Deze man mag Baa v: Oèv In de eerste weken van zijn presidentschap hoopt Barack 111 C^\T Obama een ongekend groot stimuleringspakket voor de L*4--L v/11 economie samen te stellen. Hij mag zeker duizend miljard dollar uitgeven, maar verkwisting, wanbeleid en fraude lig gen op de loer. Obama heeft kabinet bijna rond 8 Dinsdag 20 januari 2009 PZC $1.000.000.000.00 door Frank Hendrickx Barack Obama weet wat hem te doen staat na de inauguratie. „De eer ste taak voor mijn rege ring is mensen aan het werk te krijgen en de economie weer te laten functioneren", zo liet hij weten nadat het Congres vori ge week 350 miljard dollar had vrij geven voor stimuleringsmaatrege len. Vrij snel na zijn aantreden komt daar naar schatting nog eens zo'n achthonderd miljard bij. Het lijkt een droom voor iedere politicus: een biljoen dollar, ofwel duizend miljard dollar, uitgeven. Obama tempert desondanks de verwach tingen. De werkloosheid zal hoe dan ook blijven oplopen. In 2008 gingen al 2,6 miljoen banen verlo ren, dit jaar zullen daar ondanks de overheidsinvesteringen nog eens minstens twee miljoen werk lozen bij komen, zo voorspelde een commissie in het Congres re centelijk. „Geweldig nieuws", con cludeerde de econoom Steven Pearlstein sarcastisch. „We gaan twee miljoen banen verliezen en het kost het gemiddelde huishou den in Amerika slechts zesdui zend dollar." Obama kan daar tegenin brengen dat het aantal werklozen zonder stimuleringspakket nog veel hoger zal zijn, maar de schuldenberg blijft wel groeien. Amerika zal vol gend jaar alleen aan renteaflossin gen zeker 450 miljard betalen. Als het stimuleringspakket daarbij komt, kan dat bedrag oplopen tot een half biljoen. Obama wil het geld goed beste den, maar in het verleden is dat nogal een probleem gebleken. „Washington heeft wel aange toond snel geld te kunnen uitge ven, maar Washington heeft niet aangetoond ook verstandig geld uit te kunnen geven", aldus het weekblad Time deze week. „Het is moeilijk een biljoen te besteden zonder domme dingen te kopen." Mogelijke onthullingen over ver kwisting, wanbeleid en fraude kunnen het vertrouwen in de sti muleringsmaatregelen snel aantas ten, zowel onder de bevolking als bij de buitenlandse financiers van Amerika's schulden. Obama's eco nomisch team onder leiding van adviseur Lawrence Summers en minister van Financiën Tim Geith- ner is dan ook koortsachtig op zoek naar goede projecten. De voorkeur gaat uit naar groene investeringen. Zo wil Obama 75 procent van de overheidsgebou wen beter isoleren, wat op den duur geld zal opleveren. Ook moeten twee miljoen particu liere woningen energievriendelij ker worden. Meer kan niet, omdat er niet genoeg gekwalificeerde ar beiders zijn. Dat is een terugke rend verschijnsel: er zijn niet ge noeg projecten die op korte ter mijn uitvoerbaar zijn en direct re sultaten opleveren voor de econo mie. Zelfs de milieubeweging komt niet verder dan honderd mil jard aan investeringen. Ook bij de voorgenomen investeringen in het onderwijs, gezondheidszorg en in frastructuur is de zoektocht naar goede projecten nog in volle gang. Obama's team is verder bevreesd dat veel stimuleringsprojecten 'lan ge staarten' krijgen. Het verhogen van uitkeringen en verlagen van belastingen stimuleert de econo mie, maar de praktijk leert dat poli tici later niet geneigd zijn dergelij ke maatregelen terug te draaien. Obama wil het land niet opzade len met te veel toekomstige lasten omdat ooit de schulden ook weer moeten worden afbetaald. „We zullen het niet altijd goed doen", zo erkende Obama al eer der in een interview. „Maar we moeten wel vertrouwen uitstralen en de bereidheid om te experimen teren om mensen weer aan het werk te krijgen." Toekomstig president van de VS, Barack Obama, heeft zijn regering bijna rond. AHeen de post handel is nog vacant nadat Bill Richardson zich terugtrok vanwege een fraude-onder- zoek. Hillary Clinton Timothy Robert Eric Ken Salazar Buitenlandse Ceithner Gates Holder Binnenlandse Zaken Financiën Defensie Justitie Zaken Tom Vilsack Landbouw Vacature Handel Arbeid Volks gezondheid Onderwijs infographic: GN bron: Witte Huis Foto's: AP Getty Images [3 i 1 w Shaun Ray LaHood Steven Chu Eric Shinseki Janet Donovan Transport Energie Veteranenzaken Napolitano Huisvesting/ stedenbouw Binnenlandse veiligheid fJ'A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8