Een nieuw jaar, Oude problemen bij herstart PSV 'Feyenoord heeft hulp fans nodig' Feyenoord-aanvoerder Van Bronckhorst weet het even niet meer Spelers zien nogal op tegen bekerduel met Heerenveen in de Kuip. m stil AZ hervat competitie met een overwinning en zonder tegentreffers. FC Twente wint, gelijkspel NAC Wisselvalligheid en gebrek aan rendement breken ploeg weer op. 26 Maandag 19 januari 2009 PZC TOPSCORER EREDIVISIE 1. El Hamdaoui (AZ, foto) 15 2. Demouge (Willem II) Berg (FC Groningen) 13 Gertjan Verbeek foto ANP jUBBEGA - „Mijn afscheid van Feye noord was beter voor de club. Ik neem het grootste deel van de spe lersgroep ook niets kwalijk. Dat het me niet lukte met een paar spe lers een relatie op te bouwen, re ken ik mezelf ook aan. Maar nu is het tijd dat de fans weer achter de ploeg gaan staan." Dit zei de ontslagen Feyenoord- trainer Gertjan Verbeek dit week einde na het grootse eerbetoon dat hem ten deel viel tijdens SC Hee- renveen-Feyenoord van vrijdag avond (3-1). Feyenoord- én Heeren- veen-fans scandeerden zijn naam. „Dat was heel fijn om te zien. Ik heb ook veel brieven gehad, e-mails, er zijn mensen bij me aan de deur geweest... echt geweldig." Dat de fans "zich tégen de ploeg keerden, omdat de spelers hun trai ner wegstemden, vond Verbeek jammer. „Feyenoord is een prachti ge club en zal nu zonder mij de aansluiting bij de Nederlandse, en misschien later wel de Europese top moeten zoeken. Daarbij is de steun van het publiek heel erg hard nodig." „Ik ben de personificatie van het beleid van de Feyenoord-top, die mij vroeg veranderingen door te voeren. Maar misschien waren die veranderingen te groot voor de groep van Feyenoord op dit mo ment. Nogmaals: met een groot deel van de spelersgroep heb ik pri ma samengewerkt, met een klein deel was dat wat-moeizamer." door Hans Leber HEERENVEEN - Giovanni van Bron ckhorst had het vrijdagavond te kwaad. In de gang bij de kleedka mers van het Abe Lenstra-stadion, waar de Feyenoord-selectie wacht te omdat de supporters hun spe lersbus niet lieten vertrekken, maakte de aanvoerder een aange slagen indruk. „Ik weet het even niet meer." De Feyenoord-selectie vond het heel zwaar om de wedstrijd in en tegen Heerenveen te spelen zon der de steun van hun eigen fans. Van Bronckhorst: „We weten echt niet waar we dit aan te danken hebben. Tussen de trainer (Ver beek) en de groep werkte het ge woon niet meer, dat is in de stem ming tot uitdrukking gekomen. Dat we niet hard willen werken wordt het hele seizoen al beweerd, maar daar gaat het niet over, ieder een wil keihard werken." De aanvoerder meldde zich vrij dagnacht bij de fans om begip te kweken, samen met Kevin Hof land en Roy Makaay. Over Hof land werd de afgelopen week be kend dat hij het was die zich meld de bij een van de commissarissen van Feyenoord om de slechte rela tie tussen de spelersgroep en Ver beek aan te kaarten. Hij deed dit echter namens de selectie, en niet op eigen houtje. Van Bronckhorst: „Kevin zit er ook doorheen, wil ook graag dat dit ophoudt, net als wij allemaal." Inmiddels is wel zo'n beetje be kend dat lang niet alle spelers de trainer naar huis wilden sturen. De groep wilde na de stemming echter wél als geheel optreden en naar buiten toe geen gespleten in druk maken. Dat zou alleen maar extra onrust geven, was de gedach te er achter. Inmiddels zien de spelers nogal op tegen de wedstrijd van morgen, in eigen huis tegen SC Heerenveen voor de KNVB-beker. Van Bronck horst wilde ook vrijdagavond geen details prijsgeven over de proble men tussen Verbeek en de groep. „Omdat de spelers én de trainer verantwoordelijk zijn voor wat er is gebeurd. Daar hoort geen mod dergooien bij, klaar. Als