Gaza verdeelt Arabische wereld 'Wat ik het leukst vond? Schieten! Schieten is fun' Citytrips USA en CANADA KRAS.NL Alléén vertrek in februari en maart, VOL=VOL! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 5 PZC Zaterdag 17 januari 2009 9 Amerika helpt Israël bij aanpak smokkel via tunnels. CAZA-STAD - Een wapenstilstand voor de door oorlogsgeweld getrof fen Gazastrook is nog niet in zicht. Er wordt nog altijd druk diploma tiek overleg gevoerd, waarbij bin nen de Arabische wereld sterke verdeeldheid heerst. Hamas-leider in ballingschap Kha- led Meshaal zei tijdens een regio nale top in Qatar dat zijn organisa tie geen staakt-het-vuren accep teert dat niet voorziet in een volle dige terugtrekking van het «Israëli sche troepen uit de Gazastrook. Ook eiste hij dat de grenzen van de Palestijnse kuststrook worden geopend, inclusief de grensover gang Rafah met Egypte. Hij drong er bij alle aanwezige lei ders op aan de banden met Israël te verbreken. Ook de Syrische pre sident Bashar al-Assad en zijn Iraanse ambtgenoot Mahmoud Ahmadinejad riepen op alle Israëli sche ambassades te sluiten. Qatar en Mauritanië besloten de banden met Israël op te schorten. Qatar onderhoudt geen diploma tieke betrekkingen met Israël maar wel economische. Mauritanië was een van de drie Arabische landen die diplomatieke betrekkingen met de joodse staat hebben aangeknoopt. De andere zijn Egypte en Jordanië. Die twee spelen samen met Saudi-Arabië en de Palestijnse president Mahmud De Arabische wereld is het niet eens over de aanpak van het con flict tussen Israël en Harnas. Ge sprekken in Cairo tussen Israël en Egypte leverden niets op. Abbas volgens veel Arabische waar nemers een zeer kwalijke rol in het conflict. Ze laten de bevolking van de Gazastrook aan haar lot over om van Harnas af te komen. Een belangrijke medewerker van Abbas heeft de conferentie in Qa tar voor schijnheilig uitgemaakt. Maandag wordt in Koeweit een te- gentop gehouden, met Fatah van Abbas, Egypte en Saudi-Arabië. Eerder gisteren voerden delegaties van de regeringen van Israël en Egypte nieuwe gesprekken in Cai ro over een bestandsplan. Die le verden geen concreet resultaat op. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Tzipi Livni onderte kende in Washington een overeen komst om wapensmokkel van Egypte naar Gaza via tunnels te voorkomen. Een einde aan de smokkel is de belangrijkste Israëli sche eis voor een bestand. „We ho pen dat we het einde naderen", zei een Israëlische regeringswoord voerder over het offensief. pagina 10 en 11: dader én slacht offer pagina 12: emoties bevuilen dis cussie Jongeren leven zich uit in het Army Experience Center in een groot winkel centrum in Philadelphia. Het Amerikaanse leger probeert zo nieuwe militai ren te werven. foto Jason C. Dellmuth/GPD Amerikaans leger lokt nieuwe rekruten met computergames. door onze correspondent Frank Hendrickx PHILADELPHIA - Een turbine blaast wind in het gezicht van de virtue le soldaten. De luidruchtige Black Hawk-helikopter trilt vervaarlijk. „Rechts, de vijand, rechts", schreeuwt een stem. Een ratelend geluid vult de ruimte. Het M4 aan- valsgeweer geeft een levensechte terugslag bij iedere schot. De com mandant schreeuwt bevelen: „Hoofd omhoog! Een vijandige he likopter." De 19-jarige Alfonso Thomson heeft de smaak te pakken. Nooit eerder was het in zijn hoofd opge komen om te tekenen bij het Ame rikaanse leger, maar nu denkt hij er over na. „Ik kom hier nog wel eens terug. Wat ik het leukste vond? Schieten. Schieten is fun." Het Amerikaanse leger zoekt naar nieuwe technieken om de jaarlijk se benodigde tachtigduizend nieu we rekruten te werven. In een groot winkelcentrum in Philadelp hia is de laatste proef te zien: het Army Experience Center, drie bas ketbalvelden groot, vormgegeven in modern industrieel