Sport Shani Davis in de voetsporen van Eric Heiden Kwestie Ivantsjoek Team Delta Lloyd optimistisch naar China Coach moet Simon Kuipers bij de les houden voor brons. Lars Boom doet ondanks pech vertrouwen op Schaker weigerde in oktober dopingcontrole in Dresden. 28 1 Maandag 19 januari 2009 PZC Simon Kuipers (rechts) in zijn rit op de 500 meter tegen Kyou-Hyuk Lee. foto Olaf Kraak/ANP door Maarten van Helvoirt MOSKOU - Als Barack Obama hem vraagt morgen naar zijn inaugura tie te komen, zal schaatser Shani Davis gehoorzamen. De aanstaan de president van Amerika en de kersverse wereldkampioen sprint kennen elkaar al zö'n drie jaar. Toen Davis in Turijn olympisch kampioen werd, belde Obama (toen nog senator van Illinois) hem op om hem te feliciteren. Beiden zijn ook opgegroeid in de zwarte wijk High Park in Chicago. Dat verbroedert. „Maar hij weet ook dat schaatsen voor mij op nummer één komt." Davis heeft na zijn succes in Mos kou namelijk nog een missie te vol tooien dit seizoen: goud bij de WK afstanden in Vancouver, liefst twee keer. Davis flikte wat vóór hem alleen zijn landgenoot Eric Heiden lukte: wereldkampioen allround én we reldkampioen sprint worden. Da- vis deed beide zelfs in Moskou. ROUBAIX - Pech met zijn schoenen voorkwam gisteren een hoofdrol voor Lars Boom in de wereldbeker wedstrijd in Roubaix. Ondanks de ze tegenslag deed de wereldkampi oen veldrijden vertrouwen op met het oog op de wereldtitelstrijd over twee weken in Hoogerheide. „Zonder die pech doe ik mee voor de overwinning", zei hij. Halverwege de wedstrijd kreeg Boom twee stukjes hout in zijn schoenen, waardoor hij zich niet meer aan zijn fiets kon vastklik- ken. Erwin Vervecken behaalde zijn tweede wereldbekerzege van dit seizoen voor de Tsjech Zdenek Stybar en zijn landgenoot Sven Nys. Boom werd zesde. „Bij het WK allround in 2005 had ik voor de tien kilometer zes secon den achterstand op de nummer één. Dat ik toen toch kampioen werd, gaf me het vertrouwen dat ik het nu weer kon." De Amerikaan was als nummer vier de slotdag ingegaan en na drie afstanden stond hij nog steeds 'slechts' derde, net voor Simon Kui pers, de uiteindelijke winnaar van het brons. Met een baanrecord op de duizend meter (1.08.66) voerde hij de druk op en die werd klasse mentsleider en wereldkampioen van de laatste twee jaar Kyou-hyuk Lee fataal. Hij viel. Nummer twee Keiichiro Nagashi- ma kwam 0.16 seconde tekort op Davis. Toen Lee viel, zag DSB-coach Jac Orie direct dat bij Simon Kuipers de aandacht verslapte. „Hij was een rekensommetje aan het ma ken, want hij vroeg me wat de tijd van Pekka Koskela was op de dui zend meter." De Fin stond na drie afstanden slechts 0,01 seconde achter op de Nederlander én is wereldrecord houder op de kilometer. Orie: „Ik gooide er meteen een paar kracht termen uit' hij mocht alleen maar met zijn eigen rit bezig zijn." Zater dag was zijn voorbereiding op de 500 meter ook al ruw verstoord. Door eerst de buiteling van zijn ploeggenootje Annette Gerritsen, vervolgens de val van Erben Wen- nemars en even daarna het gestun tel bij de start van ploeggenoot Ste fan Groothuis. „Het kostte me moeite gefocust te blijven. Ik wist dat Erben op het ijs lag, maar ik wilde het niet zien. Voor hetzelfde geld had hij zich in zijn been ge sneden en lag hij in een grote plas bloed. Omdat het even duurde, Margot Boer is tevreden met vierde plaats Margot Boer greep bij het wereldkampioenschap sprint net naast een me daille. Toch voelde de vierde plaats voor de Nederlandse schaatsster niet vervelend. „Ik ben hartstikke tevreden", zei de rijdster van DSB. „Ik heb echt een goed toernooi gereden, meer zat er niet in." De Chinese Beixing Wang won de wereldtitel. Titelverdedigster Jenny Wolf pakte zil ver. - Boer kon in een rechstreekse confrontatie met Jing Yu op de afsluitende kilometer de achterstand van bijna een seconden niet goed maken, al won ze wel: 1.16,66 om 1.16,77. Daarmee werd ze derde op de 1000 me ter, de afstand die ze zaterdag als snelste aflegde. „Beide1 keren ging het supergoed. In maart hoop ik bij de WK afstanden