Heftige mix aan feiten en fictie Lof voor verhaal Hovius Fusie organisatie Concert at Sea Voorpremière film Milk van Cus van Sant 28 1 Dinsdag 20 januari 2009 PZC AGENDA OP PAD Bingomiddag Verzorgd door afdeling Zierikzee ANBO. Zierikzee, Hervormd Kerkcentrum aan het Havenplein, 14.00 uur. Vertelavond Christian Waelput, Sankie Koster, Twan Pollet en Ron Martens vertellen verhalen in Zeeuws-Vlaams dialect. Hoek, De Loverenhoek, 19.30 uur. Lezing over crisis Loek Dullaart geeft een lezing met als ti tel 'Michael en de huidige economische crisis', die hij eerder gaf bij het Studiecen trum voor antroposofie in Den Haag. Middelburg, Vrije School, 20.00 uur. Computercursus Ouderen leren omgaan met de compu ter, een brief opmaken, met een teken programma omgaan en fotobewerking. IKerkwerve, Vroonstraat 24,10.00 uur. Kunsthistorie Deze basiscursus biedt, geïllustreerd met dia's, een algemene oriëntatie op vele eeuwen westerse kunstgeschiedenis van de Grieken tot heden. Zierikzee, KorteNobelstraat 37-39, 20.00 uur. Zeeuws Planetarium Wisselende 3D voorstellingen. 16.00 en 19.30 uur. Inlichtingen 0113- 376302 of www.zeeuwsplanetarium.nl. Kamperland, Haven 5. PODIUM Familiedrama Theatergroep Het Vervolg brengt het mu zikale en absurdistische familiedrama Kaa tje is verdronken. Middelburg, Stadsschouwburg, 20.00 uur. meer agendanieuws op www.pzc.nl FILM BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Australia: 20.00 uur; Yes Man: 20.00 uur; Wit licht: 20.00 uur; II y longtemps que je t'aime: 20.30 uur. GOES Merral, Australia: 18.30 en 21.30 uur; Oorlogswinter: 19.00 uur; Saw V: 21.15 uur; Wit licht: 19.30 en 22.00 uur; Yes man: 19.15 en 21.45 uur. MIDDELBURG Schuttershof, W: 20.00 uur. TERNEUZEN View, Oorlogswinter: 20.15 uur; Saw V: 21.00 uur; Yes man: 19.00 uur; Australia: 20.15 uur. VLISSINGEN CineCity, Australia: 16.00 en 20.15 uur; Bedtime stories: 14.00 uur; Boy in the striped pyjamas: 19.30 uur; Frost/Nixon: 16.15 en 21.45 uur; High school musical 3:14.00 uur; Madagascar 2 (nl): 14.00 uur; Oorlogswinter: 13.45,16.15 en 19.30 uur; Piet piraat: 13.45 uur; Public enemy num ber one: 16.15 en 21.45 uur; Quantum of Solace: 16.45 uur; Righteous Kill: 22.00 uur; Saw V: 22.00 uur; Seven pounds: 16.00, 19.00 en 21.45 uur; Wit licht: 19.15 uur; Yes man: 13.45, 16.15, 19.15 en 22.00 uur; Milk: 14.00 en 19.30 uur (Film by the Sea). ZIERIKZEE FiZi, Minority Report: 13.00 uur. foto Lex de Meester en over het laatste alarm van het KNMI dat niet op de radio mocht, klinken ook in 1953 door. Verder verweeft Launspach kruidige kri tiek op de hypocrisie van vrome lieden evenals kanttekeningen bij het Koninklijk Huis. Dit boek verdraagt geen meetlat met rationele feiten. De ramp dient als decor waartegen het fictie ve verhaal zich afspeelt. Dat roept een groot dilemma op. Enerzijds speelt Schouwen-Duiveland een prominente rol in het verhaal, wor den Zierikzee en Goes expliciet ge noemd, maar voert de auteur voor dorpen en buurtschappen fictieve namen op als Oostennabije, Arken esse en Kouwerve. Dat zal de ge middelde Nederlander niks uitma ken. Hij leest een spannend, soms bijna thriller-achtig boek. Boven dien biedt hem dat een indruk van de verwoesting die het water des tijds in dit deel van het land heeft aangericht, van de chaos direct na de ramp en van de ontreddering en het vaak ondragelijke leed. In drukken dus, die hij voorheen wel licht niet had. Maar voor veel Zeeuwen wordt de ramp nooit een spannend boek. Zij zullen zich op z'n minst verbazen over zoveel ongebreidelde fictie. Q Rik Launspach -1953 - Uitgeverij De Bezige Bij, ISBN: 978 90 234 2989 0; 19,90 euro. Filmopname voor De Storm. In het midden met deken om Sylvia Hoeks als Julia en Barry Atsma als Rutus (Aldo,genaamd in de film). Rik Launspach effent met boek 1953 pad naar film De Storm. