'In Lourdes raakt de aarde Taskforce vlagt niet op beurs Terneuzen hoopt toch op bouw Kanaaleiland Verbod op internetzuilen Mulder reikt poeziëprijs uit Zeeuws-Vlaamse vlag is particulier en geen gemeentelijk initiatief. VNB houdt deze week infobijeenkomsten in de hele regio. Cross 18 Dinsdag 20 januari 2009 pzc Z door Conny van Cremberghe terneuzen - - De Taskforce Uw Nieuwe Toekomst is niet van plan om Zeeuws-Vlaamse vlagvertoon te plegen op de jaarlijkse Emigra- tiebeurs in Nieuwegein. De burge meester )an Lonink en Jaap Sala distantiëren zich nu van de regio nale wimpel als symbool voor de streek, omdat de vlag een particu lier en een gemeentelijk initiatief is. Volgende week maken de ge meenten in een persbijeenkomst bekend dat de campagne Uw Nieu we Toekomst voortaan aange stuurd zal worden door een task force (een werkgroep) en niet door een stichtingsbestuur. De ge meente Terneuzen had op die werkvorm aangedrongen, terwijl Hulst en Sluis liever een stichting hadden opgericht. Burgemeester Sala zei gisteren dat aan de wens van Terneuzen tegemoet is geko men om het project overeind te houden. „Consensus is dan toch nodig", aldus Sala. De Taskforce mag dan de vlag links laten liggen; de Zeeuws-Vlamingen (in en ver buiten de regio) doen dat niet. De voorbije week zijn bij de stichting De Zeeuws-Vlaamse Vlag 286 dun doeken besteld. Daarnaast waren er vele vragen bij de VW-kanto- ren. Volgens ontwerper Dingeman de Koning zijn de vlaggen van woensdag weer verkrijgbaar bij de VW-kantoren. Een derde bestel ling van nog eens 400 exemplaren is irnruddels geplaatst. terneuzen - De fracties van de Pv dA, Christenunie en SGP hebben burgemeester en wethouders van Terneuzen gevraagd om aan de verordening voor speelautomaten en speelhallen een artikel toe te voegen waarin het installeren van internetzuilen in de gemeente wordt verboden. „In Nederland wordt via het internet in toene mende mate fors gegokt en als we gokverslaving willen tegengaan moeten we ook passend maatrege len treffen", zegt PvdA-woordvoer- der Ron de Meyer. Het college zal bekijken of aan het verzoek tege moet kan worden gekomen. Bernadette Luijcks: „Ik ga er echt heen om lichamelijk en geestelijk bij te tanken." Brigitte Everaert: „Ik ben een paar keer naar Fatima in Portugal ge weest, maar dat is het niet." door Lilian Dominicus CLINCE - Wat bezielt een mens om naar Lourdes af te reizen en vervol gens keer op keer terug te komen? Miljoenen pelgrims reizen jaarlijks af naar misschien wel het bekend ste pelgrimsoord ter wereld, de plek waar in 1858 Maria achttien maal is verschenen aan de eenvou dige Bernadette Soubirous. En on der hen ook altijd vele Zeeuwen. „Het is een virus. En wat je daar meemaakt is met geen pen te be schrijven. Dat geldt voor iedereen. Of nu je groen, blauw, grijs of geel bent: in Lourdes raakt de aarde de hemel", is het antwoord van Lon neke Allaerts uit Clinge, regiocoör dinator Zeeland van VNB Nationa le Bedevaarten. Zij en Pieter Lui ken, regiocoördinator voor West-Brabant en Tholen, zijn vol op bezig met de voorbereidingen voor de volgende Lourdes-reis, die eind mei plaatsvindt. Deze week vinden overal in de regio informa tiebijeenkomsten plaats. Net als Lonneke gaat Pieter al tien tallen jaren als begeleider mee op de reizen van VNB, een non-profit reisorganisatie die officieel is er kend door de Nederlandse bis schoppenconferentie. „Je komt vaak met meer naar huis dan dat je bent gekomen", is zijn ervaring. Volgens hem heeft dat niet zoveel met de plek te maken, als meer met de saamhorigheid. „Daar gaat de meeste kracht van uit. Dat zegt mijn vrouw ook: waarom kan in Nederland niet wat in Lourdes wel kan? Terug in Nederland sta je di rect weer op aarde." Toch heeft Lourdes een aantrek kingskracht, waar geen enkel an der bedevaartsoord zich mee kan meten, vinden Bernadette Luijcks, Brigitte Everaert, Ria en Leon Bracke. Ook de vier Clingenaren zijn jaren geleden met 'het Lour- des-virus besmet geraakt' en gaan bijna elk jaar weer mee. Brigitte: „Ik ben een paar keer naar Fatima in Portugal geweest, maar dat is het niet." „Fatima deed mij ook he lemaal niets", beaamt Leon. Bernadette: „In Lourdes vind ik kracht. Ik ga er echt even heen om lichamelijk en geestelijk bij te tan ken." In Lourdes komen de verhalen los, weten ze alle zes. Een geheim, een diep verdriet, een jeugdtrauma, een ziekte of een ontsporend kind: elk mens maakt wel eens wat mee in zijn of haar leven. Op de een of andere manier kunnen die kleine of grote gebeurtenissen, tijdens de