iemand mij kan vertellen wat ik kan doen om de fans weer achter de ploeg te krijgen, de rust terug te breng en, dan doe ik dat direct. Ik ben ten einde raad. Hiervoor ben ik ook helemaal niet opgeleid. Ik ben ook maar een gewone voetballer." Giovanni van Bronckhorst (rechts) gaat neer in het duel met Heerenveen: „Ik ben ten einde raad." foto Vincent Jannink/ANP door Theo Brinkman VOLENDAM - Eén naam scandeer den de AZ-supporters, toen hun favorieten in Volendam van het veld stapten. Sergio Romero was voor even hun held. Dat zei iets over de vrij zouteloze wedstrijd (0-2) waarin geen spelers uitblon ken, maar het was ook de verdien ste van Romero zelf De Argentijnse keeper kwam vijf minuten voor tijd met een feno menale redding op de proppen. Een kopbal van Tim Bakens die in de uiterste hoek leek te verdwij nen, werd door de lange arm van Romero alsnog uit het doel getikt. De vogelverschrikker van de pam pa's, een bijnaam die hij dankt aan zijn nogal ruim zittende keepers outfit, kon tevreden zijn. Hij veeg de de rubberen korreltjes van het kunstgrasveld van zijn blote arm, trok nog eens aan zijn lange broekspijpen en ging weer onder de lat staan. Zo was Romero er helemaal zelf verantwoordelijk voor dat AZ wéér zonder tegengoal van het veld stapte. Dat was dit seizoen al weer de dertiende keer in achttien wedstrijden. De laatste zeven duels werden allemaal met 1-0 of 2-0 gewonnen. Een dissonant was de oefenwedstrijd tegen AGOW (3-3), afgelopen maandag. Eén van die drie goals viel in de eerste helft, toen Romero op doel stond. „Foutje", vond ook de Argentijn, die op het moment dat Dries Mer- tens scoorde even aan iets anders dacht. „Ik dacht alleen maar 'hoe kom ik zo snel mogelijk onder de warme douche'", lachte Romero. Dit keer ble^f hij wel tot het einde scherp, al was het ook in Volen dam bepaald geen lekker weer. En zo ging AZ in het nieuwe jaar op dezelfde voet verder als voor de winterstop. Afgezien van een noodgedwongen ingreep in de de fensie (de geblesseerde Niklas Moi- sander werd vervangen door Kew Jaliens) stuurde Louis van Gaal het zelfde elftal het veld in als eind de cember. Ari stond dus naast Mou- nir el Hamdaoui opnieiiW in de spits. Moussa Dembele is welis waar terug van zijn knieblessure, maar moet volgens de trainer op AZ mag niet in rood-wit »- AZ speelde de uitwedstrijd te gen Volendam in witte shirts waar de spelers altijd de war- ming-up in doen. Scheidsrechter Roelof Luinge gaf geen toestemming in de ei gen rood-witte shirts te spelen. „Vreemd dat de ene club hier wel in rood-wit mag spelen en de andere niet", zei Louis van Gaal. De coach doelde op Ajax, dat in Volendam wel in het eigen shirt speelde. zijn beurt wachten. „Dembele is nog niet helemaal wedstrijdfit. Hij heeft tegen NEC een invalbeurt ge had, daarna tegen AGOW en nu weer. Dat wil nog niet zeggen dat hij klaar is om negentig minuten te spelen. Bovendien staat er nu een spits in het elftal die bijna één op één loopt." Ari, de aanvaller waar Van Gaal aan refereerde, was ook in Volen dam weer belangrijk. De Brazili aan zette AZ na dik tien minuten op voorsprong. Hij klopte Jeroen Verhoeven met een lepe kopbal, die met een boogje over de doel man heen ging. Verdediger Hen- nie Schilder mocht het zich aanre kenen dat hij het Ari niet wat lasti ger maakte. Met de vroege openingstreffer was het duel al zo goed als gespeeld. Volendam bleef nog wel in de wed strijd, maar kon het AZ nauwelijks moeilijk maken. De hekkensluiter mocht bovendien van geluk spre ken dat een vrije trap van Demy de Zeeuw op de paal belandde. Een kwartier voor tijd besliste Da vid Mendes da Silva de wedstrijd. Na mooi voorbereidend werk van De