Wat 1 Oorlog leverde weinig op, tegen hoge prijs Gespannen rust in Gazastrook Mugabe en oppositie zetten hakken in zand 2* ..waardeert Georg aan de deeltijd- 1 opleiding Personeel en Arbeid 8 Maandag 19 januari 2009 PZC Een door de Israëlische luchtmacht verwoest gebouw in het noorden van de Gazastrook. foto Ali Ali/EPA 'Nog zeker vijf Nederlanders bij Fare' BOGOTA - Behalve Tanja Nijmeijer zitten er nog zeker vijf Nederlan ders bij de linkse guerrillabewe- ging Fare in Colombia. Dat meldt het Colombiaanse weekblad Sema- na, op basis van informatie uit de laptop van de omgekomen Farc-commandant Raül Reyes. De Nederlanders zouden militaire en politieke training van Fare hebben gekregen. Zij zouden in Europa als contactpersoon opereren. Navo-chef haalt uit naar Afghaans bestuur WASHINGTON - Navo-secretaris-ge- neraal Jaap de Hoop Scheffer heeft: gisteren in The Washington Post felle kritiek geuit op de Afghaanse autoriteiten. Hij stelt dat hét pro bleem van Afghanistan 'niet te veel Taliban is, maar te weinig goed bestuur'. De Navo-topman schrijft dat de internationale ge meenschap genoeg bloed en mid delen heeft geleverd om van Kabul meer daadkracht te mogen vragen. Zeven Fransen dood bij neerstorten helikopter PARIJS - Zeker zeven Franse militai ren zijn gedood, nadat zij zaterdag avond met een helikopter in zee waren gestort voor de kust van het West-Afrikaanse land Gabon. Dat heeft de Franse regering gisteren gemeld. Eén militair wordt nog vermist. Kort nadat de helikopter was opgestegen van een landings schip voor de kust, stortte het toe- stel in zee. De oorzaak van het on geval wordt nog onderzocht. Op 2197 meter diepte ontdekten wetenschappers een nieuw soort zeespons. Nieuwe diepzeedieren ontdekt in Australië Zes gedetineerden van Guantanamo Bay vrij WASHINGTON - De VS hebben zes gevangenen van de marinebasis Guantanamo Bay vrijgelaten. De vier Irakezen, een Algerijn en een Afghaan zijn overgebracht naar hun land van herkomst. Dat maak te het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren bekend. In Guan tanamo Bay zitten nog circa 250 mensen vast, van wie er zo'n zes tig op vrije voeten mogen komen. Israël en Harnas leggen voorlopig de wapens neer. JERUZALEM - Na drie weken strijd in de Gazastrook is het Israëlische leger gisteren begonnen met terug trekking uit het Palestijnse gebied. Enkele uren eerder hadden Harnas en andere Palestijnse groeperingen een onmiddellijk staakt-het-vuren van een week afgekondigd. Israël had al besloten sinds gisternacht niet meer te vechten. Een woordvoerder van de strijd krachten liet zich niet uit over het aantal Israëlische militairen dat de Gazastrook verlaat. Jeruzalem stel de eerder niet alle Israëlische troe pen te zullen terugtrekken om te kunnen reageren op eventuele ra ketbeschietingen. Ook zal Israël de Palestijnen vanuit de lucht in de gaten blijven houden. Verder heft De Israëlische regering juicht over de resultaten van de oorlog in Gaza. Veel lijkt die toch niet te hebben veran derd. Wie heeft het bij het rech te eind: de Franse presi dent Nicolas Sarkozy of Chaim Yalin, bewoner van een vlakbij Gaza gelegen kibboets? De eerste toonde zich gisteren bijna optimistisch. „Dit is het begin van onze reis", zei hij in een poging het eind van de oorlog in Gaza voor te stellen als het begin van een nieuwe vredesinspanning in het Midden-Oosten. Chaim Yalin ziet het somberder in. „Het staakt-het-vuren geeft de sleutel te rug aan Hamas. We zijn even ver als voor de oorlog." De afloop van de ongelijke strijd Israël zijn blokkade van het Pales tijnse gebied niet volledig op, zo lang Gilad Shalit niet is vrijgelaten, een Israëlische militair die sinds 2006 in Palestijnse handen is. Volgens Hamas is het Israëlische staakt-het-vuren een grote over winning voor de Palestijnen. In een toespraak die vanaf een mos kee in Gaza-stad werd verspreid, prees de extremistische beweging vooral de Al-Qassam Brigades, de gewapende tak van Hamas, die 'de bezettingstroepen dwongen zich terug te trekken, hun misdaden te stoppen en een eenzijdige wapen stilstand uit te roepen'. Ook Israël ziet zijn offensief als een succes. Volgens de Israëlische premier Ehud Olmert 'zijn de doel stellingen volledig gerealiseerd en meer'. De Israëlische operatie, die op 27 december begon, geldt als de grootste aanval ooit van de joodse staat op de Gazastrook. Aan Pales- ANALYSE door Ad Bloemendaal tussen Israël en Harnas liet zich niet moeilijk voorspellen. Beide partijen zijn onbevredigd uit de oorlog tevoorschijn gekomen, ook al roepen ze nog zo hard dat ze hebben gewonnen. Israël moet proberen in diplomatiek overleg alsnog te