bij Hoek Landau-jeugdschaaktoernooi is ook bij dertigste editie nog laagdrempelig Belgische atleet Bart de Grove laat in Westdorpe iedereen zijn hielen zien Nieuwe spits Nguekam laat geen verpletterende indruk achter. Ivo de Bruijn zet met tweede plaats prima prestatie neer. Axelse organisatie is tevreden over deelname van 57 jonge schakers. pzc Maandag 19 januari 2009 door Barry van der Hooft terneuzen - Na weken van trai nen op harde, gladde velden en het mulle zand op het strand van Groede, konden de spelers van Hoek zaterdagmiddag eindelijk weer eens een wedstrijd afwerken. Het oefenpotje op het veld van Terneuzense Boys (0-4) had wei nig om het lijf, diende vooral om ritme op te doen, maar maakte ook één ding duidelijk. Gaby De- manet heeft op dit moment een luxeprobleem bij de hoofdklasser. Het was dat Ferry Alfons en Ken neth Okorley ziek waren, anders had de Belgische trainer in het duel met de eersteklasser negen tien spelers op laten draven. Nu waren het er zeventien, onder wie de weer in genade aangenomen Björn Langeveld. De verdediger raakte voor de winterstop in con flict met Demanet en werd naar het tweede elftal verbannen. In no vember en december speelde hij geen minuut in de hoofdmacht, maar al voor de korte winterstop werd de vrede weer getekend. Met Langeveld heeft Demanet ach terin weer wat meer keus. „On danks dat Bert den Hamer en Ma- madouba Gueye naar Eeklo zijn vertrokken hebben we nu een rui me selectie", aldus Demanet. „Om dat we geen blessures of schorsin gen hebben is het inderdaad een luxeprobleem. Maar wij gaan ieder een nodig hebben. De spelers moe ten elkaar scherp houden, want na de winterstop willen we vpor een plek bij de eerste drie gaan." Volgens de trainer heeft hij ook voorin meer mogelijkheden. Hij verwelkomde eind december Ar nold Nguekam, die tegen Terneu zense Boys voor het eerst in het shirt van Hoek mocht opdraven. Een verpletterende indruk liet de fysiek sterke, maar niet al te wend bare Kameroener niet achter. „Toch is hij een aanwinst voor ons", zei Demanet. „Het oogde vandaag niet altijd even goed, maar Arnold heeft bij zijn vorige club Eendracht Aalst lang niet ge speeld. Hij heeft nog even tijd no dig, is conditioneel in orde, maar moet nog een kilootje of twee kwijtraken. Daarom moet hij wat extra arbeid verrichten." Nguekam moest zichtbaar wen nen aan zijn nieuwe ploeggeno ten. Na een mislukte actie of onno dig balverlies schudde hij eens met zijn hoofd en maakte hij een onbe grepen indruk. De bonkige spits (23) deed echter ook waar Hoek 'Arnold heeft nog even tijd nodig. Hij moet nog een kilootje of twee kwijtraken' hem voor heeft aangetrokken: sco ren. Na een half uur mocht hij op de rand van buitenspel doorgaan na een pass van Alan Grozdanic. Nguekam omspeelde doelman Ro nald Gort en duwde de bal over de lijn. Het was de tweede treffer voor Hoek, nadat Josimar Pattina- ma even daarvoor de 0-1 achter Gort had geschoten. Na dat doel punt kreeg Terneuzense Boys via Marco Faassen en Ruud Hoogeste- ger (twee keer) drie kansen om op gelijke hoogte te komen. De twee aanvallers vonden iedere keer Joan van Belzen op hun weg. Via Regi- lio Pinas en Grozdanic liep Hoek verder uit naar 0-4. Veel zieken en geblesseerden Terneuzense Boys trad zaterdag tegen Hoek aan met een verzwakte ploeg. David de Haan, Kees