Einde van gasconflict in zicht Met Stip op stap... stipreizen.nl Nederlanders baggeren in ondergelopen Jakarta Gepakt na bedreigen Obama fr ALLA PZC Maandag 19 januari 2009 9 Tropische regenbuien zetten grote delen van Jakarta onder water. door onze correspondent Jan Lepeltak JAKARTA - De bewoners van de wijk Bukit Duri maken zich klaar voor het gebed. Maar bidden in hun buurtmoskeetje kan niet meer. In alle gebouwen van de volksbuurt Oost-Jakarta staat het water een halve meter hoog. Buurtkinderen springen krijsend door het goorbruine rioolwater. Hun ouders zitten vermoeid bij een nog droge betonnen brug. „Al vijf dagen kunnen we ons huis niet in", vertelt meneer Eddy. De inboedel van zijn huis is met tou wen op de brug gebonden. De huizen in Bukit Duri liggen naast een aftakking van de grote Ciliwung-rivier in Jakarta. Die trad afgelopen week door hevige regenval buiten zijn oevers en zet te een deel van de Indonesische hoofdstad onder water. De wateroverlast is een bijna jaar lijks fenomeen geworden. Het is de rekening van het decennialange wanbeleid van vorige provinciebe sturen. Die hebben sinds de jaren tachtig de grond voor stadsparken en bosgebieden in de uitverkoop gedaan aan projectonwikkelaars, waardoor Jakarta zijn natuurlijke drainagegebieden verloor. Jakarta's huidige bestuur heeft be sloten zich te concentreren op de bouw van nieuwe afwateringskana len en het schoonmaken van de al bestaande waterwegen. Neder lands onderzoek toonde aan dat het uitbaggeren van de kanalen de overstromingen met 40 procent kan terugbrengen. Nederlander Peter Vroege van ingenieursbureau DHV leidt sinds november een drainageproject dat drie kanalen uitbaggert in het noorden van Ja karta. Zes Nederlandse ministeries betalen mee aan het project van 2,5 miljoen euro. Het is de eerste stap in een grote baggeroperatie om alle kanalen van Jakarta uit te diepen. De Wereldbank maakt hiervoor 110 miljoen euro vrij. Premiers van Rusland en Oekraïne sluiten akkoord over leverantie. MOSKOU - Rusland en Oekraïne hebben gisteren een akkoord geslo ten dat een eind moet maken aan hun al weken durende gasconflict. Dat hebben de Russische premier Vladimir Poetin en zijn Oekraïen se collega Joelia Timosjenko giste ren verklaard. De twee premiers hebben de gas bedrijven van hun landen opgedra gen contracten op te stellen op ba sis van de onderlinge mondelinge afspraken. De gasleveringen moe ten meteen worden hervat nadat deze zijn getekend, aldus een woordvoerder van Poetin. De Europese Commissie was gis teravond voorzichtig positief over de aankondiging van Poetin en Ti mosjenko. Er zijn in het conflict, zoals de commissie zei, 'al heel wat valse dageraden' geweest. Als Rusland vandaag meteen de gaskraan opendraait, duurt het nog zeker een dag voordat de brandstof de duizenden kilome ters door Oekraïense pijpleidingen heeft afgelegd en in het koude Oost-Europa voor verwarming kan zorgen. Rusland draaide de gaskraan voor 1^ Poetin en Timosjenko lijken de ruzie over de gasleveranties te hebben bijgelegd. Nu zou het Russische gas weer naar Europa kunnen gaan stromen. binnenlands Oekraïens gebruik op 1 januari dicht, omdat Oekraïne een grote betalingsachterstand had en bovendien niet akkoord ging met de prijsverhoging voor Rus sisch gas. Sinds 7 januari pompt Rusland ook geen gas voor Europa meer in de Oekraïense leidingen. Oekraïne zou volgens Rusland dat gas namelijk aftappen voor eigen gebruik. Oekraïne zegt dat dat niet waar is en dat er niet genoeg druk op de leidingen staat, omdat Rus land er te weinig gas inpompt. Volgens het akkoord van gisteren betaalt Oekraïne in 2009 twintig procent minder dan de marktprijs van 450 dollar per duizend kubie ke meter gas die de rest van Euro pa betaalt. Dat is nog altijd twee keer zoveel als Oekraïne in 2008 betaalde, maar verwacht wordt dat de gasprijs in de loop van het jaar enorm zal dalen. In ruil voor de korting van twintig procent op de gasprijs, ziet Oekraïne er vanaf de kosten van gebruik van zijn leidin gen door Rusland te verhogen. WASHINGTON - De Amerikaanse ge heime dienst heeft in de staat Mis sissippi een man aangehouden die op internet had gedreigd de aan staande president Barack Obama te vermoorden. Dat meldde de krant The New York Times zater dag op gezag van het ministerie van Justitie. De uit Wisconsin afkomstige ver dachte zou in een chatroom meer maals hebben gezegd dat hij Oba ma wil vermoorden tijdens de in auguratie, morgen. Volgens Justitie maakte hij daarbij racistische op merkingen. De verdachte stelde dat hij niets te gen Obama als persoon heeft, maar dat hij hem in het belang van de Verenigde Staten wil ver moorden. Hij beschikte niet over een moordwapen. Baggeren kan de overstromingen in Jakarta met 40 procent terugbrengen, constateert een groep Nederlandse ingenieursbureaus. foto Jan Lepeltak ...of boek bij één van de 175 D-reizen vakantiewinkels 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stiprelzen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/r boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stiprelzen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reserverlngskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9