Sport Nachtmerrie van Kai Reus is voorbij Judoka Willeboordse begint in Sofia weer op nul punten Wielrenner kent na zware val geen twijfels meer. De Bie maakt Belgische WK-selectie bekend Spanje en Portugal willen WK organiseren Vernieuwde judokalender K Bulgaarse World Cup eerste toernooi op vernieuwde kalender. PZC Dinsdag 20 januari 2009 31 door Edward Swier ADELAIDE r Alle aandacht in Adelai de gaat uit naar de rentree van ze venvoudig Tourwinnaar Lanca Armstrong. Maar ook Kai Reus is er, deze week tijdens de Australi sche wielerronde Tour Down Un der, bij. En ook dat is opmerkelijk. Hij is hersteld van een afschuwelij ke val in de Alpen in 2007. Vanwe ge een hersenkneuzing werd Reus langdurig in coma gehouden. „Die nachtmerrie is over." Kai Reus is een aparte. Dat geeft hij grif toe. „Althans zo zouden an deren het noemen, denk ik." Ze be grijpen hem soms niet. „Het is de onwetendheid van de mens." Sta ren anderen zich blind op het fiet sen, Reus heeft meer interesses. „Ik heb ook vrienden buiten het wielrennen." Hij kan genieten van het gewone leven. „Ik heb een heel brede horizon." Maar de mens Kai Reus -is ook wielrenner. Een echte. „Ik ken geen twijfels meer. Ik heb er weer zin in." Hij ziet er gelukkig uit, in de lobby van het Hilton-hotel in Adelaide. De glimlach is echt. Wat de 23-jarige Noord-Hollander be treft kan het seizoen beginnen. Vorig jaar september reed hij weer zijn eerste meters, met de Ra- bo-opleidingsploeg, in de Ronde van Missouri. „Daar kwamen meer emoties bij kijken. Toen had ik ook nog geen idee wat ik er voor de toekomst van moest ver-, wachten. Nu ben ik niet langer zonder doelen." En is hij weer écht prof Of het alle maal gaat lukken ligt slechts nog Kai Reus aan zijn fysieke ontwikkeling. „Mentaal is het geen kwestie meer. Ik heb het, durf ik nu te zeg gen, allemaal goed verwerkt. Maar ik moet nog uitkijken dat het fy siek allemaal niet te veel wordt." Een strak omlijnde planning is er daarom nog niet voor dit seizoen. Een week na terugkeer uit Austra lië zal hij overleggen met Ra- bo-ploegleider Adrie van Houwe- lingen. „Je kunt goed met Adrie praten, hij is een heel rustige, intel ligente man." De verwachting is dat Reus naar Mallorca gaat, om te trainen, al licht ook om te koersen. In Austra lië heeft hij zo nu en dan een dag je vrijaf genomen. Gingen zijn ploegmaten trainen, bleef hij lie ver in bed. Maar zeg niet dat dat te maken heeft met zijn 'probleem'. „Nee dat is juist de oude Kai Reus weer. Dat had ik voor mijn onge luk ook al. Ik vind het prettig zo af en toe een dagje niet te trainen, niet aan mijn fiets te komen. Dat anderen zich daar soms over verba zen, daar maak ik me niet druk over. Mensen zijn nu eenmaal niet allemaal hetzelfde." Kai Reus is echter wel weer Kai Reus. In zijn coma beleefde hij bi zarre avonturen, die hem lang be zighielden. De medicatie (,„Ik wil nog altijd niet weten hoeveel medi cijnen ik in het ziekenhuis heb ge had.") gooide zijn gehele leven overhoop. „Ik had enorme stem mingswisselingen, mijn lichaam en geest niet onder controle." Dan weer boos, opstandig, dan weer terneergeslagen. „En wat ik nooit had meegemaakt: ik was on zeker. Onzeker over alles." Pas in juni, tijdens een trip door Azië en Nieuw-Zeeland, kreeg hij weer vat op de zaak. „Op het Zuidereiland van Nieuw-Zeeland, in het Abel Tasman National Park, heb ik mijn keuzes voor de toekomst ge maakt. Ik had het die dag heel moeilijk, ben voor mijn camper gaan zitten, uitkijkend over Nelson, en heb zitten filosoferen. Piekeren, peinzen. Urenlang. Wat wil je? Daar wist ik dat mijn ver haal als sporter, als wielrenner, nog niet voorbij was." m Kai Reus heeft zijn zware val in de Alpen verwerkt. De wielren ner is klaar voor nieuwe uitdagin gen en is deze week actief in de Tour Down Under. BRUSSEL - De Belgische bonds coach Rudy de Bie heeft gisteren zijn selectie voor het wereldkampi oenschap veldrijden bekendge maakt. De Bie komt naar Hooger- heide met de volgende zeven ren ners: Niels Albert, Sven Nys, Ke vin Pauwels, Sven Vanthouren- hout, Klaas Vantornout, Erwin Vervecken en Bart Wellens. Het WK wordt verreden op 1 fe bruari. Titelverdediger is de Neder lander Lars Boom. LISSABON - Spanje en Portugal heb ben zich gisteren officieel geza menlijk kandidaat gesteld voor