Spert dag van hun leven' geroepen Verkeerde Fin op WK-podium Pol eerste vrouw in Dakar Rally Kimiko Date terug in Australian Open Björndalen weet niet van stoppen PZC Maandag 19 januari 2009 33 ïk in het land om clinics te geven. foto EPA/inzetje"Willem Mieras Petra Dugardein Petra Dugardein is keepster van Willem II. De ploeg is be zig aan het tweede seizoen be taald voetbal. Eerder voetbalde Dugardein bij Zierikzee, WIK'57 en 't Zand. De Tilburgse formatie staat na elf competitieronden op de eerste plaats. FC Utrecht heeft eveneens 21 punten en hetzelfde doelsaldo (+5), maar minder doelpunten voor. Ko mende donderdagavond is in Tilburg de topper tussen de twee koplopers. De Zeeuwse keepster is ook één van de goalies van het Nederlands elftal, dat zich heeft geplaatst voor het Euro pees kampioenschap in Fin land. Dat toernooi begint eind augustus. Dugardein heeft één interland achter haar naam staan. Ze stond in mei 2008 onder de lat in de tweede helft van de oefenwedstrijd tegen China (2-2). - Met het militaire elftal maak te Dugardein al twee wereld kampioenschappen mee. In 2004 won ze in de Verenigde Staten het toernooi, in 2007 eindigde ze in India als vierde met het team. Vanwege die twee WK-deelnames kreeg ze vorig jaar een militaire ereme daille. Eén keer ging de Zierikzeese militair op missie voor Defen sie. In 2004 zat ze zes maan den in Bosnië. ben blij dat ik deze kans heb gekre gen en dat ik hen heb kunnen hel pen", zegt Dugardein. „Kijk, hun niveau is natuurlijk niet vergelijk baar met dat van Nederland. Zij hebben pas vijf jaar de mogelijk heid om te voetballen, terwijl wij allemaal al op ons zesde met de sport begonnen. Maar het is wel mooi om te zien hoe enthousiast ze zijn en hoe trots ze allemaal het nationale shirt dragen." Tot nu toe wordt het Afghaanse vrouwenvoetbal gefinancierd door Duitsland, maar daar komt bin nenkort een eind aan. Dugardein hoopt dat Nederland dan het stokje overneemt. „Het zou mooi zijn als we nog meer kunnen doen. Misschien kunnen we de voetbalsters zelfs een keer naar hier halen en kan mevrouw Ross daar bij helpen. Zij was daar ook voor mee." Petra Dugardein en Jessica Torny gaven in nog lang niet veilige Ka boel niet alleen clinics, ze bezoch ten in de hoofdstad ook het sta dion. „Dat was heel indrukwek kend." Vooral toen de Afghaanse vrouwenbondscoach precies op de middenstip een verhaal over het Taliban-regime vertelde, liepen bij de Zeeuwse de rillingen over het lijf Dugardein: „Juist op 'die plek wer den vrouwen gestenigd, vooraf gaand aan voetbalwedstrijden. De trainer vertelde dat hij wel eens op de tribune had gezeten toen er dcfor de Taliban vrouwen werden binnengebracht. Het publiek be gon te schreeuwen en wilde het stadion verlaten. Maar dat mocht niet, alle uitgangen werden afgeslo ten, men móest toekijken. En hij zei ook dat de vrouwen aan de doelen werden opgehangen..." Zo'n gruwelijke scene komt ook voor in De Vliegeraar van Khaled Hosseini. Clémence Ross, ook aan wezig in het stadion, las na het verhaal van de bondscoach een stukje uit het beroemde boek voor. Dugardein heeft de bestsel ler inmiddels besteld en de ver filming op dvd bekeken. Ze reali seert zich dat er na 2001 veel ver anderd is in het land, maar dat er nog een lange weg te gaan is. Hij toont na een duel nauwelijks emoties. Toch kreeg de Belgische voetbalwereld vorig seizoen ook een andere kant van Mathijssen te zien. Na het overlijden van spits Francois Sterchele gooide du trai ner zijn masker af. Sinds die emo tionele weken in mei wordt Mat hijssen nog wekelijks herinnerd aan Sterchele, die met zijn Porsche op een boom knalde en op slag dood was. De supporters van Club Brugge applaudisseren iedere wed strijd tijdens de 23e minuut (het rugnummer van Sterchele) voor de overleden international. Mat hijssen hoopt diep van binnen dat ze de komende weken ook voor hem blijven klappen. Want dat zou betekenen dat de crisis bij Club Brugge is overgewaaid. Trainer Jacky Mathijssen wint weer eens met Club Brugge. foto EPA „Maar qua leven prefereer ik Turkije. Ook ik ging in Nederland