Sport Kanis medaillehoop binnen de baanploeg tijdens Corus behandeld Voor drie toppers is WK al na paar passen voorbij Jan Smeets na twee ronden aan leiding IL WB-zege voor Chardon in Leipzig Kilo goud voor springruiter Zoer Erben Wennemars wil ondanks blessure meedoen aan skate-off. Boksster Schouten verliest van Menzer Hilda Kibet derde bij cross in Spanje Kampense wint in Peking eenmaal goud en twee keer brons. Colfer Casey wint opnieuw in Abu Dhabi Halve finale is het eindpunt voor Li Jiao Debutant houdt aan eerst twee partijen anderhalf punt over. PZC Maandag 19 januari 2009 29 LEIPZIG - Wereldkampioen IJs brand Chardon heeft gistermiddag op het concours hippique van Leipzig de wereldbekerwedstrijd voor vierspannen op zijn naam ge bracht. De menner uit Den Hoorn bleef in een spannende finale de Zwitser Daniel Würgler iets meer dan drie seconden voor. Door zijn zege achterhaalde Chardon de Hongaar Jozsef Dobrovitz in het al gemeen'klassement. LEIPZIG - Springruiter Albert Zoer heeft zaterdag overtuigend het - kampioenschap van Leipzig ge wonnen. Bij het op één na belang rijkste concours van het tweedaag se wereldbekerevenement kwam Zoer met zijn paard Sam tot een tijd van 39,95 seconden. Het lever de hem een kilo goud op met een dagwaarde van ongeveer 20.000 euro en hetzelfde bedrag in bank biljetten. door Maarten van Helvoirt MOSKOU - Met ploegarts Gé van Enst filosofeert schaatscoach Jac Orie van de DSB-ploeg zo nu en dan over de Bayesiaanse statistiek, een waarschijnlijkheidstheorie. „Stel, in een ziekenhuis komt ie mand binnen met een rare ooraan doening die maar één op de twee miljoen mensen heeft, en dan komt er vijf minuten later nog ie mand met zo'n aandoening. Die kans is zo klein, maar het komt wel opvallend vaak voor." Dat drie Nederlandse topsprinters bij het WK sprint in Moskou al op de eerste afstand op hun snufferd gingen, is net zo 'Bayesiaans' wilde hij maar zeggen. „Ik kan me niet herinneren dat het ooit eerder is gebeurd." Voor zowel zijn eigen pupillen Annette Gerritsen en Ste fan Groothuis als TVM'er Erben Wennemars waren de medaille kansen zaterdag meteen verkeken. Gerritsen en Wennemars raakten in de tweede bocht van de 500 me ter in onbalans en vielen. Gerrit sen werd gediskwalificeerd en Wennemars afgevoerd naar het zie kenhuis. Groothuis, kanshebber voor de wereldtitel, was de schle miel van de dag. Hij bleef al na twee passen met zijn punt in het ijs steken en kukelde op z'n knie ën. „Mijn eerste reactie was op staan en vol doorgaan. Pas na een paar meter dacht ik: Lag ik nou se rieus net op het ijs? Nee, het is niet gebeurd, het is niet gebeurd." Nog voor de finish kwam het be sef dat het wél was gebeurd, maar de Nederlands kampioen perste er toch nog 38.06 uit, een tijd waar bij de vrouwen alleen wereldkam pioene Jenny Wolf onder bleef Orie baalde stevig, maar was niet met stomheid geslagen. „Als ik eer lijk ben, zijn de starts van Stefan niet stabiel. Zeventig procent wel, dertig procent niet. We werken er hard aan om dat te verbeteren." De val van Gerritsen was volgens hem pure pech. Althans dat wilde hij vooral Gerritsen doen geloven. „Als ik er een punt van ga maken, gaat het doorwerken op haar." Erben Wennemars, in zijn voor gaande negen WK's nooit lager dan de zesde plaats geëindigd, werd na zijn val kermend per bran card van het ijs gedragen. Hij vrees de zelf voor een spierscheuring of misschien wel een gebroken heup, maar dat bleek reuze mee te val len. Zijn linkerbeen had niet meer dan een opdoffer