reis, naar buiten komen. En dan vinden soms hele diepe ge sprekken plaats, soms met mensen die tot voor kort complete vreem den van elkaar waren. Lonneke: „Mensen die hier geslo ten zijn, kunnen daar ineens hun ziel blootgeven. Maar dat kan dan ook, vanwege de saamhorigheid in de groep. Er is altijd iemand die je opvangt." Alleen al om die reden zou Lonneke nooit alleen naar Lourdes gaan. „Dan is het een to taal andere ervaring." Wat Ria be treft schuilt daar ook het mooie in van Lourdes: „Omdat je dan ie mand kunt helpen, dat is echt ge nieten." Pieter: „Dat komt ook omdat je zo veel dagen met elkaar optrekt. Als je 's avonds laat met de groep bent bij de mis of de processie, sta je even voor je uit te staren, mis schien iets te overdenken. Het vol gende moment zit je op een terras je met elkaar en dan praat je over privézaken." Een knuffel, een omhelzing, een aai over iemands bol of gewoon even oogcontact: in Lourdes mag het. „Ik liep op een gegeven mo ment omarmd met een vrouw te sjouwen. Die vrouw had zoveel meegemaakt en kón even niet meer. Later kwam er iemand naar me toe die vroeg: 'Maar je hebt toch een vrouw?' Ja natuurlijk, heb ik een vrouw, maar dat kan hier gewoon." Lonneke: „Ik gaf hem net ook een kus op zijn bol. Dat is normaal." Q Informatiebijeenkomsten bisdombe devaart Lourdes. Vandaag: Emmaus- kerk, Terneuzen, 14.30 uur en pasto rie Maria Magdalenakerk, Goes, 19.30 uur. Morgen: Bartolomeuskerk, Zevenbergen, 10.00 uur; 'Onder de pilaar', Oudenbosch, 14.30 uur en Dagkapel H. Gertrudis, Bergen op Zoom, 19.30 uur. Meer informatie: www.lourdeswerk.nl Maria kwam tot Bernadette in de Crot van Massabielle In 1858 verklaarde de toen 14-jarige Bernadette Soubirous tussen 11 fe bruari en 16 juli verschijningen te hebben gezien van Maria in de Grot van Massabielle. In 1864 werd er een standbeeld opgericht ter ere van Onze-Lieve-Vrouw van Lourdes bij de plaats van de verschijningen. Bernadette Soubirous ging in het klooster van Nevers in 1866 en werd heilig verklaard in 1933. Regiocoördinatoren Pieter Luiken en Lonneke Allaerts. Lonneke zou nooit alleen naar Lourdes willen gaan: „Dan is het een totaal andere ervaring." Voor Pieter schuilt de kracht van de pelgrimage in de saamhorigheid. Net als Brigitte vindt Leon Bracke Lourdes veel krachtiger dan andere bedevaartsplekken. W' 1 ALMANAK De Middelburger is, wat je noemt, een sportieve rijder. Tot voor kort vertelde hij ook trots dat hij tijdens een slipcursus zelfs complimenten kreeg van de zeer ervaren instructeur voor zijn be heersing van het gaspedaal, het stuur en het rempedaal. Afgelopen weekeinde, op bezoek bij familie, was de man uit Mid delburg direct zeer geïnteresseerd toen hij hoorde dat de negenjari ge Marjan van Sinterklaas een Tip? redactie@pzc.nl Wii had gekregen. Toen de man ver volgens hoorde dat Marijn ook nog een racegame voor de spelcomputer had gekregen, wilde hij maar wat graag een potje crossen tegen zijn kleine neefje. Met een glimlach nam de Middelbur ger de uitdaging aan en beloofde het zakgeld te vertienvoudigen als het neefe zou winnen. Bij vertrek nodigde Marijn zijn oom, die wat zuinig keek, uit toch vooral snel terug te komen. terneuzen - De gemeente Terneu zen gaat in overleg met de provin cie Zeeland om te bezien of er toch gebouwd kan worden op het Sasse Kanaaleiland. Begin deze maand schoot de provincie uit vei ligheidsoverweging een oud bouw plan af Wethouder Adhémar van Waes sluit niet uit dat met een kleiner bouwvolume dan de oor spronkelijke 140 woningen Terneu zen wellicht toch nog een kans maakt om op het Sasse Kanaalei land te mogen bouwen. Is dat niet het geval, dan is Terneuzen onge veer 1,2 miljoen euro kwijt. Dat geld wordt geput uit de reserves van het Grondbedrijf Enkele jaren geleden legde de ge meente met Europese subsidies een wandelpark tussen de twee ka- naalarmen aan. Dat geld hoeft ove rigens niet te worden terugbetaald aan Brussel. Ria Bracke: „Ik geniet ervan om mensen te kunnen helpen in Lour des." foto's Camile Schelstrate hulst - Burgemeester Jan Frans Mulder van Hulst reikt zaterdag 24 januari de prijzen uit van de elfde editie van de Anton van Wildero- depoëziewedstrijd. Het gaat hier bij om een dichtwedstrijd voor scholieren, die dit jaar in het teken stond van het Reynaertverhaal. In totaal werden ruim honderd "ge dichten ingestuurd. De prijsuitrei king vindt plaats in PostArt in Hulst en wel om 11 uur. Tot 14 fe bruari worden de gedichten ten toongesteld in de bieb van Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42