'Specialiseren is een risico' Eendrachtig beleid voor bodemschatten Beursvloer in april van start Datenin jeregio JjJr Zuinige lampen Poortambacht UDEURLOO Akkerbouwer Hanse richt zich steeds meer op alleen pootgoed. www.bezorgers.nl S PZC Woensdag 21 januari 2009 I 21 Akkerbouwer Peter Hanse: „Tot zo'n twintig jaar geleden werd pootgoed voornamelijk in de noordelijke provincies geteeld. Maar hier kan dat ook goed." foto Dirk-Jan Gjeltema Hoe belangrijk is de agrarische sec tor nog voor Schouwen-Duiveland? In een korte serie worden de verschil lende deelgebieden belicht. Vandaag de akkerbouw. door Inge Heuff KERKWERVE - Peter Hanse is al zo'n twintig jaar akkerbouwer op Lok kershoeve bij Kerkwerve. Hij ver bouwt poot- en consumptieaardap pelen, suikerbieten, zaaiuien, win tertarwe en zomergerst. In het ver leden had hij ook gewassen als spruiten, tulpen en bloemkolen, maar schaalvergroting dwingt tot keuzes. Inmiddels bestaat zijn ei gen areaal bouwgrond voor onge veer een derde deel uit pootaardap- pelen. „Pootgoed is een relatief jong gewas voor Schouwen-Duive land", vertelt Hanse. „Tot zo'n twintig jaar geleden werd dat voor- of bel 0800 - 022 27 10 WGGeNGR NieuwsMedia namelijk in de noordelijke provin cies geteeld. Maar hier kan dat ook goed." De dwang tot schaalvergroting komt voort uit mondiale ontwik kelingen. „Die hebben duidelijk in vloed op mijn bedrijfsvoering. Zo is de tarweprijs onder meer door de productie van bio-ethanol gere lateerd aan de olieprijs. Dat geldt ook voor de kunstmest. Er is im mers veel energie nodig om de grondstof stikstof te produceren. Door schaalvergroting, specialisa tie en inspelen op nieuwe ontwik kelingen kun je als boer nog enig rendement behalen. Maar ik vind het wel jammer dat de afwisseling die een gemengd of breed bedrijf heeft, hiermee verloren gaat." De keuze voor een specialisatie is een keuze voor de toekomst. Het bedrijf, met het machinepark en de gebouwen, moet er immers op ingericht worden. Omschakelen naar een ander gewas is dan bijna niet meer te doen. „Dat maakt spe cialisatie ook risicovol. Als een ge- door Frank Balkenende HEINKENSZAND - De negen gemeen ten op de Bevelanden, Tholen en in Zeeuws-Vlaanderen zetten geza menlijk een archeologiebeleid op. Daarvoor zetten ze morgen in Heinkenszand hun handtekening. Andere gemeenten, waaronder Schouwen-Duiveland, hebben al eerder op zelfstandige basis vastge legd hoe ze omgaan met (toekom stige) bodemvondsten. De gemeen- was het een aantal jaren slecht doet, heb je eigenlijk geen alterna tief meer en is het einde bedrijf Maar je kunt een gewas niet afreke nen op de resultaten van één of twee jaar, daarvoor fluctueert de wereldmarkt te veel." Hanse staat nu voor de keuze of hij in de pootaardappelen voor kwaliteit of voor kwantiteit gaat. In beide gevallen is de beschikbaar- 'Er is schaarste in grond. En de kwaliteit kan zelfs op één perceel enorm wisselen' heid van grond een sterk bepalen de factor. Kiest hij voor kwantiteit, dan heeft hij een groter bouwplan nodig; gaat hij voor kwaliteit, dan zal hij betere gronden moeten ver werven. „Er is, net als in de rest van Nederland, schaarste in grond. En de kwaliteit op Schouwen-Dui veland kan zelfs op een perceel enorm wisselen. Ik heb hier bij ten Borsele, Goes, Kapelle, Noord-Beveland, Reimerswaal, Tholen, Hulst, Sluis en Terneuzen waren nog niet zover. Op grond van de Wet op de ar cheologische monumentenzorg, die in 2007 is ingevoerd, moeten gemeenten in hun bestemmings plannen rekening houden met be kende of verwachte bodemvond sten. Die wet verplicht ze hiervoor beleid te maken. Lokkershoeve dankzij de herverka veling een prachtig lang perceel. Maar dat kan ik niet in één keer be werken omdat het noordelijke deel veel beter is dan het zuidelijke en dus een andere aanpak ver langt." De schaarste in grond blijft, meent Hanse. Er is concurrentie van wo ningbouw, infrastructuur en na tuurontwikkeling. Er zijn boeren verdwenen, maar er komen ook boeren uit andere gebieden waar nog meer schaarste is, voor terug. Of boeren worden door natuuront wikkeling herplaatst. „Er zijn de af gelopen jaren zeker tien boerderij en verdwenen door natuurontwik keling. Je kunt wel zeggen dat hun gronden misschien minder goed waren en geschikt voor natte na tuur.' En dat de goede gronden door andere boeren zijn overgeno men. Maar dat zijn wel tien bedrij ven en dus gezinnen minder voor toeleveranciers en detailhandel. Die effecten worden nog wel eens vergeten." Haringvlietplein 4, Zierikzee www.t ZIERIKZEE - Bedrijfsleven en maat schappelijke organisaties kunnen elkaar soms versterken. Om dat te bereiken, wordt op 8 april in de burgerzaal van het gemeentehuis in Zierikzee de eerste 'beursvloer' gehouden. Initiatiefnemer is het Welzijnshuis. Deelnemende bedrij ven zijn onder andere Zeelandia, Zeeuwland, Rabobank en Syntess. Bedrijven en maatschappelijke or ganisaties kunnen op de beurs vloer afspraken maken over mens kracht, advies, kennis, materialen en faciliteiten. Belangrijk aspect van de beursvloer is het bijeen brengen van vraag en aanbod als het gaat om vrijwilligerswerk. De beursvloer is een landelijk uitge voerd idee om het maatschappe lijk ondernemen te bevorderen. Zo zou een accountant uit het be drijfsleven mee kunnen kijken over de schouder van de penning meester van een vrijwilligersclub. ADVERTENTIE VAN DE DAG Sportieve, jonguitziende man, zkt slanke vrouw 30, plm 1,80m, die ook van eten en een wijntje houdt. 0900-0401117 Postbus: 100491 (€0.80 p/m) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl Deelnemers moeten 18 jaar zijn of ouder. Mocht je hulp nodig hebben bel 0900-0400038 of email naar aateninjeregio@ukcustomersupport.com. Deze service werkt met met een analoge telefoon. ZIERIKZEE - De Zierikzeese nieuw bouwwijk Poortambacht 11 krijgt lantarenpalen met ledlampjes er in. Deze lampen - bekend uit de auto-industrie - leveren de ge meente Schouwen-Duiveland een energiebesparing op van tenmin ste dertig procent. Kenmerk van de leds is dat ze het licht gelijkma tig spreiden en de kleuren goed weergeven. De verlichting past bij andere 'duurzame' voorzieningen in de wijk als verwarming door het grondwater en ondergrondse huisvuilcontainers. Delta plaatst vandaag twaalf lichtmasten met ledlampen in de Lepelaarstraat. Schouwen-Duiveland is de tweede Zeeuwse gemeente waar deze ver lichting wordt toegepast. Goes had vorige week de primeur. i.nldi t/rn vrij 10 - 17.30 uur J za 10 - 17 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61