gehad. In het zie kenhuis van Moskou sprak hij al weer vol bravoure dat hij morgen in Thialf aan de skate-off voor het WK allround ging meedoen, maar bij aankomst op Schiphol bleek gis teren alles in zijn onderlijf stram. Het WK sprint in Moskou ver loopt voor drie topsprinters de sastreus. Erben Wennemars, Ste fan Groothuis en Annette Gerrit sen gaan onderuit. DÜSSELDORF - Boksster Esther Schouten heeft zaterdagavond in Düsseldorf haar meerdere moeten erkennen in tweevoudig wereld kampioene Ina Menzer. De 31-jarige uitdaagster uit Hoorn verloor na een moedige partij op punten (3-0) van de drie jaar jon gere Duitse, die haar kampioens gordels van de WBC en WIBF voor de twaalfde keer met succes verdedigde. SEVILLA - Atlete Hilda Kibet is giste ren bij een internationale veldloop in de buurt van Sevilla als derde geëindigd. De Europese kampioe ne moest twee Keniaanse loop sters laten voorgaan. Florence Kip- lagat won de race in 26 minuten en 14 seconden. Paulin Kno- rikwiang eindigde op zes tellen als tweede. Kibet bereikte de streep met negen seconden achterstand. door Peter van Leeuwen PEKING - De rol van boegbeeld ligt haar niet. Baanwielrenster Willy Kanis opereert het liefst in de scha duw, maar is na het afscheid van Theo Bos wel de belangrijkste Ne derlandse troef op de piste. Bij we reldbekerwedstrijden dit weekein de in Peking was de "Kampense goed voor eenmaal goud en twee bronzen plakken. Samen met Yvonne Hijgenaar zorgde ze zaterdag op de teams print voor het enige Oranje-succes op de piste waar tijdens de Olym pische Spelen vooral veel misging. Marianne Vos was de enige Neder landse vertegenwoordiger die afge lopen zomer op de baan niet aan de hoge verwachtingen ten onder ging. Maar de Brabantse winnares van de puntenkoers heeft al aange- ABU DHABI - De Engelse golfer Paul Casey heeft gisteren in stijl voor de tweede keer het kampioen schap van Abu Dhabi gewonnen. Met een totaal van 267 slagen ver beterde hij het baanrecord. De Duitser Martin Kaymer en de Zuid-Afrikaan Louis Oosthuizen eindigden als tweede. Robert-Jan Derksen sloot het toernooi af op een 32e plaats (278 slagen). geven de wereldkampioenschap pen eind maart in Polen te laten schieten. Veld en weg hebben dit jaar voorrang. Kanis en Hijgenaar verschenen in Peking voor de tweede keer dit sei zoen samen aan de start bij een wereldbekerwedstrijd, voor de tweede keer ook wonnen ze de teamsprint. Het twee jaar geleden bij de WK in Palma de Mallorca geïntrodu ceerde onderdeel leverde het kop pel toen zilver op. Vorig jaar lieten Kanis en Hijgenaar bij de WK in Manchester de teamsprint schie ten. Het paste niet in de olympi sche voorbereiding. Maar Kanis gaf al eerder aan dat ze dit jaar alle kansen op medailles wil aangrij pen. Willy Kanis is het boegbeeld van de Nederlandse baanploeg. De Kampense wint bij de wereldbe kerwedstrijd in Peking een keer goud en tweemaal brons. VELENJE - De halve finale van de Sloveense Open is voor tafeltennis ster Li Jiao het eindpunt gewor den. De Nederlandse verloor daar in zaterdag van de Chinese Ying Fan met 4-0 (8-11 6-11 8-11 8-11). Fan verloor in Velenje op haar beurt de eindstrijd van landgenote Zhen Cao: 3-4. Bij de mannen ging de eindzege naar de Chinees Shuai Hao. Op het onderdeel keirin veroverde ze gisteren nog brons, achter de Li touwse Simona Krupeckaite en de Chinese Shuang Guo. Hijgenaar eindigde als zevende. Kanis had vrijdag ook al brons gewonnen op de sprint. Bij de mannen was Teun Mulder zaterdag goed voor brons op het onderdeel