Binnenland Elektronisch dossier Echte liefde patiënten niet veilig Russische bendes in internetbankieren Europa wordt door schone lucht helderder Overleg ov-chipkaart loopt vast Deskundigen waarschuwen voor uitlekken informatie. Sms-alert ambtenaren Criminelen zoeken manieren om geld van consument te stelen. 4 I Dinsdag 20 januari 2009 PZC door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Het elektronisch pa tiëntendossier gaat tot incidenten leiden waarbij privacygevoelige, medische informatie op straat komt te liggen. Dat voorspellen iet- en veiligheids experts Peter Westerveld en Bart Jacobs. „De veiligheid van het sys teem is gewoon niet te garande ren." Het landelijk elektronisch patiën tendossier (epd) is volgens hen buitengewoon kwetsbaar, omdat er. zoveel mensen gebruik van gaan maken. Vanaf september gaat het nog alleen om huisartsen, huisartsenposten, apothekers en ziekenhuisapothekers. Later ko men daar medisch specialisten, ambulancepersoneel en eerstehulp- artsen bij. En patiënten kunnen straks via internet zien welke art sen hun dossier hebben bekeken. Hoe meer gebruikers, hoe onveili ger het systeem wordt, waar schuwt Bart Jacobs, hoogleraar in formatica en technische toepassin gen van de Radboud Universiteit Nijmegen. Het epd wordt juist ingevoerd zo dat een betere uitwisseling van me dische gegevens tussen artsen mo gelijk is. Dat moet volgens minis ter Ab Klink (Volksgezondheid) voor een afname zorgen van ver mijdbare ziekenhuisopnames en medicatiefouten. „Het is maar afwachten hoe zorg vuldig zorgverleners met het elek tronisch patiëntendossier om gaan", zegt Peter Westerveld van Sincerus, een bedrijf dat ziekenhui- De veiligheidseisen die aan zorg- verleners bij gebruik van het elektronisch patiëntendossier worden gesteld, zijn volgens ex perts te laag. zen en bedrijven adviseert over het beveiligen van privacygevoeli ge gegevens. Persoonlijk is Wester veld voorstander van het epd, maar hij ziet het veilig gebruik er van door zorgverleners somber in. Beveiliging is vaak een sluitpost in de zorg, merkt hij in de praktijk. „Het krijgt geen prioriteit want het maakt geen patiënt beter." De veiligheidseisen die nu aan zorgverleners bij gebruik van het elektronisch patiëntendossier wor den gesteld zijn volgens hem te laag. Personeel wordt ook niet vol doende geïnstrueerd hoe het op een verantwoorde manier met sys temen als het epd om moet gaan: „Invoering in september is daarom veel te ambitieus. Eerst moet ieder een aan de veiligheidsnormen vol doen." Westerveld denkt dat het zeker nog een jaar langer zal duren voordat de sector daar klaar voor is. De Tweede Kamer debatteert van daag over het epd. DE BILT - Europa kent steeds min der mistige of nevelige dagen. De afgelopen dertig jaar werd het zicht steeds minder vaak beperkt. Belangrijke oorzaak daarvan is dat de lucht schoner is geworden. De concentratie van de smogelemen- ten zwaveldioxie en stikstofoxide is sterk afgenomen. Dit zijn conclusies van Geert ]an van Oldenborgh van het KNMI en Robert Vautard en Pascal Yiou van het Franse onderzoeksinstutuut voor klimaat en milieu. Hun arti kel is gepubliceerd in Nature Geos- cience, liet Van Oldenborgh giste ren weten. Minder mist betekent ook meer warmte. De afname van nevel le vert mogelijk een kleine, maar meetbare bijdrage aan de opwar ming in Europa. Mist en nevel hou den zonnestralen tegen. Schonere lucht zorgt daarmee indirect voor hogere temperaturen overdag. Op de nachttemperatuur heeft het geen effect. De onderzoekers schat ten dat de afname van het aantal mistdagen zo'n 5 tot 10 procent van de opwarming in Europa kan verklaren. Uit zichtmetingen van 342 meteorologische stations in Eu ropa komt naar voren dat het aan tal mistdagen sinds 1980 is gehal veerd. De afname is het sterkst in gebie den waar luchtvervuiling het meest is teruggedrongen. Sinds 2000 gaat het niet zo hard meer met de afname. Het is moei lijk de luchtkwaliteit nog verder te verbeteren. De onderzoekers ver wachten dan ook dat de invloed van de mistafname op de opwar ming langzaam wegebt. TILBURG - Tilburg heeft 