effewec 'Papa moet vaker thuis zijn' Toekomst Zeeland online supervoordelige busreizen 5 dagen Langlaufen en skiën in Zuid-Duitsland 3-5 dagen Berlijn Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Manifest roept vaders op minder of op andere tijden te werken. 10 I Dinsdag 20 januari 2009 PZC Vertrek: 14, 24 februari, 16, 23 maart Hoogtepunten: beleef uw skivakantie in de prachtige omgeving van het Zwarte Woud. Maak wandelingen door het prachtige landschap en geniet van de uitgebreide mogelijkheden om te skiën en te langlaufen. 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijt, 4 maal diner, vervoer per Tourist Class touringcar Vertrek: o.a. 20 februari, 6,13, 20, 23,27,30 maart Hoogtepunten: stadstour Berlijn, Brandenburger Tor, Alexanderplatz, Checkpoint Charlie, Gedachtniskirche, Unter den Linden, Reichstag, boottocht rivier Spree, lichttour, Fernsehturm, Potsdam, park Sanssouci. 2-4 hotelovernachtingen, 2-4 maal ontbijtbuffet, vervoer per Tourist Class touringcar Vertrek: o.a. 20 maart, 25 april, 15 mei Hoogtepunten: Andorra, valleientocht o.l.v. een gids, stadsrondrit Barcelona, Sëu d'Urgell, Os de Civis, panoramatocht autovrije vallei Nuria o.l.v. een gids. Inclusief 7 hotelovernachtingen, 7 maal ontbijt, 7 maal diner, welkomstdrankje bij aankomst in Hotel Magic in Canillo, Nederlandstalige gids op dag 3 en dag 6, vervoer per Comfort Class touringcar Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. (ook groepsreizen mogelijk) m Genoemde prijzen zijn per persoon, excl. reserveringskosten, |^eurTS entreegelden en eventuele toeslagen. Fouten voorbehouden. W bedrijf Heeft Zeeland toekomst? Het krantendebat is maandagavond 26 januari in de filmzaal van de Middelburgse Abdij. Aanvang 19.30 u. Aanmelden: debat@pzc.nl Op internet is een stevige discus sie ontstaan over de bedreigingen, kansen en kwaliteiten van Zee land. Aanleiding is het mogelijke vertrek van een aantal overheids diensten. De krant plaatst tot aan het kran tendebat dat 26 januari wordt ge houden dagelijks een korte samen vatting van de online reacties in de papieren krant. „Zeelandstad komt steeds dichter bij. Dat lijkt mij volkomen terecht. Weliswaar heeft Zeeland een flink grondgebied, maar qua inwonertal en voorzieningen is het samenge steld niet meer dan een flinke stad. Door de versnippering, on derlinge strijd en twisten worden kansen gemist en veel mogelijkhe den vermorst. Neem nu de ontwikkeling van het Scheldekwartier in Vlissingen. Een tranendaldossier waardoor 'stads gewest' Vlissingen helemaal uit het lood geslagen dreigt te wor den. Zo heeft iedere stad, met de omliggende dorpen, tegengestelde belangen, wensen en verlangens. En maar tegen elkaar opbieden en vliegen afvangen. Vraag de Zeeuw se rekenkamer eens naar de verspil lingen aan onderzoeken en inhuur krachten. Het loopt de spuigaten uit. Maar de toekomstige ontwik kelingen zijn niet tegen te houden. Eens zal Zeelandstad een feit zijn." Luc Markies „Zeeuws-Vlaanderen is al leegge- molken en nu Walcheren aan de beurt is, komt ineens iedereen in actie. Ik kan er niet wakker om lig gen. Deel Zeeuws-Vlaanderen maar in bij Brabant of Oost-Vlaan deren. Desnoods gaat Zeeuws- Vlaanderen zelfstandig verder. Kunnen we zelf bepalen waar ons geld naar toe gaat." W. Martens „Als West-Zeeuws-Vlaming is dit genieten. Tientallen jaren is de leegloop in dit deel van Zeeland al begonnen terwijl Middelburg sla pend zat toe te kijken. Een koekje van eigen deeg? Nu de Staten nog opruimen eo we zijn weer een vrij gewest." Cornells „Met een beetje creativiteit moe ten we de diensten wel hier kun nen houden. Waarom niet één per soneelsdienst voor Politie, Justitie, Rijkswaterstaat etc. Er kan bezui nigd worden en slechts een deel van de werkgelegenheid ver dwijnt." MartZ De reacties zijn te lezen op www.pzc.nl/debat door Karin de Ceest AMSTERDAM - Donderdag is 'papa dag' voor Rutger Groot Wassink (34). Dan is hij thuis en werkt hij alleen