keirin. De voormalig we reldkampioen moest het pas 20-ja- rige Maleisische talent Azizul Hasni Awang en de Fransman Gre gory Bauge voor zich dulden. Een dag later bleef Mulder in het sprinttoernooi steken in de kwart finales. De Australiër Shane Perk ins, later winnaar van het brons, was te sterk. Mulder had in de kwalificaties de zevende tijd (10,333) gereden. Debutant Yondi Schmidt kwam er niet aan te pas, hij strandde met de 31e tijd (10,861) in de kwalifica ties. Bauge won uiteindelijk het goud op het koningsnummer van de piste. voerd zijn slechts twee relatief on beduidende spelers gestraft. Dat ge beurde in 2004 toen Shaun Press (Papoea Nieuw-Guinea) en Bobby Miller (Bermuda) de dopingcontro le negeerden tijdens de olympiade Sjirov:.'Stop met het neerhalen van onze intellectuele sport' van dat jaar. Al hun uitslagen wer den ongeldig verklaard. Ivantsjoek, die in 1996 het Hoog ovens toernooi (nu Corus) won, zal in Wijk aan Zee met een goed verhaal moeten komen, wil hij zijn straf ontlopen. De Fide heeft in 2001 controles ingevoerd om in het gevlei te komen bij het IOC, die een sportbond alleen erkent als het dopinggebruik bestrijdt. Schakers zijn uiteraard geen epo-gebruikers, omdat ze niks heb ben aan extra spierkracht, maar ze zouden wel gebaat zijn bij bèta blokkers om hun zenuwen in be dwang te houden. Als een schorsing wordt uitgespro ken zal dat vermoedelijk pas na het evenement in Wijk aan Zee zijn. Mocht ivantsjoek worden ge straft, dan is het niet ondenkbeel dig dat een nieuwe rel in de schaakwereld is geboren. De Spaanse grootmeester Alexei Sjirov heeft in een open brief aan de Fide al krachtig protest aangete kend tegen een mogelijke uitslui ting van de Oekraïner. Hij heeft an dere grootmeesters opgeroepen uit de Fide te stappen als Ivantsjoek wordt aangepakt. „Stop met het neerhalen van onze intellectuele sport", aldus Sjirov. In het verleden heeft ook Jan Tim man zich kritisch uitgelaten over de controles. Ook de organisatie van Corus Chess is niet blij met de hoorzitting tijdens het toernooi. Toernooidirecteur Jeroen van den Berg heeft zijn ongenoegen ken baar gemaakt bij de Fide. „Meer kunnen we niet doen. Ik ben er ongelukkig mee dat één van de sterkste spelers tijdens ons toer nooi op die manier uit zijn concen tratie wordt gehaald. Bovendien lo pen we de kans dat alle publiciteit zich richt op de zaak-Ivantsjoek in plaats van Corus Chess. WIJK AAN ZEE - Jan Smeets gaat na twee ronden zowaar aan de lei ding in het Corus-schaaktoernooi. De 23-jarige debutant, die in Wijk aan Zee dé laagste elo-rating van al lemaal (2601) meebrengt, hield aan zijn eerste twee partijen in het hoofdtoernooi anderhalf punt over. De prof geworden economie student versloeg zaterdag de Oek raïense favoriet Vassili Ivantsjoek (2779) met zwart en weerde een dag later met wit de aanval van het Noorse wonderkind Magnus Carlsen bekwaam af Smeets deelt de eerste plaats met de Slowaak Sergei Movsesian en de Oekraïner Sergej Karjakin. Daar kwam wel enig geluk bij kijken. Zaterdag mis te Ivantsjoek in het middenspel een potentieel winnende voortzet ting. Tot opluchting van Smeets greep hij het verkeerde stuk, waar door zwarts grootste problemen meteen voorbij waren. Bovendien dacht zijn opponent zo lang na over die bewuste 23e zet dat hij na derhand in tijdnood kwam en de limiet overschreed. Gisteren kwam Smeets remise overeen met diens landgenoot Ser gej Karjakin. Daartoe werd na 36 zetten besloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63