nog beter te zijn", zei ze. Anni Friesinger was gisteren met 1.16,01 de beste. Wang noteerde met 1.16,40 de tweede tijd. De resultaten van Boer in Moskou geven haar vertrouwen. „Ik eindig op de eerste plek na het podium. Ik kom steeds dichterbij, op die positieve manier kun je het ook bekijken." Laurine van Riessen eindigde als tiende in het algemeen klassement. Ze sloot het WK af met de vijfde tijd op de 1000 meter: 1.16,81. Natasja Bruintjes werd twaalfde in de eindstand, na dat ze 1.17,53 noteerde op de slotafstand. Annette Gerritsen werd zater dag na haar 500 meter gediskwalificeerd. bleef ik steeds maar weer mijn ei gen race in mijn hoofd afdraaien." De 35/44 die hij liet klokken was een goede basis. „Het was een raar WK, maar ik ben er blij mee." Bij Shani Davis sloeg voor het toer nooi lichte paniek om het hart. Tij dens een wedstrijd in de Verenig de Staten, vlak voor het WK, was het klapmechanisme van zijn schaats stukgegaan. Een Neder landse journalist hielp hem uit de brand door bij schaatsfabrikant Maple nieuwe onderdelen ('brug gen') op te pikken en mee te ne men naar Rusland. „Davis rijdt met schaatsen van tien jaar oud - daar zweert hij bij - en die onder delen kan hij in Amerika niet meer kopen. Ik was slechts de koe rier", zei Harm van der Pal. Op merkelijk: de Fries werkt voor de mediatak van TVM, de ploeg van Erben Wennemars en Sven Kra mer. Davis zal er volgende maand bij het WK allround niet bij zijn. De wetenschap dat Kramer op dit mo ment ongenaakbaar is én zijn zucht naar nieuwe uitdagingen zorgde dat hij zich volledig op het sprinten stortte. Met succes. SINGAPORE - Team Delta Lloyd is gisteren vol optimisme begonnen aan de vierde etappe in de Volvo Ocean Race. De nummer zeven en laatst van het klassement in de zeil race om de wereld kon de goede bedoelingen kort na de start in Sin gapore evenwel nog niet meteen in daden omzetten. Het Neder landse jacht ging als zevende om de laatste benedenboei om daarna richting open zee te varen. De vierde etappe voert de vloot over 2500 zeemijlen naar het Chi nese Qingdao, waar in augustus vo rig jaar het olympisch zeiltoernooi werd afgewerkt. Het grootste deel van de tocht zullen de zeven jach ten aan de wind varen. Daarbij gaat het flink waaien bij een ruige zeegang, wat een aanslag is op mens en materiaal. „Het wordt een race van pushen en op tijd remmen om de boot heel te houden", liet de Spaanse schipper Roberto Bermudez de Castro weten. „Het belangrijkste is dat we heelhuids aankomen en niet als laatste. We hebben een aantal nieuwe jongens aan boord die veel ervaring meebrengen. Ik verwacht veel van hen." Frits Koek is één van de nieuwe mannen. De Utrechter adviseerde Team Delta Lloyd in de eerste drie etappes ach ter de schermen als walnavigator, maar de meteoroloog is nu zelf aan zet. door Govert Wisse WIJK AAN ZEE - Vassili Ivantsjoek, dé favoriet voor de eindoverwin ning tijdens Corus Chess, hangt een schorsing van twee jaar boven het hoofd. De 39-jarige Oekraïner weigerde in oktober tijdens de Schaakolympiade in Dresden, mee te werken aan een dopingcontrole. Ivantsjoek moet woensdag in Wijk aan Zee (hotel Zeeduin) tij dens een hoorzitting op het matje verschijnen van de dopingcommis- sie van de wereldschaakbond Fide. Het niet meewerken aan een do pingcontrole staat gelijk aan een positief plasje. Ivantsjoek, de num mer drie van de huidige -wereld ranglijst, moet zich verantwoor den voor zijn weigering in Dres den. Hij laat zich in Wijk aan Zee bijstaan door een advocaat. De even geniale als wisselvallige schaker moest in Dresden na de verloren match tegen Amerika, die Oekraïne een medaille kostte, met zijn teamgenoten op de controle verschijnen. Ivantsjoek ging volle dig uit zijn dak en bekoelde zijn woede met zijn vuisten op een be tonnen pilaar. Daarna verliet hij witheet de speelzaal. De Fide laat het er niet bij zitten. De schaakwe reld houdt de adem in, omdat nog nooit een topschaker betrokken is geweest bij een dopingaffaire. Sinds de FIDE controles heeft inge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62