bereiken wat het graag wil: een totale stopzetting van de wapensmokkel naar de Ga zastrook. Egypte fungeert daarbij als substituut voor Harnas, waar mee de Israëli's (en het Westen) geen zaken willen doen. Wegens die boycot zag Israël zich zaterdag gedwongen eenzijdig een staakt- het-vuren bekend te maken. De militanten van Harnas en Islamiti- tijnse zijde vielen ongeveer 1300 doden. Israël verloor tien militai ren en drie burgers. Volgens de Israëlische politie wer den gisteren na het staakt-het-vu ren van Harnas toch nog enkele ra ketten afgevuurd op het zuiden Israël eri Harnas kondigden giste- ren eenzijdige wapenstilstanden af. Het Israëlische leger begon daarop met een geleidelijke te rugtrekking uit de Gazastrook. sche Jihad lieten weten dat ze zou den blijven vechten tot alle Israëli sche troepen de Gazastrook zou den hebben verlaten en de grens overgangen zouden worden geo pend. Dat bleek pure bluf. Ze ver schoten nog een aantal raketten en mortiergranaten - louter om een daad te stellen - en kondigden gisteren alsnog een eigen eenzijdig staakt-het-vuren af. Er zijn nu dus twee staakt-het-vu- rens van kracht, met twee soorten voorwaarden. Dat van Harnas geldt voor een week. Binnen die tijd moet het Israëlische leger zich terugtrekken en de grensovergan gen openen. Maar de grenzen van de Gazastrook met Israël en Egyp te zijn voorlopig alleen open voor humanitaire hulp. Een terugkeer naar de situatie van voor de machtsovername door Harnas - met Europese waarnemers en officiële Palestijnse politie aan de grens met Egypte - lijkt op korte termijn uitgesloten. Dat belooft van Israël. Er vielen geen gewon den. Ook braken sporadisch vuur gevechten uit. Maar tot grotere ge vechtshandelingen kwam het niet. Inwoners van het gebied spraken dan ook over een gespannen rust. Velen gebruikten het staakt-het-vu- ren om terug te keren naar huis. Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland zijn, volgens een Britse woordvoerder, bereid oorlogssche pen te sturen voor het controleren op wapensmokkel naar Gaza. nieuwe spanningen. Chaim Yalin, stevig geworteld in de Arbeidspar- tij, lijkt het eens met wat Benja min Netanyahu's rechtse Likud gis teren beweerde, namelijk dat de oorlog Israël weinig heeft opgele verd. Het heeft bijvoorbeeld geen enkele garantie dat er geen wa pens de Gazastrook meer worden binnengesmokkeld. Het blijft daar voor afhankelijk van Egypte, dat in het verleden nooit effectief heeft weten op te treden. Premier Ehud Olmert en minister van Defensie, Ehud Barak, toon den zich dit weekeinde bijna ly risch over de resultaten. Olmert be schouwt de oorlog in Gaza als een revanche voor het ongelukkige re sultaat tegen Hezbollah in 2006. Hamas is een les geleerd die het nog lang zal heugen en Iran en He zbollah weten nu wat ze in de toe komst kunnen verwachten. Israël heeft zijn afschrikking verhoogd, maar de burgers van Gaza hebben daarvoor een hoge prijs betaald. HARARE - Robert Mugabe doet geen concessies meer aan de oppo sitie. Dat heeft de 83-jarige presi dent van Zimbabwe gisteren in een interview met de officiële overheidskrant, de Sunday Mail, gezegd. Mugabe zei dat de opposi tie nog een laatste kans krijgt om deel te nemen in een regering van nationale eenheid. Vandaag spreekt Mugabe met op positieleider Morgan Tsvangirai, die al heeft aangekondigd zich geen rol in een onevenwichtige re gering te zullen laten opdrin- gen.De MDC wil pas aan een coali tieregering deelnemen als er duide lijkheid is over het lot van ontvoer de tegenstanders van Mugabe. Mugabe en Tsvangirai kwamen in september in principe een machts deling overeen. De vorming van een regering liep echter vast om dat beiden azen op het ministerie van Binnenlandse Zaken. SYDNEY - Australische en Ameri kaanse wetenschappers hebben in -fte zee ten zuiden van Australië on bekende soorten zeedieren ont dekt. Zij stuitten tot op vier kilo meter diepte onder meer op zee- spinnen, enorme zeesponzen en grote groepen zeeanemonen. Dat maakten de onderzoekers gisteren bekend. Nooit eerder werd vol gens hen zo diep onderzoek ge daan in de zee bij Australië. OPEN DAG 31 JANUARI 10.30 - 15.00U »"Op mijn 30ste heb ik een carrièreswitch gemaakt: ik koos voor een functie binnen Human Resource Management én de deeltijd opleiding Personeel Arbeid. We werken erg veel met cases die je kunt betrekken op je eigen functie, de vertaling van theorie naar praktijk is heel concreet, Door de opbouw van de lessen en de groepsopdrachten feer ik bovendien erg veel van de ervaringen van medestudenten!" Kom naar de Open Dag en stel je eigen vragen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8