design. „Het oude systeem van rekruteren werkt niet meer", zegt sergeant Phil Cianchetti, een Irak-veteraan die al enkele jaren soldaten werft. „Het publiek zag ons als autoverko- 'Het publiek zag ons als autoverkopers: opdringerig, onbetrouwbaar' pers: opdringerig, vasthoudend, onbetrouwbaar. Voor veel mensen waren de traditionele rekruterings kantoortjes te intimiderend." In de shopping mall in Philadelp hia is de drempel veel lager. Na een korte registratie van adresgege vens en leeftijd mag iedereen bo ven de dertien jaar los gaan op de computerspelletjes. Ieder weekend organiseert het le ger toernooien. Verder hangen er aan de muren grote schermen met multimediale presentaties over het leger. Er zijn gemeenschapsruim ten waar jongeren gratis bijles krij gen. De lessen kunnen als voorbe reiding dienen op het toelatings examen voor het leger, maar een vereiste is dat niet. De drie simulatieruimtes zijn de hoofdattractie. In een gepantserde Humvee (verkenningsvoertuig), een AH 64 Apachegevechtshelikop- ter en de Black Hawk mogen de jongeren zich uitleven. Vooraf gaand krijgen ze een briefing over het doel van de missie en een in structie over de wapens. Het leger heeft twaalf miljoen dol lar geïnvesteerd in het ervarings centrum, dat de plaats inneemt van vijf traditionele rekruterings centra in de regio. De resultaten van de proef zijn bevredigend, zegt Amy Lindstrom van het pr-bureau. „Er zijn sinds augustus 37 mensen gerekruteerd voor het leger en vijf voor de Nationale Gar de. Dat is vergelijkbaar met de vijf oude centra samen, terwijl we de helft van de kosten hebben." Er is ook kritiek. Oorlog zou te zeer als een spelletje worden voor gesteld. „Een cliché", vindt Cianchetti. „Dat zeggen mensen die niets weten van dit centrum. Een spel als American Army is echt een leerinstrument, iedereen begrijpt dat het een videogame is." Toronto Nergens voordeliger'. KRAS.NL is erin geslaagd om voordelig een stedenspecial naar Toronto in te kopen. Hierdoor kunt u een 5- of 6-daagse reis al boeken vanaf slechts 599. Toronto is de grootste stad van Canada, met een mix van wolkenkrabbers en oude straatjes. U moet zeker een bezoek brengen aan de 553 m hoge CN Tower, waar u op de top een prachtig uitzicht heeft over de stad. U heeft nu de kans om met KRAS.NL vanaf slechts 599 New York City te ontdekken. Wandel door het Central Park, bekijk het beroemde Vrijheidsbeeld, geniet van het uitzicht vanaf het Empire State Building, shop-till-youdrop, bezoek een wervelende show op Broadway, ga dineren in leuke wijken en ontdek het wervelende nachtleven. Wat een stad! NEW YORK CITY v.a. 599 Het Best Western Oritano Hotel is gelegen in Hackensack, alle grote toegangswegen naar New York City liggen in de directe omgeving. Vertrekdata: donderdag van 5/2 t/m 19/3. Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Zie www.kras.nl/25956 Extra ingekochte stedenspecial! Dit is dé kans om vanaf slechts 619 kennis te maken met één van de meest unieke steden ter wereld: Las Vegas! In het wervelende Las Vegas gaat het leven 24 uur per etmaal door en staat alles in het teken van gokken, amusement en shows! Bezoek een paar van de tophotels en verbaas u over de unieke architectuur en de casino's. LAS VEGAS v.a. 619 Het Best Western Hotel Mardi Gras Inn Hotel ligt op 3 blokken van de wereldberoemde Strip, dat is ca. 20 minuten lopen. Vertrekdata: zondag van 15/2 t/m 29/3. Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Zie www.kras.nl/25905 TORONTO v.a. 599 Het Best Western Primrose Hotel is centraal gelegen in het centrum van Toronto. Vlakbij bevindt zich het openbaar vervoer. Vertrekdata: woensdag en donderdag van 4/2 t/m 19/3. Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Zie www.kras.nl/25957 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9