Vliegje staat op menuka I "i'w r Wannéér is 't gin weer? V I 26 Dinsdag 20 januari 2009 PZC \v /m De belangstelling voor vleesetende planten groeit wereldwijd. Verenigingen, zoals Carnivora, zien hun ledental flink groeien. Vooral via internet is er een levendige uitwisseling van informatie. In 2010 hoopt Carnivora in de Hortus van Leiden gast heer te mogen zijn voor de wereldconferentie van de International Carnivorous Society. Hoger kun je niet komen, in de wereld van de vleesetende planten. door Ondine van der Vleuten - WÊÊKSmi:' iÈÊÈÊB* 4 1Ig Drosera Capensis Alba doet zich tegoed aan een vlieg. Egbert Nap uit Ouddorp kreeg zijn eerste vier plantjes in de zomer van 2003, van een collega. Inmid dels heeft hij 22 vleesetende planten en op zijn verlang lijstje staat eenzelfde aan tal. Ze staan bijna alle maal buiten, want Nap koos bewust voor win terharde soorten. Het is vooral de afwijkende ma nier van leven van de plant - insecten vangen om aan voedingsstoffen te komen die niet in de bodem zitten - die hem fasci neerde. Met hem vele anderen. In de film Little Shop of Horrors wordt een vleesetende plant zo liefdevol verzorgd, dat hij uiteinde lijk zelfs mensen eet. Dat is een tik keltje overdreven. De grootste vleesetende plant, Nepenthes Ra- ja, groeit op Borneo en een volwas sen plant heeft bekers met een dia meter van zo'n dertig centimeter: genoeg om een muis of kleine ha gedis op te slokken. Wie ze in Ne derland wil zien, moet naar de bo tanische tuin in Leiden. De plan ten die daar staan, zijn echter nog niet zo groot: het duurt vijftien jaar voor echt grote bekers worden gevormd. De meeste vleesetende planten zijn een stuk kleiner. Het blaasjes- kruid bijvoorbeeld heeft zulke klei ne valletjes dat ze met het blote oog amper zichtbaar zijn. De belangstelling voor vleesetende planten is de afgelopen vijfjaar enorm gegroeid. Steeds meer men sen hebben zich verdiept in de ver schillende soorten. Wereldwijd zijn er 580 botanische soorten; dat is dus nog zonder de varianten en kruisingen mee te tellen. En ze zijn bijna overal op de wereld te vinden. Alleen in de meest extre me gebieden, zoals de Sahara en de poolgebieden, komen ze niet voor. In Nederland kun je in het wild verschillende soorten vinden. Het zijn: ronde zonnedauw (zeer algemeen, maar beschermd); klei ne zonnedauw (idem); lange zon nedauw (zeer zeldzaam); gewoon vetblad (in duingebieden en kalk- graslanden, zeldzaam); gewoon blaasjeskruid (ondiepe sloten en stilstaand water in moerasgebie den); klein blaasjeskruid (vrij alge meen, bijvoorbeeld op de Sta- brechtse heide); Utricularia austra- lis (zeldzaam en is bijna verdwe nen). Waarom eten vleesetende planten eigenlijk vlees? Het is een overle vingsstrategie. Ze komen namelijk alleen voor op heel arme grond, die zo weinig voedingsstoffen be vat dat een vliegje op zijn tijd een welkome aanvulling op het menu is. Hoogveengebieden zoals je die vindt in Brabant en Drenthe zijn favoriet; al komen ze hier en daar ook wel in Zeeland voor. Wie het voorbeeld van Egbert Nap wil volgen en een eigen collec tie aan wil leggen, kan de planten het beste aanschaffen via een be trouwbare website (zie kader) of door op de site van Carnivora of Groei en Bloei kijken wanneer er- V SC door Engel Reinhoudt Gistere was ik op een verjaerdag en toen vroeg d'r een of a'k wist oe a ze geklust' eiers mee doenker bier noeme en wan neer a je dat drienkt? Een vraag van een lezeres die de hulp inroept van de lezers van deze rubriek. Zelf herinner ik me dat mijn vader het dronk als hij ziekelijk was, maar hoe het heette weet ik niet. Een vraag dus en geen raadsel, waar het enkele weken gele den over ging. Op het raadsel van 'Ik bin een planke van Gods gedanke' reageerden verschillende lezers. 'De plank is het ijs dat in de winter over de sloten lag, uit Gods hand gelegd', schrijft Chris Louws uit Vrouwenpolder en is daarmee een van de in zenders met het goede antwoord. Dan was er nog het volgende raadsel: 'Op Baer- land is een slot 'ebouwd, 't lei rontom in de ves te; de op'aelbruhh' is weg en oe die man van 't slot afkwam, dat 'ebb'ik al 'ezegd.' De ophaal brug was weg (geworden). Antwoord: over de weg dus. Slot Baarland was aanleiding voor de heer Wij- benga om te wijzen op een boek dat op internet is gezet en dat gaat over een tuin in Zeeland, de Moffenschans, ooit bewoond door Peter de Hondt, maar beter bekend als Petrus Hondius. In het boek gaat het onder andere over hofwet- ten, zeg maar tuinadviezen. Wie er meer van wil weten, gaat naar http://leesmaar.nl/moufeschans/ De heer Hoste uit Middelburg vertelde dat zijn betovergrootvader in 1829 op 19 jarige leeftijd meer dan 50 raadsels opschreef Hij stuurde een kopie van het schrift. De raadsels zijn in het Ne derlands geschreven. Ik citeer het tiende raadsel: 'Met last omhangen kan ik loopen. Aaneengeschakeld dag en nacht. Doch wil men mij dien last ontknopen, dan word ik nutteloos geacht.' Het geschrift geeft he laas niet de antwoorden. Wie het weet mag het zeggen! Johan Huijsen schreef: 'Vanaevend most ik even tjes ni buten om een booschapje te doen en dl vloog natte sneeuw om m'n óren. Rot weer dus. Toen most ik dienke an een hrapje van m'n voader. A't er over het weer emopperd wier zei 't um wel es: ,,'d'r is hoed weer en slecht weer, rehenweer en sturmweer, mè wanneer is 't noe gin weer?" Zien antwoord was dan: „a't een ram is of een'beite.' De clou snap je als je weet dat 'weer' ook een woord (Walchers) is voor een ge sneden ram en een beite een vrouwelijk schaap is. Tot slot nog enkele raadsels uit Het Zeeuwse Volksraadsel door W. Geldof 't Groeit en bloeit in 't out en 't lopt mie 'n stik vleês in z'n hat. Ra, ra wat is dat? (1) 't Groeit in 't out en 't bloeit in 't out en staet in uus te proenken. Ra, ra...(2) Een voorbeeld van wat een 'dichterlijk raadsel' wordt genoemd, afkomstig uit Walcheren, gaat als volgt: Ik ben altijd zwart, maar draai je mij om, dan ben ik nat. (3) Een raadsel waarvan het antwoord niet wordt ge geven en seksuele omgang doet vermoeden, waar het natuurlijk niet echt over gaat: Ik wat ezie en ik wil het zegge: Ik d'r tweê op mekaare zie legge. Van die twe'ê kwaeme T drie. 't Is gin leugen, wan ik 't het ezie. De antwoorden van de genummerde raadsels: (1) klompe, (2) meubels (3) neger. Reacties naar: cn.zeeuws@zeelandnet.nl of Wer- rilaan 214453 CA 's-Heerenhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28