Fijnstofmaatregel is wassen neus Spectaculaire HILTON-aanbiedingen KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 S LUXEMBURG WENEN UTRECHT**** DÜSSELDORF a PZC Maandag 19 januari 2009 I 7 Gemeenten mogen van minister Cra mer van milieu geen scholen, crèches en ver zorgingshuizen meer bou wen vlakbij snelwegen. Maar in de praktijk komt daar wei nig van terecht, voorspellen deskundigen. door Mayke Calis en Frouke Tamsma Het is vrijdagmiddag, vier uur. Over het schoolplein voor de Nutsschool in Maastricht rent een handjevol kin deren. Zestig meter verderop ligt het staartje van snelweg Ai, waar over alle verkeer de stad binnen rijdt. Het monotone geluid van sta tionair draaiende motoren vult het speelplein van de basisschool. Dan springen de lichten op groen. Auto's trekken met luid geraas op. „Dat gebeurt hier dagelijks tussen de veertig- en tachtigduizend keer", zegt Paul Rutten van Klaor Loch, een lokaal initiatief van ver ontruste ouders. Klaor Loch pleit voor een nieuwe school, ver bij de weg vandaan, op een plek waar de kinderen vrij kunnen ademen. Maar het school bestuur en de gemeente hebben anders besloten. De nieuwbouw komt op de huidige plek, pal aan de snelweg. Rutten: „Dan denk je dat we hier uit de problemen zijn als de Ai straks ondertunneld is. Nou, vergeet het maar. De tunnel- mond komt precies ter hoogte van onze school te liggen." Volgens een nieuwe wet van minis ter Jacqueline Cramer van milieu, die vorige week van kracht werd, moeten de Maastrichtse school en ook alle nieuw te bouwen crèches, peuterspeelzalen, verzorgingshui zen en verpleeghuizen, op min stens driehonderd meter afstand van snelwegen komen te liggen. Daar is de uitstoot van schadelijk fijnstof aanzienlijk lager dan dicht bij de weg. Voor provinciale we gen is de minimale grens vijftig meter. De cijfers liegen er niet om. Volgens het RIVM sterven elk jaar tussen de 2300 en 3500 mensen voortijdig door het inademen van fijnstof Bouwen binnen de gestelde gren zen is voortaan alleen nog toege staan als de uitstoot van fijnstof binnen bepaalde waarden blijft. De Nutsschool zal niet het enige openbare gebouw zijn dat de ko mende jaren toch op steenworp af stand van een drukke weg verrijst, voorspellen planologen en milieu deskundigen. Als een gemeente haar zinnen op een bepaalde loca tie heeft gezet, komt de nieuw bouw er toch wel. „Desnoods wor- Auto's rijden in lange rijen over de A10 in Amsterdam langs een school gebouw. De fijnstof die door het ver keer vrijkomt is schadelijk voor de gezondheid. foto GPD/ Hollandse Hoogte den de randvoorwaarden opge rekt", zegt Ivo Stumpe van Milieu defensie. „De Nutsschool bij Maas tricht ligt op 62 meter van snelweg Ai. Maar omdat er verkeerslichten staan, beschouwen gemeente en minister Eurlings de weg ineens als provinciale weg. Daarvoor geldt een grens van vijftig meter en daar valt de school precies bui ten. Waarmee de weg vrij is voor nieuwbouw." Het heeft weinig zin om alleen scholen en verzorgings- en ver pleeghuizen een beschermde sta tus te geven, betoogt longarts en fijnstofexpert Jos Rooijackers van het Nederlands Kenniscentrum Ar beid en Longaandoeningen. „Men sen die langs dergelijke wegen wó nen, zijn pas echt slecht af. De klachten van astma- en bronchi- tispatiënten, één miljoen Neder landers, verergeren door blootstel ling aan fijnstof" De gezaghebbende Gezondheids raad adviseerde het kabinet vorig jaar dan ook woningen eveneens onder de nieuwe wet te laten val len. Terecht, betoogt ook plano loog Martijn Leijten, die voor de TU Delft onderzoek doet naar in frastructurele projecten. „Kinde ren zijn niet het grootste deel van de dag op school, maar thuis. Daar ademen ze de vieze lucht gewoon weer in." Maar de Kamer en Cramer beslo ten anders. Huizen afbreken en ze elders weer opbouwen is te duur en te ingrijpend, is het argument. Volgens Leijten is Nederland veel te -klein om in dit soort zones in te delen. Iedereen woont wel ergens dichtbij: DSM, Schiphol, of het spoor, waar giftreinen overheen rij den. „Het heeft veel meer zin om de bron aan te pakken, de uitstoot te beperken. Zo'n maatregel is voor iedereen effectief, in plaats van voor een kleine groep. Nu moet per geval worden vastgesteld of de school, crèche of zorginstel ling binnen de fijnstofhormen blijft. Maar ieder onderzoek roept weer nieuwe vragen op. Waar komt het fijnstof