Zeeuw maakte hij er met een bekeken schot 0-2 van. „Ik ben heel tevreden over het re sultaat, maar we hebben hier niet het niveau gehaald dat we de afge lopen week op de training wél haalden", vond Van Gaal. „Maar dat heeft waarschijnlijk ook te ma ken met Volendam. Dat heeft ge durfd gespeeld. Wij hadden daar meer van moeten profiteren." AZ begint het nieuwe jaar met een overwinning op Volendam (0-2). De koploper haalt niet het gewenste niveau, maar houdt wel weer de nul. RIJSWIJK - Van de subtoppers die zaterdagavond in actie kwamen in de eredivisie boekte alleen FC Twente de volle winst. De Ensche- deërs wonnen met 2-1 van Vitesse. NAC Breda gaf in blessuretijd twee punten weg tegen FC Utrecht: 1-1. Twente dankte dezege aan de Deen Kenneth Perez die in de 73e minuut het debuut van Theo Bos als trainer van Vitesse verpestte. NAC leek lang op weg naar de overwinning door een doelpunt van de jarige Patrick Zwaanswijk. In blessuretijd maakte Tom Ca- luwé alsnog gelijk. ADO Den Haag en Heracles Alme lo speelden gelijk (2-2). De Graaf schap versloeg Willem II met 1-0 dankzij een prachtig doelpunt van debutant Ben Sahar. door Frank van den Heuvel KERKRADE - Wat een frisse herstart had moeten zijn, het begin van de eindspurt richting Champions Lea gueplaatsen, werd een bittere con frontatie met bekende problemen. PSV liet bij Roda JC, de nummer zestien van de eredivisie, twee punten liggen en de manier waar op dat gebeurde had een hoog deja vu-gehalte. In de laatste wedstrijd voor de win terstop, thuis tegen FC Twente, viel PSV na rust ver-terug, gisteren gebeurde precies hetzelfde. Wissel valligheid loopt als een rode draad door het seizoen van de landskam pioen. Een korte vakantie en een trainingskamp in La Manga heb ben daar geen verandering in kun nen brengen. „Dan is het subliem, in een andere fase weer onder de maat", ver zuchtte Huub Stevens na afloop. Subliem was misschien wat over dreven, goed was het inderdaad wel zoals PSV in de eerste helft speelde. Roda JC had niets in te brengen. PSV liet de thuisploeg achter zich aan hollen en creëerde een hele serie kansen. Maar ook hier doemde alweer snel een struc tureel manco op: een gebrek aan rendement. Dinsdag won PSV met grote cijfers (7-1) van eerste-divisie- club MW, maar desondanks mop perde Stevens over de slagkracht van zijn spitsen. Gistermiddag was de onmacht nog veel schrijnender. Danko Lazovic was volop in be drijf in Kerkrade, was bij veel aan vallen betrokken, maar als eindsta tion faalde hij. Als PSV had gedaan wat het moest doen, was de wedstrijd bij rust be slist geweest en had het zich best Huub Stevens: 'Dan is het subliem, in een andere fase weer onder de maat' een terugval kunnen veroorloven. Bij 0-0 niet. Roda JC, mak en ge dwee voor rust,_ ging er tegenaan. De duels werden nu niet ge-~ schuwd en de ploeg ging verder naar voren voetballen. PSV raakte meteen in de war. Invaller-doel man Cassio Ramos, vervanger van de 's ochtends ziek geworden Andreas Isaksson, was voor rust slechts één keer getest (kopbal Janssen), maar moest plotseling aan de bak. PSV heeft dan onvoldoende corri gerende en sturende spelers. De ploeg laat het gebeuren dat de op ponent de regie in handen neemt en is niet meer in staat om de wed strijd een wending te geven. PSV kwam nog wel op voorsprong via een onterecht gegeven straf schop, die Simons met het nodige geluk voorbij doelman Castro kreeg. Vijftig seconden duurde de voorsprong. Bij de eerstvolgende aanval van Roda JC maakte Cassio Ramos een fout van jewelste. De Braziliaanse belofte kwam zo on beholpen uit, dat Willem Janssen zomaar mocht binnenkoppen: 1-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60