Lance Armstrong is weer verliefd op zijn fiets Dakar Rally is net de marathon van New York Amerikaan maakt ontspannen indruk bij rentree. Deelnemers prijzen sfeer, maar er is ook kritiek. PZC Maandag 19 januari 2009 39 door Edward Swier ADELAIDE - Het wordt, als we Lan ce Armstrong mogen geloven, alle maal anders. „Het is een nieuw tijdperk." De 37-jarige Amerikaan liet in Adelaide weten dat hij, de maniakale mastermind van wel eer, zijn nieuwe periode als cou reur wat meer ontspannen beleeft. „Ik doe dit voor mijn lol. In 2004 en 2005 voelde het toch meer als een baan. Wielrennen was werk geworden. Nu ben ik weer ver liefd, heb ik de passie terug." De nummer 64 in de uitslag van de Cancer Council Classic, een cri terium in Adelaide, maakte de laat ste dagen - ondanks de overweldi gende aandacht - een zeer ont spannen indruk. De grapjes zijn weliswaar weer net zo zoetge vooisd als in het verleden, Armst rong oogt wel degelijk relaxed. „Dat ben ik ook. Omdat ik er zo veel plezier in heb. Ik doe dit voor Dopingtest mijn lol. Ik heb me als vrijwilliger bij Johan Bruyneel en Astana ge meld, krijg hier geen salaris voor. I'm just having a hell of a good ti me." Spanning kende de Comeback Kid wel degelijk. De 51 kilometer be viel hem, vanwege de zakkende zon en het gedrang in de bochten, maar matig. „Ik ben blij dat de eer ste dag over is. Criteriums zijn niet mijn stijl, maar ik heb er wel van genoten." Armstrong voelt de ze dagen 'vlinders', in zijn buik. „Dat is maar goed ook. Als ik dat gevoel nu niet had, dan had ik er niet aan moeten beginnen. Ik ben net zo hongerig en gemotiveerd als in 1998." Destijds maakte Armstrong zijr^ eerste rentree, na behandeling van zijn teelbalkan ker. De Australiërs willen niets liever horen dan dat de zevenvoudig Tourwinnaar ook de Tour Down Under wel even gaat winnen. „Wat denk je? Dat iemand die drieënhalf jaar bier heeft gedron ken en op zijn kont heeft gezeten, zomaar weer de beste is? Ik ben er echter de persoon niet naar om maar een beetje mee te fietsen. Al les heeft een doel. Ik zal me niet verstoppen, geen spelletjes spelen. Als de kans er is om aan te vallen, en ik voel me goed, dan zal ik dat doen. Dat beloof ik." Armstrong is fit. „Ik voel mijn leef tijd niet, praat me dat niet aan. De power is goed, .ik herstel prima, voel me mentaal sterk. Ik heb hooguit iets vaker wat stramme spieren en klim nog niet zo makke lijk als vroeger. Maar dat komt Lance Armstrong maakt in Ade laide zijn rentree in het wielerpe- loton en geniet van elke meter. Robbie McEwen wint het crite rium, Armstrong eindigt als 64e. vooral doordat ik nog iets boven mijn ideale gewicht zit." Angst dat zijn rentree op een mis lukking uitloopt, heeft Armstrong niet. Comebacks van sporthelden als Mohammed Ali en Michael Jor dan werden weliswaar geen suc ces, Armstrong heeft een ander, groter doel. „Het is eerlijk, waar dig. Ik kom niet alleen terug voor de sport. Ik wil de Lives- trong-boodschap uitdragen, het be wustzijn dat kanker een ziekte is die moet worden bestreden, ver groten. Mensen moeten gaan be seffen dat in de 1274 dagen dat ik geen wielrenner was, liefst 27,5 miljoen mensen aan kanker zijn gestorven. Dat is meer dan de hele bevolking van Australië." Dit weekeinde kwam bij wielervol- gers wel weer het besef dat Arm strongs terugkeer, zoals hijzelf ook zonder schroom durft te zeggen, een zegen voor de wielersport is. „Het is goed voor het gevecht te gen kanker dat ik zoveel aandacht krijg, maar ook goed voor de wie lersport." Geen renner kan zo makkelijk en overtuigend over zoveel verschil lende onderwerpen praten. Hoe doordacht, gelikt en Amerikaans zijn showtjes altijd ook zijn, Armstrong horen praten blijft een verademing. De wielersport heeft dat in het Lance-loze tijdperk wel gemist. Overal had en heeft hij een mening over. Obama en Bush kwamen zaterdag tijdens de pers conferentie ter sprake, hij werd de Jezus Christus van het fietsen ge noemd („Ik wist niet dat die