Buitenland Australiër Thaise cel in voor beledigen koning Prins: maak meer gebruik van de zon Navo-topman zwakt kritiek op Karzai af Veertien Indonesiërs drinken zkh dood Russisch vrachtschip verliest 1500 ton hout Belgische koningin Fabiola ernstig ziek Zon en woestijnen moeten wereld helpen aan duurzame energie. PZC Dinsdag 20 januari 2009 I 7 Prins Willem-Alexander en prinses Maxima, gekleed in een jellabah, op bezoek in de Moskee Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan. foto Robin Utrecht/ANP JAKARTA - Veertien Indonesiërs hebben zich het afgelopen week einde doodgedronken met goedko pe, zelfgebrouwen drank. De man nen overleden na het drinken van een mix die negentig procent alco hol bevatte. Er zat vanille in, gin seng en honing, zei de politie in Semarang. „Ze begonnen vrijdag te drinken en zaterdag begonnen ze dood te gaan", vertelde politie chef Benone Jesada gisteren. LONDEN - Een Russisch vracht schip heeft gisteren 1500 ton hout verloren. Het vrachtschip bevond zich op 20 kilometer van de kust van Newhaven in het zuiden van Groot-Brittannië toen het in zwaar weer terechtkwam. De Sine- gorsk was onderweg van Zweden naar Egypte, maar is na het onge luk onder begeleiding van de kust wacht naar Portsmouth gevaren. Koningin Fabiola BRUSSEL - De Belgische koningin Fabiola is ernstig 'ziek. Dat heeft de persdienst van het koninklijk pa leis gisteren bekendgemaakt. Fabio la werd zaterdag in een Brussels ziekenhuis 'opgenomen met een longontsteking. Die aandoening is bij wat jongere mensen goed te behandelen maar kan voor oudere mensen dodelijk zijn. BANGKOK - Een Thaise rechtbank heeft gisteren een Australische schrijver tot drie jaar cel veroor deeld wegens belediging van de Thaise koninklijke familie in een roman. De 41-jarige Harry Nicolai- des zit al vijf maanden vast en be kende schuld. „Hij is schuldig bevonden op basis van het strafrechtartikel 112 en de rechtbank heeft hem tot zes jaar veroordeeld, maar vanwege zijn be kentenis is de straf gereduceerd tot drie jaar", verklaarde de rechter. „Hij heeft een boek geschreven dat de koning, de kroonprins en Thai land en de monarchie zwart maakt", voegde hij eraan toe. De aanklacht heeft betrekking op een fragment uit het boek Verisi militude uit 2005. Van het boek zijn uiteindelijk maar zeven exem plaren verkocht. De politie pakte Nicolaides eind augustus op toen hij het land wilde verlaten. Het ar restatiebevel was toen 2,5 jaar oud. Nicolaides doceerde Engels aan een universiteit in het noorden van Thailand. Voor de rechter uit spraak deed, omschreef hij de zaak als „een Alice in Wonderland-erva ring". Hij voegde eraan toe: „Ik ge loof echt dat ik nog wakker ga wor den en dat dit alles voorbij is." Belediging van de koning is een zeer ernstige overtreding in Thai land, waarop maximaal vijftien jaar cel staat. Veel Thai beschou wen de 81-jarige koning Bhumibol als semi-heilig. Buitenlanders wor den echter zelden vervolgd we gens majesteitsschennis. Een Zwitser werd in 2007 wegens het spuiten van zwarte verf op een portret van de koning veroordeeld tot tien jaar cel. Hij kreeg na vier maanden gratie. De raadsman van Nicolaides zei dat zijn cliënt ook gratie aan de ko ning zal vragen. ABU DHABI - De zon en de woestijn en zijn bij uitstek geschikt om de wereld te helpen aan alternatieve en duurzame energiebronnen. De technologie om deze bronnen te benutten is beschikbaar. Er is ech ter politieke wil nodig om er ook in te investeren en er geld voor vrij te maken. „Dat zijn we aan on ze kinderen en de toekomstige ge neraties verplicht." Dat zei prins Willem-Alexander gistermorgen. In zijn openingstoe spraak bij de wereldtop over duur zame energie in Abu Dhabi opper de de kroonprins 'niets minder dan een revolutie'. „Een vreedza me revolutie die ons en de genera ties na ons duurzame oplossingen verschaft." Volgens de prins staat de wereld op het punt zijn belangrijkste na tuurlijke hulpbronnen olie, gas, steenkool en uranium op te ma ken. De prins maakt samen met Maxima een zesdaagse reis naar Oman, Abu Dhabi en Dubai. Hij vindt dat er meer moet worden ge profiteerd van de 'onuitputtelijke energie' van de zon. „De zon en de woestijnen bieden geweldige kansen", aldus Willem Alexander. „Als het aan de zon lag, hadden we helemaal geen energiepro bleem. Elke dertig minuten neemt de aarde voldoende licht op om de hele wereld een jaar lang van ener gie te voorzien." Om die energie te benutten zijn de woestijnen nodig, waar ruimte is voor grootschalige zonne-ener- giecentrales.„Woestijnen moeten we koesteren en beschermen voor ons aller welzijn. De woestijnke ten die de aarde omvat, biedt ge weldige kansen voor zowel de op wekking als de distributie van zon- ne-energie." BRUSSEL - Navo-topman Jaap de Hoop Scheffer nuanceert de kri tiek, die hij zondag in The Was hington Post uitte op Afghaanse autoriteiten. Hij stelde daar dat het basisprobleem van Afghanistan „niet te veel taliban is, maar te wei nig goed bestuur." Gisteren stelde De Hoop Scheffer dat zijn opmerking vriendschappe lijk is bedoeld. „Onder vrienden moet kritiek mogelijk zijn. Dan moet je dit kunnen zeggen", zei de secretaris-generaal van het mili taire bondgenootschap bij zijn nieuwjaarsreceptie in Brussel. „De Afghaanse president Hamid Karzai wil dat wij het aantal bur gerslachtoffers zoveel mogelijk be perken. Daar doen we ons best voor. Maar dan hebben wij ook on ze wensen voor de Afghaanse rege ring", zei De Hoop Scheffer, doe lend op verhoogde strijd tegen cor ruptie en narcotica.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7