Afblijven van ziekenhuis Corendon ZON, ZEE, STRAND b VOLOP CULTUUR www.corendon.nl 616,- Toekomst Zeeland online Istanbul&Cappadocië Le Jar din I Wij vliegen vanaf Amsterdam, Rotterdam, Jr Eindhoven, Groningen, Maastricht, Brussel, Münster, Düsseldorf en Weeze. Altijd de laagste prijsgarantie Slechts enkele Voordeelkamers OP=OP J u kunt ook bellen naar 023-751 06 06 cB 10 I Woensdag 21 januari 2009 PZC TE CAST De besturen van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen willen met alle geweld een fusie. De leefbaarheid en veiligheid van Walcheren is in het geding, stellen SP-Kamerleden Henk van Gerven en Trix de Roos. De besturen van de zieken huizen in Goes en Vlissin gen bedienen zich van ge legenheidsargumenten. Fuseren zou nodig zijn wegens de kwali teit, kostenbesparingen en een ge brek aan specialisten die in Zee land willen werken. Een fusie leidt echter tot zorg op afstand en is niet goed voor de 110.000 inwo ners van Walcheren. Een volwaardig basisziekenhuis op Walcheren is onmisbaar. De poli tiek moet daarvoor voorwaarden scheppen en bewaken dat het be lang van de bevolking voorop staat. Dat betekent stoppen met marktwerking en bezuinigingen en meer specialisten opleiden. De situatie in Goes en Vlissingen staat niet op zich. Kleinere streek ziekenhuizen worden ook elders bedreigd. Dit komt allereerst door dat de regeringspartijen besloten tot 400 miljoen euro te korten. Een tweede reden vormt de markt werking door de Zorgverzekerings- wet en de Wet toelating zorginstel lingen. Ziekenhuizen moeten con curreren. Ze worden steeds meer afgerekend op 'productie' en om zet. Dit is nadelig voor kleinere zie kenhuizen in plattelandsgebieden. Functies als spoedeisende eerste hulp en intensive care zijn extra duur omdat er verhoudingsgewijs minder patiënten komen dan in grotere ziekenhuizen in stedelijke gebieden. Verder worden sinds 2008 de kosten van de gebouwen niet meer betaald door de over heid maar door de ziekenhuizen. Ook dit vergroot de risico's voor de ziekenhuizen met een lagere omzet. Bovendien worden de pri vate zorgverzekeraars steeds be langrijker. Zo is verzekeraar CZ een groot aanjager van de fusie. 'Niet de marktwerking, maar het belang van de mens - moet centraal staan' Een derde reden is het specialisten tekort. In België en Duitsland is het aanbod tweemaal zo groot. Daar zijn geen wachtlijsten en be staan kleinere, goed bereikbare zie kenhuizen. Minister Klink (Volks gezondheid) houdt vast aan een beperkt aantal opleidingsplaatsen voor artsen. De laatste jaren kwam op de 6 nieuw geregistreerde spe cialisten uit het buitenland. Om fusies door te drukken wordt altijd het argument kwaliteit ge noemd. Gróter zou beter zijn. En concentratie is nodig voor speciali satie. Onderzoek toont echter geen duidelijk verband aan tussen de grootte van een ziekenhuis en de kwaliteit van de zorg. Wel is het belangrijk dat specialisten hun beperkingen kennen. Open harto peraties doen in Goes of Vlissin gen is niet verstandig. Voor inge wikkelde ingrepen is het belang rijk voldoende ervaring te hebben en is concentratie wel wenselijk. In het artsenblad Medisch Contact van 15 januari beschrijven specialis ten de waarde van de intensive ca re. Kleine IC's zijn even veilig als grote en door hun goede bereik baarheid van grote waarde. En wie zich verder wil specialiseren kan dat even goed door samenwerking met andere ziekenhuizen. Daar is geen fusie voor nodig. De politiek moet de fusie voorkomen door nee te zeggen tegen de plannen. Gezien de slechte financiële situa tie, vooral van de Oosterscheldezie- kenhuizen, is verscherpt over heidstoezicht wenselijk. Ook moe ten de concurrentie verdwijnen: sa menwerken met andere ziekenhui zen is nodig om het