Het is bijna als Koninginnedag Voor mij voelt het alsof er een nieuw tijdperk aanbreekt 'Ik hoop op een enorme stoot motivatie 'Deze president zal een fantastisch voorbeeld zijn voor zwarte mensen. Hij laat hen zien dat in Amerika alles mogelijk isals je maar hard werkt' Lace strong interviews John Jas PZC Dinsdag 20 januari 2009 Rinus Oosthoek en zijn vrouw Gina Chase horen vanmiddag bij de inaugura tie van president Barak Obama tot de 'uitverkoren'. „Wij staan tussen de voorste 250.000 men sen", lacht de oud-Vlissinger. De kaartjes danken ze aan hun in zet voor de verkiezingscampagne: deuren langsgaan en mensen bel len om stemmen te werven voor Obama. De liefde bracht Rinus in 1992 naar New York. In het naburige Sa lem is hij tegenwoordig directeur van de lokale Kamer van Koop handel. Oosthoek en Chase vertrokken zondagochtend naar vrienden in de buurt van Washington, om zo veel mogelijk van de festiviteiten rond de inauguratie te kunnen meemaken. Te beginnen met een bezoek aan het kerkhof waar John en Robert Kennedy begraven lig gen. „Uit respect, maar ook omdat je vanaf die plek een prachtig overzicht óver de stad hebt", zegt Oosthoek. „En natuurlijk moest ik mijn vrienden ook even het caril lon laten zien dat Nederland heeft geschonken na de Tweede Wereld oorlog." Naarmate de inhuldiging dichter bij komt, loopt Washington vol. „De energie naar hét moment bouwt zienderogen op. Iedereen is blij, zegt gedag, mensen gaan ge tooid met Obamabuttons. Ge woon rondlopen door de stad is al een belevenis. Op een bepaalde Het toegangsbewijs van Rinus Oosthoek en Gina Chase; ze mogen door de 'blauwe poort'. manier bijna Koninginnedag." niet alsnog tot een beter plekje Dat ze straks maar moeten hopen achter de televisie. „Ben je gek", en glimp van de plechtigheid te zegt Oosthoek. „Hier moét je bij kunnen opvangen, verleidt hen zijn." foto Vincent Boon Wie: Lois Pot Mothershed Geboren: Bloomburg, Texas. In 1937. Opgegroeid in Little Rock, Arkansas. Hoe lang in Nederland: Sinds 1963. Beroep: Gepensioneerd. Voorheen copywriter bij We tenschappelijke Uitgeverij Elsevier. Wat betekent een 'African American' als president voor de plaats waar u van daan komt? „In Little Rock heeft zich in 1957 het drama voorgedaan met negen zwarte studenten die in hun recht stonden toen ze het schooljaar wilden begin nen op wat tot dan toe een blanke high school was. De gouverneur van de staat liet hen door militairen de weg versperren. Mijn zus Thelma was een van die studenten. President Eisenhouwer greep in. Ik denk dat voor veel mensen in en rond Little Rock die gebeurtenissen nu in een ander licht komen te staan." Hoe beleefde u Obama's overwinning „Voor mij voelde het alsof er een nieuw tijdperk aanbrak, alsof niet al- leen Amerika maar de hele wereld gaat veranderen. Wat betekent dit voor uw familie in Amerika en voor u hier in Nederland? „Voor mijn zus betekent het dat ze een heel ander Amerika voor zich ziet waarin haar kleinkinderen kun nen opgroeien. Wat mijzelf betreft: misschien dat ook de maatschappij waarin ik leef iets verandert Waar hoopt u op voor de komende vier jaar? „Obama verenigt zoveel dingen in zich die typisch Amerikaans zijn. Een positieve kijk op de toekomst, een strijdbare houding, nooit opge ven. Ik hoop dat dat het leidt tot een beter Amerika." Wie: Lace Strong ^-Geboren: Fairhope, Alaba ma. In 1947 Hoe lang in Nederland: Sinds 1972 Beroep: Voorheen basket baller, nu nog twee weken marketing manager bij Fes- tools in Waddinxveen, daar na met pensioen Wat betekent een African American' als president voor de plaats waar u van daan komt? „In Fairhope voelden veel zwarte mensen zich geen deel van Amerika. Ze deden voor hun gevoel nooit mee. Dat is nu compleet veranderd." Hoe beleefde u Obama's overwinning foto privéarchief „Ik vond het een erg emotioneel mo ment. Hij is de juiste persoon voor deze tijd. Ik was trots Amerikaan te zijn, trots op het democratische pro ces en het feit dat zo veel blanken zich niet hebben laten afschrikken door zijn huidskleur." Wat betekent dit voor uw familie in Amerika en voor u hier in Nederland? „Mijn broer is politieagent in Flori da. Dat klinkt leuk, maar het is een arme staat en hij moet hard werken. Ik verwacht dat met Obama er meer respect voor hem komt en dat hij het beter krijgt. Voor wat mijzelf hier in Nederland betreft: mensen keken hier altijd anders tegen minderhe den aan dan in de VS. Helaas zijn er de laatste jaren problemen, dat weet iedereen. Toch denk ik dat Nederlan ders nu weer anders naar mij kijken, en dat ze ook een beetje anders naar allochtonen zullen kijken." Waar hoopt u op voor de komende vier jaar? „Ik hoop op een enorme stoot moti vatie. Deze president zal een fantas tisch voorbeeld zijn voor zwarte mensen. Hij laat hen zien dat in Ame rika alles mogelijk is, als je maar hard werkt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9