vandaan? Van au to's en vrachtwagens, of van die nabijgelegen fabriek? Voor je het weet, ben je verwikkeld in een rap portenoorlog." Fijnstof Fijnstof is een vorm van lucht vervuiling waarbij heel kleine deeltjes in de lucht zweven. Die schadelijke deeltjes komen vooral in de lucht door het ver keer. Denk aan de uitstoot van roet uit dieselmotoren, maar ook door de wrijving van rub beren banden met het weg dek ontstaat fijnstof. Wanneer deze fijne deeltjes worden ingeademd, komen ze in de longen terecht en richten daar schade aan. Dat lijdt tot klachten aan de luchtwegen zoals hoesten, een droge keel en aantasting van de longen. Hoe groter de blootstelling en de gevoeligheid voor fijnstof, des te groter het gevaar voor de gezondheid. Mensen met aandoeningen aan de luchtwe gen en hart- en vaatziekten zijn extra gevoelig voor fijnstof en bij hen nemen de klachten toe. Bij kinderen remt fijnstof de ontwikkeling van de longen en ook oudere mensen met een verminderende weerstand zijn er gevoelig voor. Aan de acute gevolgen van fijn stof sterven per jaar tussen de 2300 en 3500 mensen vroegtij dig. Door chronische blootstel ling aan fijnstof kunnen deze aantallen op termijn oplopen tot 12.000 tot 24.000 sterfge vallen. Hebt u ook zo'n zin om er in het nieuwe jaar luxe tussenuit te gaan? Dat kan met KRAS.NL nü waanzinnig voordelig! Want wij hebben speciaal voor u de allerbeste 4- en 5-sterren Hilton Hotels naar de mooiste plekjes van Europa weten in te kopen. En ook nog eens tegen absolute bodemprijzen! Want een 2-daags verblijf in metropool Rotterdam of het schitterende Luxemburg boekt u al vanaf slechts 25! En dat is ook nog eens inclusief uitgebreid en luxe ontbijtbuffet t.w.v. ruim 20! Voordeliger kan toch niet? En wat dacht u van Düsseldorf of Keulen? Maar ook verder weg kunt u waanzinnig voordelig genieten in zo'n luxe Hilton Hotel! Droomt u van wereldsteden als Wenen, Valencia, Praag of Barcelona? Dan is dit uw kans! Want zeker met KRAS.NL boekt u uw favoriete Hilton Hotel tegen de allerlaagste prijzen! Kijk op www.kras.nl/hiltonhotels voor meer scherp geprijsde aanbiedingen. Wij wensen u alvast veel plezier! Aankomstdata: vr., za. en zo. van 23/1 t/m 30/8 Kom naar het natuurrijke Luxemburg! U verblijft in het super-de- luxe 5-sterren Hilton Luxemburg Hotel, op ca. 10 min. rijden van Luxemburg-Stad. De stad ligt op een rotsplateau en wordt doorsneden door de rivieren de Petrusse en de Alzette. Maak een Corniche-wandeling of neem een kijkje in de ondergrondse gangenstelsels (kazematten). Bovendien kent de stad gezellige restaurants en leuke winkels. Ontdek het zelf! Zie www.kras.nl/50561 Aankomstdata: vr., za. en zo. van 23/1 t/m 23/8 Romantisch Wenen! Ontdek deze stad van Sisi, Freud en Mozart! U verblijft in het stijlvolle 4-sterren Hilton Vienna Danube dat aan de rivier de Donau en op ca. 10 min. rijden van het centrum ligt. Het hotel beschikt over een restaurant, lift, sauna, whirlpool en tennisbanen. Wenen is een absolute aanrader! Neem een kijkje bij de Spaanse Rijschool of de Staatsopera. En wat dacht u van Schlöss Schonbrunn, waar keizerin Sissi gewoond heeft? Zie www.kras.nl/50556 Aankomstdata: vr., za. en zo. van 23/1 t/m 30/8 Verblijf waanzinnig voordelig in het 4-sterren Hilton Royal Pare Soestduinen, gelegen in de provincie Utrecht. Het hotel ligt in een rustig park en op slechts 15 min. rijden van de stad Utrecht. Dit luxe hotel beschikt o.a. over een super-de-luxe health- en beautycenter met o.a. binnenzwembad en relaxruimte met voetenbaden. Vanuit Soestduinen wandelt en fietst u zo de natuur in. Bekijk ook een de historische binnenstad van Utrecht. Zie www.kras.nl/50553 Aankomstdata: vr., za. en zo. van 23/1 t/m 30/8 'Shop till you drop?' Kom dan naar Düsseldorf! Want deze stad van de mode kent talloze winkelstraten waarvan de sjieke Königsallee wel de bekendste is! Maar er is meer! Er zijn vele prachtige monumenten te bewonderen zoals de St. Lambertuskirche en de Schlossturm, een kasteel uit 1873. U verblijft in het 4-sterren Hilton Hotel Düsseldorf, op ca. 10 autominuten van het centrum! Dat wordt gegarandeerd genieten! Zie www.kras.nl/50557 Prijzen zijn p.p., o.b.v. 2 personen. Reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/hiltonhotels waarom zou je verder zoeken fkWéèn1" ianuar*1 boek®0 Personen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7