Jazzbox, rolling vine, pivot; Nieuwstraat 'Eerste spa zeesluis in jaar 2015' Hennepkwekerij in Zuiddorpe Jubileumcadeau Wethouder leest in Koewacht voor in pyama Tandartsenpraktijk 22 I Zaterdag 17 januari 2009 PZC Z Vlaams premier Kris Peeters zet vaart achter onderhandelingen. door Wout Bareman CENT - Vlaams premier Kris Pee ters zet vaart achter de onderhan delingen met Nederland over de bouw van een nieuwe zeesluis bij Temeuzen. Hij wil nog vóór de parlementsverkiezingen in juni een akkoord bereiken met staatsse cretaris Huizinga van Verkeer en Waterstaat, zei hij gisteravond tij dens de nieuwjaarsreceptie van de haven van Gent. Peeters was vol lof over het unanie me advies van het Stake Holders Forum (SAF) met Nederlandse en Vlaamse belanghebbenden, dat maandag werd gepresenteerd. Het gaat niet alleen uit van de bouw van een nieuwe, grotere sluis bin nen het huidige sluizencomplex, maar formuleerde ook een aantal randvoorwaarden, zoals de aanleg van de spoorverbinding Axelse Vlakte-Zelzate én het gemeen schappelijk nautisch beheer van het nieuwe sluizencomplex. Peeters gaat er, zei hij, vanuit dat de eerste spa voor de nieuwe sluis in 2015 de grond in gaat. Omdat de bouw een jaar of vijf in beslag neemt, zou de nieuwe sluis dus in 2020 in gebruik kunnen worden genomen. Peeters: „Ik ben heel blij met dit advies en maak mij er voor de volle honderd procent sterk voor." Tot de ingebruikname moet de huidige sluis maximaal worden benut. „Er is nog één proef met een brede bulkcarrier nodig en als die probleemloos ver loopt kunnen voortaan schepen tot 37 meter breed in de sluis wor den toegelaten." Peeters had be grip voor het Nederlandse stand punt dat de aandacht niet alleen - naar de zeevaart mag gaan, maar dat ook de binnenvaart extra voor zieningen verdient. Bij de verdere uitwerking van de (concrete) plan nen wil Peeters het zo succesvolle SAF opnieuw inschakelen. Een opgetogen havenschepen Sas van Rouveroij had berekend dat de bouw van de sluis vijfjaar werk garandeert voor zo'n 3500 bou wers. „Laten we er dus morgen al aan beginnen." Agenda 2009 van de Free Country Dancers nu alweer overvol. door Sheila van Doorsselaer OSSENISSE - Wie bij line- en part- nerdansen het beeld heeft dat het een hoop frivool gehuppel is door mensen 'van middelbare leeftijd', standaard getooid met een Stetson op het hoofd, een enorme buckle aan de riem, met cowboylaarzen aan de voeten en een poster van Dolly Parton boven het bed, die heeft het mis. 'Stamp! Kick! Halve draai!' Zo is het linedancen inderdaad be gonnen, maar de sport, en ja, dat is het, is in een decennium uitge groeid tot zoveel meer. De in Zeeuws-Vlaanderen en ver daarbuiten bekende linedancers van The Free Country Dancers vie ren dit jaar het 12,5 jarig bestaan van hun club. Dat zij dit jubileum haalden, is grotendeels te danken aan de oprichtster, dansdocente en grote inspirator van The Free Country. Dancers: Ans Ivens. Om les van haar te krijgen, zijn de danscursisten bereid om wekelijks vele kilometers af te leggen. Ze ko men uit Goes, Rilland en zelfs het Gentse achterland. In totaal zitten er onder de zo'n honderd Free Country Dancers veertig Belgen. De leeftijden van de dansers ligt al jaren tussen de dertien en de ze ventig jaar. Ivens geeft op weekdagen bijna al le avonden les. De ene keer in her berg de S'nis in Ossenisse, dan weer in zaal Maton in Heikant, of in café Ter Nose in Temeuzen. Ook heeft ze haar vaste stek op het Sterreterrein in Clinge, waar ze aangepaste danspassen leert aan verstandelijk gehandicapten. De week wordt verder gevuld met workshops en demonstraties op scholen, op markten, tijdens festi vals en dat in binnen- en buiten land. Ook de agenda voor dit jaar staat alweer zowat vol. En oh ja, overdag is ze doordeweeks slager in haar eigen slagerij in Klooster- zande. Bij haar activiteiten voor The Free Country Dancers wordt ze telkens bijgestaan door echtgenoot Hu- bert de Waal. Hij is Van de tech niek'. Aan dansen doet hij niet. Met een laptop, aangesloten op de stereo-installatie van de oefenza len, draait hij de nummers waarop gedanst wordt, de volgorde wordt gekozen door Ans. Zoals gezegd; bij het moderne li ne- en partnerdansen gaat het al lang niet meer alleen om Country Western. In formatie worden ook Latijns-Amerikaanse (cha cha, rumba) en Ierse dansen uitge voerd. Op passende muziek én in bijbehorende kostuums. Dat neemt niet weg dat op de dansles avonden nog veel dansers zich in countrykledij hullen. Op woensdagavond geeft Ans les in Ossenisse. Niet zomaar een uur tje, maar van zeven tot zeker