Zege komt voor Club Brugge a 'Afghaanse speelsters ha Wim gaf de voorzetten en wij kopten ze in 32 1 Maandag 19 januari 2009 PZC KV Mechelen wordt verslagen en dus mag Mathijssen blijven. KNVB-icoon Wim Jagt neemt afscheid van de voetbalbond. Zierikzeese keepster Petra Dugardein gaf voetbalclinics in Kaboel. door Barry van der Hooft DEN HAAG - De aanvoerder zat ge blesseerd op de tribune, de topsco rer zat naast hem en de trainer voelde de druk op zijn schouders. Bij een nederlaag tegen KV Meche len was het voor Jacky Mathijssen einde verhaal geweest als trainer van Club Brugge. Zijn ploeg boek te echter een 3-0-zege, waardoor hij nog steeds in dienst is bij één van de grootste clubs in België. Ondanks zijn eigenzinnige karak ter zal Mathijssen nu niet verkon digen dat de crisis in het Jan Brey- delstadion bezworen is. Hij ver loor voor de ontmoeting met KV Mechelen vijf duels op rij en wist dat zijn positie uitermate wankel was geworden. „Als ik straks geen trainer meer ben, word ik suppor ter van Club Brugge", sprak hij al met gevoel voor humor. Zijn blauw-zwarte sjaal kan hij nog even in de kast laten liggen. Mathijssen haalde zaterdagavond opgelucht adem, na een enerve rend duel. KV Mechelen werd door een rode kaart voor Munun- ga al binnen een half uur tot tien man gereduceerd. Club Brugge kwam vervolgens via de Venezo laan Vargas op voorsprong, maar miste daarna twee strafschoppen. Het zorgde voor zenuwen bij Mat hijssen, die het zonder twee erva ren krachten - aanvoerder Cle ment en topscorer Sonck - moest stellen. De verdedigers Alcaraz en Simaeys maakten er na rust alsnog 3-0 van. Mechelen eindigde het duel met acht man, na rode kaar ten voor Biset en Vrancken. _De achterstand op koploper An- derlecht werd door de zege ver kleind tot vier punten. De landsti tel is nog in zicht en die wil Mat hijssen dolgraag op zijn lege palma res krijgen. Als trainer haalde hij met Sint Truiden in 2003 de beker finale, maar met Club Brugge heeft hij nog geen prijs gepakt sinds hij medio 2007 werd aange steld. De Limburger heeft vooral naam gemaakt door de talloze keren dat hij vanwege commentaar op de lei ding naar de tribune is gestuurd. Wim Jagt en zijn vrouw Bep kregen van de KNVB een trip naar een uitwed strijd van het Nederlands elftal aangeboden. foto Chris van Klinken door Jan Dagevos BERGEN OP ZOOM - Het liefst had hij zaterdag zijn eigen afscheidsre ceptie geregisseerd, maar dat was hem niet gegeven. Wim Jagt had voor één keer nu eens niet de touwtjes in handen. „Dus ben ik een beetje gespannen", zei hij voor afgaand aan het officiële gedeelte. De voetbalwereld was massaal toe gestroomd in zalencentrum De Raayberg in Bergen op Zoom. Me dewerkers, bestuurders, clubs, scheidsrechters en (voetbal)vrien- den namen in zaal de Schavuit af scheid van een KNVB-icoon. Wim Jagt diende de voetbalbond 41 jaar lang, eerst als administrateur en la ter als manager van het district Zuid I. Na al die jaren is het welle tjes en maakt hij op 62-jarige leef tijd gebruik van de vervroegde uit- treedregeling. „Ik kan me bijna geen leven zonder de KNVB, zon der jullie, zonder clubs, zonder be sturen, zonder voetballers, zonder kantoor voorstellen", sprak Jagt za terdagmiddag de menigte toe. „Het zal best stil worden. Mijn werk was mijn hobby en het is best gek om je liobby nu weg te geven." Directeur Ruud Bruijnis van de KNVB was afgelopen week nog even op het kantoor in Breda ge weest en had een manager aange troffen, die nog immer in zijn ele ment was. „Ze hebben me nog steeds nodig", had Jagt de directeur toegevoegd, toen een medewerker hem weer eens raadpleegde bij een kwestie. Bruijnis: ,Hij heeft zich altijd met hart en ziel voor de KNVB ingezet en is met de organisatie meege groeid. Daarnaast is hij iemand die voor de kwaliteit gaat, geen zes, een zeven of een acht, nee liever een negen. Hij denkt altijd in oplos singen." Liesbeth Kole was op het kantoor in Breda de secretaresse van Wim Jagt. „Hij was op het kantoor een vaderfiguur, heel sociaal en ge woon een heel fijne vent. We noemden hem papa Wim." „Wim is een selfmade man", stelde Paul Kools, de huidige voorzitter van het district Zuid 1. „Hij heeft kei-, kei- en keihard gewerkt voor de KNVB. Hij had een enorme dos KNVB-icoon Wim Jagt neemt in Bergen