Obama met trein naar Witte Huis Poetin: Protest in Litouwen EU te veel op hand van Kiev PIANO'S Toeriste verkracht in Nieuw-Zeeland WEG M ET DJOSER? Reizen Daar moetje naar toe. Zaterdag 17 januari 2009 PZC Rusland bijna akkoord met energiebedrijven over 'technisch gas'. BERLIJN - De Europese Unie kiest te veel partij voor Oekraïne in het conflict dat het land met Rusland heeft over de levering van gas. Dat heeft de Russische premier Vladi mir Poetin gisteren gezegd op een persconferentie in Berlijn, na een gesprek met de Duitse bondskanse lier Angela Merkel. Volgens Poetin toont de EU te veel begrip voor Oekraïne, door Kiev en Moskou in gelijke mate de schuld te geven van het conflict. „De houding van de EU houdt in feite steun in voor Oekraïne, dat zijn verplichtingen volgens het in ternationale energiehandvest niet nakomt. Daar moeten we een eind aan maken", zei Poetin. Het conflict tussen Rusland en Oekraïne, waardoor er geen gas meer naar Europa wordt gepompt, treft miljoenen mensen, meest in Oost-Europa waar de temperatuur tot ver onder nul kan dalen. Dui zenden bedrijven hebben hun pro ductie moeten beperken of stop pen. Poetin zei dat Europese energiebe drijven en Moskou bijna klaar zijn met de vorming van een consor tium dat de aanschaf van 'tech nisch gas' in Rusland moet finan cieren. Dat technisch gas is nodig om de pompen aan de praat te houden die het gas vanuit Oekraï ne verder Europa in leiden. Eerder beschuldigde Rusland Oekraïne er van het technisch gas te stelen. Vol gens Oekraïne is dat niet zo, maar zou het land het gas voor Europa nu alleen kunnen doorpompen door eigen voorraden te gebruiken - en die zijn bestemd voor Oekraï- ners. Vandaag is er in Moskou een over leg tussen Oekraïne en Rusland over de crisis. VILNIUS - Vrouwen beschermen zichzelf tegen traangas dat is gebruikt door de politie terwijl om hen heen wordt gedemonstreerd. Bij het par lement in de hoofdstad Vilnius uitten gisteren ze venduizend Litouwers hun woede over de aanpak van de financiële crisis door de regering. Ze beko gelden onder meer een minister met eieren. Een agent raakte gewond. Dinsdag waren er al protes ten in buurland Letland. foto Valda Kalnina/EPA Amerikanen verwachten veel van nieuwe president. WASHINGTON - Terwijl hij zich ver zekerd weet van de steun van een ongekend groot deel van de Ameri kaanse bevolking, vertrekt Barack Obama vanochtend per trein van uit Philadelphia naar Washington. Daar vindt dinsdag zijn inaugura tie plaats als 44ste president van de Verenigde Staten. Obama en zijn gezin volgen met hun reis dit weekend het grote voorbeeld Abraham Lincoln die in 1861 een soortgelijk traject volgde. Lincoln, die tweehonderd jaar gele den werd geboren en in 1865 werd vermoord na de burgeroorlog, maakte als president officieel een einde aan de slavernij. Hij kwam uit Illinois, de staat die Obama als senator in het Congres in Washing ton vertegenwoordigde.-Tijdens de reis die de 'Whistle Stop Tour' wordt genoemd, pikt Obama de komende vicepresident Joe Biden op. De nationale spoorwegmaat schappij Amtrak verwacht een massale toestroom van mensen. Daarom zijn scherpe veiligheids maatregelen genomen. Langs het In aanloop naar zijn inauguratie reist Obama per trein naar Was hington. President Bush heeft in een toespraak gezegd dat zijn be leid resultaat heeft gehad. spoor staan duizenden agenten op gesteld. Amerikanen verwachten veel van de Democraat Obama. Volgens een peiling van het persbureau As sociated Press is 65 procent ervan overtuigd dat Obama een bovenge middeld goede of zeer goede presi dent zal zijn. Van George W. Bush dacht 47 procent van de Amerika nen dat hij een bovengemiddeld goede president zou zijn. Een rechter bepaalde gisteren dat er gebeden mag worden bij de in auguratie, en de nieuwe president mag zijn eedaflegging afsluiten met de traditionele woorden: So help me God (Zo helpe mij