Delta houdt vol: „onze Huisarts wil regie spoedplein Yes PZC 'Overstappen loont de moeite' 'De kans is groot dat ik overstap naar een ander energiebedrijf De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Dinsdag 20 januari 2009 PZC MARLEEN BLOMMAERT Vandaag is het dan eindelijk zover: de inauguratie van Ba- rack Obama als president van de Verenigde Staten van Amerika. Zondag was de warming up voor het volk in de vorm van een concert. Met half Hollywood, vele popster ren, een overdosis patriottisme en een boel vlagvertoon werd de komst van de nieuwe president muzikaal ingeluid. Met verbazing bezie ik het tafereel en denk 'rare jongens, die Amerikanen'. Ik probeer me voor te stellen, hoe de Nederland se equivalent eruit zou moeten zien. Wanneer ze met een ech te adelaar op de arm op het toneel verschijnen geef ik de moed maar op. De show zondag is keurig politiek correct en vlekkeloos opgebouwd. Man, vrouw, zwartwit, worden keu rig afgewisseld. Dan volgt de speech van Obama zelf Je kunt niets anders doen dan constate ren dat de man geweldig kan spreken en waarschijnlijk over goede schrijvers beschikt. Timing, volume, pauzes en timbre (roker): alles klopt. 'Dat kan eigenlijk alleen maar fout gaan, met zoveel hoge ver wachtingen', zegt mijn sceptische ik. Mijn idealistische ik, die in dit Hollywoodgeweld ondergesneeuwd raakt, probeert nog even: 'Misschien...'. Maar als tenslotte iedereen met de hand op het hart 'America, America' gaat zingen in de grand finale wordt het me te veel. Ik zap naar het weldadig droge NOS-journaal. Men vertelt dat er beweging zit in het conflict in de Gazastrook. 'Zou het dan toch....?': piept een klein stem metje. Het is gemakkelijk om cynisch, kritisch en wantrouwig te zijn over de toestand in de wereld en de rol van Obama. De mooi ste zaken zijn toch vaak begonnen met een hoopvolle gedach te en een inspirerend verhaal. Bij mijn weten is uit cynisme nog niet veel moois geboren. So maybe ....we can! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Bij mijn weten is uit cynisme nog niet veel moois geboren COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E; schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531,2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninlclijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Wie van energieleverancier wil veranderen, moet zich goed in de zaak verdiepen. Vooral als het gaat om langer lopende contracten. Vergelijkingssites op het internet zeggen niet alles. Het is een inspannings verplichting, geen ga rantie. Het Zeeuwse energiebedrijf Delta wil, vergeleken met vier andere grote leveranciers van elektriciteit en gas (Essent, Eneco, Nuon en Oxxio), de goedkoopste zijn. Direc teur Pieter Boerma: „Dat zeg ik el ke keer in onze aandeelhoudersver gadering en zo is het ook." Een internetsite als energieprij- zen.nl zegt niet alles; meent Boer ma: „Je moet wel appels met ap pels vergelijken. Speciale aanbie dingen geven geen juist beeld." De bewering dat Delta in de verge lijking van de vijf bedrijven de goedkoopste is als het gaat om een variabele prijs en een onbepaalde looptijd, klopt. Ook op energieprij- zen.nl. Anders is het bij de energie prijzen met een vaste prijs voor een periode van drie jaar. Dan is Delta op deze site duurder dan Eneco, Nuon, Essent en Oxxio. Die constatering leidt tot enig re kenwerk in het kantoor van Delta. Marketingmanager Martin Verstel- le: „De informatie op energieprij- zen.nl lijkt niet helemaal bij de De familie Dechamps uit Middelburg. foto Ruben Oreel Met drie kinderen én de pasgeboren baby Jip ge bruikt de familie De champs uit Middelburg flink wat gas en elektriciteit. „Er is hier al tijd iemand thuis", zegt vader Mau rice. „We proberen de kinderen bij te brengen dat ze het licht uit moe ten doen en de deuren dicht moe ten houden, maar soms blijft er per ongeluk een hele dag een lamp je branden op zolder." Genoeg reden in de energieprijzen te duiken. „Ik heb al eens vaker op het internet opgezocht wélk be drijft goedkoopst is. We hebben nu nog een vast contract bij Delta, maar dat loopt in juli af" Met een elektriciteitsverbruik van 3600 kilo wattuur en 1300 kubieke meter gas zouden ze bij Greenchoice jaar lijks zo'n 340 euro goedkoper