op Zoom afscheid als manager van het district Zuid I. Hij wordt daar door velen ge roemd. ballers op een onzalig tijdstip (15.00 tot 17.00 uur) zijn, Jagt had er toch maar mooi voor 'gezorgd' dat alle competitie- en bekerwed strijden waren afgelast. sierkennis. Er was niemand die meer wist van de KNVB dan Wim. Hij had ook een scherpe pen, toen hij voor tal van media verslagen van het voetbal verzorgde. Maar hij wist op een of ander manier altijd de aandacht op de bond te vesti gen." Kees Blomaard werkte als voorzit ter van de toenmalige afdeling Zee land jarenlang nauw samen met Wim Jagt. „Wim gaf de voorzetten en wij als bestuur kopten die in. Voor mij was het hoogtepunt het proftoernooi in 1987 in Zeeuws- Vlaanderen, met deelname van on der meer West Ham United en Club Brugge. De KNVB was alles voor Wim. Hij was ermee ge trouwd. Ik vraag me af hoe hij dat nu thuis gaat invullen allemaal." Dig Vleugel zat bij de KNVB in ve le commissies en leerde Wim Jagt kennen als een een man die je bij nacht en ontij kon bellen. „We zul len hem in het Zeeuwse nog wel eens missen. Hij kende de specifie ke problemen van Zeeland. Bij ons is het allemaal wat kleiner. Je kunt een kleine club als Zonnemaire niet vergelijken met een vereniging als 't Zand in Tilburg, met vijftien F-teams. Wim kon met iedereen omgaan, of dat nu met de voorzit ter van een heel belangrijke club was of een jeugdleider." Adrie de Willigen, de man die de scheidsrechters voor de wedstrij den aanstelt, had vroeger op vrij dagavond altijd contact met Wim Jagt. „Ik kreeg van hem de afmel dingen door. Dat werden meestal gesprekken van een halfuur of meer. Wim is een persoon die al tijd heel menselijk is, hij vraagt ook naar andere dingen. Er was voor hem meer dan voetbal." Jagt had zaterdag natuurlijk wel het laatste woord. In zijn afscheids rede benadrukte hij dat hij het werk altijd met volle inzet had kun nen doen, dankzij zijn vrouw en gezin. Die gaven hem de ruimte. En hij had ook nog een boodschap voor zijn eigen bond, die volop in beweging is. „De KNVB is aan het veranderen. Dat is ook goed, maar af en toe is goed om rekening te houden met de menselijke aspec ten. De mensen zijn nog altijd on ze belangrijkste machines in huis." En had Jagt dan zaterdag helemaal niks meer kunnen regelen? Toch wel, vertelde hij later met een bre de grijns op zijn gezicht. De recep tie mocht dan voor de actieve voet- Sinds 2001 kunnen Afghaanse vrouwen weer vrijuit voetballen. De Zierikzeese Petra Dugardein (inzetje) was afgelopen door Roeland van Vliet GOES - Sinds de Taliban niet meer de dienst uitmaken in Afghanis tan, mogen vrouwen voetballen. „Nou ja, het wordt gedoogd", ver telt Petra Dugardein, de uit Zierilc- zee afkomstige keepster van Wil lem II. Ze is net terug uit het door oorlog verscheurde moslimland, waar ze samen met teamgenote Jes sica Torny twee clinics gaf aan de speelsters van het nationale team. „Ze voetballen pas vijfjaar en heb ben natuurlijk een achterstand, maar doen het al best aardig." Het initiatief voor de gasttrainin- gen kwam van Gijs Wanders, voor malig nieuwslezer bij het NOS Journaal. Hij was in 2007 in Afgha nistan om verhalen en beelden te verzamelen voor de voorstelling Breekbaar Nieuws, die later op middelbare scholen in Nederland vertoond werd. Wanders was daar bij de verhaalverteller op het po dium, op een beeldscherm achter hem waren de beelden te zien. Geen bekende oorlogsbeelden, maar beelden van het onbekende gewone leven. Gijs Wanders was tijdens zijn reis ook in contact gekomen met de Afghaanse voetbalsters. Hij wilde wat voor hen doen en schakelde Clémence Ross, de voorzitter van de stichting Eredivisie Vrouwen- I voetbal, in. De oud-staatssecreta- ris kwam op haar beurt terecht bij i de voetbalsters Dugardein en Tor- ny, die ook bij Defensie op de loonlijst staan. „Uiteindelijk zijn we op dinsdag 6 januari daar heen gegaan. Pas op vrijdag waren we in Kaboel. Op zaterdag en zondag waren de clinics." De 31-jarige Zierikzeese en haar teamgenote hebben, zo stellen ze, de Afghaanse voetbalsters de da gen van hun leven gegeven. „Ik De Zierikzeese keepster Petra Dugardein is net terug uit Afghanistan, waar ze twee voetbalclinics gaf aan het nationale team.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52