God.) Er was een klacht ingediend door de Amerikaanse Humanistische Vereniging die vindt dat dit het be ginsel van de scheiding van kerk en staat schendt. Bush hield donderdagavond (plaat selijke tijd) zijn afscheidstoespraak tot het volk. Het zei dat zijn beleid resultaat heeft gehad: er is al zeven jaar geen grote terreuraanslag meer gepleegd in de VS. Hij prees de verworvenheden van de inter venties in Afghanistan en Irak: in Afghanistan werden voor de komst van de Amerikanen nog vrouwen gestenigd, nu is het een jonge democratie. Nederlanders ge ven Bush een 4,7 blijkt uit onder zoek van bureau Synovate. U zie spectrum: massaal naar de eed van Obama TUATAPERE - Een Nederlandse vrouw en haar vriend zijn deze week op een camping in Nieuw- Zeeland slachtoffer geworden van een gewapende overval. De 25-jari- ge dader maakte een geldbedrag buit en verkrachtte de 22-jarige vrouw voor de ogen van haar 25-ja- rige vriend. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken beves tigde gisteren de overval op het stel. „Ze zijn inmiddels goed opge vangen door de plaatselijke instan ties", zei hij. De Nederlanders slie pen in hun camper op het Five Mountains Holiday Park in Tuata- pere toen de overvaller met een mes binnenkwam. De politie kon de man later aanhouden toen diens moeder foto's van het mes in de plaatselijke krant herkende. Ouders overleden baby krijgen geld PEKING - De ouders van het eerste Chinese kindje dat stierf doordat het te veel melamine binnenkreeg via melkpoeder, hebben van zuivel bedrijf Sanlu een schadevergoe ding gekregen van 200.000 yuan (22.000 euro). Dat schrijft het Chi nese staatspersbureau Xinhua. Nu de ouders het geld hebben aange nomen, mogen ze Sanlu niet ver volgen. In China stierven zes kin deren door vervuild melkpoeder. 'Droogte Kenia nationale ramp' NAIROBI - De aanhoudende droog te in Kenia bedreigt de voedsel voorziening voor een kwart van de bevolking of circa tien miljoen mensen. Het is een nationale ramp, zei de Keniaanse president Mwai Kibaki gisteren. Kibaki hoopt dat bevriende landen 400 miljoen dollar (300 miljoen euro) beschikbaar willen stellen om de voedselcrisis te bestrijden. 'Rusland wil bases in Jemen, Libië en Syrië' MOSKOU - Het Kremlin wil binnen enkele jaren weer marinebases heb ben in Jemen, Libië en Syrië. Een hoge Russische officier zou dit hebben bevestigd, meldt persbu reau Itar-Tass. Rusland streeft naar het herstel van de zeemacht die in stortte door de val van de Sovjet- Unie (1991). Moskou wil daarom oude bases en steunpunten van de Sovjet-Unie uit de tijd van de Kou de Oorlog weer opkalefateren. Boy George moet 15 maanden cel in LONDEN - Boy George (46) moet voor vijftien maanden de Britse cel in. De voprmalige voorman van popgroep Culture Club, wiens echte naam George O'Dowd luidt, is veroordeeld, omdat hij in april 2007 de escort Audun Carlsen met handboeien aan zijn bed ketende in zijn flat in Londen. Hij verdacht de Noor ervan in zijn computer te hebben ingebroken. Veiligheidspersoneel België aan het werk BRUSSEL - De acties van het veilig heidspersoneel van de Belgische overheidsdienst Justitie zijn beëin digd. Het veiligheidskorps is onder meer verantwoordelijk voor de be waking van gevangenen in de rechtbank. Nadat donderdag twee gedetineerden waren ontsnapt uit het Brusselse justitiepaleis, legde een deel van het personeel het werk neer als protest tegen onveili ge werkomstandigheden. ACUSTICA Pianospelen "Daar geniet ik iedere dag van" Een advies op maat Acustica Piano's Vleugels Korte Huifakkerstraat 2 Breda Tel.: 076-5602423 www.acustica.nl Bezoek 31 januari onze sfeervolle informatiedag in Geertruidenberg. Interesse? Meld je dan aan via www.djoser.nl of bel 071-512 64 00 en je ontvangt een uitnodiging. De toegang is gratis. Méér aanbiedingen in het REIZEN katern Elke week in de zaterdagkrant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8