om zes uur eten, liet daarna de hond uit om vervolgens om acht uur de gordijnen dicht te doen. Maar fit leven past me beter. Voormalig international Ugur Yildirim voelt zich bij de Turkse club Kasimpasa beter op zijn gemak dan in Neder land. In De Pers. „Het ziet eruit alsof hij goede resultaten behaalt, maar eigenlijk rijdt alleen Sven Kramer heel hard. En dat uit zo'n grote.groep. Dan vind ik niet dat je het als trainer goed doet." Oud-schaatser Rintje Ritsma haalt in Sportweek uit naar TVM-coach Gerard Kemkers. „In Zweden bestaat de eerste, maand van de voorbereiding, waarmee ik in Malmö begin januari was gestart, louter en alleen uit rennen. We hebben als beesten hele dagen achtereen gelopen." PSV-aanwinst Ola Toivonen over zijn laatste maanden bij Malmö. In AD. „Voor die Oost-Europese meisjes was tennis het middel om te over leven. Ik wist dat ik altijd nog kon terugvallen op een studie, ik ging niet diep genoeg." Tennisster Elise Tamaëla legt uit waarom ze nooit een Grand Slam-toernooi heeft gespeeld. In De Volkskrant. „Hiddink heeft iets tegen mij, anders kun je zoiets nooit zeggen. Ik heb nooit begrepen waarom het niet op een andere manier kon. Die verhalen over een ouderwets systeem met vijf verdedigend in gestelde spelers slaan gewoon nergens op." Zenit Sint-Petersburg-coach Dick Advocaat voelt zich door Guus Hiddink niet voor vol aangezien. In VI. Mika Poutala mocht giste ren op het WK sprint voor bet_eerst in zijn carrière bij een WK op het podium staan. De Finse schaatser ein digde als derde op de 500 me ter. Toch kwam Poutala nooit naar het ereschavot; zijn land genoot Pekka Koskela wél. Poutala kreeg aanvankelijk een tijd van 35,16 seconden achter zijn naam staan, ter wijl Koskela na 35,15 over de finish kwam. De tijd van Poutala werd echter gecorri geerd tot 35,14. Maar zijn coach had dat niet door. Die stuurde Koskela. Mirjam Pol heeft haar gro te doel bereikt. Ze is de snelste vrouw in de 31e Dakar Rally. De motorsportgekke Brabantse beëindigde na veer tien etappes de rally door Zuid-Amerika als 53e, op meer dan 20 uur achterstand van de Spaanse winnaar Mare Coma. Pol (24) voltooide haar derde Dakar. De taaie Bornse reed met het grootste gemak op met ervaren mannelijke cros sers. Ze leidde tot donderdag riant bij de vrouwen in Da kar, maar een navigatiefout in het slot van de tiende etappe leek haar alsnog te nekken. In de twaalfde etappe maakte ze die fout weer goed. RUG De 38-jarige Japanse tennis ser Kimiko Date heeft zich voor het eerst sinds haar afscheid in 1996 geplaatst voor het hoofdtoernooi van de Australian Open. De Azia tische kondigde vorig jaar haar rentree aan. Date won in de derde ronde van de kwalificaties met 7-5 6-1 van de Australische Mirija Mirkovic. In 1994 haalde Da te de halve finales bij het Grand Slamtoernooi in Mel bourne. „Ik ben best wel moe, maar het is een droom voor mij dat ik hier weer mag meedoen." De Noorse biatleet Ole Ei- nar Björndalen heeft dit weekeinde zijn 83e en 84e we reldbekerwedstrijd in zijn lan ge loopbaan gewonnen. De Noor wordt eind januari 35 jaar. De winnaar van vijf olympische en tien wereld titels blijkt echter nog lang niet versleten. In het Duitse Ruhpolding won hij zaterdag de 10 kilometer sprint, giste ren was hij in de sterkste op de 12,5 kilometer achtervol ging- „Ik probeer altijd een perfecte wedstrijd af te leveren. Dit was er weer zo een", zei hij zaterdag. Een dag later had hij zijn goede vorm nog steeds te pakken. 50 Barcelona heeft zaterdagavond Deportivo la Coruna met rui me cijfers verslagen. De koploper in de Spaanse Primera Division won met liefst 5-0, mede dankzij twee treffers van zo wel Samuel Eto'o als Thierry Henry. Lionel Messi had na 21 mi nuten de score geopend. Barcelona heeft een riante voorsprong (15 punten) op de ach tervolgers. De 50 punten uit negentien duels betekenden een record. Nooit eerder had een club in de hoogste klasse van het Spaanse voetbal halfweg zo veel punten. Tot dusverre was Real Madrid met 47 punten (vorig seizoen) recordhouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67