Eens de derde stad van Zeeland Bedrijvig Reimerswaal in 2009 rE'|MERSWAAl reimerswaal CEMEENTE <4 <fc X X Algemeen: De kern Yerseke is vooral bekend vanwege de mossel- en oesterhandel. Kruiningen was bekend vanwege de veerpont Kruiningen- Perkpolder, de pont is intussen vervangen door de Westerscheldetunnel. Op het oude terrein van de voormalige veerpont verrijst een nieuwe woonwijk: Kruse- veer. De-gemeente Reimerswaal ont stond in 1970 uit de samenvoeging van de gemeejiten Krabbendijke, Kruiningen, Rilland Bath, Waarde en Yerseke en is genoemd naar de iqiddeleeuwse stad Reimerswaal, die iets ten noorden van de gemeente lag op het Verdronken land van' Zuid- Beveland. Geschiedenis: Reimerswaal was in de vijftiende eeuw de derde stad van Zeeland. Van Reimerswaal uit zeilden schepen naar Vlaanderen, Engeland, Frankrijk en de Oostzeehavens. Reimerswaal lag op de route naar Antwerpen. De vaar route liep toen door de huidige Oos- terschelde en daar zijn dan ook nog wel restanten van het oude Reimers waal te vinden. Het winnen van en de handel in zout en de meekrapteelt vormden er»de belangrijkste bronnen van bestaan. Een reeks rampen maakt een einde aan de voorspoed. Branden en over stromingen lijken aan de orde van de dag. Tussen 1530 en 1570 drong het water zeven maal Reimerswaal bin nen. Bijzonderheden Hoofdplaats: Kruiningen Overige kernen: Bath, Hansweert, Krabbendijke; Oostdijk, Rilland, Waarde en Yerseke. Drie buurtschap pen zijn: Gawege, Vlake en Stations- buurt. Oppervlakte: 243,08 vierkante kilo meter, waarvan 140,85 vierkante kilo meter water. Inwoners: 21.333 Bevolkingsdichtheid: 209 inwo ners per vierkante kilometer. Belangrijke verkeersaders: A58, N289, NS Zeeuwse Lijn Officiële website: www. reimers waal. nl Burgemeester: Jan Huisman (CDA) 1. Olzendepolder: ligt bij Yerseke, het landelijk centrum voor de schaal- en schelpdiecencultures. In de directe omgeving van het bedrijfsterrein Ol zendepolder zijn de schaal-en schelp- dierverwerkende bedrijven gevestigd. 2.De Poort: ligt rechtstreeks aan de A58, vestigingsmogelijkheden voor bedrijven uit de sectoren, transport, distributie en groothandel. Locale be drijven. 3. Nishoek: Het bestaande bedrijven terrein wordt in de loop van 2008 uit gebreid met een oppervlakte van 12 ha. De te realiseren uitbreiding is bedoeld voor bedrijven uit de agribu siness en het midden- en kleinbedrijf. Het terrein ligt direct langs de snel weg A58. 4.Zuidweg Krabbendijke: Het be drijfsterrein is volledig uitgegeven. 5: Glastuinbouw Eerste Bathpol- der: Het glastuinbouwcomplex is vol ledig uitgegeven. Ondernemersverenigingen: Ondernemersvereniging Reimers waal, Postbus 18, 4416 ZG Kruinin gen, telefoon 0113 384934, e- mail secretaris@ovreimerswaal.nl, voorzit ter mevrouw K. van Hoek. Reimerswaal zal zich ook in 2009 inzetten om het gevestigde bedrijfsleven zo goed mogelijk van dienst te zijn. Daarnaast zijn nieuwkomers natuur lijk meer dan welkom. De verwachtingen voor 2009 zijn gemengd. Enerzijds is er hoop op een beter perspectief voor de schelpdiersec tor. De voorzichtige toenadering tussen de natuurbewe- ging en de schelpdiersector is moedgevend. Anderzijds beseffen we allemaal dat er meer moet gébeuren om het voortbestaan van de sector op langere termijn veilig te stellen. Aquacultuur Alhoewel duidelijk is dat binnendijkse teelt van schaal- en schelpdieren de kweek in het buitenwater nooit zal kunnen vervangen, gaat de gemeente toch mogelijkhe den scheppen'voor binnendijkse aquacultuur. Daamiee wordt ingespeeld op initiatieven van met name de Yer- sekse schelpdiersector. In 2009 hopen we ook de nodige bouwactiviteiten te zien op het nieuwe bedrijventerrein Nishoek bij Krui ningen. De kredietcrisis zal zeker van invloed zijn op de bereid heid en de mogelijkheid van bedrijven om te investeren in nieuwe huisvesting. Perspectief Desondanks zijn er ook nu bedrijven die voldoende per spectief zien om te besluiten tot aankoop van bouw grond. Het provinciebestuur heeft onlangs ingestemd met een uitbreiding van het bedrijventerrein De Poort aan de A58, ter hoogte van Rilland. JDat besluit effent de weg om binnen afzienbare termijn ook daar weer mogelijk heden te scheppen voor nieuwe bedrijfsvestigingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 102