innenian debat Ophef bij thuiszorg om bemiddelingsbureaus NS: alleen poortjes op station als het moet k# Brussel lonkt voor Balkenende kpn Thuiszorg door ongelijke marktsituatie verder in rode cijfers. Bos sluit financiële meevallers niet uit Samsung-mobieltjes omgeruild om straling Meer geld voor gescheiden kunststof FNV opent meldpunt kosten kinderopvang Meeste stations in Nederland krijgen geen ov-chippoortjes. Militairen uitgezwaaid PZC Woensdag 21 januari 2009 5 m DEN HAAG - ActiZ, de koepel van thuiszorgorganisaties, heeft giste ren de rechter gevraagd een einde te maken aan de oneerlijke concur rentie door bemiddelingsbureau tjes in de thuiszorg. Die huren goedkope zelfstandige verpleegkundigen en verzorgen den in zonder zelf eindverant woordelijk te zijn voor de kwali teit en continuïteit van de zorg. Dit drukt de kosten, waardoor ze goedkoper zijn dan de reguliere thuiszorginstellingen. ActiZ vreest dat door de ongelijke marktsituatie reguliere thuiszorgin stellingen nog verder in de rode cij fers zullen belanden en wijst het ministerie van Volksgezondheid (VWS) daarvoor als schuldige aan. VWS sloot een convenant waar door de bureaus alleen tussen de patiënt en de zelfstandige verpleeg kundigen hoeven te bemiddelen. Hiervoor ontvangen ze een deel van het zorgbudget uit de AWBZ. Ondertussen draagt de zelfstandi ge die de zorg daadwerkelijk geeft alle verantwoordelijkheid. Die moet goede zorg leveren en is ook aansprakelijk voor de kwali teit. Maar een zelfstandige kan nooit aan alle eisen voldoen zonder een volledige organisatie achter zich te hebben, stelt ActiZ. Het inhuren van zelfstandigen is goedkoper dan het in dienst heb ben van vast personeel. Over zelf standigen betaalt een bemidde lingskantoor geen werkgeverslas ten en premies. Thuiszorginstellingen hebben daar om hogere kosten. Zij werken vooral met vast personeel en zeg gen te moeten investeren in de kwaliteit van zorg. BRUSSEL - Minister Wouter Bos van Financiën sluit niet uit dat het kabinet naast grote financiële te genvallers ook meevallers heeft op zijn begroting voor dit jaar. Die zouden zich bijvoorbeeld kunnen voordoen doordat de inflatie aan zienlijk lager uitvalt dan eerder ge raamd. Bos zei dat gisteren na een overleg met zijn EU-collega's in Brussel. Nederland staat er niet zo slecht voor als andere lidstaten. DELFT - Samsung ruilt 140.000 gra tis verstrekte mobieltjes om voor nieuwe exemplaren. Het gaat om telefoontjes die vanaf september via een actie van ING/Postbank, Telfort en De Telegraaf zijn ver spreid. Enkele toestellen zouden te veel straling geven. Het Kennisplat form ElektroMagnetische Velden verwacht geen schadelijke gevol gen voor de gezondheid. ROTTERDAM - Gemeenten krijgen meer geld voor gescheiden ingeza meld kunststof verpakkingsmateri aal. Dat lieten de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en de stich ting Nedvang (samenwerkende verpakkingsbedrijven) gisteren we ten. Gemeenten ontvangen 475 eu ro per ingezamelde ton afval, dat was eerst 367 euro. Het is de bedoe ling dat gemeenten per 1 januari 2010 gescheiden inzamelen. AMSTERDAM - De FNV heeft een Meldpunt Kinderopvang geopend. De vakcentrale roept werkende ouders op daar hogere kosten voor kinderopvang te melden. De FNV wil in kaart brengen hoe veel duurder de opvang sinds ja nuari is geworden. Per 1 januari van dit jaar is de inkomensafhanke lijke ouderbijdrage omhoogge- gaan. UTRECHT - Het is nooit de bedoe ling geweest alle stations te voor zien van poortjes. Waar het nuttig en nodig is, komen ze. Dat zegt de NS in reactie op een onderzoek van dagblad Trouw en Nu.nl, waar uit blijkt dat de meerderheid van de stations in Nederland geen ov-chippoortjes krijgt. Het is volstrekt nutteloos poortjes neer te zetten bij een 'plank in de wei', aldus een woordvoerder. Hij doelt daarmee op stations die uit een perron langs de rails be staan. De bedoeling van de poortjes is de sociale veiligheid te vergroten. Zes jaar geleden liet de NS weten poortjes te plaatsen op bekende 'agressielijnen', zodat die alleen met een geldig toegangsbewijs toe gankelijk worden. Inmiddels zijn er ook veel andere maatregelen genomen om de socia le veiligheid te verbeteren, aldus de woordvoerder. Maar waar het nodig is, komen de poortjes, bena drukt hij. Op stations waar nog volop wordt verbouwd, worden ze nu niet neer gezet, maar als het nodig'is in een later stadium wel. Dat geldt ook voor plaatsen waar zich nu geen problemen voordoen, maar over een jaar of vijf misschien wel. Dan komen ook daar toegangspoortjes. BRUSSEL - Hoewel hij zelf onlangs te kennen gaf tot 2015 in Den Haag actief te willen blijven, wordt Jan Peter Balkenende nog steeds genoemd als kandidaat voor het voorzitterschap van de Europe se Commissie. „Ik hoor in alle hoe ken en gaten dat hij goed ligt bij ie dereen en dat hij weinig vijanden heeft", aldus een welingelichte bron gisteren. De premier zou bo vendien zelf ook geïnteresseerd zijn in de prestigieuze functie. Geruchten over Balkenendes Brus selse ambities doen al geruime tijd de ronde. De nieuwe Europese Commissie moet in november aan treden. Den Haag. Die stellen dat aanscher ping van de Winkeltijdenwet ten koste gaat van werkgelegenheid en toeristische aantrekkingskracht. D66 wil niet dat de Winkeltijden wet nu wordt aangescherpt. „Dat kost duizenden banen", zegt D66-Kamerlid Fatma Koser Kaya. „Iets waar we in deze tijd niet voor kunnen zijn." De uitkomst van het spoeddebat bepaalt of morgen het geplande overleg over de wijziging van de Winkeltijdenwet nog doorgaat. sluit je aan Razendsnel e-mailen en internetten waar en wanneer u wilt. Met de Dongel van KPN. Net zo snel als op de zaak (7,2 Mb: /s) Gemakkelijk te installeren en met twee muisklikken online Nu 3 maanden gratis* 1 fi 8l/per maand excl. btw Mobiel werken. Makkelijk toch? Verkrijgbaar via kpn.com/dongel 0800-0105 KPN Business Center KPN business partner EINDHOVEN - Achterblijvers staan op stoelen om in de vertrekhal nog een glimp op te vangen van de militairen. De zesde lichting militairen van de staf Task Force Uruzgan (TFU) werd gis- mm ssl - -43S3K 2?iïv terochtend uitgezwaaid op vliegbasis Eindhoven. Uit handen van commissa ris van de koningin Maij-Weggen ontvingen de 123 militairen een Brabant se vlag. foto Hennie Keeris/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5