Voor het eerst zonder angst Enorme ravage na oorlog in Gazastrook Russische advocaat na persconferentie gedood RBS krijgt klap door aankoop van ABN Amro Gasakkoord eindelijk ondertekend Zeker 22.000 gebouwen beschadigd of verwoest, tienduizenden dakloos. Inwoners van Gaza vertonen zich weer op straat. Protest tegen uitbreiding vliegveld Frankfurt Vissers leven maand op zee in koelbox Iraakse schoenengooier wil asiel in Zwitserland VS zaten fout met executie Mexicaan Vermiste Duitse vrouw woont in hutje in bos 6 I Dinsdag 20 januari 2009 PZC CAZA-STAD - De verwoesting in de Gazastrook is enorm. Volgens Pa lestijnse schattingen is tijdens het- drie weken durende Israëlisch of fensief tegen Harnas voor bijna twee miljard dollar (1,5 miljard eu ro) kapotgeschoten. Zeker 22.000 gebouwen in de Palestijnse kust strook zijn beschadigd of ver woest, meldde het Palestijnse Bu reau voor Statistiek. Het sociale en economische leven ligt 'volledig lam'. Vooral de land bouw is zwaar getroffen. Volgens VN-organisatie Unwra zit een half miljoen mensen zonder water in Gaza. Honderdduizenden Pales- tijnen hebben geen stroom en tien duizenden zijn dakloos. Saudi-Arabië doneert één miljard dollar (755 miljoen euro) voor de wederopbouw van de Gazastrook. Dat maakte de Saudische koning Abdullah bekend op een top van de Arabische Liga in Koeweit. Naar verwachting zullen andere lidstaten het bedrag aanvullen tot de benodigde twee miljard dollar. Op de top zei de Egyptische presi dent Hosni Mubarak nog eens dat Harnas het offensief aan zichzelf te wijten heeft, door afgelopen maand het bestaande bestand met Israël niet te verlengen. Volgens Mubarak kan alleen wor den begonnen aan wederopbouw in Gaza als er eenheid is onder de Palestijnen. LONDEN - De Britse premier Gor don Brown heeft gisteren furieus gereageerd op het megaverlies van 22 miljard euro dat Royal Bank of Scotland (RBS) lijdt door de over name van een deel van ABN Am ro, met slechte leningen uit de Ver enigde Staten. Brown sprak in ver band met de overname van ABN Amro van „een onverantwoordelij ke actie" van de top van RBS. Op de beurs in Londen kelderde het aandeel Royal Bank of Scotland met ruim 66 procent. De onderdelen van ABN Amro die afgelopen najaar in handen kwa men van de Nederlandse Staat, hebben over 2008 winst gemaakt. Dat liet de bank gisteren weten. Hoe hoog de winst precies was, is niet in de voorlopige jaarcijfers be kendgemaakt. Klanten van 'onze' ABN Amro hoeven zich geen zor gen te maken", reageerde een woordvoerder van minister Bos van Financiën. De problemen in de omvang zoals bij RBS worden bij de Nederlandse 'staatsbank' ABN Amro niet verwacht. De Britse regering maakte gisteren bekend garant te staan voor riskan te beleggingen van RBS en andere banken. Die hoeven zelf nu maar een deel van de verliezen te dra gen die hierdoor kunnen ontstaan. door Ad Bloemendaal en Mohammed Dawwas GAZA - „Deze oorlóg hadden we nooit verwacht. Als Harnas dit had geweten, hadden ze nooit de tah- diyeh opgezegd." Twee dagen na het ingaan van het staakt-het-vu- ren kan onderwijzer Karnal Mes- hlech (46) er nog niet over uit. De tahdiyeh was de gevechtspauze met Israël die Hamas in december opzegde. De reactie omschrijft Meshlech als een 'holocaust tegen het Palestijnse volk'. „Drie weken lang heb ik met mijn vrouw en mijn zes kinderen thuis gezeten. We konden geen kant op." Nu loopt Meshlech voor het eerst weer zonder angst over de Fi- ras-markt in Omar Muchtar, de hoofdstraat van Gaza-stad. Duizenden inwoners van Gaza ge bruiken hun nieuwe vrijheid voor een wandeling door het centrum. De burgerpolitie van Hamas, die zich zondag nog schuil hield, is weer op straat. Van anarchie is geen sprake. Bakkerijen zijn open en de rijen zijn aanzienlijk korter dan de afgelopen weken. Publieke gebouwen die drie weken geleden nog markante punten vormden, bestaan niet langer. Het parlementsgebouw is als een kaar tenhuis in elkaar gezakt. Van het ministerie van Buitenlandse Za ken is niets meer over. Aan de rand van Gaza-stad, in de wijk Zeitoen en in de noordelijke voorsteden, zijn hele straten met woonhuizen verwoest. Nog altijd wordt tussen het puin gezocht naar lijken. „Er is geen winnaar in deze oorlog", zegt Kamal Mes hlech. „Israël en Harnas hebben beide verloren." Sommige Palestijnen menen dat andere krachten aan het werk wa ren dan alleen Harnas en Israël. 