kon fietsen"). Ja, zelfs over het verschil tussen wijnflessen met kurk en met een schroefdop, een handels merk van Australische wijn, kon hij wat zeggen. „Het ging over van alles en nog wat, maar ik had er wel plezier in." Lance Armstrong is de afgelo pen maanden, sinds zijn aan kondiging weer te gaan fietsen, al dertien keer gecontroleerd op eventueel dopinggebruik. Sinds zijn verblijf in Australië is bovendien zijn eigen medische controlesysteem van start ge gaan. Anti-dopingexpert Don Catlin, een autoriteit op dat gebied, heeft een testsysteem ontwik keld waaraan Armstrong zich vrijwillig onderwerpt. Het maakt deel uit van Armstrongs verbeten strijd om zijn presta ties - van heden en verleden - te rechtvaardigen en dopingvrij te verklaren. „We zijn ermee begonnen. Het was veel werk om, naast de al bestaande testen van de diver se instanties, een goed eigen testsysteem te ontwikkelen." »- Het is de bedoeling dat Armst rong zich elke drie dagen door Catlin en zijn mensen laat con troleren. Voorlopig is op zijn website - hoewel de Ameri kaan dat bij de bekendmaking van zijn rentree direct verkon digde - nog niks over de testen terug te vinden. „Maar we zijn begonnen! Daar moet een ie der voorlopig even tevreden mee zijn." door Robert-jan Friele BUENOS AIRES - Na twee weken rij den door bergen en woestijnen kreeg de Dakar-karavaan zaterdag een warm welkom bij terugkomst in Buenos Aires. Gerard de Rooy eindigde met zijn vrachtwagen als derde. De boodschap die Arnaud Dubri- say en Dominique Gibon tijdens de laatste etappe uitdroegen, liet aan duidelijk weinig te wensen over. 'We bedanken Argentinië', hadden ze met stift op een stuk karton geschreven en achter de voorruit van hun auto geplakt. Hoewel slechts als 46ste geëindigd, werden ze zaterdag bij aankomst in Buenos Aires bedolven onder Argentijnse journalisten die graag nogmaals wilden horen hoe gewel dig de eerste Dakar in Zuid-Ameri- ka wel niet was geweest. Even daarvoor had de Nederland se motorrijder Robert van Olst het krachtig verwoord. „Het was net de marathon van New York", al dus de 37-jarige Emmenaar, als 78ste geëindigd. „De mensen wa ren behulpzaam en ongelooflijk gastvrij." Van Olst zelf was tijdens pech onderweg geholpen met 'nijptang en ijzerdraad'. Daniël Willemsen - de vijfvoudig wereld kampioen zijspancross eindigde als 21e - nuttigde naar verluidt on derweg een Argentijnse barbecue met enkele toeschouwers. „Je werd overal als een held ontvan gen, ook al hebben ze geen idee wie je bent", aldus de 35-jarige Amsterdammer Marcel Pronk, op zijn motor als 25ste geëindigd. Ter- 1^ De Dakar Rally krijgt lof toege- zwaaid van de deelnemers. De sfeer in Argentinië is geweldig. Toch is er oo"k kritiek. De rally zou te zwaar zijn. wijl zij hun verhaal deden, reed Gerard de Rooy nog wat extra rondjes om het Monument van de Spanjaarden. Honderden Argentij nen juichten de 29-jarige Braban der, als derde geëindigd met zijn vrachtwagen, toe. En zo was iedereen het erover eens dat de Dakar 2009, vanwege terrorismedreiging verhuisd van Afrika naar Zuid-Amerika, qua sfeer onderweg niet te overtreffen valt. Er was ook kritiek. De Dakar in Zuid-Amerika was de zwaarste ooit, en misschien wel te zwaar, ge zien het aantal uitvallers. Van de 116 Nederlanders ,die op 3 januari van start waren gegaan, vielen er 33 uit (verspreid over zeven moto ren, tien auto's en vier vrachtwa gens). In totaal finishten 276 van de 530 voertuigen. De Dakar eiste één dodelijk slachtoffer onder de coureurs. De Franse motorcoureur Pascal Terry (49) kwam niet door een ongeluk om het leven, zo be nadrukte de organisatie. Hij werd, pas na twee dagen, onder een boom gevonden en bleek door een longaandoening te zijn overle den. De motorcoureur Cristobal Guerre ro (48) ligt nog in coma, na te zijn verongelukt in de Chileense woes tijn. Lance Armstrong (midden) is blij met zijn terugkeer in het peloton. foto Dave Hunt/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73