Zeeuwse bedrijvigheid wordt volop gestimuleerd met subsidies SUBSIDIE ADVIES 16 infotorial Zeeland heeft een aantal unieke kenmerken die ervoor zorgen dat specifieke bedrijfstakken hier volop tot ontwikkeling zijn gekomen. De provincie staat voor een aantal uitdagingen: die be drijfstakken versterken en duurzaamheid vergroten door innovatie, en het aantal bedrijfstakken uitbreiden voor werkgelegenheid. Die uitdagingen worden ruimschoots gestimuleerd met subsidies. Deze subsidies vormen een impuls voor de economische ontwikkeling van Zeeland. Mits u er als ondernemer gebruik van maakt. DRV De auteur van dit artikel, SjefLeijs, is subsidieadviseur bij DRV Subsidie Advies. U kunt hem bereiken via: e-mail s.leijs@drvsa.nl en telefoon 076— 5233033. Zie ook ivunv.divsa.nl imagoverbetering. Visserij en aanver wante bedrijven Aquacultuur is een specifieke activiteit voor Zeeland. Onder - aquacultuur worden in het algemeen begre pen de visteeltbedrij- ven, mosselkwekerijen en bedrijven actief op het gebied van de teelt van zilte groenten. Veel van deze bedrij ven zijn erg innova tief. Een actueel voor beeld zijn de mossel kwekerijen. Het in vangen van mossel zaad vanaf de bodem wordt in de toekomst beperkt vanwege overheidsmaatregelen. Sjef Leijs, subsidieadviseur bij DRV Subsidie Advies. En dus ontwikkelen de mosselkwekerijen nieuwe methoden ofh op alternatieve wijze mosselzaad te kunnen invangen: mosselzaadvanginstal- laties (MZI). De overheid is bereid deze innovaties fi nancieel te ondersteunen met subsidies en/of fiscale maatregelen. Een paar moge lijkheden: - Subsidies voor investeringen in aquacul tuur. Installaties of methoden die het milieu positief beïnvloeden of minder negatie! belasten komen voor subsidie in aanmerking. Dat geldt ook voor pro ductieprocessen die gericht zijn op nieuwe vissoorten. - Subsidies voor investeringen in verwer king en afzet. Deze subsidies zijn be doeld voor nieuwe voorzieningen aan de wal waarmee productieprocessen duurzamer worden en de kwaliteit van visserijproducten wordt verbeterd. - Garantstellingen voor investeringen in de modernisering of uitrusting aan boord van vissersvaartuigen. veelheid subsidieregelingen dat boven dien vrijwel voortdurend verandert. Alle regelingen hebben specifieke voorwaar den, looptijden en (beperkte) budgetten, die bovendien tussentijds gewijzigd kun nen worden. U kunt in sommige gevallen zelfs gelijktijdig gebruikmaken van meer dere regelingen. Win-win Door gebruik te maken van de regelingen helpt u de overheid om beleidsdoelstellin gen te realiseren. Dat zal u waarschijnlijk iets minder interesseren dan dat subsidies u als ondernemer helpen om uw bedrijf te versterken, qit te breiden en/of door zwaar weer te loodsen. Hoe dan ook, ge bruikmaken van subsidies levert een win- win op voor zowel de subsidieverstrekker als ontvanger. De overheid heeft het speelveld bepaald; het is aan u om de bal te spelen! Overige subsidieregelingen De overheid probeert ondernemers met behulp van subsidies te sturen naar een gewenst gedrag. Innoveren, duurzaam heid vergroten en samenwerking bevor deren zijn de belangrijkste thema's van de huidige regelingen. Ook worden regelin gen geïnitieerd om ondernemers tege moet te komen in moeilijke tijden. Denk bijvoorbeeld aan borgstellingen en kre dietmogelijkheden. Er is een grote hoe Bevorderen kennisintensieve bedrijvigheid, innovatie en ondernemerschap Het Operationeel Programma Zuid-Ne derland 2007-2013 (OPZUID) heeft als doel bij te dragen aan de economische ontwikkeling van geheel Zuid-Neder land. Het programma richt zich op het versterken van de innovatiekracht van de Zuid-Nederlandse economie en het ver der versterken en uitbreiden van de posi tie van Zuid-Nederland als toptechnolo- gische regio. Binnen dat programma zijn veel activiteiten die voor subsidie in aan merking komen. Voorbeelden zijn: - Activiteiten die bijdragen aan een marktgerichte samenwerking tussen overheid, be drijfsleven en kennisinstellin gen zodat het innovatiepro ces wordt be vorderd. - Het verhogen van de capaci teit Research en Develop ment (R&D) en het betrek ken van MKB- bedrijven bij R&D om de innovatie kracht te ver sterken. - Het onder steunen van starters (tot-vijf jaar na oprich ting) en (snel-) groeiende be drijven, bij voorbeeld door het verschaffen van risi cokapitaal, ondersteuning voor techno starters en begeleiding bij bedrijfsopvol- ging. -Het stimuleren van innovatie met be drijfsgerichte regelingen, die het onder nemerschap en concurrerend vermogen versterken. Zeeuws participatiefonds voor kennisintensieve producten en diensten Zeeuwse MKB-ondememingen die star ten of een doorstart maken, en die nieu we of kennisintensieve producten of diensten op de markt (gaan) brengen, kunnen aankloppen bij het Zeeuws Parti cipatiefonds (ZPF). Dit participatiefonds verstrekt subsidies in de vorm van risico dragend vermogen ('seed capital'). Het kan hierbij gaan om een deelname in het aandelenkapi taal, een conver teerbare achter gestelde lening of een combina tie van beide. (Ondernemin gen in de detail handel en de ho reca komen nor maliter niet in aanmerking.) Recreatie en toerisme De sector recre atie en toerisme in Zeeland weet zich gesteund door de Tijdelij ke verordening stimulering Voordelta. Con form deze veror dening wordt subsidie ver leend voor activiteiten gericht op de sti mulering van deze sector als deze activi teiten bijdragen aan duurzaamheid, inno vatie en kennistransfer, of promotie en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 104