Schade bij oudjaar blijft zorg 'In Lourdes raakt de aarde Oranje maandag Uitzichtpunt in Zeepeduinen Kapelse burgemeester krijgt suggesties die ook weer veel geld kosten. VNB houdt deze week infobijeenkomsten in de hele regio. 1 8 j Dinsdag 20 januari 2009 PZC B door Frank Balkenende KAPELLE - Na tips en adviezen van burgers zal de gemeente Kapelle zich nog eens bezinnen op een me thode om vuurwerkschade zoveel mogelijk te voorkomen. Kapelle maakt 25.000 euro aan kos ten na vuurwerkacties met oud en nieuw en de weken daarvoor. Dat is inclusief voorlichting, voor- en nazorg. Van het bedrag is 11.000 euro directe schade. Zo moesten speelhuisjes en toestellen in drie speeltuintjes het ontgelden, even als achttien afvalbakken. Ook rui ten en verkeersborden waren doel wit. De speeltuintoestellen moes ten worden vernieuwd, omdat ze aan strenge veiligheidseisen moe ten voldoen. Burgemeester Siebe Kramer heeft naar aanleiding van berichtgeving over de vuurwerkschade tips en adviezen ontvangen. Hij wil na gaan of hij daar iets mee kan. „Je merkt dat na nieuwjaar de discus sie op gang komt. Het is natuurlijk prettig dat burgers meedenken." Toch ligt het niet altijd even sim pel. „Je zit als gemeente met dilem ma's. Moet je nu afvalbakken pre ventief verwijderen? En wanneer doe je dat? Twee weken vooraf? Dan krijg je gegarandeerd zwerf vuil. Bovendien kost het verwijde ren van afvalbakken en terugplaat sen een hoop geld. Misschien per afvalbak wel net zoveel als de aan schaf van zo'n bak. Er zijn ook van- dalismebestendige afvalbakken, maar die zijn weer een stuk duur der. Je praat dan toch over zo'n 140 afvalbakken in de gemeente Kapelle." Om de vuurwerkschade in te dam men, pleit de Kamer-fractie van GroenLinks voor een vuurwerkver bod. Burgemeester Kramer ziet er vooralsnog niet zoveel heil in. Een centraal vuurwerk is mogelijk een beter idee. „Dan moet je het na tuurlijk wel groot aanpakken. De vraag blijft wat je het beste kunt doen. Daar moeten we nog maar eens goed over praten." Grotere inzet van toezichthouders in de laatste twee weken van de cember acht Kramer wel mogelijk, maar financieel een dure keuze. „Want die gasten die vuurwerk af steken en zaken vernielen, zijn doorgaans 's avonds op pad. Avonduren van toezichthouders zijn nu eenmaal duurder." Regiocoördinatoren Pieter Luiken en Lonneke Allaerts. Lonneke zou nooit alleen naar Lourdes willen gaan: „Dan is het een totaal andere ervaring." Voor Pieter schuilt de kracht van de pelgrimage in de saamhorigheid. kingskracht, waar geen enkel an der bedevaartsoord 'zich mee kan meten, vinden Bernadette Luijcks, Brigitte Everaert, Ria en Leon Bracke. Ook de vier Clingenaren zijn jaren geleden met 'het Lour- des-virus besmet geraakt' en gaan bijna elk jaar weer mee. Brigitte: „Ik ben een paar keer naar Fatima in Portugal geweest, maar dat is het niet." „Fatima deed mij ook he lemaal niets", beaamt Leon. Bernadette: „In Lourdes vind ik kracht. Ik ga er echt even heen om lichamelijk en geestelijk bij te tan ken." - In Lourdes komen de verhalen los, weten ze alle zes. Een geheim, een diep verdriet, een jeugdtrauma, een ziekte of een ontsporend kind: elk mens maakt wel eens wat mee in zijn of haar leven. Op de een of andere manier kunnen die kleine of grote gebeurtenissen, tijdens de reis, naar buiten komen. En dan vinden soms hele diepe ge sprekken plaats, soms met mensen die tot voor kort complete vreem den van elkaar waren. Lonneke: „Mensen die hier geslo ten zijn, kunnen daar ineens hun ziel blootgeven. Maar dat kan dan ook, vanwege de saamhorigheid in de groep. Er is altijd iemand die je opvangt." Alleen al om die reden zou Lonneke nooit alleen naar Lourdes gaan. „Dan is het een to taal andere ervaring." Wat Ria be treft schuilt daar ook het mooie in van Lourdes: „Omdat je dan ie mand kunt helpen, dat is echt ge nieten." Pieter: „Dat komt ook omdat je zo veel dagen met elkaar optrekt. Als je 's avonds laat met de groep bent bij de mis of de processie, sta je even voor je uit te staren,mis schien iets te overdenken. Het vol gende moment zit je op een terras je met elkaar en dan praat je over privézaken." Een knuffel, een omhelzing, een aai over iemands bol of gewoon even oogcontact: in Lourdes mag het. „Ik liep op een gegeven mo ment omarmd met een vrouw te sjouwen. Die vrouw had zoveel meegemaakt en kón even niet meer. Later kwam er iemand naar me toe die vroeg: 'Maar je hebt toch een vrouw?' Ja natuurlijk, heb ik een vrouw, maar dat kan hier gewoon." Lonneke: „Ik gaf hem net ook een kus op zijn bol. Dat is normaal." Informatiebijeenkomsten bisdombe devaart Lourdes. Vandaag: Emmaus- kerk, Terneuzen, 14.30 uur en pasto rie Maria Magdalenakerk, Goes, 19.30 uur. Morgen: Bartolomeuskerk, Zevenbergen, 10.00 uur; 'Onder de pilaar', Oudenbosch, 14.30 uur en Dagkapel H. Gertrudis, Bergen op Zoom, 19.30 uur. Meer informatie: www.lourdeswerk.nl Maria kwam tot Bernadette in de Crot van Massabielle In 1858 verklaarde de toen 14-jarige Bernadette Soubirous tussen 11 fe bruari en 16 juli verschijningen te hebben gezien van Maria in de Grot van Massabielle. In 1864 werd er een standbeeld opgericht ter ere van Onze-Lieve-Vrouw van Lourdes bij de plaats van de verschijningen. Bernadette Soubirous ging in het-klooster van Nevers in 1866 en werd heilig verklaard in 1933. door Lilian Dominicus CLINGE - Wat bezielt een mens om naar Lourdes af te reizen en vervol gens keer op keer terug te komen? Miljoenen pelgrims reizen jaarlijks af naar misschien wel het bekend ste pelgrimsoord ter wereld, de plek waar in 1858 Maria achttien maal is verschenen aan de eenvou dige Bernadette Soubirous. En on der hen ook altijd vele Zeeuwen. „Het is een virus. En wat je daar meemaakt is met geen pen te be schrijven. Dat geldt voor iedereen. Of nu je groen, blauw, grijs of geel bent: in Lourdes raakt de aarde de hemel", is het antwoord van Lon neke Allaerts uit Clinge, regiocoör dinator Zeeland van VNB Nationa le Bedevaarten. Zij en Pieter Lui ken, regiocoördinator voor West-Brabant en Tholen, zijn vol op bezig met de voorbereidingen voor de volgende Lourdes-reis, die eind mei plaatsvindt. Deze week vinden overal in de regio informa tiebijeenkomsten plaats. Net als Lonneke gaat Pieter al tien tallen jaren als begeleider mee op de reizen van VNB, een non-profit reisorganisatie die officieel is er kend door de Nederlandse bis schoppenconferentie. „Je komt vaak met meer naar huis dan dat je bent gekomen", is zijn ervaring. Volgens hem heeft dat niet zoveel met de plek te maken, als meer met de saamhorigheid. „Daar gaat de meeste kracht van uit. Dat zegt mijn vrouw ook: waarom kan in Nederland niet wat in Lourdes wel kan? Terug in Nederland sta je di rect weer op aarde." Toch heeft Lourdes een aantrek Net ais Brigitte vindt Leon Bracke Lourdes veel krachtiger dan andere bedevaartsplekken. Bernadette Luijcks: „Ik ga er echt heen om lichamelijk en geestelijk bij te tanken." Brigitte Everaert: „Ik ben een paar keer naar Fatima in Portugal ge weest, maar dat is het niet." Ria Bracke: „Ik geniet ervan om mensen te kunnen helpen in Lour des." foto's Camile Schelstrate De onderscheiden Kapelse brand weercommandant Nelis Wisse. door Frank Balkenende KAPELLE - Blue Monday (19 janua ri), wereldwijd uitgeroepen tot de somberste dag, is voor comman dant Nelis Wisse van de gemeente lijke brandweer Kapelle allerminst een trieste dag geworden. Hij kreeg gisteren avond een koninklij ke onderscheiding. Burgemeester Siebe Kramer speld de hem tijdens de jaarvergadering van de brandweer in het gemeen tehuis van Kapelle de versierselen op. Daarmee is hij Lid in de Orde van Oranje Nassau geworden. De in Wemeldinge woonachtige Wisse kreeg het lintje omdat hij zich dertig jaar heeft ingezet voor de vrijwillige brandweer in de ge meente Kapelle. De laatste dertien jaar als brandweercommandant. Gisteren nam hij formeel afscheid als officier van dienst. Burgemees ter Kramer zal hem missen. „Want als Nelis 's nachts mij belde bij een calamiteit, was dat nooit voor niks." Kramer prees 'zijn' comman dant om de vele vrije uren die hij als vrijwilliger aan de veiligheid van de samenleving heeft besteed. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Natuurgebied Zeepeduinen bij Burgh-Haamste- de is een voorziening rijker. Op Pa- senhil - een van de hoge duinen in het gebied - heeft vereniging Na tuurmonumenten een uitzicht punt geplaatst. De voorziening maakt onderdeel uit van het bezoe- kerspunt aan de Moolweg. Het uit zichtpunt bestaat uit een stalen platform met railing, geplaatst op houten palen. Vanaf dat punt heeft de bezoeker een fraai panora ma over de Zeepeduinen tot aan de zeewerende duinen en de ka rakteristieke vuurtoren van Haam stede. Om zichtlijnen te maken is in opdracht van Natuurmonumen ten een aantal bomen gerooid. Eén van de zichtlijnen geleidt de blik naar Slot Haamstede dat via de zogeheten Kamerdreef - een laan - goed zichtbaar is vanaf het uitzichtpunt. Op de Pasenhil be vindt zich een commandobunker, in de volksmond beter bekend als de walvis- of vleugelbunker. Door het verwijderen van bomen is ook die bunker nu beter zichtbaar. Ko mend voorjaar worden infopane len geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74