uit zijn, volgens energievergelijk.nl. Energiedirect, RWE en de Neder landse Energie Maatschappij ge ven zelfs nóg lagere tarieven aan, vanwege eenmalige acties. „Delta heeft pluspunten, maar die leve ren maar 25 euro korting op. Ik vind het moeilijk om de tarieven te vergelijken. Elk bedrijf geeft de prijzen anders weer. Dat maakt het systeem ondoorzichtig. Welk bedrijf precies de goedkoopste is, vind ik onduidelijk, maar dat het niet Delta is, weet ik wel. De kans is groot dat ik over ga stappen, zo dra mijn contract afloopt." tijd als je kijkt naar een looptijd van drie jaar tegen een vaste prijs. Wij hebben ons gebaseerd op gege vens die de andere vier energiebe drijven begin dit jaar zelf op hun website hebben gepubliceerd. Energieprijzen.nl rekent bijvoor beeld bij Eneco met een gasprijs die niet op de site van dit bedrijf is terug te vinden. Bij Essent staat voor levering in Zeeland een be drag voor transportkosten dat in Noordoost-Nederland geldt." Het cijferwerk van Verstelle en de zijnen mondt uit in de conclusie dat Delta ook bij een contract van drie jaar de goedkoopste is. Zijn ad vies is dan ook: „Als je wilt over stappen naar een andere leveran cier, kijk dan niet alleen naar de vergelijkingssite, maar ook naar die van de aanbieder." Wie breder kijkt dan Delta, Es sent, Eneco, Nuon en Oxxio ziet op energieprijzen.nl dat je het al lergoedkoopst uit bent bij energie leverancier Greenchoice met een contract met een looptijd van één jaar (1.202 euro per jaar). Hoe kan dat? De website van Greenchoice verschaft duidelijkheid. „Bij ons geen topsalarissen", meldt de site. Hoeveel verdient de directeur van Greenchoice dan wel? Bruto 60.000 euro, laat een woordvoer ster weten. „Onze methode is redelijk be trouwbaar", zegt Arjen van As van energieprijzen.nl. „Net als die van alle andere websites die energie prijzen vergelijken." Wie graag minder wil betalen voor elektriciteit en gas, moet vol gens Van As zelf actie onderne men. „Het loont om elk jaar te kij ken bij welke leverancier je het bes te uit bent. Wij hebben met ener gieleveranciers afgesproken dat de prijs die op internet staat het eer ste jaar niet verandert." Maar na dat jaar wordt het oplet ten: wie een contract voor een jaar heeft, kan voordat die periode voorbij is, opnieuw een energiele verancier kiezen. Wie een contract voor onbepaalde tijd heeft, kan al tijd overstappen. De opzegtermijn is dan dertig dagen. „Wij maken duidelijk wat de looptijd is van een bepaalde aanbieding. Het is verstandig om een jaarcontract of een contract voor onbepaalde tijd af te sluiten." Energieprijzen.nl krijgt provisie van energiebedrijven als een klant een contract afsluit. Ja, ik neem de PZC'en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de'PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zoigvuldii) om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De nieuwe spoed- pleinen in de ziekenhuizen in Vlis- sigen en Goes moeten heldere toe gangen worden voor alle patiën ten. De huisartsen zijn er de poort wachters: zij bepalen wie in welk tempo wordt behandeld, en door welke hulpverlener. Dat zijn de uitgangspunten die de Stichting Huisartsendienststruc- tuur Zeeland stelt voor samenwer king met de afdelingen spoedeisen de hulp van de ziekenhuizen. Twee werkgroepen van huisartsen, ziekenhuizen, medisch specialis ten en Regionale Ambulancevoor ziening werken aan afspraken voor de nieuwe spoedpleinen, waarin de huisarstenposten en af deling SEH samengaan. Na de zomer rapporteren de werk groepen, zegt directeur van de SHZ To Verhage. Betere communi catie is één van de voorwaarden, vooral wat betreft het collegiaal overleg. „Huisartsen die een medisch spe cialist willen raadplegen krijgen die te vaak niet te pakken of wor den afgepoeierd door secretariaten en recepties", stelt Verhage. Exploitant SHZ van de huisartsen posten in Zierikzee, Goes en Vlis- singen werft op dit moment volop centralisten om de telefonische hulpverzoeken op de posten aan te nemen. Dat dient enerzijds om de zomer- drukte straks aan te kunnen, an derzijds om te kunnen voldoen aan de regel dat een oproep aan de huisartsenpost binnen dertig se conden moet worden aangeno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2