2000 diensttelefoons van ambtenaren aangemeld voor sms-alert. De ge meente hoopt door deelname aan deze waarschuwingsdienst van de politie de pakkans van overvallers te vergroten. Het gaat dm ambtena ren die veel op straat zijn. De Immigratie- en Naturalisatiedienst gaat fel jagen op schijnrelaties. Met huisbezoeken en interviews wordt gekeken of een relatie 'duurzaam' is. door Arjen de Boer en Marloes de Koning Het verhoor deed Arie Jongejan denken aan 'oude Oostblokprak- tijken'. Hij moest on langs naar een kan toor van de Immigratie- en Natura lisatiedienst (IND) om zich samen met zijn Nigeriaanse vriendin te verantwoorden voor hun relatie. Door het grote leeftijdsverschil, zo'n dertig jaar, twijfelde de vreemdelingendienst aan de' echt heid van hun liefde. „Het was nogal gênant", vond Arie. Afzonderlijk van elkaar moes ten ze een half uur lang antwoord geven op het vragenvuur van een IND-ambtenaar. Heeft u twee bankrekeningen? Wat voor auto rijdt u? Wat heeft u zaterdag ge daan? Wat is de hobby van uw vrouw? Wat heeft zij voor uw ver jaardag gegeven? Van welk merk is de wasmachine? Welke tandpasta gebruikt u? Wat zit er in de koel kast? „Zoiets heb ik nog nooit mee gemaakt", stelt zijn advocaat die bij de verhoren zat. Dat het leeftijdsverschil reden is voor een verdenking, vindt Arie belachelijk. Omdat nog niet duide lijk is of de IND in hun liefde ge looft, durft Arie niet met zijn ech te naam in de krant. Begin 2007 be gon het ambtenaren van de IND op te vallen dat ze geregeld aanvra gen kregen voor verblijfsvergun ningen voor 'verblijf bij partner', terwijl ze twijfels hadden over de echtheid van de relatie. De preven- DEN HAAG - Na zes uur overleg tus- sen consumentenorganisaties, ver voerders en overheden over de voorwaarden voor invoering van de ov-chipkaart zijn de partijen geen steek verder gekomen. „We hebben tot in detail onze stand punten uit kunnen leggen, maar hebben daar geen inhoudelijke reactie op gekregen", zei een woordvoerster van de Consumen tenbond gisteren na afloop. „Dat baart ons zorgen, tien dagen voor dat de kaart ingevoerd wordt in de Rotterdamse metro." De clubs krij gen vrijdag pas te horen wanneer ze een reactie krijgen op hun standpunten, die ze jaren geleden al formuleerden. „Onze voornaam ste punten zijn dat het vervoer met de ov-chipkaart niet duurder wordt en dat het reizen ermee makkelijker wordt." Op het eerste punt lijken de consumentenorgani saties de strijd al verloren te heb ben. Zo verdwijnt met de komst van het digitale vervoersbewijs het goedkopere retourtje. AMSTERDAM - Sinds het begin van de financiële crisis is het interna tionale recherchebureau Ultrascan gestuit op onverwacht grote aantal len Russische criminelen, die on der meer naar Nederland zijn geko men. Volgens de organisatie zoe ken ze methoden om Nederlandse banken en hun klanten op te lich ten en hun geld te stelen. Het bedrijf kreeg opdracht van een internationale denktank om onderzoek te doen naar grensover schrijdende criminele netwerken eri cybercrime. Sinds november 2006 speurt de organisatie naar cri minelen die zich toeleggen op in ternationale fraude met bankkaar- ten en internetbankieren. Ultrascan zegt dat de Russische misdadigers betaalknooppunten, zoals bijvoorbeeld pinapparaten of glasvezelkabels, onderzoeken en kijken hoe ze daarin een lek kun nen forceren. Het zijn ook de Rus sen die al hebben bekeken hoe ze vertrouwelijke gegevens van reke ninghouders bij geldautomaten van Wincor NLxdorf van ABN Am- ro kunnen aftappen, weet Ultra scan. Deze skimapparatuur heb ben ze al laten ontwikkelen. Ze la ten de apparaten de komende tijd via netwerken van stromannen plaatsen. „De Russen hebben ook software laten maken om aanval len op internetbankieren groot schalig mogelijk te maken. Ze be schikken over programma's voor het draadloos opvangen van betaal gegevens", zegt Ultrascan. Het be drijf vindt dat banken preventieve maatregelen moeten gaan nemen. „De omvang van Russische crimi nele activiteiten is buiten elke pro portie", zo staat in het onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4