de aandacht brengen. Het eerste officiële exemplaar van het boek - met illustraties van Eric van Rootselaer - is vrijdag 6 februa ri voor de Sluise cultuurwethou der Maria le Roy. Het boek wordt haar aangeboden in de raadzaal van het enige Nederlandse belfort in Sluis. De curatele over Leendert Laban Wisse geboren te Wissenkerke op 17 septem ber 1955, wonende te 4494 NN Geersdijk, Oostweg 22, is geëindigd doordat de beschikking van de kanton rechter te Middelburg d.d. 18 december 2008 in kracht van gewijsde is gegaan KRUININGEN - B en W van Reimers- waal willen onder voorwaarden meewerken aan de aanleg van een havengebonden industrieterrein in de polder Schorebrug bij Krui- ningen. Een eis van het college is dat er zowel een stuk 'nat' als 'droog' terrein wordt aangelegd. „Als het droge terrein afvalt, dan is de meerwaarde van dit plan voor ons voor negentig procent weg", zegt wethouder Jaap Sinke. Het droge gedeelte zou namelijk vooral worden gebruikt door Reimers- waalse bedrijven, het natte (haven gebonden) stuk door betonfabrie- ken die weg moeten uit Goes van wege de toekomstige woonwijk Goese Schans. Een andere belangrijke wens van het college is dat er door de provin cie twee miljoen euro in een leef- baarheidsfönds wordt gestort, om zo meer draagvlak onder de bevol king te creëren. Inmiddels is één miljoen toegezegd. De Reimerswaalse gemeenteraad beslist komende dinsdag over de kwestie. VEERE - De gemeente Veere moet op korte termijn beslissen of zij ei genaar wil worden van het mijnen- magazijn bij de sluizen in Veere. De Dienst Domeinen heeft het bij zondere object negen maanden ge leden aangeboden aan de gemeen te en wacht op een reactie. Het mijnenmagazijn is een flinke hal met twee verdiepingen. Oor spronkelijk sloeg het ministerie van Marine er (gebruikte) zeemij- nen op. Vanwege de bijzondere be tonconstructie is het in 1918 ge bouwde pand aangewezen als mo nument. De gemeente staat, vol gens wethouder Jan Bostelaar, niet negatief tegenover de omvorming van het mijnenmagazijn tot ho tel-restaurant. „Maar dat soort ont wikkelingen laten we liever aan een marktpartij over." BIJ NADER In de berichtgeving over zorgverle ner Philadelphia in de PZC van 20 januari staat dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg de instelling onder verscherpt toezicht heeft ge steld. Het gaat échter niet om een inspectiemaatregel maar om extra toezicht om preventieve redenen. Staatssecretaris Bussemaker (VWS) gaf daar opdracht voor om de kwaliteit van de zorg in de wo ningen en dagbestedingen te bewa ken nu de instelling in grote finan ciële problemen zit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63