Zeeland videorecorder verdwenen Archief bewaart voor het nageslacht Jubileum shantykoor Verhaal van Jenny wint Het Veerse Scheepstuig viert dit jaar haar tienjarig bestaan. Waterhuis Veerse Meer los door harde wind Stoomtrein wil vooral meer conducteurs Website zeegat.nl nu ook via mobieltje Steunpunt Mantelzorg geeft 5-delige cursus Fietser (13) geraakt door passerende bus Computergebruikers bijeen in Vlissingen Schroevers (12) uit Arnemuiden eerste bij schrijfwedstrijd. WPZC Maandag 19 januari 2009 15 Wat doet Remaco? y Remaco (sinds 1988) bedient Zeeland, de Zuid-Hollandse eilanden en delen van Noord- Brabant. Remaco kopieert beeld en geluid van alle formaten film of video naar video of dvd; de opdrachtgevers zijn particu lieren, gemeenten en archie ven. Ook worden voorlichtings films voor bedrijven en instel lingen gemaakt en beamers en camera's geïnstalleerd in voor lichtingsruimtes van overheden en bedrijfsleven. y In maart verhuist Remaco van de Mansholtlaan 5 in Goes naar de Smithweg 1 -02 (De Poel II) in Goes. Tips y Bewaar oude films droog en donker. Gooi originelen nooit weg. y Hou videobanden weg van magnetische dragers of elektri sche velden (geluidsboxen,, halogeentransformators, voor het tv-scherm) en warm te. y Een dvd van goede kwaliteit is duurder, maar blijft langer goed. y Dvd-r kan maar één keer be schreven worden, maar gaat veel langer mee dan dvd-rw (va ker opnemen, maar al snel fout meldingen). Licht tast de kwaliteit van zelf- gebrande dvd's aan. Iedereen denkt dan altijd aan het opslagmedium ofwel de drager, zegt zij. Vinyl elpees vervingen die van bakeliet, de cassetterecorder verdreef de taperecorder, mini- discs en cd volgden hen op. Om een elpee te kunnen afluisteren, heb je een platenspeler nodig. Om een video te bekijken, een videore corder. Als die niet meer te koop zijn, heb je een probleem. Vandaar dat veel mensen ertoe overgaan op- door Caria van de Merbel VEERE - Shantykoor Het Veerse Scheepstuig viert dit jaar haar tien jarig jubileum. En ook al heeft de gemeente Veere onlangs besloten hiervoor geen subsidie aan het koor te geven: alle festiviteiten gaan gewoon door. Op 28 maart geeft Het Veerse Scheepstuig een jubileumconcert in de Grote Kerk in Veere. Ze doet dat samen met het Zeeuws Byzan tijns koor Srétenje en vrouwen koor Cadans, de twee andere ko ren van dirigent Emilia Tabach- nik-Li, en muziekvereniging Veere's Genoegen. Op 18 juli names om te zetten in digitale be standen. Maar daarmee ben je er 'Alle beschrijfbare schijfjes krijgen na een jaar of vijf last van cd-rot' niet. „Ten eerste krijgen alle be schrijfbare schijfjes na een jaar of vijf last van cd-rot. Om die reden wordt tijdens de Van Loon Hard zeildag in Veere een shantyfestival gehouden, met zes koren uit Zee land en van daarbuiten. In de week van 17 tot en met 21 augustus varen de koorleden op twee tradi tionele zeilschepen rond over het Veerse Meer .en de Oosterschelde. 's Avonds treden ze op in diverse havenplaatsen. Aan het eind van het jubileumjaar, in december, is er nog een optreden in de Concert zaal in Middelburg. De gemeente Veere zegt niet te kunnen voldoen aan het subsidie verzoek van Het Veerse Scheeps tuig omdat de regels alleen voor zien in subsidie van een 25-jarig- en ieder volgend 25-jarig jubileum. Het Veerse Scheepstuig heeft 48 le den, afkomstig van Walcheren en uit de Bevelanden. is het verstandig ze na die tijd over te zetten op nieuwe schijfjes. Nu krijgen we hier soms wel fabrikan ten die claimen schijfjes te hebben die het honderd jaar volhouden, maar dat is niet genoeg. Er speelt nog meer. Na een jaar of tien is de kans groot dat computers - de hardware én de software - zo ver anderd zijn dat oude bestanden niet meer geopend of gelezen kun1 nen worden." De belangrijkste tip die Slats kan geven, is digitale bestanden op te slaan in 'open bestandsformaten' als pdf/a voor teksten, of tiff voor beeid. „Tiff en pdf/a zijn geschre