Duitemeijer, Peter Doens en Evert-Jan van Opdorp ontbraken vanwege ziekte. Mevlud Eryürük, Jules Bazelier, Robert Rijnberg, Randy van Overmee- ren en Tijl Tournois bleven geblesseerd aan de kant. Door de vele afwezigen mochten de jeugdspelers Fatih Cunes en Timu- cin Yilmaz na rust hun opwachting maken. De atleten ploeteren tijdens de Eugene Vink Memorial door de polders rond Westdorpe. foto Wim Kooyman door Wim de Vos westdorpe - Wat hebben die Zeeuws-Vlaamse lopen toch waar voor met name Belgische atleten naar Nederland komen om ze te gebruiken als trainingsloop of als. voorbereiding op een komende wedstrijd? Zo was marathonloper Bart de Grove uit Wetteren zater dag naar Westdorpe gekomen om een 'training' af te werken. De Belg was heer en meester en won overtuigend voor een overigens goed presterende Ivo de Bruijn uit Heikant. Bart de Grove houdt behoorlijk veel van de Nederlandse wedstrij den. Bijna al zijn marathons loopt de Oost-Vlaming op Nederlandse bodem. „De parkoersen in Neder land zijn veel interessanter dan in België. Bij ons is het veel draaien en keren, in Nederland heb je vooral veel lange stukkèn. Dat is voor een atleet veel beter, tenmin ste toch voor mij", aldus Dê Gro ve, die de Eugene Vink Memorial vooral gebruikte in de aanloop naar de Maasdam Marathon in Maassluis die hij vorig jaar op zijn naam wist te schrijven. Het hoofddoel van De Grove wordt dit jaar de Marathon van Utrecht tijdens de paasdagen. Vo rig jaar liep De Grove niet minder dan zes marathons en de beste tijd die hij ooit realiseerde op de ruim 42 kilometer lange wedstrijd be draagt 2.39.48. Niet alleen De Grove was naar Westdorpe gekomen om te trai nen. Dat was ook het geval met de regionale lopers Marco Ottjes en Edwin de la Ruelle. Komende zaterdag staat de Fin- landcross, ook al in Westdorpe, op het programma. Ottjes gaat voor de Zeeuwse crosscompetitie, waar in hij bij de masters35 in een span nend gevecht gewikkeld is met Pa trick van Quekelberghe. Voor De la Ruelle wordt het zijn al lereerste cross uit zijn loopbaan. „Maar ik ga nooit meer een wed strijd als training gebruiken. Een wedstrijd is een wedstrijd en dan moet je tot het uiterste gaan, vind ik", stelde De la Ruelle. Ottjes ein digde als zesde, De la Ruelle werd 'zevende. Voor Bart de Grove (die voor cola zonder prik als sportdrankje heeft gekozen) werd het zaterdag vooral een solotocht door de kale en vlak ke polders in de omgeving van Westdorpe. In eerste instantie liep hij nog wel samen met Kris Der- veaux maar deze liep de middenaf stand en liet De Grove na zo'n drie kilometer in de steek. „Ik ben zeker tevreden over van daag", zei de winnaar na afloop. „Ik heb bijna de gehele wedstrijd alleen gelopen. Daarom vind ik dat ik een goede tijd heb gelopen en ben ik positief voor de komen de wedstrijden die op mijn pro gramma staan." Het werd zaterdag overigens een compleet Belgisch festival in West dorpe. Bij zowel de mannen als de vrouwen werd de overwinning op geëist door Belgische vertegen woordigers. De wedstrijd was met ruim 180 deelnemers behoorlijk bezet. door Peter van Kouteren axel - „Meester, meester", klinkt het steevast op gedempte toon uit de mond van een jonge winnaar. De vinger in de lucht ondersteunt de roep om de arbiter, die moet be vestigen dat er inderdaad sprake is van mat. Rudy de Hulster, wed