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „De historische gebeur tenissen rond de watersnoodramp moeten toegankelijk gemaakt wor den voor een nieuwe generatie", vonden Rik Launspach (acteur en nu dus ook auteur) en redactrice Marjolein Beumer, Launspach's echtgenote. Het resultaat van die drijfveer is debuutroman 1953 en la ter dit jaar de film De Storm, waar Launspach samen met zijn vrouw ook het scenario voor schreef Sam Sombogaart tekent voor de regie. Commercieel succes lijkt verze kerd. „Historische films hebben de grootste kans op volle zalen", er kennen producenten Alain de Levi- ta en Johan Nijenhuis, verwijzend naar voorbeelden als Soldaat van Oranje, De Aanslag en De Tweeling. De combinatie van boek en film is vergelijkbaar met Bruidsvlucht van Marieke van der Pol. Ook het boek 1953 maakt nu al nieuwsgierig naar de filmversie. Launspach tekent voor een heftige mix aan feiten en fictie. Heftig in de zin van: veel, machtig, zwaar op de maag liggend. Maar ook heftig in de betekenis van: vérgaand, ver bijsterend waarschijnlijk zelfs voor mensen die de ramp zelf hebben ervaren of goed op de hoogte zijn met het gebeuren. Vrijwel iedereen weet dat zich in 1953 in Zuid-West-Nederland een ramp heeft afgespeeld. Maar storm kracht, waterstanden, dijkdoorbra ken, overspoeld land en zelfs het aantal slachtoffers zeggen daar minder over dan het leed van één persoon met wie de lezer zich kan identificeren. In dit geval is dat Julia, een 18-jarige Zeeuwse boe rendochter. Haar verlangen het har de leven in een bekrompen milieu op het platteland te verruilen voor een bestaan in de grote stad doet denken aan personages in toneel stukken van Anton Tsjechov. Niet verwonderlijk dat een schrijvend acteur als Launspach daar aardig mee uit de voeten kan. Julia wil dus weg, maar 'bij elke 'Historische films hebben de grootste kans op volle zalen, erkennen de producenten' stap zuigt de aarde zich vast aan haar klompen'. En als zij zwanger raakt van haar vriende Diewer, die bovendien met de noorderzon ver trekt, stelt zij haar tocht naar de stad voorlopig maar even uit. Hoe zal het haar verder vergaan op die kleine pachtboerderij waar haar ouders haar misstap nooit zullen Rik Launspach, hier als acteur in jaar van de opvolging. foto Jaap Vrenegoor vergeven? Als lezer ben je op dat moment al volledig het verhaal binnen gezogen. Maar het volgen de hoofdstuk dient zich aan. Joost van Ven, ingenieur van Rijkswater staat, doet zijn intrede. Hij heeft alarmerende berichten over de zee weringen in Zuid-Holland en Zee land, maar zijn rapporten worden genegeerd. Alles in het boek stuwt voort richting ramp en houdt de le zer daarmee stevig in zijn greep. De auteur putte breed uit. De Ramp van Kees Slager, uiteraard zonder de intentie diens werk over te doen. Maar aanklachten tegen starre en aarzelende bestuurders MIDDELBURG - De Middelburgse au teur Noud Hovius heeft met zijn verhaal Passage een van de twee eervolle vermeldingen gekregen bij de uitreiking van de Brandende Pen 2009. De 23-jarige Vlaamse schrijver Jan Aelberts is winnaar geworden van deze prijs voor het beste Nederlandse korte verhaal. Er waren 430 inzendingen. De tien beste verhalen, waaronder dat van Hovius, worden gepubliceerd in het winternummer van het lite raire tijdschrijft Lava, initiatiefne mer van de Brandende Pen. Van Hovius verscheen in 2007 de bundel Rook en andere verhalen. Binnenkort komt bij uitgeverij Free Musketeers zijn roman Stig ma uit. RENESSE - CMC2, het bedrijf dat (samen met Blof) Concert at Sea op de Brouwersdam organiseert, bundelt de krachten met Niel van Hoff en PlutoMusic. Samen gaan ze verder onder de naam Tribe. CMC2 werd drie jaar geleden opge richt door Dennis Luken en Ma- chiel Hofman. Behalve Concert at Sea organiseren zij de Kampvuur concerten (op een geheime locatie in Zeeland) en het festival Zand in Almere. Niel van Hoff is voorma lig directeur van The Entertain ment Group en EMI Music. Pluto Music is de muziekmaatschappij van Robby Langendorff Tribe gaat zowel artiesten begelei den als concerten organiseren, waaronder Concert at Sea. Op kor te termijn wil het bedrijf ook nieu we activiteiten opzetten. VLISSINGEN 'Film by the Sea door het jaar' heeft vanavond als voor première Milk van Gus van Sant, met Sean Penn in de hoofdrol. De film gaat over Harvey Milk, in de jaren zeventig bekend om zijn strijd voor de gelijke rechten van homoseksuelen. De voorstelling in de Vlissingse bioscoop Cine City begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30