ven in een computertaal die in principe alle computers begrijpen. Sommige van die computertalen, zoals ASCI, bestaan zelfs al vijftig jaar." Nog geen eeuwigheid dus, maar wel al een stap in de goede richting. VROUWENPOLDER - De drijvende woning die bij de Veerse Gatdam ligt, is in de nacht van zaterdag op zondag losgeslagen. De woning kwam daardoor gedeeltelijk op de glooiing terecht. Boten van de KNRM en het waterschap hebben gistermorgen geholpen om het drijvende huis weer vast te leggen. De woning ligt sinds afgelopen zo mer in het Veerse Meer. Het is een modelwoning. GOES - De Stoomtrein Goes-Borse- le (SGB) heeft zaterdag op de wer vingsdag acht tot tien nieuwe vrij willigers binnengehaald. De SGB is tevreden, maar zit ook met een probleempje. De nieuwelingen wil len vooral in de werkplaats aan de slag, terwijl de SGB juist om extra conducteurs verlegen zit. Voor het seizoen begint, gaat de organisatie nog hard op zoek naar gastheren en -dames op de trein. VLISSINGEN - De website www.zee- gat.nl is sinds zaterdag ook te raad plegen via de mobiele telefoon. Zeegat.nl toont onafgebroken bijna-live-beelden van de mon ding van de Westerschelde, ge maakt door een webcam op de Vlissingse boulevard. Het is een initiatief van Peter en Karin van Druenen uit Vlissingen. Volgens hen wordt de site vijf- tot tiendui zend keer per dag bezocht. MIDDELBURG - Het Steunpunt Man telzorg organiseert samen met het Algemeen Maatschappelijk Werk Walcheren een cursus voor mantel- zorgers. De lessen zijn op 3, 10 en 17 februari en op 3 en 10 maart, van 13.30 tot 15.30 uur. Locatie: Steunpunt Mantelzorg, Laurens Stommesweg (Swerfrust), Middelburg. Kosten: 10 euro. Maxi maal aantal deelnemers: acht. Op geven via 0118-553530. THOLEN - Een fietser (13) uit Tho- len is zaterdag rond 18.30 uur op de Hogeweg door een passerende lijnbus geraakt. De chauffeur ver telde verblind te zijn door de lich ten van een tegenligger. De jongen is met de bus meegereden naar een halte, waarna hij per ambulan ce naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom is gebracht. Vermoede lijk heeft hij zijn arm gebroken. VLISSINGEN - De Zeeuwse afdeling van de vereniging van computerge bruikers HCC houdt vanavond weer haar maandelijkse bijeen komst in het Open Hof aan de Alexander Gogelweg 59 in Vlissin gen. Hans Bommelje houdt een le zing over Earth. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Ook mensen die geen lid zijn van de vereniging, kunnen de avond bijwonen. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Jenny Schroevers (12) uit Arnemuiden heeft een schrijfwedstrijd voor kinderen ge wonnen. Dat is zaterdagmiddag be kendgemaakt in boekhandel De Drukkerij in Middelburg. De wedstrijd was een initiatief van de Veerse kinderboekenschrijfster Anneke Wiltink en haar Uitgeverij Holland. Er deden ruim dertig kin deren uit heel Nederland aan mee, maar vanwege de publiciteit die De Drukkerij eraan gegeven had, kwamen de meesten van Walche ren. De jury bestond uit Anneke Wiltink, Emmy van Egmond (uit geverij), Henk Koster (Zeeuwse Bi bliotheek) en Annemarie Klein Wolterink (De Drukkerij). De schrijvers van de vijf beste ver halen waren uitgenodigd voor de prijsuitreiking. Quirine van der Bent (tl) uit Middelburg won de tweede prijs, Anne Babijn (11) uit Vlissingen de derde, Tessa de Jon ge (14) uit Middelburg de vierde en Sarah van der Maas (13) uit Mid delburg de vijfde prijs. Ze kregen een boek of boekenpakket. Verder mogen ze alle vijf meedoen aan een nieuwe schrijfwedstrijd, waar van het winnende verhaal wordt gepubliceerd in BoekieBoekie. Jen ny Schroevers mag vervolgens, sa men met Anneke Wiltink, nóg -een verhaal schrijven. Dit verhaal komt in een verhalenboek van kin derboekenschrijvers. Paul Colijn zet een 16-mm band op de filmprojector. Bij Remaco worden alle soorten film en video gekopieerd en gedigitaliseerd. foto's Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17