Hulstenaren in finale 'Korenslag' Zeldzame slechtvalk en kraai waargenomen Anne Stockman en Chiel de Cock met studentenkoor. Aantal zangvogels rond Sint-Jansteen gedaald tot vijf soorten. Geen festiviteiten in regio voor Obama Kennis maken met christelijk geloof Lazy Sunday Afternoon in De Zeemeeuw Liederen Schumann klinken in raadzaal PZC Dinsdag 20 januari 2009 I 23 door Harold de Puysseleijr TILBURG/HULST - Twee Zeeuws-Vlaamse conservatorium studenten strijden mee om de titel beste koor van Nederland. Anne Stockman (24) en Chiel de Cock (21) uit Hulst studeren allebei aan* het conservatorium in Tilburg en maken deel uit van het Fontys Jazz Choir van die opleiding. De afgelopen weken was via het EO-televisieprogramma Korenslag te volgen'hoe het koor zich door de audities heen werkte. Uiteindelijk bleven er zestien ko ren over. Het Fontys Jazz Choir sneuvelde in eerste instantie in de halve finales, maar kwam door een wildcard van de jury alsnog in de finale terecht. „Wij zijn maar een klein koor en de andere koren hebben een veel grotere achterban", aldus Stock man. „De verkiezing van die ande re finalisten vond plaats $ia een publieksstemming, vandaar." Het Tilburgse koor is een aantal ja ren geleden opgericht door docent Hans van den Brand en staat nog steeds onder zijn leiding. Het bestaat uit twaalf studenten van de Fontys Hogeschool voor de Kunsten (FHK). Die studenten volgen opleidingen 'We kunnen de steun van het Zeeuwse publiek heel hard gebruiken' als muziektheater, docent muziek en hoofdvak zang. In de muziek van het koor staat de stijl jazz cen traal. Zo liet het koor in de studioshow een jazzversie van het nummer Eén Wereld van Jeroen van der Boom horen. Stockman en De Cock studeren al lebei aan de FHK. Zij is derdejaars student lichte zang jazz, hij derde jaars student van de opleiding do cent muziek. Het Fontys Jazz Choir verzorgt Anne Stockman en Chiel de Cock dingen met het Fontys Jazz Choir mee naar de titel Beste Koor van Nederland. jaarlijks zo'n zes tot tien concerten binnen en buiten het instituut. Zij vertegenwoordigden het conser vatorium tijdens het International Vocal Group Festival in 2004 en werkten onder meer met Phil Mattson en Michele Weir. Het koor werd in 2005 uitgeno digd om de feestelijkheden rond om de 60-jarige bevrijding van Ne derland muzikaal mede op te luis teren in Amsterdam en 's Herto genbosch. Stockman is sopraan in het koor, De Cock een van de bas sen. Het programma Korenslag van de EO kwam vorig jaar voor het eerst op tv. In het programma draait het om zang, saamhorigheid en kwaliteit. Er gaven zich honderden koren op, waarvan uiteindelijk zestien zanggezelschappen overbleven voor deelname aan de live-uitzen dingen. Publiek en jury bepaalden steeds wie doorging en uiteinde lijk wint. Behalve het Fontys Jazz Choir staan het mannenkoor The Dutchmen en het 65-koppige koor Pop-Up Uit Oud-Beijerland in de finale. De talentenjacht is onder leden van de Evangelische Omroep niet onomstreden. Kritische leden vin den dat de christelijke identiteit van de omroep met Kofenslag is ingeruild voor kijkcijfers, commer cie en plat vermaak. In het winnende studentenkoor Dekoor uit Utrecht zat vorig jaar ook een Zeeuws-Vlaamse, name lijk Liza Meuldijk uit Koewacht. Korenslag wordt gepresenteerd foto Johan Wouters door Henny Huisman. Juryleden zijn musicalster Janke Dekker, componist André Bijleveld en tv-maker Bert van der Veer. De finale is zaterdag 24 januari vanaf 19.55 uur te zien via Neder land 2. Stockman hoopt dat het Zeeuws-Vlaamse publiek die avond massaal op deze zender af stemt. En wat nog belangrijker