strijdleider in de D-groep van het Landau-jeugdschaaktoernooi, heeft het er druk mee. Veel par tijen worden in een mum van tijd beslist. Het herdersmatje of een variant er op blijkt in de jongste leeftijdsgroe- - pen nog altijd een gouden greep om een partijtje winnend af te slui ten. Winnaars glunderen, verlie zers zijn af en toe met waterige oogjes met stomheid geslagen. Het jeugdtoernooi van schaakvere niging Landau in Axel wordt voor de dertigste keer gehouden en is door de jaren heen qua opzet nau welijks gewijzigd. Tien minuten bedenktijd per persoon, volgens de regels van het rapidschaak. „Het toernooi is altijd heel laag drempelig geweest", weet De Huls ter, die dertig jaar lid is van Lan dau en zelf ooit aan de eerste edi tie heeft meegedaan. „Je hoeft niet per se lid te zijn van een schaak club om te mogen inschrijven. Er doen hier altijd schoolschakers mee." Dat verklaart in de jongste groepen het hoge aantal vlot afge wikkelde partijen. Schoolschakers. krijgen eens in de twee weken les. „Clubschakers wekelijks volgens een stappenplan", zegt De Hulster. „Dat verschil merk je." Veel partijen bieden bovendien wisselende winstkansen. Volgens Philippe van Speybroeck, jeugdbe geleider van de Belgische club Chesspirant, is dat inherent aan de ontwikkeling van jeugdschakers. „In het begin wordt er niet veel na gedacht", spreekt hij uit ervaring. „Dan is het: ik ben aan de beurt en moet een zet doen, want die klok loopt. Maar bij de betere scha kers zie je al na een jaar dat ze er Opperste concentratie bij een jeugdige deelnemer uit de beginnersgroep. foto Wim Kooyman meer over nadenken. Schaken heeft met intelligentie te maken, maar ook met fantasie. Ze moeten plannen kunnen maken." Door het spelen van toernooien ontwikkelen veel jonge schakers zich rap, weet de Belgische jeugd leider. Quinten Ducarmon deed in zijn eerste jaren met succes mee in Axel. „En ook De Vollemannetjes uit Terneuzen hebben hier gere geld gewonnen", weet Rudy de Hulster. Die zijn stuk voor stuk met hun huidige speelsterkte het toernooi ontgroeid. Renzo Ducar mon is wel van de partij, maar heeft als D-junior ingeschreven bij de B-jeugd, om verzekerd te zijn- van sterke tegenstand. De inschrijving van Belgische en Nederlandse jeugdleden is volgens Rudy de Hulster uniek. Corrie Ka lisvaart is tevreden over de op komst. „We hebben concurrentie van een groot toernooi in de buurt van Brussel en toch zijn er 57 deelnemers. Dat valt me mee." De jeugdleidster van Landau houdt aan het eind van een ge slaagd toernooi een verloting. „Ge lukkig winnen dikwijls kinderen die geen beker hebben. Iedereen gaat graag met een prijsje naar huis." Eindstanden A-jeugd: 1Maarten Radema kers (HWP), 2. Joey van de Braak (Goes), 3. Rien de Bock (Goes). B-jeugd: 1Renzo Ducarmon (Terneuzen), 2. Maxim Ie Cler- cq (Goes), 3. Chris van Waes (SVWZV). C-jeugd: 1Jeremy Aerts (Goes), 2. Izzy Siau (Chesspi rant), 3. Matthijs Biondina (Lan dau). D-jeugd: 1Veronique Hame link (Terneuzen), 2. Quinten Ra- macker (Chesspirant), 3. Guy- lian Bollon (Chesspirant). E-jeugd: 1. Amir Jalalijam (De drie torens), 2. Danilo Bolle- man (Landau), 3. Lydia Dubbel dam (De drie torens). F-jeugd: 1Matthias de Pauw (De drie torens), 2. Albert de Biondina (Landau), 3. Liam de Vos (Landau).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51