'Geen verplegers bij elkaar wegkopen' is moeilijk te bewijzen Protest SP bij hoofdkantoor Essent NS gaan scooters verhuren op stations Veel chauffeurs vallen in slaap achter stuur Examen bromfietser gaat 390 euro kosten Ziekenhuizen zijn aan extern personeel veel meer geld kwijt. ©[pEa® [p €U9 PZC Dinsdag 20 januari 2009 5 DEN BOSCH - Verschillende afdelin gen van de SP uit het hele land hebben gisteren bij het hoofdkan toor van Essent in Den Bosch ge protesteerd tegen de verkoop van het energiebedrijf aan het Duitse RWE. Fractievoorzitter van de SP in de Tweede Kamer Agnes Kant zei in Den Bosch dat energie een basis voorziening is die te belangrijk is om aan de vrije markt over te la ten. UTRECHT - Op de stations van Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht zijn vanaf komend voor jaar NS-scooters te huur. Dat heeft directeur Kaj Mook van OV-fiets gisteren gezegd. In maart vorig jaar is de NS, die ook de OV-fiets exploiteert, begon nen aan een proef met het verhu ren van elektrische scooters op sta tion Den Haag CS. In de loop van 2008 zijn er ook en kele scooters op Den Haag HS ge stationeerd. HILVERSUM - Een op de drie auto mobilisten is wel eens in slaap ge vallen achter het stuur of ging bijna onder zeil. Bij 3 procent van de slaaprijders leidde dit tot een ongeval met schade aan de auto, in bijna 1 procent van de gevallen ook tot lichamelijk letsel. Dat blijkt uit het jaarlijkse Nationa le Automobilistenonderzoek waar van de resultaten gisteren zijn be kendgemaakt. Het onderzoek is ge houden onder 500 autorijders. DEN HAAC - De kogel is door de kerk. Het nieuwe praktijkexamen voor bromfietsers wordt op 1 ja nuari 2010 ingevoerd. Verkeersminister Camiei Eurlings meldde dat gisteren aan de Twee de Kamer. Het rijbewijs gaat minstens 390 eu ro kosten, voor een examen van drie kwartier en vier lessen. Voor vierwielige brommobielen wordt het 650 euro voor een examen van een half uur en acht lessen. DEN HAAC - Ziekenhuizen die per soneel bij elkaar wegkopen, dra gen niet bij aan een oplossing voor het tekort aan gespecialiseerd personeel. Dat antwoordde minister Ab Klink (Volksgezondheid) gisteren op de vraag van de SP of het waar is dat werknemers een bonus van 1.000 euro kunnen krijgen als ze personeel werven voor een zieken huis. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) trok eind vo rig jaar aan de bel over het tekort aan gespecialiseerde verpleegkun digen, zoals ic- en dialyseverpleeg kundigen. Minister Klink wil samen met de NVZ in kaart gaan brengen waar het nu precies aan schort, want er zijn nog geen heldere cijfers. Daarom gaat de minister nu ook niet in op het voorstel om een op leidingsfonds in te stellen voor hoogopgeleid verpleegkundig per soneel. Wel erkent hij dat het aan tal opleidingsplaatsen bij de zie kenhuizen de laatste jaren sterk is teruggelopen. Klink gaat ervan uit dat de tekor ten voor een belangrijk deel daar aan toe te schrijven zijn. Dat door de krapte steeds meer verpleegkun digen zich als zelfstandige laten in huren, baart de minister zorgen. Ziekenhuizen zijn aan het externe personeel veel meer geld kwijt. Door meer verpleegkundigen op te leiden en het werk aantrekkelijk te maken, kunnen ziekenhuizen vertrek van werknemers voorko men, schrijft Klink. de helft van 2007 tot eind 2008 heeft de IND daarom geëxperi menteerd met intensieve controle, samen met de vreemdelingenpoli tie en gemeenten. Honderden ver dachte relaties zijn onder de loep genomen. Een derde daarvan bleek volgens de IND inderdaad nep. Die mensen zijn hun verblijfs vergunning daardoor kwijtgeraakt. De IND zegt niet te kunnen zeg gen om hoeveel mensen het pre cies gaat. Een relatie kan verdacht zijn, doordat geliefden beiden niet op hetzelfde adres ingeschreven staan of gebruik maken van dezelf de schimmige advocaat, legt een woordvoerder uit. Bij een huisbe zoek door de vreemdelingenpoli tie wordt gezocht naar aanwijzin gen dat het stel geen gezamenlijk huishouden voert. „Het komt bij voorbeeld voor dat een vrouw op zoek naar koffiekopjes de meter kast opentrekt." Het is de vraag of neprelaties zo be wezen kunnen worden, zegt hoog leraar immigratierecht aan de Uni versiteit van Leiden Pieter Boeles. „Er zijn zo veel varianten van rela ties", redeneert hij. „Men zal moei lijk van buitenaf kunnen beoorde len hoe echt de relatie is. Ik heb het altijd een beetje smakeloos ge vonden om daar al te veel in te roe ren." Advocaten en mensen met een bui tenlandse partner wijzen er op dat het in Nederland al erg moeilijk is een partner uit het buitenland te halen. „De inkomenseis en het in- burgeringexamen wegen zwaar", zegt migrantenadvocaat Maartje Terpstra. Velen wijken daarom uit naar bijvoorbeeld België, waar geen inkomenseis geldt. tieve controle op schijnhuwelijken door de burgerlijke stand en de vreemdelingenpolitie blijkt in de praktijk een wassen neus. Het blijkt dat duizenden huwelijken zijn goedgekeurd op basis van slechts een summier administra tief onderzoekje. Schijnrelaties komen zodoende veel vaker voor dan met de be staande gemeentelijke procedure wordt opgemerkt. Vanaf de twee- Een bruid in de Turkse stad Bosgazliyan. Ook in het buitenland gesloten huwelijken worden in Nederland doorge licht. Als het gaat om een schijnhuwelijk, erkent Nederland het huwelijk niet. foto Harmen de Jong/CPD €219 Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadsrondrit en wandeling Afscheidskoffietafel In unieke QiScl samenwerking met: IREIZENi Vertrek zat. 21 februari, vr. io en 17 april Vertrek vrijdag 6 en 20 maart €i»9 In unieke KJSO samenwerking met: REIZENj Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel Het bruisende hart van Frankrijk is zonder twijfel Parijs, met de Champs-Elysées als levendige slagader. Een bezoek aan de 'Lichtstad' is letterlijk en figuurlijk een belevenis. En met wie kunt u dit beter ervaren dan met de Parijs-specialist bij uitstek! v €219,- Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel In unieke samenwerking met: RESIZE Ni €159-, Berlijn laat zich het best omschrijven als een stad met een diep verleden, gegoten in een nieuw jasje. Naast monumentale gebouwen en musea kent Berlijn een trendy en levendig centrum. Berlijn is een stad om beleefd te hebben. In Praag staat de eeuwenoude geschiedenis nog steeds midden in het leven. In deze sprookjesachtige stad vindt u talrijke theaters, restaurants, bierhuizen, wijnkelders en winkels. Ontdek het'zelf; de 'Gouden Stad' Praag is een bezoek meer dan waard. Uit uw Niet inbegrepen reis- en/of annuleringsverzekering calamiteitenfonds a 2,50 uitgaven van persoonlijke aard optionele excursies administratiekosten prijs is o.b.v. 2-pers. bezetting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5