als zoontje Boris (2) slaapt. „Er wordt wel eens gezegd dat am bitie en zorg voor je kind niet sa men kunnen gaan. Maar ik plan mijn werk zo dat ik een dag bij mijn kind kan'zijn. Dat is heel ple zierig en het geeft rust." Groot Wassink is beleidsmedewer ker van FNV Jong, deelraadslid in Amsterdam voor GroenLinks en een van de opstellers van manifest Papa Plus. „Wij vinden dat een ech te kerel meedoet aan de opvoeding van zijn kinderen." Hij wijst erop dat uit onderzoek van TNS NIPO blijkt dat 65 procent van de vaders minder wil werken. Het manifest roept vaders op min der of op andere tijden te werken en vraagt de overheid en werkge vers om dit makkelijker te maken. Bovendien pleit de groep voor lan ger kraamverlof. Het '2x4'-model werkt het beste, vindt Groot Was sink. Dit wil zeggen dat beide ouders vier dagen in de week wer ken. „Door de vergrijzing moeten steeds meer mensen aan het werk. Vooral moeders werken niet of weinig. De discussie gaat daarom vooral over vrouwen, terwijl het ook goed zou zijn als mannen meer opvoedtaken overnemen. Wetenschappers stellen dat het voor de economie beter is als bei den vier dagen per week werken, dan wanneer één van hen in deel tijd of helemaal niet werkt." De FNV'er ziet nog meer voorde len. „Het is het beste voor het kind als allebei de ouders opvoeden. Sommige mannen -verdienen wat dat betreft een schop onder hun kont. Er zijn vaders die zeggen dat hun functie het niet toelaat min der te werken. Maar nooit zeggen ze dat hun vaderschap het niet toe laat vijf dagen van huis te zijn. Ik vind het evenmin getuigen van res pect voor je partner, die misschien oók een opleiding heeft gehad." /v 1 Vaders moeten meer tijd maken voor hun kinderen. foto Jaco Klarner/GPD Een andere mogelijkheid is dat va ders op andere tijden werken, ver telt Groot Wassink. „De huidige 'negen-tot-vijf-indeling gaat uit van aanwezigheid op het werk in plaats van wat je werk oplevert. Maar dat is helemaal niet meer no dig als je gebruik maakt van tele werken, zelfroosteren en flexibele 'Wij vinden dat een echte kerel meedoet aan de opvoeding van zijn kinderen' werktijden." De opstellers van Papa Plus heke len de machocultuur die volgens hen heerst in het bedrijfsleven. Mannen worden gezien als een 'kneusje' als ze thuisblijven voor hun kind. Maar dat is sterk overdre ven, stelt werkgeversorganisatie MKB Nederland. VNO-NCW vindt dat vaders met hun werkge- Wettelijke regelingen ver moeten bespreken als ze flexi beler willen werken. Beiden zijn te gen meer regelgeving. Groot Wassink trekt zich er niets van aan. „Er hebben zich honder den vaders bij ons gemeld die heel blij zijn met ons initiatief, omdat ze het maar niet geregeld krijgen minder te werken. Ze hebben vol gens de wet wel het recht in deel tijd te werken, maar soms zeggen werkgevers: 'Zou je dat nou wel doen, met het oog op je carrière?' Dan druipt een aantal toch af" Groot Wassink werkt aan een meldpunt voor vaders die er met de werkgever niet uitkomen als ze minder willen werken om voor de kinderen te zorgen. Ook de over heid moet volgens Groot Wassink meer doen. „Thuiswerken moet worden gestimuleerd, verlof zou vaker moeten worden uitbetaald en kraamverlof dient te worden verlengd. Het kabinet wil daar ech ter geen geld aan uitgeven." Voor de bevalling en de aangifte krijgen vaders minimaal twee dagen be taald verlof. In de CAO kan een langer verlof worden afgesproken. Vaders hebben recht op 26 weken onbetaald ouderschapsverlof. Iedere werknemer heeft recht minder te gaan werken, tenzij een bedrijf zwaarwegende belangen heeft om dit af te wijzen. Minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken sluit niet uit dat er extra geld komt voor verlofregelingen voor ouders met kleine kinderen om ar beid en zorg beter te combineren. Maar eerst wil hij bekijken of het ver lofstelsel kan worden verbeterd binnen het bestaande budget.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10