I66 .and School barst bijna uit z'n voegen 17 Kermis blijft in hart Zierikzee SCHOUWEN-DUIVELAND 28 25 De Stove in Noordwelle kampt met ouderdom en ruimtegebrek. Zestienjarigen stelen schoenen en sieraden Pastor Drie bands eerst apart, dan samen op het podium Provincie ziet brood in kweek van langousten Woensdag 21 januari 2009 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Martijn de Koning NOORDWELLE - „Kijk, dit bedoel ik nou", wijst Paul Stal als na de pau ze de lessen op De Stove weer be ginnen. De directeur van de basis school in Noordwelle kijkt naar zijn leerlingen, die geduldig staan te wachten tot ze hun jas kunnen ophangen in het kleine halletje richting de toiletten. Zo'n dertig jassen, van de kinderen van groep 4 tot en met 8, moeten daar op een rekje van een meter of twee te recht. De kinderen wurmen zich één voor één in en uit het vertrek je. Wie de wc wil verlaten, zit klem: de deur kan eventjes niet open. En wie zijn handen in de loop van de dag eens wil wassen, moet oppassen dat hij of zij niet de jassen van klasgenootjes onder- spettert. Paul Stal en zijn collega's hebben 'Als het hard waait, tocht het en komt het zand en stof door de kieren naar binnen' het een beetje gehad. Hoewel ze positief blijven en niet echt klagen over hun situatie, kunnen ze niet anders dan een noodkreet slaken, geven ze aan. „Dit gaat echt niet meer", zegt Stal. „Er móet iets ge beuren." Dat vond het schoolteam drie jaar geleden al. Daarom ging er een aanvraag naar de gemeente Schouwen-Duiveland voor nieuw bouw. „Sindsdien worden we aan het lijntje gehouden", stelt de di recteur. „De wethouder en zijn ambtenaren zijn hier zelfs ge weest, maar we hebben niks meer gehoord." Die wethouder, Roel van der Wek ken, opperde zelfs dat wat hem be treft De Stove best dicht kon. Klei ne scholen kosten de gemeen schap immers veel geld. Sindsdien is het leerlingenaantal in Noord welle echter flink gegroeid: van een kleine dertig leerlingen een jaar of twee geleden naar 42 nu. Stal: „Daaronder zijn aardig wat kinderen uit het dorp, maar ook uit Serooskerke en Burgh-Haamste- de. Van die laatsten kiezen ouders soms bewust voor een kleine school." Toen in de eind vorig jaar gepre senteerde begroting voor de ko mende jaren geen geld werd gere serveerd voor de school, was de maat vol. Stal schreef een brief aan het college én nodigde gemeente raadsleden uit voor een bezoekje. Jacqueline van Burg van Leefbaar Schouwen-Duiveland was gisteren de eerste die langskwam. Tijdens een tochtje door de school valt de bezoeker van de ene verba zing in de andere. De hal wordt ge bruikt als gemeenschapsruimte. Daar wordt onder meer schooltele visie gekeken. Dat kan niet in de klas, want daar zitten meerdere groepen in één lokaal. Op zich is dat niet erg; het is het lot van bijna alle kleine scholen.» Maar een extra ruimte is dan simpelweg noodzakelijk. Die is er niet. Sterker nog, er is zelfs een leslokaal te wei nig voor de 42 leerlingen. En een eigen lerarenkamer, daar durven de leerkrachten helemaal niet aan te denken. Er bestaat wel een ge schikte ruimte voor, zegt Stal, wij zend naar boven. De trap in de hal biedt toegang tot de vroegere ka mer van het schoolhoofd. Maar in dat kamertje krijgen nu groep vier en vijf les. „Wij noemen het 'het knusse klasje'", blijft juf Yvonne optimistisch. Kasten kunnen er al leen open als een kind mét stoel opzij gaat, in een kring zitten kan niet en de juf ontneemt altijd wel iemand het zicht op het school bord. „Je wordt hier erg creatief van", grinnikt Stal, die erop wijst dat moderne onderwijsmethoden er van uitgaan dat er steeds meer in groepjes wordt gewerkt. „Dat is las tig, net als persoonlijke begelei ding. Als de logopedist komt, moe ten we eerst de hal ontruimen." Naast ruimtegebrek zit het school team ook met de ouderdom van het gebouw. „Dat is vijftig jaar oud, het is'gewoon op", vindt Stal. „Als het hard waait, tocht het en komt het zand en stof door de kie ren van het raam naar binnen", vult de juf aan. Nu wil de gemeente best wat aan onderhoud doen, vertelt Stal. „Er wordt gepraat over nieuwe goten en kozijnen. Het plafond is aan ver vanging toe en de vloer gaat ook geen tien jaar meer mee. Dan denk ik: doe nu even niks en steek dat geld in nieuwbouw. Dat kost niet zóveel méér." Raadslid Van Burg kan haar ogen nauwelijks ge loven. „Dit is toch niet meer van deze tijd." Burgemeester en wet houders komen binnenkort met een reactie op de brief van Stal. Leerlingen van De Stove staan in de rij om hun jas op te hangen in de entree naar het toilet, rechts achterin. De toegang waar de kinderen staan, wordt onder meer gebruikt om schooltelevisie te kijken. foto Dirk-Jan Cjeltema door Melita Lanting ZIERIKZEE - De kermis blijft in het hart van Zierikzee. Dat heeft het college van burgemeester en wet houders besloten. „Wij zijn niet van zins de kermis uit de kern te halen. Zierikzee heeft een histori sche binnenstad en daar hoort een kermis bij", zegt wethouder Ad Verseput. Ondernemers en buurtbewoners hebben geklaagd over de kermis. Teveel lawaai en de klanten zou den de weg naar de winkels min der goed kunnen vinden. De natio nale bond van kermisbedrijfhou- ders heeft een pleitbrief geschre ven naar de raad en college om de kermis vooral in het stadshart te houden en met succes. De discussie over verplaatsen is vooralsnog van de baan. Pas als de herinrichting van het centrum van Zierikzee weer actueel is, wordt ook weer gesproken over een plek je voor de kermis. GOES - Een zestienjarig meisje uit de gemeente Schouwen-Duive land is maandag aan het eind van de middag aangehouden op ver denking van winkeldiefstal. De tie ner had, samen met een leeftijdge note uit Yerseke, schoenen gesto len uit een zaak aan het Schutters hof in Goes en sieraden bij de He- ma. Tegen de meiden is proces-ver- baal opgemaakt, waarna hun ouders hen mochten ophalen. De pastoraal werker voor de regio Bevelanden en Schouwen-Duive land heeft een prachtige website ge maakt, om mensen op de hoogte te houden van zijn werk voor de ka tholieke kerk. Op zijn homepage zijn overwegingen en een overzicht van zijn werkzaamheden in Zee land te vinden. Heel even dacht de pastor dat de Tipredactie@pzc.nl overwegingen ontzettend in trek waren. Tot hij in de gaten kreeg dat het veel bezoekers niet in de eerste plaats om het geloof was te doen. „In gepaste mate ben ik trots op de achternaam waarmee ik ben geboren: Hacking. Je spreekt die naam trouwens uit als hakking, niet als hekking", geeft hij de be zoekers van zijn site nu maar mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57