is; via sms zijn stem uitbrengt op het Fontys Jazz Choir. Meer informatie op internet; www.eo.nl/korenslag.nl. door Eugène Verstraeten SINT-JANSTEEN - Vogelteller Fons de Kind heeft in de omgeving van Sint-Jansteen twee zeldzame vo gels gesignaleerd, de witte slecht valk en een Alpenkraai. De slechtvalk ziet hij al voor het tweede jaar nabij Absdale. „Als hij zit is het precies een buizerd met wat afhangende vleugels, maar als hij wegvliegt zie je scherpere vleu gels dan bij de gewoner buizerd", weet De Kind. „Zijn witte kleur is opvallend als hij laag langs de kreekoever vliegt." De Alpenkraai zit bij de andere kraaien in de groep op het land. „Zijn roep is heel apart om te ho ren." Het is De kind nog niet ge lukt voldoende dichtbij te komen om de vogel met zijn typerende geelroze snavel op foto of video vast te leggen. De Alpenkraai zit in een groep van zo'n honderd andere kraaien die in de omgeving van Sint-Jan steen rond zwerft. „Zo'n grote groep kraaien is dodelijk voor de complete vogelstand", betoogt De Kind. De kraaien hebben volgens hem, samen met honderden kau wen en eksters voor het verstom men van de vogelzang gezorgd. „Tien tot vijftien jaar geleden kon ik hier in het voorjaar tijdens een Het aantal kraaien, kauwen en ek- sters moet zodanig worden terug gebracht dat zangvogels weer jongen kunnen grootbrengen, vindt vogelkenner Fons de Kind. excursie 45 tot 50 vogelsoorten in de bossen horen. Dit jaar, toen ik voor leerlingen van Nobelhorst- school uit Hulst een excursie gaf, was het aantal zangvogels gèdaald tot vijf soorten." De Kind zegt het onbegrijpelijk te vinden dat er van overheidswege ■niets wordt gedaan. Volgens hem moet het aantal kraaien, kauwen en eksters worden teruggebracht tot een niveau dat de zang- en wei devogels weer de kans krijgen om een nest met jongen groot te brengen. Vroeger telde De Kind tussen Koe wacht, Sint-Jansteen en Clinge nog 60 paar huiszwaluwen. „Dit jaar waren er nog geen tien en elk jaar zijn er geen joiige vogels meer, dus geen opvolgers. Jammer voor ons nageslacht, die hoeven straks geen vogels meer te tellen." TERNEUZEN -Medewerkers van Dow Benelux met een Amerikaan se nationaliteit worden door hun bazen niet vergast op een feestje bij de inauguratie van Barack Oba ma als president. Werknemers die Obama inhuldiging willen vieren kunnen daarvoor een vrije dag op nemen. Iets wat Dow in de proble men ook nog uitkomt. Vanuit het bedrijf wordt niets georganiseerd. MIDDELBURG - Evangeliegemeente De Wijngaard in Middelburg be gint donderdagavond 22 januari een Alpha-cursus waarbij iedereen kennis kan maken met het christe lijk geloof In tien bijeenkomsten wordt een aantal uitgangspunten van het geloof besproken. De avonden bestaan uit samen eten, een inleiding en het stellen van vragen. alpha@dewijngaard.nl CADZAND - De Stichting Wakkere Winters houdt nog drie concerten voor een 'Lazy Sunday Afternoon'. In strandpaviljoen de Zeemeeuw in Retranchement kunnen men sen op 25 januari, 22 februari en 29 maart vanaf drie uur genieten van relaxte, akoestische muziek. Waal- wijker Mathijs Leeuwis, die na een lange zoektocht bij de blues bleef steken, bijt zondag het spits af SLUIS - Bariton Maarten Konings berger eert de componist Schu- mannen door zondag 8 februari vanaf 14.00 uur liederen van hem ten gehore te brengen in een zang recital in de raadzaal van het Slui- se belfort. Onder begeleiding van pianiste Marietta Petkova zingt hij door Seth Gaaikema vertaalde ge dichten van Heinrich Heine, die destijds op muziek werden gezet door Schumann.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47