half elf staat de dansvloer vol. De stoe len en tafels worden aan de kant geschoven en Ans gaat aan het werk. Ze begint met een groep be ginnelingen die ze met engelenge duld de passen leert. Door haar handsfree microfoon roept Ans de namen van de verschillende dans passen terwijl ze mee danst. „Stamp, kick, sailorl Shuffle, kruis 'Shuffle! Kruis achter! Pivot!' achter, halve draai! jazzbox, rolling vine, pivotl" Af en toe bestormen ook gevorderden de dansvloer om een dans die ze al een tijdje niet hebben gedaan, weer onder de knie te krijgen of gêwoon, omdat ze zin hebben om mee te doen. Een uur na aanvang staat de hele dansvloer vol en geeft Ans tegelij kertijd les aan beide groepen. Op hetzelfde muziek doen de begin- 'Jazzbox! Roling vine! Sailor!' ners een makkelijke dansroutine en de gevorderden dansen op hun niveau. Ans: „liedereen kan linedancen. Niemand hoeft aan de kant te zit ten en iedereen kan het leren!" Wie aan linedancen doet, hoeft niet naar de sportschool. Het is een zeer intensieve bezigheid. Bij secretaris van The Free Country Dancers, Hans de Koning, loopt het zweet van zijn voorhoofd. En Ans, ze heeft vorig jaar Sara ge zien, heeft door al dat dansen het figuurtje van een topmodel. Het linedancen heeft sinds de hoogtijdagen, vijftien jaar geleden, niets aan populariteit ingeboet. In bijna heel Zeeuws-Vlaanderen kunnen Ans' lessen gevolgd wor den. Bijna, want in West-Zeeuws-Vlaanderen doceert Ans (nog) niet. Het is niet zo dat ze het niet wil, maar ja, wannéér?? www.thefreecountrydancers.nl De Stetson is dé cowboyhoed. De hoed is vaak nagemaakt, maar vol gens kenners nooit geëvenaard. Naamgever is John B. Stetson die in 1865 in Texas een hoedenatelier be gon. Countryliefhebbers zweren bij de Stetson. Hij is er in vilt en stro. ZUIDDORPE - De politie heeft don derdagochtend in een woning in Zuiddorpe een hennepkwekerij aangetroffen. Op de zolder van de garage trof de politie 248 hennep planten aan. De planten en de ap paratuur werden inbeslag geno men en afgevoerd. De bewoners zijn aangehouden en na verhoor weer op vrije voeten gesteld. De flamboyante burgemeester van de chique badplaats Knokke-Heist mag zich al dertig jaar eerste bur ger van die plaats noemen. Bij elk ambtsjubileum heeft de graaf voor de bevolking een kleine surprise in petto. Zo kregen de bewoners in het verleden een boek over de stad en een gratis muziekvoorstelling. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van Tipredactie@pzc.nl de gemeente in het casino vroeg een interviewster de burgemeester onlangs wat hij dit keer voor het volk in gedachten had. Zonder aar zelen antwoordde de heer van stand: „Meer belastingen." Toen hij merkte dat de ingezetenen daar niet op zaten te wachten, voegde hij er aan toe: „Of we gaan het doen vriezen in augustus." 'füi Ans Ivens (50) is het kloppend hart achter The Free Country Dancers. Een tweede dansdocente komt er niet, want op een schip is maar één kapitein en de cursisten kijken te gen haar op. Dat is verstandig, want ze is handig met een uitbeenmes... - TERNEUZEN - Wethouder Cees Lief- ting van Terneuzen verschijnt woensdag 21 januari in pyama aan het Voorleesontbijt in de kleuter klas van basisschool De Vlaswiek in Koewacht. Aan het ontbijt wordt ook meegewerkt door peu terspeelzaal de Speelweide en zorg centrum De lange Akkers. Het ont bijt begint om 8.30 uur. Aanslui tend is er een poppekastvoorstel- ling. In kinderdagverblijf Berenei land in Oostburg leest die ochtend kinderheld Puk voor. Kinderdag verblijf de Mallemolen in Terneu zen nodigt alle opa's en oma's uit voor het Voorleesontbijt. De Natio nale Voorleesdagen worden gehou den van 21 tot en met 31 januari. The Free Country Dancers zagen het levenslicht in 1997. De naam werd overgenomen van een Vlaamse dans groep. Als logo is gekozen voor een adelaar, uiteraard met een Stetson op zijn kop. Het logo komt op aller hande kledingstukken terug. Linedancing wordt traditioneel ge daan op cowboylaarzen, maar het kan ook best op gympies. Met lede ren zolen is het wel makkelijker sommige danspasjes -die elkaar soms razendsnel opvolgen- te ma ken. foto's Camile Schelsatraete Kroon- en brugwerk Esthetische correcties Tandbleking Wenst u gebitszorg volgens de nieuwste wetenschappelijke ontwikkelingen en trends? Haarscherpe routine controle Elke tandheelkundige zorg Tandvleesbehandeling Kunstgebit U kunt zich nu hij ons inschrijven! Vragen? Bel en maak afspraak voor een gratis en vrijblijvend consult. 0117 45 35 80, Nieuwstraat 55, 4501 BC Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88