de organisatie van het WK voetbal in 2018. De voorzitters van de voetbal bonden van beide landen teken den in Lissabon een overeen komst. Ook Rusland gaat binnen kort de benodigde papieren invul len voor de kandidatuur. Neder land en België wensen de eindron de eveneens gezamenlijk te organi seren. De wereldjudobond heeft de toernooiagenda veranderd. De World Cups blijven bestaan, maar de Super World Cups zijn verdwenen. Daarvoor in de plaats zijn er nu Grand Slams, Grand Prixs en Masters. llliiiÉÉi Willem Adriaansens bron Roeland van Vliet, GN World Cup Grand Slam Grand Prix Masters Deelnemers Max. 4 per land Max. 2 per (and Max. 2 per land Beste 16 op wereldranglijst Herkansingen Ia Nee Nee Nee Punten voor wereldranglijst 100 bij goud, 60 bij zilver, 40 bij brons 200 bij goud, 120 bij zilver, 80 bij brons 300 bij goud, 180 bij zilver, 120 bij brons 400 bij goud, 240 bij zilver, 160 bij brons Geplande deelnames Elisabeth Willeboordse in 2009 3 keer: Sofia, Praag, Miami 1 keer: Parijs 3 keer: Hamburg, Tunis, Rio de Janeiro Okeer n door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Elisabeth Wille boordse staat weer op nul. Net als al haar concurrenten in de ge wichtsklasse -63 kilo. Op 1 januari zijn alle punten voor de wereld ranglijst geschrapt en vanaf zater dag, als de World Cup van Sofia begint, kunnen de beste judoka's van de wereld weer aan een nieu we ranking werken. Dat de tellers weer op nul staan, komt doordat een nieuwe olympia de is begonnen. Peking is geweest, op naar Londen! Op de inmiddels oude ranking, die nog wel tot 1 mei blijft bestaan om een plaat singslijst te kunnen maken bij toer nooien, staat Willeboordse derde. Als de Middelburgse in de Bulgaar se hoofdstad het toernooi wint, zo als ze in 2005 en 2008 deed, staat ze direct op nummer één van de nieuwe ranking. Ze is echter niet helemaal in vorm, maar heeft in overleg met bondscoach Marjolein van Unen besloten toch af te rei zen. Ze wil namelijk al wat wed strijdritme opgedaan hebben voor ze begin februari aan het belangrij kere toernooi in Parijs meedoet.. Op weg naar de Spelen van 2012 heeft de wereldbond (IJF) de toer nooiagenda opnieuw ingericht. De World Cups blijven bestaan, maar de Super World Cups zijn verdwe nen. Daarvoor in de plaats zijn er nu Grand Slams, Grands Prix en Masters. Parijs, voorheen een Su- De Olympische Spelen van Peking zijn geweest, op naar Londen! per World Cup, is nu een Grand Slam. En Hamburg, dat in de afge lopen even belangrijk was als Pa rijs, is een Grand Prix. Twee keer zo hoog ingeschaald dus. Het bijzondere aan de drie nieuwe soorten toernooien is dat er géén herkansingen zijn. Het kan dus zijn dat Willeboordse naar Miami of Rio de Janeiro gaat, haar eerste partij verliest en er dan automa tisch uitligt. Tot nu toe was er bij elk toernooi nog een herkansing als je van een latere halvefinalist had verloren. Daartegenover staat dat er wel meer rankingpunten te verdienen zijn. Nieuw is ook dat de coaches niet meer langs de mat mogen zitten. De IJF is van mening dat het nette imago van de sport is geschaad door woede-uitbarstingen van trai ners tijdens de Olympische Spe len. Marjolein van Unen, coach van Elisabeth Willeboordse, moet voortaan dus bij de toernooien op de tribune plaatsnemen. Naast Willeboordse doen nog ne gen vrouwen mee in Sofia. Dat zijn Glynis Rojot, Birgit Ente (-48 kg), Kitty Bravik, Miriam Polak (-52 kg), Dani Libosan, Michelle Diemeer (-57 kg), Edith Bosch (-70 kg), Claudia Zwiers en Mar- hinde Verkerk (-78 kg). Voor de mannen is er een World Cup in Tblisi. Ruben Houkes, Jeroen Mooren (-60 kg), Dex El- mont (-66 kg), Henri Schoeman ("73 kg), Elco van der Geest, Henk Grol (-100 kg) en Dennis van der Geest (+100 kg) doen daar mee. »"lk heb de mbo-opleiding Sociaal Pedagogisch Werk gevolgd en ben daarna gaan werken, 9 maar ik wilde toch nog verder" studeren. Omdat ik graag met mensen werk, koos ik voor de hbo-opleiding Maatschappelijk Werk en Dienstverlening. Je moet sociaal zijn, een goed inlevingsvermogen hebben en het is belangrijk dat je anderen respecteert om wie ze zijn. Ik heb zin in mijn stage, vanaf februari ga ik les geven op een school in het vak omgangskunde." Kom naar de Open Dag en stel je eigen vragen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33