'Harnas liet zien dat het goed kan vechten, maar het kan Israël nooit verslaan' FRANKFURT - In de bossen bij het hut als een soort gemeenschaps- van Frankfurt, zoals een spandoek Duitse Frankfurt hebben demon- ruimte gebouwd. Zij protesteren te- dat is opgehangen tussen de bomen stranten een tentenkamp met blok- gen uitbreiding van het vliegveld meldt. foto AP „Alles is beïnvloed van buiten", zegt Imad Khalil, 36 jaar en werk loos. Doelt hij op Iran? „Ik noem geen namen, maar iedereen weet het", luidt zijn antwoord. „Harnas heeft laten zien goed te kunnen vechten, maar het kan Israël alleen schade toebrengen, niet verslaan." Khalil laat blijken dat hij bij de ver kiezingen van 2006 op Harnas heeft gestemd. „Ik denk dat Ha rnas voorlopig wel aan de macht zal blijven", zegt hij. „Misschien komt er een dialoog met Fatah en een overgangsregering. Daarna zouden we verkiezingen moeten houden en ik denk niet dat Harnas die weer wint. De Gazastrook is verwoest en de mensen willen dat niet nog eens meemaken." MOSKOU - Rusland en Oekraïne hebben gisteren een,.akkoord gete kend dat een eindfmoet maken aan hun conflict over gasleverin gen. Gazprom heeft opdracht ge kregen direct weer gas te gaan pompen dat bedoeld is voor Euro pa. Daarmee krijgen die landen na twee weken eindelijk weer Rus sisch aardgas. Naar aanleiding van een conflict tussen Moskou en Kiev over gasprijzen en achterstallige betalin gen pompte de Russische gasmo- nopolist Gazprom sinds 7 januari geen gas meer in het Oekraïense leidingnetwerk. Daardoor kwa men Europese landen zonder gas te zitten. Bij de ondertekening door Gaz prom en de Oekraïense evenknie Naftogaz waren gisteren premiers Vladimir Poetin van Rusland en Joelia Timosjenko van Oekraïne aanwezig. Het kan volgens gasexperts nog zo'n drie dagen duren voordat het gas door Oekraïne is gepompt en aankomt bij Europese consumen ten. MOSKOU - Een vooraanstaand advo caat die zich inzette voor mensen rechten in Tsjetsjenië is gisteren in Moskou doodgeschoten. Een ver slaggeefster, die de advocaat te hulp wilde schieten, werd ook ver moord. De dodelijke aanslag op Stanislav Markelov vond plaats in het cen trum van Moskou, kort nadat hij een persconferentie had gegeven. Daar had de jurist gezegd te over wegen bij een internationaal hof bezwaar aan te tekenen tegen de vervroegde vrijlating- van kolonel loeri Boedanov, vorige week. Boedanov was de hoogste Russi sche officier die is veroordeeld we gens het doden van Tsjetsjeense burgers. Hij kreeg in 2003 tien jaar cel opgelegd voor de moord op de 18-jarige Tsjetsjeense Heda Koenga- jeva. De kolonel wurgde de jonge vrouw, omdat hij haar, naar eigen zeggen, voor een sluipschutter van de Tsjetsjeense rebellen hield. Het proces tegen Boedanov werd inder tijd nauwlettend gevolgd en ge zien als een proeve van de bereid heid van de machthebbers op te treden tegen mensenrechtenschen dingen in Tsjetsjenië. Zijn vrijla ting vorige week veroorzaakte gro te verontwaardiging in Tsje tsjenië. Markelov trad in het verleden op als advocaat van onder anderen de in 2006 vermoorde Anna Politkovs- kaja, journaliste bij de Novaya Ga- zeta. Zij stelde in haar stukken schendingen van mensenrechten door het Russische leger in Tsjets jenië aan de kaak. De pleger van de aanslag op Marke lov wist gisteren te ontkomen. Ver slaggeefster Anastasia Baburova, die de advocaat te hulp wilde schieten nadat hij werd neerge schoten, werd ook geraakt en over leed later in het ziekenhuis. CANBERRA - Twee vissers zijn gered nadat ze bijna een maand op. zee hadden rondgedreven in een grote koelbox. Zaterdag zag de kust wacht de mannen drijven in de smalle Straat Torres, die Australië en het eiland Nieuw Guinea scheidt. Op 23 december raakten ze samen met achttien anderen te water doordat hun vissersboot zonk. Van de anderen is niets meer vernomen. GENÈVE - De Iraakse journalist die zijn schoenen naar de Amerikaan se president George Bush gooide, wil politiek asiel in Zwitserland aanvragen. Dat meldde de Zwitser se advocaat van de Irakees. De sjiiet Muntazer al-Zaidi werd door zijn actie van 14 december wereld beroemd. Sindsdien zit hij vast in Irak. Hij zegt te zijn mishandeld en vreest voor zijn leven. DEN HAAG - De VS hebben begin augustus internationaal recht ge schonden met de executie van de Mexicaan José Ernesto Medellin. Dat heeft het Internationaal Ge rechtshof gisteren bepaald. Tegen het vonnis is geen beroep moge lijk. Medellin, beschuldigd van ver krachting, kreeg na zijn arrestatie niet de gelegenheid contact op te nemen met de Mexicaanse diplo matieke vertegenwoordiging. BERN - Een Duitse vrouw die twaalf jaar lang vermist werd, is le vend en wel teruggevonden in een bos bij Bern. De Zwitserse politie meldde gisteren dat de vrouw, wier identiteit niet bekend werd gemaakt, sinds een jaar in een ui terst eenvoudig hutje in het bos leeft. De nu 52-jarige vrouw werd in 1997 als vermist opgegeven in de Duitse deelstaat Brandenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6