specialistente kort op te vangen. Een beschik baarheidstoeslag zou een extra sti mulans zijn voor kleine ziekenhui zen. De numerus fixus voor artsen moet weg, het aantal 'specialisten moet fors groeien. Klink loopt achter de feiten aan. Het ondemocratisch functioneren van directies, die ongestraft het zie kenhuis op Walcheren ontmante len, moet worden gecorrigeerd. Niet de marktwerking, maar het belang van de mens moet centraal staan. Heeft Zeeland toekomst? Het krantendebat is maandagavond 26 januari in de filmzaal van de Middelburgse Abdij. Aanvang 19.30 u. Aanmelden: debat@pzc.nl Op internet is een stevige discussie ontstaan over de bedreigingen, kan sen, kwaliteiten en identiteit van Zee land. De krant plaatst tot aan het kranten debat dat 26 januari wordt gehou den dagelijks een korte samenvat ting van de online reacties in de pa pieren krant. Vandaag: Je bent pas een Zeeuw als je in Zeeland geboren bent. De me ningen zijn verdeeld. Arnold vindt dat DE Zeeuw niet bestaat. Hij doelt op de verschillen de regionale dialecten in Zeeland. „Je moet gewoon passen in de om geving en je moet deel uitmaken van de gemeenschap. En belangrij ker nog: neem deel aan die ge meenschap en geef er vorm aan. Dan word je vanzelf Zeeuw. Doe je dit niet dan blijf je 'import'. Dat is een keuze die jezelf maakt." Arnold krijgt veel bijval. Bas Ha melink uit Terneuzen is volgens ei gen zeggen een echte Zeeuw. Hij vindt dat een Zeeuw natuurlijk ge boren moet zijn in Zeeland. Ver der moet een Zeeuw van mossels houden, meelopen in de Kustmara- thon en maar één vlag respecteren 'De Zeeuwse vlag'. „Als je één dag buiten de provicie gaat, moet je je ziek voelen. Dan ben je een echte Zeeuw. De 'oer-Zeeuw' komt natuurlijk uit Zeeuwsch-Vlaanderen (+ch!), maar jaje kunt natuurlijk niet alles willen en hebben." Breggina woont al vijftig jaar in Zeeland. Haar ervaring is dat ze in de ogen van de Zeeuwse bevol king nooit een Zeeuwse zal wor den. René vindt dat zijn inburgering in Zeeland heel aardig geslaagd is. „Ik voel me thuis in mijn dorp, maar je moet realistisch zijn: een Zeeuw ben je. )e wordt nooit een Zeeuw. Net zo min als een Zeeuw een Am sterdammer zal worden." Mimi heeft een hekel aan het woord Zeelander of import. Zij verkiest als Brabantse van geboor te de term Zebra of export-Brabo. Ze heeft bewust gekozen voor Zee land omdat ze hier de liefde vond, een leuke baan, mooi huis, de zee en de weidsheid van de Zeeuwse natuur. Ze vindt het jammer dat Zeeuwen zo vaak in het eilanddenken verval len. Mimi roept op tot een groter saamhorigheidsgevoel. VLIEG VAKANTIES - 4É TURKIJE, VROEGBOEK KORTINGEN tot RONDREIS TURKIJE - KEMER Wilt u een indrukwekkende stedentrip combineren met een culturele rondreis? Dan is deze reis echt iets voor u. Tijdens deze S daagse reis nemen we u mee naar de bekendste bezienswaardigheden! En dat voor de prijs; vanaf €179,- U bezoekt o.a. de Blauwe moskee én het Topkapi pa leis. Maar zoals de naam van deze reis al verklapt zullen wij ook het wereldberoem de Cappadocië bezoeken (landschap ont staan door uitbarstingen van vulkanen)! Voor ons uitgebreide programma en voor waarden kunt u terecht op onze website. •H3 uw reiscode Dit mooie 5* hotel is absoluut een aanrader voor ge zinnen met kinderen. Hotel Le Jardin heeft een groot buitenzwembad met glijbanen en een apart kinderbad. De verzorging is Ultra All Inclusive waardoor u tijdens het verblijf ook heerlijk in het a la carte restaurant kunt eten. Er is tevens een animatieteam die de gasten vermaken met sport en spel gedurende het verblijf. Het hotel heeft ruime en comfortabele kamers en een aantal kamers heeft een mooi uitzicht op zee. uw reiscode lAI' ÏD3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10